Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Słabo z przemysłem Strefy Euro

Słabo z przemysłem Strefy Euro

2019-02-13 Raport wieczorny FMCM
Wzmocnienie dolara kosztem euro: Tak właśnie się stało: eurodolar poszedł dziś w dół. Nad ranem rozgrywano poziomy rzędu ok. 1,1340, a wieczorem mamy 1,1280-85. Czy w takim razie nasze założenie, że dojdzie do odbicia w głąb starego, dobrego trendu bocznego - było błędne? Niezupełnie.
Dolar wciąż przeszkadza rynkom wschodzącym

Dolar wciąż przeszkadza rynkom wschodzącym

2019-02-13 Komentarz giełdowy XTB
Jak wiadomo, rok 2018 nie był najlepszy dla parkietów rynków wschodzących. Umacniający się dolar, rosnące oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych w USA oraz problemy takich krajów jak Turcja, czy Argentyna spowodowały spadek indeksu MSCII Emerging Markets o prawie 17% w 2018 roku. Czy ten rok może być lepszy dla gospodarek rozwijających się?

Przerwanie ciągu wzrostów wartości USD

Przerwanie ciągu wzrostów wartości USD

2019-02-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone/Chiny: Prezydent USA, Donald Trump, zasugerował, że osiągnięcie porozumienia handlowego z Chinami jest możliwe już niebawem. Jednocześnie zaznaczył on, że obie strony nie przywiązują się zbytnio do deadlinu ustalonego na 1 marca i dopuszczają przesunięcie tego terminu, jeśli będzie taka konieczność w celu osiągnięcia ostatecznego, pełnego porozumienia w sprawach handlowych.
Ważna lekcja

Ważna lekcja

2019-02-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Sentyment rynkowy jest ratowany strzępkami nadziei na przełom w rozmowach handlowych USA-Chiny, co pozwala zastopować rajd USD. EUR/USD wraca powyżej 1,13 i kolejny raz pokazuje niemoc uczestników przy próbach wyrwania się z męczącej konsolidacji. Poza tym kiwi pokazuje niedowiarkom, że nieloty potrafią czasem polecieć wysoko.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2019-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła przewagę strony popytowej, która utrzymuje się także dzisiaj rano. Notowania ropy gatunku WTI powróciły ponad poziom 53 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zbliżyła się do poziomu 63 USD za baryłkę. Niemniej, w kilkutygodniowym ujęciu notowania ropy utrzymały się w konsolidacji.
Coraz więcej optymizmu na rynkach

Coraz więcej optymizmu na rynkach

2019-02-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Po bardzo burzliwym czwartym kwartale minionego roku od początku stycznia na rynku zauważalny jest rosnący optymizm. Amerykańskie akcje są najdroższe od początku grudnia, a indeksy w Chinach są najwyżej od czerwca ubiegłego roku. Jak długo inwestorzy pozostaną w tak dobrych humorach?
Euro i przemysł Eurolandu

Euro i przemysł Eurolandu

2019-02-13 Raport poranny FMCM
Co w programie? W kalendarium makroekonomicznym na dziś mamy m.in. publikację na temat produkcji przemysłowej w Eurolandzie za grudzień. Przewiduje się, że średnio w krajach objętych wspólną walutą spadła o 3,1 proc. r/r oraz o 0,3 proc. m/m. W razie czego trzeba być przygotowanym na takie właśnie lub jeszcze słabsze wyniki, biorąc pod uwagę np. fakt, że mamy ostatnio do czynienia z cokolwiek mizernymi publikacjami z głównego kraju tego regionu, tj. z Niemiec.
Oczekiwany wzrost eurodolara

Oczekiwany wzrost eurodolara

2019-02-12 Raport wieczorny FMCM
Trend boczny: Wczoraj i dziś eurodolar zaliczył dość poważne minima, w okolicy 1,1260. Był to dobry moment na wykonanie odbicia korekcyjnego, co zresztą sugerowaliśmy wczoraj wieczorem. I rzeczywiście, tak właśnie się stało.
Ożywienie na szerokim rynku

Ożywienie na szerokim rynku

2019-02-12 Komentarz giełdowy DM BOŚ
Kosmetyczne zmiany wczorajszych zamknięć w USA, po których zobaczyliśmy lekko wzrostową Azję, przyniosły w Europie zwyżki na otwarciu. DAX otworzył się około 1 proc. wyżej i pozostał w tej pozycji do końca sesji. Podobnie reszta Europy za wyjątkiem rynków wschodzących – giełda w Stambule dziś zniżkowała o 0,6 proc.
Kongres zapobiega kolejnemu kryzysowi

Kongres zapobiega kolejnemu kryzysowi

2019-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy tytuł można traktować nieco na wyrost, gdyż dotyczy on tylko i wyłączeniu krótkoterminowych obaw dotyczących amerykańskiej gospodarki. Niemniej porozumienie dotyczące amerykańskiego finansowania bezpieczeństwa granicy prowadzi do mniejszych obaw inwestorów, co wpływa bardzo pozytywnie na nastroje amerykańskich oraz innych inwestorów z całego świata.
Być może właśnie tworzy się szczyt na dolarze

Być może właśnie tworzy się szczyt na dolarze

2019-02-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Jest szansa na uniknięcie kolejnego paraliżu instytucji państwowych po 15 lutego. W poniedziałek negocjatorzy z ramienia Republikanów i Demokratów w Kongresie osiągnęli kompromis zakładający, że na budowę muru zostanie przeznaczona kwota 1,375 mld USD, co pozwoli na jego postawienie na długości 90 km w stanie Teksas.
Dolar w silnym nurcie

Dolar w silnym nurcie

2019-02-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Dolar ponownie jest niezniszczalny i niezależnie jakie panują nastroje na rynkach, on pozostaje mocny. Gnębienie waluty pod presją gołębiego zwrotu Fed okazało się przejściowe, a dywergencja w postawie gospodarek daje wystarczającą tarczę ochronną. Pozytywne wibracje w tematach wojen handlowych i government shutdown zdają się bardziej wspierać dolara niż apetyt na ryzyko. Cierpią euro, funt i jen, rykoszetem obrywa złoty.
Spadek podaży ropy wsparciem dla cen surowca

Spadek podaży ropy wsparciem dla cen surowca

2019-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej przyniosła presję na spadek cen tego surowca, zwłaszcza na rynku w USA, jednak do końca dnia większość tej zniżki została zniwelowana. W rezultacie, ceny amerykańskiej ropy naftowej WTI utrzymały się powyżej poziomu 52 USD za baryłkę, a dzisiaj rano zbliżają się do 53 USD za baryłkę.
Dolar najdroższy od trzech miesięcy

Dolar najdroższy od trzech miesięcy

2019-02-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przyniósł dalsze umocnienie amerykańskiej waluty, która zyskiwała cały poprzedni tydzień. W efekcie kurs względem złotego znalazł się najwyżej od ponad trzech miesięcy, zauważalnie przekraczając poziom 3,80. Czy czeka nas zatem rok drogiego dolara?
USD/PLN blisko szczytów

USD/PLN blisko szczytów

2019-02-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie presji podażowej wokół PLN wraz z dalszymi spadkami na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3263 PLN za euro, 3,8356 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8175 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9331 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,745% w przypadku obligacji 10-letnich.
Optymizm handlowy na czele

Optymizm handlowy na czele

2019-02-11 Komentarz giełdowy XTB
Nowy tydzień rozpoczyna się całkiem pozytywnie na rynkach finansowych. Po tygodniowym przestoju do gry wracają również chińskie indeksy, które zaliczają dzisiaj w dużej mierze potężne wzrosty. Te dobre nastroje zostały później przechwycone przez europejskich inwestorów, którzy od rana zdecydowanie kupowali akcje, pomimo ostatnich fatalnych danych z Niemiec.
Czy ten tydzień będzie równie dobry dla dolara, jak poprzedni?

Czy ten tydzień będzie równie dobry dla dolara, jak poprzedni?

2019-02-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Dzisiaj startują w Pekinie dwustronne rozmowy handlowe, ze strony USA udział w nich wezmą m.in. szef USTR Robert Lighthizer, oraz Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin. Strona amerykańska nie ukrywa, że chce nakłonić Chiny do podjęcia strukturalnych reform, w tym odejścia od nieuczciwych praktyk w handlu, kradzieży technologii i ochrony własności intelektualnej.
Presja na spadek cen amerykańskiej ropy WTI

Presja na spadek cen amerykańskiej ropy WTI

2019-02-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Miniony tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł przewagę strony podażowej. O ile na wykresie europejskiej ropy naftowej Brent była ona niewielka, to ceny amerykańskiej ropy gatunku WTI spadły wyraźniej. Początek bieżącego tygodnia wygląda na tym rynku podobnie: ceny ropy Brent konsolidują w okolicach piątkowego zamknięcia, natomiast notowania ropy WTI delikatnie spadają.
Krótka pamięć, mylne wnioski

Krótka pamięć, mylne wnioski

2019-02-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Jednym z wątków, które przewijają się ostatnio na rynkach jest wpływ załagodzenia stanowiska przez Fed na rynkowe nastroje i zachowanie najbardziej ryzykownych klas aktywów: akcji i indeksów, świata EM, ze szczególnym uwzględnieniem walut z tego koszyka. Pierwszy impuls jest pozytywny, ale optymistyczne spojrzenie w przyszłość jest naszym zdaniem trudne od uzasadnienia. Inwestorzy w pamięci mają ostatni epizod gołębiego nastawienia, ale zdają się zapominać, że miał on zupełnie inne podstawy.
Kolejna odsłona starych problemów

Kolejna odsłona starych problemów

2019-02-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Jesteśmy już niemal w połowie lutego, zaś główne znaki zapytania w geopolityce pozostają w zasadzie takie same. Bieżący tydzień przynosi ich kolejną odsłonę, ale nie ma gwarancji, że ona faktycznie coś zmieni.