Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Rozgrywki polityczne zatapiają JSW
2018-09-10 Komentarz giełdowy XTBNa rynkach globalnych panują dzisiaj umiarkowanie pozytywne nastroje. W zeszłym tygodniu doszło do ważnego sygnału jakim było objęcie bessy na najważniejszym indeksie z Wall Street, czyli S&P 500. Inwestorzy ponownie zaczęli postrzegać ostatnie spadki jako okazję do tańszych zakupów. Niestety w przypadku polskiego rynku kolejny raz mamy do czynienia z politycznymi rozgrywkami, które mocno wpływają na przecenę spółek z dużym udziałem własnościowym Skarbu Państwa.
Bilans popołudnia – słabszy dolar
2018-09-10 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutKolejne godziny poniedziałkowego handlu przynoszą kontynuację obserwowanego lekkiego osłabienia się dolara. W grupie G-10 dolar nieznacznie wygrywa tylko z frankiem, oraz jenem. Zresztą szwajcarska waluta jest dzisiaj w wyraźnej defensywie i być może ten tydzień okaże się kluczowym, chociaż wiele będzie zależeć od czwartkowych wydarzeń (posiedzenie EBC i Banku Turcji).
Trump zwiększa presję na Chiny, ale rynki reagują powściągliwie
2018-09-10 Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Opublikowane w piątek po południu dane Departamentu Pracy za sierpień zaskoczyły na plus (NFP 201 tys, płaca godzinowa przyspieszyła do 2,9 proc. r/r z 2,7 proc. r/r). To podbiło w górę rentowności amerykańskich obligacji, chociaż poniedziałek rozpoczyna się stabilnie – 2,94 proc. dla 10-letnich papierów.
U progu kolejnego tygodnia
2018-09-10 Raport poranny FMCMCo z eurodolarem? W sierpniu główna para walutowa zeszła na moment do 1,13, w ten sposób przerywając konsolidację, która ciągnęła się od drugiej połowy maja w zakresie 1,1515 - 1,18 (formalnie były i wyższe szczyty). Druga połowa sierpnia przywróciła jednak stary porządek - i w zasadzie nadal w nim tkwimy.
Impas po wyborach w Szwecji. USD mocny po NFP.
2018-09-10 Poranny Szkic Walutowy AFSSzwedzka korona zyskuje w reakcji na wstępne wyniki wyborów. Amerykański dolar mocny po danych z rynku pracy (NFP) i pewnej podwyżce stóp 26 września. Waluty krajów wschodzących ponownie w odwrocie po względnie korzystnej końcówce tygodnia.
Szwecja zostanie w UE
2018-09-10 Poranny komentarz walutowy XTBWybory w Szwecji odbywały się nieco w tle głównych rynkowych wydarzeń. Jednak w kraju, gdzie dotąd rządziła przewidywalność polityczna mamy pat mogący skutkować rozpisaniem następnego głosowania. Dla złotego w tym tygodniu ważniejsze będzie jednak, co zrobi bank centralny... w Turcji.
Spadek liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA
2018-09-10 Komentarz surowcowy DM BOŚPoprzedni tydzień zakończył się dla notowań ropy naftowej na wyraźnym minusie. Co prawda w piątek spadki na wykresie cen tego surowca wyhamowały, jednak notowania ropy naftowej WTI utknęły w konsolidacji i nie zdołały powrócić ponad poziom 68 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent zwyżkowała symbolicznie, kończąc sesję tuż poniżej poziomu 77 USD za baryłkę.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2018-09-07 Komentarz tygodniowy TMS BrokersChociaż niepokoje o kondycję gospodarek wschodzących i przyszłość wojen handlowych powinny skraść główną uwagę, to w kolejnych dniach niektóre raporty makro i wydarzenia mogą przebić się na pierwszy plan. Z USA inflacja i sprzedaż detaliczna prawdopodobnie utwierdzą rynek w przekonaniu, że w tym miesiącu Fed dokona podwyżki stóp procentowych.
Objęcie bessy na Wall Street
2018-09-07 Komentarz giełdowy XTBJeszcze niedawno cały rynek mówił o najdłużej w historii hossie na Wall Street. Ten tydzień nie układa się jednak po myśli inwestorów. Może to wynikać z kilku czynników. Niemniej do kompletnego załamania rynku brakuje jeszcze dosyć sporo.
Dolar nie radzi sobie najlepiej
2018-09-07 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Pojawiły się spekulacje (Wall Street Journal, CNBC) jakoby szef Białego Domu miał wziąć na cel relacje handlowe USA z… Japonią. Te plotki zostały zdementowane przez ministra finansów Japonii, Aso.
Raport, który znaczy coraz mniej
2018-09-07 Komentarz poranny TMS BrokersMoment uspokojenia objął waluty rynków wschodzących, ale spadające kolejny dzień indeksy w Azji nie pozwalają zapomnieć, że pozostajemy w trybie ograniczonego apetytu na ryzyko. Spory handlowe nie wygasają, a Trump wspomina nawet o rozpoczęciu batalii z Japonią. W tym klimacie raport z rynku pracy USA traci na znaczeniu.
Niemcy o poranku, Ameryka po południu
2018-09-07 Raport poranny FMCMCo za nami, co przed nami: Za nami m.in. odczyt nt. dynamiki produkcji przemysłowej w Niemczech za lipiec. Wyniki to -1,1 proc. m/m oraz +4,9 proc. r/r, gdy tymczasem zakładano zwyżkę w relacji miesięcznej o 0,2 proc. Tak więc publikacja jest cokolwiek rozczarowująca.
Większy od oczekiwań spadek zapasów ropy naftowej w USA
2018-09-07 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja przyniosła już trzecią z kolei dynamiczną zniżkę notowań ropy naftowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych chwilowo sięgnęła nawet 67 USD za baryłkę, ale ostatecznie zakończyła dzień niedaleko poziomu 68 USD za baryłkę. Z kolei notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały w pewnym momencie do poziomu 75,60 USD za baryłkę, niemniej na koniec sesji powróciły ponad poziom 76 USD za baryłkę.
Czekając na cła
2018-09-07 Poranny komentarz walutowy XTBDziś o 6 rano polskiego czasu upłynął termin na konsultacje Białego Domu z biznesem związane z nałożeniem ceł na import z Chin. Jak na razie ceł nie ma, ale rynki żyją w przekonaniu, że jest to tylko kwestia czasu. Dla rynku walut kluczowy może być dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy.
Eurodolarowy wężyk
2018-09-07 Raport poranny FMCMKonsolidacja na głównej: Otóż faktycznie dzisiejsza sesja na eurodolarze była konsolidacyjna. Wykres ciągnął się w zakresie 1,16 - 1,1660. Teraz mamy ok. 1,1625. Co mieliśmy w tle? Już rano pisaliśmy o obawach Bullarda z Fed co do możliwości odwrócenia się krzywej dochodowości w USA.
Czy dolar pozwoli odbić rynkom wschodzącym?
2018-09-06 Komentarz giełdowy XTBPoczątek września rozpoczął się w gorszych nastrojach dla inwestorów po długiej stronie rynku. Przecenę mogliśmy zaobserwować zarówno na rynkach wschodzących, które pozostają pod presją od początku roku oraz rynkach rozwiniętych. Pierwsze oznaki słabości można zauważyć również na Wall Street. Czy to tylko korekta?
Cofnięcie dolara
2018-09-06 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA: Wczoraj po południu pojawiły się spekulacje (agencja Bloomberg), jakoby Niemcy miały wpływać na Unię Europejską w celu „uproszczenia” umowy nt. Brexitu, tak aby przyspieszyć proces legislacyjny. Miałoby to być robione za zgodą Londynu. W ciągu zaledwie dwóch godzin te plotki zostały zdementowane.
Pieniężne przetasowania
2018-09-06 Raport poranny FMCMGłówna para: Sprzedaż detaliczna w Strefie Euro wzrosła w lipcu o 1,1 proc. r/r, trochę słabiej niż oczekiwano, bo po rynku krążyła prognoza ustawiona na poziomie +1,3 proc. Z drugiej strony, podwyższono rezultat z czerwca - z 1,2 proc. r/r do 1,5 proc., co zaburza wiarygodność prognozy.
Pozytywne skutki nudnego lata
2018-09-06 Komentarz poranny TMS BrokersPonury klimat obaw o kondycję rynków wschodzących połączony z potencjalnym rozszerzeniem sankcji handlowych na Chiny przez USA ciąży na wycenie rynków akcji, ropy oraz walut ryzykownych. Indeksy w Azji są najniżej do roku, a niemiecki DAX poniżej 12000 pkt. nie był od kwietnia. EUR/PLN zmierza do 4,35, pod presją są AUD, NZD i CAD.
Wyhamowanie spadków notowań ropy naftowej
2018-09-06 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dwóch spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj rano się ustabilizowały. O powrocie do optymizmu na razie jednak nie może być mowy – cena ropy WTI porusza się w konsolidacji w okolicach 68,50-68,60 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent delikatnie rosną, nieznacznie przekraczając poziom 77 USD za baryłkę.