Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Słabszy początek tygodnia na PLN
2018-10-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie lekkie presji na PLN wynikającej z mocniejszego USD oraz słabych, krajowych danych makro. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2835 PLN za euro, 3,7019 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7617 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8256 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,251% w przypadku obligacji 10-letnich.
Amerykańskie porozumienie poprawia nastroje
2018-10-01 Komentarz giełdowy XTBStany Zjednoczone oraz Kanada osiągnęły porozumienie handlowe w samej końcówce poprzedniego miesiąca, zdążając przed limitem czasowym ustanowionym przez Donalda Trumpa. Rynki finansowe zareagowały pozytywnie na te doniesienia, choć oczywiście nie widać euforii, gdyż już od kilku tygodni zanosiło się na taką deyzję. Tym samym Kanada dołącza do wcześniejszego porozumienia Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku tworząc nowe porozumienie o skrócie USMCA.
W perspektywie PMI
2018-10-01 Raport poranny FMCMCo na rynkach? Eurodolar klaruje się na poziomie 1,16 - lub w rejonie 1,1575 - 1,16. Zmierza zatem ku dolnemu ograniczeniu konsolidacji, która trwa od drugiej połowy maja, nawet jeżeli w sierpniu została ona naruszona poprzez chwilowe zejście do 1,13. Faktycznie jednak dolny limit wahań to ok. 1,1515.
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA
2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
NAFTA przepada, ale tylko z nazwy
2018-10-01 Komentarz poranny TMS BrokersNiemal na ostatnią chwilę USA i Kanada zawarły porozumienie, które ratuje pakt NAFTA, choć zgrabny skrótowiec może przepaść. Jedno z większych zagrożeń dla równowagi w globalnym handlu zostaje usunięte. CAD zyskuje, choć mogą to być jego ostatnie podrywy.
Nowa stara NAFTA
2018-10-01 Poranny komentarz walutowy XTBW piątek na europejskich rynkach zapachniało paniką. Po rozczarowującym budżecie przedstawionym przez nowe włoskie władze tamtejsza giełda traciła nawet 5%. Ponieważ mowa o najbardziej zadłużonej gospodarce w Europie, szybko przełożyło się to na inne rynki, w tym polski. Nowa umowa handlowa w Ameryce Północnej została zawarta, zatem w dobrym momencie – pozwoliła odwrócić uwagę inwestorów od problemu.
Wyhamowanie umocnienia PLN, PMI w kalendarzu
2018-10-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego oraz eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2784 PLN za euro, 3,6908 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7587 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8057 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,265% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2018-09-28 Komentarz tygodniowy TMS BrokersRyzyka geopolityczne ustępują miejsca czynnikom makroekonomicznym, w efekcie czego wrażliwość walut na dane może się zwiększyć. W przyszłym tygodniu raport z rynku pracy USA będzie gwiazdą, ale uwaga skupi się także na indeksach aktywności biznesu w Europie (PMI) i USA (ISM). Zmienność mogą też generować sprzedaż detaliczna z Australii i dane z rynku pracy Kanady.
Ponure zakończenie kwartału
2018-09-28 Komentarz giełdowy XTBTrzeci kwartał tego roku obfitował w dużo zmienności, zarówno na rynkach akcji, jak i rynku walutowym. W ostatnich kilkunastu godzinach na usta inwestorów ponownie wrócił temat Włoch, które w maju tego roku mocno zatrzęsły rynkami. Tym razem jest podobnie, lecz za sprawą uchwalonego dzisiaj budżetu na 2019 roku.
Cena złota coraz bliżej tegorocznych minimów
2018-09-28 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania złota przez kilka tygodni poruszały się w konsolidacji. Bieżący tydzień przyniósł jednak większą zmienność cen tego kruszcu oraz wykroczenie poza ruch boczny, utrzymujący notowania przez większość czasu w okolicach 1200-1215 USD za uncję. Ceny złota już w środę spadały, kończąc sesję tuż poniżej bariery 1200 USD za uncję, a wczoraj przyspieszyły spadki, wybijając się z konsolidacji i docierając do okolic 1185 USD za uncję.
Jeden, który psuje imprezę
2018-09-28 Komentarz poranny TMS BrokersTrzeci kwartał zamykałby się w pozytywnych nastrojach, gdyby nie dyskusja o włoskim budżecie, gdzie przyszłoroczna dziura będzie większa niż wcześniej zakładano. Jest to oczywiście negatywna informacja dla EUR, ale spadek EUR/USD o ponad centa wyolbrzymia faktyczny wpływ włoskiej polityki na rynek walutowy.
Po stronie dolara
2018-09-28 Raport poranny FMCMZnów właśnie tu: Eurodolar obniżył notowania do 1,1615-25. Nawet jeżeli wystąpienie Powella po konferencji Fed, wraz z prognozami makro i komunikatem, miało w sobie pewne tony gołębie, to jednak zasadniczy kurs na dalsze podwyżki stóp został utrzymany. Akcenty wątpliwości nie były tak silne, by ostatecznie rozbić górne ograniczenie konsolidacji trwającej od maja.
Włochy ciągną euro w dół
2018-09-28 Poranny komentarz walutowy XTBAmerykański Fed obszedł się z rynkami bardzo delikatnie, ale euro nie wykorzystało tej szansy. Wczoraj notowaniom wspólnej waluty – a w ślad za nią także złotemu, ciążyły wracające obawy o kondycję finansów publicznych we Włoszech. Przyjęty przez rząd budżet zakłada spory wzrost deficytu, a to zwiastuje problemy. Dziś w USA istotne dane o inflacji.
Mocniejszy dolar wyhamował wzrosty PLN
2018-09-28 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu PLN z uwagi na umocnienie amerykańskiej waluty, co wywiera presję na koszyk EM. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2659 PLN za euro, 3,666 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7506 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7946 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,263% w przypadku obligacji 10-letnich.
Po osłabieniu przyszło wzmocnienie
2018-09-27 Raport wieczorny FMCMLub odwrotnie... Może się wydawać, że dolar sporo dziś zyskał do euro - jako że w nocy główna para lokuje się w pobliżu 1,1650, a przecież rankiem była przy 1,1750, zaś wczoraj wieczorem - jeszcze wyżej. Zauważmy jednak, że raptem tydzień temu zdarzały się kursy zbliżone do obecnych. W retrospektywie kilku ostatnich miesięcy, od połowy maja licząc, dzisiejszy ruch jest wyraźny - ale nie łamie żadnych naprawdę poważnych granic.
Rynek zadowolony z decyzji Fed
2018-09-27 Komentarz giełdowy XTBWczorajsza decyzja Fed okazała się być pozytywna dla całego rynku giełdowego na świecie. Pomimo tego, iż Rezerwa Federalna zdecydowała się na podwyżki stóp procentowych, indeksy ruszyły w górę. Dodatkowo brak nowych wieści dotyczących światowego konfliktu handlowego wydaje się wspierać całkiem niezłe nastroje wśród inwestorów.
Złoto pod presją podaży po decyzji Fed
2018-09-27 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku złota upływała pod znakiem wyczekiwania – i późniejszej reakcji – na decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Praktycznie przez większość środowej sesji notowania złota poruszały się pod presją podaży. Zmienność wyraźnie zwiększyła się w okolicach decyzji Fed, jednak kierunek poruszania się cen kruszcu pozostał ten sam. W rezultacie, notowania złota zakończyły wczorajszą sesję tuż poniżej poziomu 1200 USD za uncję.
Autopilot vs test zderzeniowy
2018-09-27 Komentarz walutowy TMS BrokersFed zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe, ale w pozostałych elementach przekazu nie był tak jastrzębi, jak rynek po nim oczekiwał. W efekcie ani rentowności długu USA, ani dolar nie otrzymały impulsu do rajdu. Co mogłoby się okazać otwarciem drogi dla wzrostu apetytu na ryzyko, dziś rano jest wystawiane na próbę przez niepokojące wieści w temacie włoskiego budżetu.
Stopy w USA coraz wyższe
2018-09-27 Poranny komentarz walutowy XTBDecyzja Fed nie była zaskoczeniem – stopy procentowe za oceanem poszły w górę. Są już zdecydowanie najwyższe wśród gospodarek rozwiniętych. Fed jednak daje sygnał, że koniec cyklu, również koniunkturalnego, jest już na horyzoncie. Notowaniom euro z kolei dziś ciążyć może niepewność związana z budżetem we Włoszech. Dziś decyzji banków centralnych nie będzie, ale czeka nas sporo wystąpień ich przedstawicieli.
Złoty mocniejszy po FED
2018-09-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN po tym jak wczorajszy FED nie zdołał wygenerować wsparcia dla dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2718 PLN za euro, 3,6405 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7665 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7920 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,262% w przypadku obligacji 10-letnich.