Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2019-02-22 (23:04)

Inwestorzy w dalszym ciągu poszukują sygnałów potwierdzających pogłębianie spowolnienia lub nadejście zwrotu. Dopóki nie zobaczymy wyraźnych oznak odbicia w danych, trudno będzie o wypracowanie rajdu ryzykownych aktywów. Indeksy PMI z Chin i ISM z USA mogą być pierwszymi, które mogą zasygnalizować poprawę. Poza tym uwagę przyciągną PKB z USA, inflacja z Kanady, inwestycje z Australii i PMI z Polski.

Przyszły tydzień: PKB/ISM/rynek nieruchomości z USA, Powell z Fed, inflacja z Eurolandu, głosowania ws. brexitu, PKB/PMI z Polski, PMI z Chin, CAPEX z Australii, CPI z Kanady.

W USA po PKB za IV kw. (czw) oczekuje się wyhamowania, choć rynek raczej będzie zainteresowany danymi nakierowanymi na przyszłość niż na przeszłość. ISM dla przemysłu (pt) przyciągnie większą uwagę, a niespodziewany wzrost byłby sygnałem podkreślającym wyjątkowość USA na tle zwalniającej gospodarki światowej. Przy zostawieniu w tyle obaw firm o skutki government shutdown w styczniu, wzrost wskaźnika w lutym nie jest do końca wykluczony. Interesujące będzie też, czy dane z rynku budownictwa mieszkaniowego (wt) wskażą na pogłębianie się problemów po stronie popytu na nieruchomości. Od strony polityki monetarnej najważniejsze będzie sprawozdanie prezesa Fed Powella w Kongresie (wt, śr), skąd możemy dowiedzieć się więcej o powodach gołębiego zwrotu na styczniowym posiedzeniu FOMC i czego będzie potrzeba po stronie sytuacji rynkowej/gospodarczej, by oczekiwać powrotu do podwyżek stóp procentowych.

W strefie euro wstępny odczyt inflacji za luty (pt) może pokazać wzrost za odbiciem cen ropy naftowej (prog. 1,5 proc. r/r, poprz. 1,4 proc.), jednak na poziomie inflacji bazowej ceny powinny utrzymać się bez zmian (1,1 proc.). Zatem w raporcie nie będzie nic, co mogłoby wpłynąć na tok myślenia członków EBC, wśród których toczy się dyskusja odnośnie wsparcia gospodarki nową rundą TLTRO. Sądzimy, że ewentualne złagodzenie polityki EBC już zostało zdyskontowane i nie stanowi pretekstu do dalszej sprzedaży EUR.

W Wielkiej Brytanii nadszedł czas kluczowych decyzji w sprawie brexitu. Albo Theresa May uzyskała ustępstwa ze strony Brukseli, które pozwolą na akceptację porozumienia w Westminsterze, albo konieczne jest odroczenie Artykułu 50. Na razie nic nie wskazuje, aby negocjacje przyniosły przełom, więc należy nastawiać się na pełen bezproduktywnych kłótni tydzień. Głosowania w kluczowych kwestiach zaplanowano na środę. Względnie wysokie poziomy GBP stanowią ryzyko silnej reakcji na negatywne informacje. Na polu danych indeks PMI dla przemysłu (pt) prawdopodobnie dalej wskaże na działania przygotowawcze firm na brexit. Gromadzenie zapasów podbije subindeks zakupów, ale wskaźniki produkcji i nowych zamówień pozostaną na zaniżonych poziomach. Taki rozkład nie rysuje pozytywnego obrazu przemysłu.

Z Polski otrzymamy stopę bezrobocia (pon), PKB z rozbiciem na składowe (czw) oraz PMI dla przemysłu (pt). Najważniejsza wydaje nam się ostatnia figura i potwierdzenie względnej niewrażliwości polskiego sektora przemysłowego na słabość niemieckiego odpowiednika. Sądzimy, że negatywne wibracje zza zachodniej granicy wpłyną na spadek indeksu do 47,9 z 48,2. To nie pomoże złotemu odzyskać siły po ostatniej fali deprecjacji.

W odniesieniu do Chin impulsem do mini-rajdu ryzyka może stać się ogłoszenie porozumienia handlowego z USA. Usunięcie ryzyka podwyższenia ceł przełożyłoby się na wzrost oczekiwań wobec perspektyw wzrostu gospodarczego i podparło apetyt na ryzyko. Poza tym przełom miesiąca przynosi rewizję indeksów PMI z nadziejami na oznaki stabilizacji, choć może być na to jeszcze za wcześnie.
W Australii dane zyskały na znaczeniu po tym, jak RBA otworzył się na ewentualne cięcie stopy kasowej. Kwartalny raport o wydatkach inwestycyjnych przedsiębiorstw (czw) pokaże, czy ostatnie pogorszenie kondycji gospodarki światowej wpłynęło na decyzje firm. AUD pozostaje bardziej wrażliwy na rozczarowania. Podobna asymetria w reakcji będzie towarzyszyć NZD przy odczytach sprzedaży detalicznej (pon) i bilansu handlowego (wt).

W przyszłym tygodniu w Kanadzie opublikowane zostaną dane o CPI (śr) i PKB (pt). Efekty bazy przyniosą spadek CPI w styczniu do 1,5 proc. r/r pomimo wzrostu o 0,2 proc. m/m, ale jeśli inflacja bazowa pozostanie stabilna (1,8-1,9 proc. r/r), Bank Kanady dalej będzie miał otwartą furtkę, by w II kw. szykować się do powrotu do cyklu zacieśniania. Po grudniowym PKB raczej nie należy spodziewać się dobrego wyniku, biorąc pod uwagę słabość w sprzedaży detalicznej i problemy sektora naftowego w obliczu spadających cen ropy. Jesteśmy optymistycznie nastawni do CAD w średnim horyzoncie, a w najbliższych dniach pod obserwacją powinna pozostać wrażliwość na zmiany cen ropy.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.