Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dzieje się wiele czy nie dzieje się nic?
2018-09-19 Raport poranny FMCMJak na to patrzeć? No właśnie. Z jednej strony - to i owo dzieje się w tle, w świecie polityki i biznesu. Na przykład możemy się dowiedzieć z mediów, iż Chrystia Freeland, szefowa resortu polityki zagranicznej Kanady będzie rozmawiać z przedstawicielem USA, Robertem Lightgizerem na temat układu NAFTA. W istocie władze Kanady muszą być gotowe na kompromis, bo to Stany, a nie kto inny, przyjmują 3/4 eksportu kraju ze stolicą w Ottawie.
Szum sprzeczności
2018-09-18 Komentarz poranny TMS BrokersSeria komunikatów z Waszyngtonu i Pekinu wprowadziła zamęt na rynkach finansowych i pokazuje, jak nieprzewidywalny i trudny stał się szczególnie handel na głównych walutach. USD jest w odwrocie, a aktywa ryzykowne mają się lepiej, choć ze złych powodów.
Prognozy zwiększenia produkcji ropy naftowej z łupków w USA.
2018-09-18 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej bieżący tydzień jest na razie okresem wyważonych nastrojów, jedynie z lekką przewagą pesymistów. Cena ropy naftowej WTI porusza się obecnie w okolicach 68,50 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 77,70-77,80 USD za baryłkę.
Dwieście miliardów
2018-09-18 Raport poranny FMCMNowy dzień: Eurodolar klaruje się przy 1,1690. Tymczasem w tle mamy temat chińsko-amerykański, albowiem prezydent Trump istotnie nałożył karne cła na Pekin - opiewające na 200 mld dolarów. Są to taryfy 10-procentowe.
Ograniczone zmiany PLN, USA nakładają kolejne taryfy
2018-09-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, wtorkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN, pomimo zamieszania na szerokim rynku związanego z decyzją USA. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2970 PLN za euro, 3,6743 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8178 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8324 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,262% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynek ostatecznie nie przejął się nadmiernie nowymi informacjami
2018-09-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / WOJNY HANDLOWE: Zdaniem gazety Wall Street Journal, która powołuje się na sobotnią wypowiedź wysoko postawionej osoby z otoczenia Donalda Trumpa, Biały Dom nawet dzisiaj może wprowadzić wyższe cła na chińskie produkty o wartości 200 mld USD rocznego importu.
Wielka Trójka gotowa do zwiększenia produkcji ropy naftowej
2018-09-17 Komentarz surowcowy DM BOŚNowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Cena tego surowca delikatnie wzrasta, co w przypadku cen amerykańskiej ropy WTI oznacza oscylowanie w okolicach 69 USD za baryłkę, a w przypadku europejskiej ropy Brent oznacza poruszanie się tuż powyżej poziomu 78 USD za baryłkę.
Pistolet przystawiony do głowy
2018-09-17 Komentarz poranny TMS BrokersGlobalny rynek finansowy pozostaje obciążony asymetrią ryzyk, gdyż najwyraźniej w temacie wojen handlowych częściej sprawy mogą pójść gorzej niż lepiej. Jeszcze dziś USA mogą ogłosić nowe cła na chińskie towary, a Chiny odmawiają rozmów z „pistoletem przystawionym do głowy”. Rynek akcji w Azji wrócił do spadków, ale na FX inwestorzy przyjęli postawę wyczekującą, ale nie zanosi się na podtrzymanie apetytu na ryzykowne aktywa.
W programie indeks NY Empire State
2018-09-17 Raport poranny FMCMCo na rynku? Za nami już odczyt dotyczący dynamiki produkcji przemysłowej w Turcji - w lipcu. Wynik to +5,6 proc. r/r, co stanowi pozytywne zaskoczenie, bo oczekiwano raptem +1,8 proc. Nie zmienia to faktu, że para USD/TRY poszła zaraz po publikacji w górę, z 6,0780 do 6,2670, na co wpływ mogło mieć i to, że bezrobocie w Turcji wzrosło, przekraczając 10 proc.
Trump nie odpuszcza Chinom
2018-09-17 Poranny komentarz walutowy XTBTo mógł być spokojny tydzień na rynkach finansowych. Przypomnijmy, iż jeszcze w ubiegłym tygodniu mówiło się o nowej rundzie negocjacji pomiędzy USA a Chinami, Turcja mocno podniosła stopy procentowe wykazując wolę do walki z inflacją, publikowane dane makro były ogólnie niezłe. Wobec „lżejszego” kalendarza na ten tydzień mogło to oznaczać dobre, stabilne nastroje. Jednak nic z tego.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2018-09-14 Komentarz tygodniowy TMS BrokersDla podtrzymania pozytywnego sentymentu rynkowego i odreagowania ryzykownych aktywów pomocne będą dowody poprawy globalnej aktywności gospodarczej. Pod tym kątem w przyszłym tygodniu rynek będzie analizował odczyty indeksów PMI z Eurolandu i USA, indeksy koniunktury z USA oraz liczne raporty o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.
Dolarowi ubywa argumentów
2018-09-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / WOJNY HANDLOWE: Wczoraj po południu Donald Trump dał do zrozumienia, że rynki niezbyt dobrze zinterpretowały słowa jego doradcy ekonomicznego, gdyż to Chinom ze względu na ich pogarszającą się sytuację rynkowo-gospodarczą powinno zależeć na szybkim przystąpieniu do rozmów, a nie USA.
Korzystny news-flow dla złotego
2018-09-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW piątek rano uwagę zwraca taniejący dolar – USDPLN złamał barierę 3,68 po tym jak EURUSD naruszył okolice 1,17 – a z kolei euro próbuje przebić się przez poziom 4,30. Poprawa nastrojów wokół rynków wschodzących to wynik splotu kilku korzystnych wydarzeń – wyraźnej podwyżki stóp procentowych w Turcji (wczoraj CBRT podniósł stopy o 625 p.b.), ...
Z najlepszymi życzeniami z Turcji
2018-09-14 Komentarz poranny TMS BrokersCo zrobić, żeby załagodzić presję uderzającą w aktywa rynków wschodzących i osłabić popyt na USD? Wystarczy rozczarowane w danych z USA w kombinacji z odważną decyzją banku centralnego Turcji. Jesteśmy w trybie odbudowy sentymentu, ale nie zmienia to jeszcze całościowego obrazu.
Techniczne bariery skuteczne na wykresach cen ropy naftowej
2018-09-14 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Pierwsza połowa bieżącego tygodnia upłynęła na dynamicznych wzrostach notowań ropy naftowej. W rezultacie, podczas środowej sesji notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI dotarły do okolic 70 USD za baryłkę, natomiast cena europejskiej ropy Brent sięgnęła poziomu 80 USD za baryłkę. Dla obu gatunków ropy naftowej, był to więc poziom ważnych psychologicznych barier.
Bank centralny przeciwko Erdoganowi
2018-09-14 Poranny komentarz walutowy XTBTurecki bank centralny był bez wątpienia najbardziej znaczącym wydarzeniem dla rynków finansowych podczas czwartkowej sesji w przeciwieństwie do tego, co zaoferowały Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny. Poza tym, warto odnotować krajowe dane odnośnie do finalnego odczytu inflacji za sierpień, a także bilansu płatniczego za lipiec. O poranku złoty lekko umacnia się przed decyzją agencji Moody’s, co jest po części spowodowane kontynuacją odwrotu od amerykańskiego dolara.
Niższe CPI w USA, gołębi EBC, podwyżka w Turcji. Risk on.
2018-09-14 Poranny Szkic Walutowy AFSNiższy odczyt inflacji konsumenckiej z USA (oddala perspektywę podwyżek stóp procentowych), obniżka prognoz makro i podtrzymanie założeń polityki pieniężnej w strefie euro (jeszcze rok bez zmiany oprocentowania) oraz większa od prognoz podwyżka w Turcji wywołały falę poprawy nastrojów na rynkach wschodzących. Zakładamy, że będzie się ona utrzymywać także w II poł. września.
Sternicy walut
2018-09-13 Raport wieczorny FMCMRynkowe zabiegi: Europejski Bank Centralny nie zmienił dziś parametrów swej polityki monetarnej. Stopy depozytowa i refinansowa pozostały takie same i takie same są perspektywy operacji QE: do końca września pozostanie w obecnej formie, potem na trzy miesiące skup zostanie ścięty o połowę, a z finałem roku projekt się ostatecznie zakończy.
Globalny handlowy rollercoster
2018-09-13 Komentarz giełdowy XTBWystarczy w zasadzie jedna pozytywna wzmianka dotycząca sytuacji na globalnym rynku handlu, aby inwestorzy ponownie ruszyli do zakupu akcji. Wzrosty były dzisiaj widoczne w zasadzie na wszystkich rynkach, co głównie należy powiązać ze zmniejszającym się ryzykiem dalszej eskalacji handlowego konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami.
Rynek wielu zmiennych
2018-09-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA / CHINY / WOJNY HANDLOWE: Jeszcze wczoraj wieczorem pojawiła się informacja, że Biały Dom wysłał Chinom zaproszenie do wznowienia rozmów handlowych na wysokim szczeblu – miałby je poprowadzić Sekretarz Skarbu Steve Mnuchin. Pekin nie zajął w tej kwestii jeszcze oficjalnego stanowiska, chociaż te informacje umocniły notowania juana i osłabiły amerykańską walutę na głównych crossach.