Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Niepotrzebne wstrząsy
2019-02-28 Komentarz poranny TMS BrokersKonflikt między Indiami i Pakistanem oraz wynik szczytu Trump-Kim nie są kwestiami, do których rynek przywiązywał dużą uwagę, jednak jest to niepotrzebny szum, który szkodzi chęciom wypracowania rajdu ryzyka. Do tego mamy koniec miesiąca, który generuje nieskorelowane przepływy kapitału i na FX grzęźniemy w utartych zakresach.
Brexit coraz bardziej odległy
2019-02-28 Poranny komentarz walutowy XTBW środowy wieczór w brytyjskim parlamencie odbyło się kilka głosowań dotyczących Brexitu, czego efektem finalnym może być przesunięcie terminu, kiedy to Wielka Brytania opuści wspólnotę europejską. Z rynkowego punktu widzenia czynnik ten jest korzystny dla funta w krótkim okresie, niemniej jednak na przestrzeni kolejnych miesięcy efekt ten już nie jest tak jednoznaczny.
W połowie zakresu
2019-02-28 Raport poranny FMCMLiczne dane: Mówiąc o połowie zakresu mamy na myśli fakt, iż eurodolar był z grubsza przy 1,14 - teraz natomiast wrócił odrobinę na południe, w kierunku 1,1375. Innymi słowy, krąży mniej więcej w połowie konsolidacyjnego zakresu, który obowiązuje od jesieni ubiegłego roku. Generalny obszar konsolidacji rozciąga się od ok. 1,1225 do 1,15 (choć oczywiście notowano wyższe poziomy, np. w styczniu, gdy kreślono maksima bliskie 1,1570).
WIG20 znów pod kreską
2019-02-27 Komentarz giełdowy XTBWczorajszy handel za Atlantykiem doznał wyraźnego impulsu wzrostowego po dobrych danych o nastrojach konsumentów. Niemniej jednak, optymizm inwestorów nie był na tyle silny, aby pozwolić wyjść amerykańskiej giełdzie wyraźnie powyżej kreski na zamknięciu. W rezultacie S&P 500 zakończył sesję na lekkim minusie.
W nocy ważne dane PMI z Chin
2019-02-27 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutWedług wskazań kalendarza publikacja danych nt. aktywności w chińskim przemyśle i usługach za luty, zaplanowana jest na czwartek o godz. 2:00. Będą to wyliczenia indeksów PMI liczonych przez rządowych ekspertów – publikacje Caixin mają miejsce zazwyczaj w pierwszych dniach kolejnego miesiąca.
Wyraźniejsze cofnięcie się dolara, ale głównie wobec funta
2019-02-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / FED: Zeznający wczoraj przed Komisją Bankową Senatu szef FED dał do zrozumienia, że pauza w podwyżkach stóp była dobrym ruchem, oraz potwierdził plany zakończenia programu redukcji sumy bilansowej banku centralnego – nic nowego. Odnosząc się do perspektyw gospodarczych określił je jako „sprzyjające” przy „zdrowych” warunkach. Podkreślił jednak utrzymujące się negatywne ryzyka.
OPEC nieczułe na naciski Donalda Trumpa
2019-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły tydzień od sporej zniżki. Pesymizm obserwowany podczas poniedziałkowej sesji nie przełożył się jednak na wczorajsze nastroje na tym rynku, a ceny ropy naftowej wypracowały we wtorek delikatne odbicie wzrostowe. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do poziomu 56 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zwyżkowała do okolic 65,50-65,60 USD za baryłkę.
Polityczne szachy
2019-02-27 Komentarz poranny TMS BrokersWczoraj funt wzbił się wyżej pompowany optymizmem wokół procesu brexitu. Pierwszy raz premier Wielkiej Brytanii Theresa May publicznie zaakceptowała możliwość odroczenia brexitu poza 29 marca, nawet jeśli sama jest takiemu rozwiązaniu przeciwna. W szerszym ujęciu jej deklaracja wciąż nie eliminuje najgorszego scenariusza, ale rynek zdaje się być bardziej zainteresowany rozgrywaniem krótkoterminowych impulsów.
Drzwi do podwyżki pozostają otwarte
2019-02-27 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsze wystąpienie szefa Fed było mocno wyczekiwane przez inwestorów. Jednak Jerome Powell nie powiedział nic, co zszokowałoby rynki. Dolar jednak jest nieco słabszy, co sprzyja notowaniom złotego. Szef amerykańskiego banku centralnego zdaje raport o stanie gospodarki i działaniach polityki pieniężnej przed Kongresem dwa razy w ciągu roku – w lutym oraz lipcu.
Negocjacje decydują o nastrojach
2019-02-26 Komentarz giełdowy DM BOŚWczorajsze początkowe wzrosty w USA zostały do końca sesji znacznie zniwelowane. Początkowy optymizm był efektem wypowiedzi Trumpa odnośnie przesunięcia daty wprowadzenia ceł jako reakcji na dobrze postępujące negocjacje. Była to realizacja zysków zgodnie z zasadą – kupuj plotki, sprzedaj fakty. W nocy, w Azji dominował już kolor czerwony, ale spadki nie przekraczały zwykle 0,5 proc. Europa miała rozpocząć dzień pod kreską.
Dobre dane pomagają Wall Street
2019-02-26 Komentarz giełdowy XTBOptymizm, który towarzyszył wczorajszemu otwarciu za Atlantykiem, nie potrwał zbyt długo. Nie da się ukryć, że wypowiedź Trumpa o odłożenia terminu nałożenia ceł na Chiny wywołała wyraźny entuzjazm wśród inwestorów za Oceanem. Niemniej jednak, bykom nie starczyło sił, aby utrzymać taki stan choćby do końca sesji.
Dynamiczne odreagowanie spadkowe na rynku ropy naftowej
2019-02-26 Komentarz surowcowy DM BOŚPoczątek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej odznaczył się wyraźną, ponad 3-procentową zniżką cen tego surowca. W rezultacie, notowania ropy Brent zeszły poniżej poziomu 65 USD za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI oscyluje w okolicach 55,20 USD za baryłkę.
Mocny zastrzyk dla polskiej gospodarki
2019-02-26 Poranny komentarz walutowy XTBRok wyborczy to często okres luzowania polityki gospodarczej, nie tylko w Polsce. W Polsce jednak tym razem impuls fiskalny będzie szczególnie wyraźny. Naszym zdaniem oznacza to, że w całym roku wzrost przekroczy prognozę budżetową, zaś szczyt wzrostu konsumpcji jest dopiero przed nami. Jednak odbędzie się to za cenę zwiększenia strukturalnego deficytu polskiej gospodarki.
Donald chwali, Donald gani
2019-02-26 Komentarz poranny TMS BrokersNa starcie tygodnia główne impulsy do handlu to słowa Donalda Trumpa. Chwaląc postęp negocjacjach handlowych z Chinami i zawieszając wejście w życie podwyżki ceł pomógł parkietowi w Szanghaju zakończyć bessę a kontraktom na indeksy głównych giełd osiągnąć wielotygodniowe maksima. Z kolei ganiąc OPEC za politykę sprzyjającą zacieśnianiu się rynku wywołał ponad dwudolarową przecenę ropy naftowej.
Funt powyżej 5 PLN, obligacje pod presją
2019-02-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian wokół koszyka PLN, choć należy wspomnieć o rosnącym kursie GBP/PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3368 PLN za euro, 3,8192 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8167 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0128 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wyraźnie wzrosły i wynoszą obecnie 2,89%.
Oczekiwany optymizm
2019-02-25 Komentarz giełdowy XTBZawieszenie broni w konflikcie handlowym stało się faktem, co spowodowało kontrolowany optymizm na większości parkietów giełdowych. Wyjątkiem były parkiety w Chinach, które zaliczyły najsilniejsze wzrosty od wielu miesięcy. Czy podobnie również w tym wypadku zastosowanie będzie miało powiedzenie “kupuj plotki, sprzedawaj fakty”?
Teoretycznie spada nam ryzyko w dwóch kluczowych sprawach
2019-02-25 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Potwierdziły się rynkowe spekulacje – Donald Trump przedłużył okres rozejmu w wojnie handlowej poza 1 marca i zapowiedział, że spotka się w drugiej połowie marca z prezydentem Chin (Xi Jinping’iem) w swojej rezydencji na Florydzie. Poinformowano o znaczących postępach w negocjacjach, ...
Rosnący eksport ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych
2019-02-25 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dynamicznym, kilkusesyjnym ruchu wzrostowym rozpoczętym w połowie lutego br., ostatnie dni na rynku ropy naftowej przyniosły wyhamowanie wzrostów i utknięcie cen ropy w wąskiej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent oscylują obecnie w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy cena amerykańskiej ropy WTI porusza się niewiele powyżej poziomu 57 USD za baryłkę.
Odroczenia mogą być dobre i złe
2019-02-25 Komentarz poranny TMS BrokersApetyt na ryzyko rozkwita na starcie tygodnia w reakcji na decyzję prezydenta USA Trumpa o odroczeniu podwyższenia ceł na chińskie produkty poza 1 marca, ponieważ negocjacje handlowe przynoszą rezultaty. Za to premier Wielkiej Brytanii także planuje opóźnienie głosowania nad projektem brexitu, gdyż akurat ona nie może dogadać się z nikim (parlamentem, UE). Niepewność wokół funta nasila się.
Porozumienie z Chinami coraz bliżej
2019-02-25 Poranny komentarz walutowy XTBNiedługo po rozpoczęciu konfliktu handlowego w ubiegłym roku amerykańscy politycy niechętnie przyznawali, że o ile Chiny mają perspektywę 50-letnią, w USA obowiązuje 2-letni cykl wyborczy. Kolejne tygodnie rozmów nie przyniosły najprawdopodobniej większych zmian, ale Trump potrzebuje politycznego sukcesu. Wczoraj ogłosił oficjalnie, iż wycofa się ze swojej groźby nałożenia wyższych ceł na Chiny 1 marca.