Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Po danych - inwestycji wciąż brak
2018-08-31 Komentarz walutowy XTBGUS utrzymał szacunek wzrostu gospodarczego w drugim kwartale na poziomie +5,1% r/r, czyli tylko minimalnie wolniej niż w kwartale pierwszym (+5,2%). Jednak struktura wzrostu nie jest – ponownie – najlepsza. Inflacja utrzymała się na poziomie 2%, w kolejnych miesiącach będzie jednak spadać.
Marsz notowań ropy naftowej w górę
2018-08-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ SABieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem zdecydowanej przewagi strony popytowej. Notowania amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI przekroczyły barierę 70 USD za baryłkę, natomiast cena europejskiej ropy Brent dotarła niemal do poziomu 78 USD za baryłkę. W rezultacie, bieżący tydzień może być już drugim z kolei tygodniem dynamicznych zwyżek cen ropy naftowej.
Polski złoty, polskie PKB
2018-08-31 Raport poranny FMCMNa świecie: Podano w nocy odczyt nt. lipcowej produkcji przemysłowej w Japonii, wynik w relacji miesięcznej to -0,1 proc. przy prognozie +0,2 proc. W skali rocznej nastąpił wzrost o 2,3 proc. Za nami już także odczyt o lipcowej sprzedaży detalicznej w Niemczech. Był raczej rozczarowujący, np. czekano na 0,0 proc. m/m, czyli na stagnację w takim ujęciu, a osiągnięto -0,4 proc. m/m. W relacji r/r sprzedaż wzrosła o 0,8 proc. (a np. w czerwcu o 3 proc.).
Niespojone pożegnanie wakacji
2018-08-31 Komentarz poranny TMS BrokersOstatni dzień handlu na rynkach w te wakacje prowadzony jest w niespokojnej atmosferze. Prezydent Trump myśli o zwiększeniu ceł na Chiny, przywołując obawy o wojny handlowe. Giełda w Szanghaju nie przyjęła tej informacji dobrze i gorzkiego posmaku nie jest w stanie poprawić lepszy PMI z Państwa Środka. Gorszy sentyment w stosunku do rynków wschodzących pomaga USD, mimo że zamknięcie miesiąca nie powinno mu sprzyjać.
Argentyńska lekcja
2018-08-31 Poranny komentarz walutowy XTBCzwartek był bardzo nerwowym dniem na rynkach wschodzących. Do problemów Turcji dołączyło załamanie w Argentynie. Te dwa kraje są dobrym przykładem na to, że po przekroczeniu pewnego progu wytrzymałości inwestorów sytuacja staje się bardzo trudna do opanowania. Na rynkach globalnych było spokojniej, ale obszerny wywiad z prezydentem Trumpem sugeruje, że ten spokój może się nie utrzymać.
Spadki na rynku EM szkodzą złotemu
2018-08-31 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego złotego wraz z pogorszeniem sentymentu wokół walut EM. PLN kwotowany jest następująco: 4,2991 PLN za euro,3,6795 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8005 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7901 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,177% w przypadku papierów 10-letnich.
DoE: Zaskakujący spadek zapasów paliw w USA
2018-08-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ SAPo wtorkowym odreagowaniu spadkowym cen ropy naftowej, wczorajsza sesja przyniosła wyraźne ożywienie strony popytowej i kontynuację wzrostów z ostatnich dni. W rezultacie, notowania ropy naftowej Brent przekroczyły poziom 77 USD za baryłkę, a cena ropy WTI zbliżyła się już niemal do psychologicznej bariery 70 USD za baryłkę. Dzisiaj rano zwyżka jest kontynuowana, lecz jej zakres jest niewielki.
Dolar nie ma siły odbijać
2018-08-30 Poranny Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Opublikowany wczoraj po południu drugi odczyt danych nt. PKB za II kwartał wyniósł 4,2 proc. w ujęciu zanualizowanym, wobec 4,0 proc. w pierwszym odczycie (dane są najlepsze od 2014 r.). Dzień wcześniej mieliśmy rekordowy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board (w sierpniu 133,4 pkt.).
Lawirowanie między polityką i danymi
2018-08-30 Komentarz poranny TMS BrokersFunt brytyjski ma za sobą najlepszy dzień od stycznia, a wszystko dzięki załagodzeniu niektórych obaw związanych z Brexitem. Polityczne umowy trzymają też w potrzasku CAD, ale dziś uwaga skupi się na danych. Fundamenty przypomniały już o sobie na Antypodach z fatalnymi skutkami dla AUD i NZD.
Zamieszania na rynkach EM ciąg dalszy
2018-08-30 Poranny Szkic walutowy AFSDrugi dzień zawieruchy na rynkach wschodzących. Złoty opiera się poważniejszej wyprzedaży. Dolar stabilny, może korekcyjnie zyskać przed końcem miesiąca. We wrześniu ponownie w dół, a globalnie nastroje się poprawią.
Korekta na dolarze
2018-08-29 Raport poranny FMCMTURCJA: Moody’s obniżył ratingi dla 20 tureckich banków wskazując na rosnące ryzyko dla sektora w kontekście nadmiernego zadłużenia w walutach obcych. Z kolei minister finansów Turcji Berat Albayrak stwierdził wczoraj, że nie widzi nadmiernych ryzyk dla banków, oraz gospodarki.
Wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2018-08-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ SAPo ubiegłotygodniowych dynamicznych zwyżkach, notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu zachowują się gorzej. O ile poniedziałkowa sesja zakończyła się dla nich na plusie, to już wczoraj cena ropy naftowej spadła. Notowania ropy Brent powróciły poniżej poziomu 76 USD za baryłkę, natomiast cena ropy WTI zeszła poniżej 69 USD za baryłkę.
Rząd przyjmuje projekt o PPK
2018-08-29 Poranny komentarz walutowy XTBWe wtorek rząd przyjął projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) twierdząc, że jest to “duży i bardzo ważny program prospołeczny". Z kolei na świecie uwagę inwestorów wciąż przyciągają negocjację ws. NAFTA oraz najnowsze doniesienia dotyczące Turcji, które po raz kolejny nie należą do najlepszych. O poranku polska waluta pozostaje stabilna, zyskując nieznacznie do głównych walut.
Opowieści o PKB
2018-08-29 Raport poranny FMCMOpowieści o PKB napłyną dziś z dwóch miejsc: z Francji i USA. We Francji odczyt pojawi się o 8:45, w Stanach o 14:30. W obu przypadkach będą to rewizje wyników wstępnych. W USA prognozuje się na tej podstawie annualizowany wynik 4 proc.
Wyhamowanie 2-tygodniowego trendu wzrostu PLN
2018-08-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostów na EUR/USD , co ogranicza również umocnienie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2676 PLN za euro, 3,6510 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7375 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6961 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,186% w przypadku obligacji 10-letnich.
Mamy porozumienie USA-Meksyk
2018-08-28 Poranny Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA/ MEKSYK/ NAFTA: Obie strony poinformowały wczoraj wieczorem o zawarciu wzajemnego porozumienia, które zastąpi dotychczasowe ustalenia NAFTA. Meksyk wyraził nadzieję, że nowa umowa zostanie podpisana także z Kanadą. Donald Trump stwierdził, że liczy na to, że tak się stanie, zapowiedział szybkie otwarcie nowej rundy rozmów, chociaż utrzymują się trudności w tematach związanych z przemysłem motoryzacyjnym.
Produkcja ropy w OPEC dobrze dopasowana do limitów
2018-08-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ SANotowania ropy naftowej pewnie weszły w nowy tydzień. Wczoraj zarówno cena ropy Brent, jak i ropy WTI, kontynuowała wzrosty z poprzedniego tygodnia. Amerykański surowiec porusza się jednak wciąż tuż poniżej poziomu 69 USD za baryłkę – ale w przypadku ropy Brent doszło do sforsowania poziomu 76 USD za baryłkę i najwyższego zamknięcia od półtora miesiąca.
Troje to już tłum?
2018-08-28 Komentarz poranny TMS BrokersUSA i Meksyk wynegocjowały nowe porozumienie handlowe, ale nie ma pewności czy Kanada dołączy do umowy. CAD czeka, a MXN gasi pierwotną euforię, gdyż ryzyko wyrzucenia NAFTA do kosza odbiera pozytywnego uroku z porozumienia i przypomina, że Trump prowadzi ostrą i często nieracjonalną grę.
Rynki w fazie zwiększonego apetytu na ryzyko
2018-08-28 Poranny Szkic walutowy AFSWall Street kontynuuje wspinaczkę po ścianie strachu. Impulsem do ustanowienie nowych maksimów głównych indeksów za Atlantykiem stało się podpisanie porozumienia handlowego USA z Meksykiem. W górę większość walut rynków wchodzących. Złoty, w ślad za euro, także powoli pnie zyskuje. Spodziewamy się kontynuacji takich tendencji w perspektywie kolejnych kilku sesji.
Złoty najmocniejszy od początku sierpnia
2018-08-28 Poranny komentarz walutowy XTBWe wczorajszym komentarzu pisaliśmy o zbliżającym się porozumieniu handlowym z Meksykiem i faktycznie zostało ono osiągnięte, stając się głównym tematem na rynkach. W konsekwencji doszło do umocnienia większości walut rynków wschodzących, w tym złotego. Dolar jest najtańszy od początku sierpnia. Jednak jest zbyt wcześnie aby popadać w euforię.