Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Na Zachodzie bez zmian, podwyżka stóp w grudniu
2016-09-22 Poranny Szkic walutowy AFSFed nie zmienia stóp czym poprawia nastroje na rynkach. Dolar słabszy, złoty mocniejszy i taka tendencja będzie dziś kontynuowana. EUR/PLN na drodze do spadków w rejon ostatnich minimów. USD/PLN wkrótce ponownie poniżej 3,80.
Kropki, prognozy, oczekiwania
2016-09-22 Raport poranny FMCMJeszcze o FOMC: Wiadomo, jak było – nikt wczoraj nie zmienił głównej stopy procentowej. Ani Bank Japonii, ani amerykańska Rezerwa Federalna, ani Nowa Zelandia. Jeśli jednak mówimy o Fed, to warto spojrzeć na parę kwestii.
Odbicie cen ropy naftowej w górę
2016-09-21 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dotarciu cen amerykańskiej ropy naftowej do okolic technicznego wsparcia (w rejonie 43,00-43,20 USD za baryłkę), notowania tego surowca odbiły w górę, docierając do okolic 45 USD za baryłkę. Ruch w górę był więc uzasadniony z technicznego punktu widzenia – chociaż stronie popytowej pomogły także informacje fundamentalne.
Obietnice, które trochę osłabiają jena
2016-09-21 Komentarz poranny TMS BrokersBank Japonii utrzymał bez zmian stopę procentową, ale pomajstrował w programie skupu aktywów. Rosnące ceny akcji sektora finansowego w Tokio pomagają we wzrostach USD/JPY, co może jednak zaciemniać faktyczną reakcję rynku walutowego. Dodatkowo przed nami jeszcze decyzja Fed, a dla koneserów wydarzeń na Antypodach na koniec zostaje decyzja RBNZ.
Nowa forma łagodzenia w Japonii. Co na to Fed?
2016-09-21 Poranny Szkic walutowy AFSW bezprecedensowej decyzji łagodzenia polityki pieniężnej Bank Japonii (BoJ) ogłosił, że będzie utrzymywać rentowność 10-letnich obligacji skarbowych rządu poniżej 0 proc. Oznacza to, że wkroczy na rynek skupując wszystkie papiery o okresie zapadalności dekady, których dochodowość przekroczy tę barierę.
Fed rozdaje dziś karty
2016-09-21 Raport poranny FMCMNa światowych rynkach: Gdy piszemy te słowa, nie jest jeszcze znana decyzja Banku Japonii na temat stóp procentowych czy też ewentualnego wdrożenia lub pogłębienia narzędzi luzowania monetarnego. Pojawiły się jedynie nocne dane o imporcie (spadek o 17,3 proc. r/r w sierpniu, prognoza -17,8 proc.) oraz eksporcie (-9,6 proc. r/r, przewidywano -4,8 proc.).
Złamany opór?
2016-09-20 Komentarz giełdowy DM BOŚWczorajsza sesja po kilku świetnych pierwszych kwadransach zakończyła się rozczarowaniem. WIG20 miał szansę przebić ważny opór na 1750 pkt, ale szybko zabrakło pieniędzy, pomimo niezłego zachowania otoczenia i dziś rano mogło się to odbić pewnym niesmakiem. Tak też się stało.
Środa z bankami centralnymi
2016-09-20 Rynki po południuJutrzejsza środa to bardzo wyjątkowy dzień, gdyż rzadko kiedy mamy aż trzy decyzje banków centralnych z grona krajów walut G10. Mowa tu o decyzji Banku Japonii, o decyzji Rezerwy Federalnej USA oraz o decyzji Banku Nowej Zelandii.
Za nami dane z rynku nieruchomości
2016-09-20 Raport popołudniowy FMCMW Stanach i na świecie: W tytule raportu mamy oczywiście na myśli dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Podano dziś, że w sierpniu wydano 1,139 mln pozwoleń na budowę domów (przy prognozie 1,170 mln), a rozpoczęto 1,142 mln budów (przewidywano 1,191 mln).
Wenezuelskie wyliczenia 10-procentowej nadwyżki na rynku ropy
2016-09-20 Komentarz surowcowy DM BOŚMimo pozytywnego rozpoczęcia bieżącego tygodnia na wykresie ropy naftowej WTI, już dalsza część wczorajszej sesji przyniosła odreagowanie wcześniejszych wzrostów, a dzisiejszego poranka ceny amerykańskiego gatunku ropy naftowej ponownie kierują się na południe, oscylując w okolicach 43,50 USD za baryłkę.
Odbicie w polskiej gospodarce w sierpniu
2016-09-20 Poranny Szkic walutowy AFSInwestorzy ignorują potencjalnie negatywne informacje związane ze złotym, a zwiększają zakupy w reakcji na optymistyczne doniesienia. To sygnał dobrego nastawienia zagranicznych graczy i powrotu kapitału na nasz rynek. Pomagają także dobre nastroje dla aktywów gospodarek wschodzących panujące obecnie na świecie.
Każdy na coś czeka
2016-09-20 Komentarz poranny TMS BrokersKażdy na coś czeka, ale nie każdy ma na co czekać. Główne wydarzenia tego tygodnia to posiedzenia Banku Japonii i Fed. Atmosfera wyczekiwania dotyczy także innych walut: NZD czeka na dzisiejszą aukcję mleka i jutrzejsze posiedzenie RBNZ.
Eurodolar bardziej po stronie dolara
2016-09-20 Raport poranny FMCMTo już jutro, ale też i dopiero jutro wieczorem – mianowicie o 20:00 naszego czasu. Środa będzie dniem rozstrzygnięcia. Szansa na to, by doszło do podwyżki stóp w USA, nie jest duża – niemniej ogólny ton komunikatu może się okazać dość jastrzębi, sugerujący możliwość ruchu nieco później, tzn. najpóźniej w grudniu.
Silny złoty, dobre dane
2016-09-19 Raport popołudniowy FMCMNa eurodolarze ciekawe rzeczy: Można to ująć tak: poranek i właściwie cały dzień roboczy naszego czasu nie były zbyt ciekawe na EUR/UD – wykres oscylował z grubsza w rejonie 1,1150 – 1,1170. Jak pamiętamy, okolice te ustalono w piątek po południu i wieczorem, po wyższych od prognoz danych o inflacji CPI.
Jen silny przed decyzją Banku Japonii
2016-09-19 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutJen to druga po dolarze waluta, która będzie w centrum zainteresowania inwestorów w tym tygodniu za sprawą komunikatu Banku Japonii, który poznamy w środę rano. O ile, jeszcze miesiąc temu inwestorzy bardziej zastanawiali się w jakiej skali BOJ zdecyduje się poluzować politykę, o tyle teraz nie są pewni, tego czy do tego w ogóle dojdzie.
FED – porównanie danych obecnych i rok temu
2016-09-19 Rynki po południuWe wrześniu roku ubiegłego Rezerwa Federalna też stała przed dylematem, czy podnosić stopy już teraz, czy też może wstrzymać się jeszcze z decyzją. Finalnie, jak wiemy, FED podniósł stopy w grudniu, dbając poniekąd o swoją reputację, aby wywiązać się ze wcześniejszych zapowiedzi.
Dolar słabszy na początku tygodnia
2016-09-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutJaponia: Agencja Nikkei podała, że premier Shinzo Abe rozważa przeprowadzenie wcześniejszych wyborów parlamentarnych w styczniu 2017 r. Swoje spekulacje opiera na wypowiedzi ministra finansów Aso, jaka miała mieć miejsce podczas spotkania partii rządzącej w sierpniu.
W tym tygodniu liczą się tylko banki
2016-09-19 Rynki o porankuUwaga rynku bardzo często jest skupiona na bankach centralnych, ale w tym tygodniu liczą się tylko one. Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, dane makroekonomiczne, OPEC i rynek towarowy schodzą na dalszy plan. Do akcji wkracza FED i Bank Japonii.
Odbicie cen ropy w górę po informacjach z Libii i Wenezueli
2016-09-19 Komentarz surowcowy DM BOŚPo słabym minionym tygodniu, notowania ropy naftowej rozpoczynają poniedziałkową sesję od wzrostu. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych dotarła w okolice 44,50 USD za baryłkę, które obecnie stanowią najbliższy techniczny opór.
Jeszcze nie teraz, ale w grudniu stopy w górę?
2016-09-19 Poranny Szkic walutowy AFSNa rozpoczynającym się jutro posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego stopy procentowe najpewniej nie zostaną podwyższone, ale Fed będzie musiał poważnie rozważyć taki ruch przed końcem roku. Inflacja wykazuje bowiem oznaki przyspieszania.