Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Katastrofa Boeinga nie pogrąża Wall Stree

Katastrofa Boeinga nie pogrąża Wall Stree

2019-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach akcyjnych początkiem nowego tygodnia są całkiem pozytywne. Na Wall Street wzrosty są bardzo pokaźne, nawet ze względu na silne cofnięcie spółki Boeing, po katastrofie samolotu pasażerskiego w Etiopii. Wcześniej w trakcie sesji azjatyckiej obserwowaliśmy gigantyczne odbicie po silnych piątkowych spadkach.
Funt w krótkim terminie zdyskontował negatywne informacje?

Funt w krótkim terminie zdyskontował negatywne informacje?

2019-03-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: CHINY / DANE / STOPA RRR: Poznaliśmy dane nt. inflacji CPI i PPI za luty. W pierwszym przypadku obniżyła się ona do 13-miesięcznych minimów (chociaż odczyt na poziomie 1,5 proc. r/r był zgodny z szacunkami), a w drugim do 0,1 proc. r/r wobec spodziewanych 0,2 proc. r/r. Dynamika nowych pożyczek zmalała w lutym do 885,8 mld CNY (szacowano 975 mld CNY).

Brak pośpiechu OPEC w kwestii zmian polityki naftowej

Brak pośpiechu OPEC w kwestii zmian polityki naftowej

2019-03-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Miniony tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się neutralnie. Cena amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI pozostała w okolicach 56-57 USD za baryłkę, podczas gdy notowania europejskiej ropy Brent oscylowały w okolicach 66 USD za baryłkę. W przypadku obu wspomnianych rodzajów surowca, wyraźna presja na spadek cen ropy pojawiła się w piątek, jednak została ona skutecznie odparta przez kupujących.
Powrót do punktu wyjścia

Powrót do punktu wyjścia

2019-03-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Pod koniec pierwszego kwartału zaczynają odżywać demony z końcówki ubiegłego roku, czyli strach o perspektywy globalnej gospodarki. Nie ma się co dziwić, w końcu globalny indeks mierzący poziom zaskoczenia danymi makro wskazuje, że rozczarowują one najmocniej od 2013 roku. Swoje trzy grosze dokładają też banki centralne, które tnąc prognozy wzrostu i oddalając wizję normalizacji polityki utwierdzają rynek w tym, że jest się czego bać.
Powierzchowna słabość w USA

Powierzchowna słabość w USA

2019-03-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Na pierwszy rzut oka raport z rynku pracy Stanów Zjednoczonych za luty może być sklasyfikowany jako rozczarowujący, niemniej jednak to tylko pozory. Trendy wskazują, że rynek pracownika za oceanem postępuje, co staje się coraz bardziej widoczne w danych odnośnie do dynamiki wzrostu wynagrodzeń.
Koniec tygodnia pod kreską

Koniec tygodnia pod kreską

2019-03-08 Komentarz giełdowy XTB
Końcówka tygodnia na światowych rynkach akcji przebiega w minorowych nastrojach. W trakcie sesji azjatyckiej negatywnie wyróżniały się indeksy z Państwa Środka, które po kilku dniach bardzo silnych wzrostów doświadczyły mocnej korekty rzędu 3-4%. Taki rozwój wydarzeń nadał ton sesji europejskiej. Na wszystkich parkietach Starego Kontynentu obserwujemy dziś spadki, przy czym najsłabiej wypadają spółki z Półwyspu Iberyjskiego.
Niebezpieczna kombinacja

Niebezpieczna kombinacja

2019-03-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: EUROSTREFA / ECB: Bloomberg spekuluje, że część członków ECB opowiadała się wczoraj za większą rewizją prognoz makroekonomicznych. Jednocześnie nie byli oni przekonani, na ile uda się już w kwietniu przedstawić szczegóły programu TLTRO, który według podjętej wczoraj jednogłośnie decyzji ma ruszyć we wrześniu i potrwać 18 miesięcy.
Znikąd powodów do zadowolenia

Znikąd powodów do zadowolenia

2019-03-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Ryzykowne aktywa oberwały w nocy w obliczu załamania na chińskiej giełdzie i rozczarowujących danych o handlu zagranicznym Państwa Środka. To dokłada obaw o kondycję globalnej gospodarki po tym, jak EBC dołączył do rzeszy banków centralnych dokonujących gołębiego zwrotu. Dziś mamy dzień z raportem z rynku pracy USA i złe dane są większym zagrożeniem dla stabilności rynków.
Cena miedzi w dół po rozczarowujących danych z Chin

Cena miedzi w dół po rozczarowujących danych z Chin

2019-03-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Praktycznie cały styczeń i luty na rynku miedzi upłynął pod znakiem systematycznych zwyżek. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych jeszcze na przełomie 2018 i 2019 roku znajdowała się w okolicach 2,55-2,60 USD za funt. Tymczasem pod koniec lutego dotarła ona do okolic 2,97 USD za funt. Niemniej, psychologiczna bariera na poziomie 3 USD za funt okazała się na razie nieosiągalna, a marzec na razie przynosi ciąg niemal nieprzerwanych zniżek.
EBC oficjalnie przyznaje się do błędu

EBC oficjalnie przyznaje się do błędu

2019-03-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Nie takiego końca kadencji w roli prezesa Europejskiego Banku Centralnego spodziewał się zapewne Mario Draghi. Zamiast triumfalnej podwyżki, stóp będącej zwieńczeniem kilkuletniej kadencji, EBC musiał wczoraj otwarcie przyznać się do błędu w postaci zakończenia skupu obligacji rządowych w grudniu ubiegłego roku.
Wielkie pieniądze, wielkie nadzieje

Wielkie pieniądze, wielkie nadzieje

2019-03-08 Raport poranny FMCM
TLTRO i euro: Czym jest dziś pieniądz? Miłośnicy standardu złota, pieniądza czysto rynkowego albo rozmaitych form alternatywnej bankowości (np. islamskiej, przynajmniej w pewnej interpretacji) powiedzą, że współcześnie pieniądz na Zachodzie nic nie znaczy: to jedynie zapis, kreowany na wirtualnych kontach przez banki, w szczególności banki centralne.
Gołębi Draghi zatapia banki

Gołębi Draghi zatapia banki

2019-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Mieszane nastroje na giełdowych parkietach utrzymują się już niemal od początku tego tygodnia. Dzisiejszego dnia mamy do czynienia z przypieczętowaniem siły niedźwiedzi na najważniejszych rynkach. Dzieje się tak co ciekawe przez Europejski Bank Centralny z Mario Draghim na czele. Co takiego zrobił szef EBC, że spowodował tak wyraźne cofnięcie na indeksach dzisiejszego dnia?
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

2019-03-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej trudno ocenić jako szczególnie emocjonujący. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI od początku tygodnia porusza się w wąskiej konsolidacji ponad poziomem 56 USD za baryłkę. Z kolei notowania europejskiej ropy Brent delikatnie rosną, nie oddalając się jednak znacząco od poziomu 66 USD za baryłkę.
TLTRO? I co z tego?

TLTRO? I co z tego?

2019-03-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Konferencja prasowa prezesa EBC Mario Draghiego jest najważniejszym wydarzeniem dnia i od początku dnia przygasiła chęci inwestorów do wyprzedzającego angażowania się w handel. Rynek skłania się ku gołębiemu wydźwiękowi, co zepchnęło EUR/USD na dwutygodniowe minima, ale wydaje mi się, że oczekiwania są na wyrost.
stymulacja fiskalna nie straszy RPP

stymulacja fiskalna nie straszy RPP

2019-03-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej nie wydaje się specjalnie zatroskana planowanym pakietem stymulacyjnym ze strony partii rządzącej. Takie wnioski można wyciągnąć po wczorajszej konferencji prasowej, podczas której prezes Glapiński kategorycznie wykluczył możliwość podwyżek stóp procentowych w odpowiedzi na bardziej ekspansywną politykę fiskalną.
Byki nie utrzymały wzrostów

Byki nie utrzymały wzrostów

2019-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Środowy handel nie przyniósł przez większość dnia wyraźniejszych ruchów na europejskich rynkach akcji, wpisując się tym samym w marazm, który mogliśmy obserwować w poprzednich dniach. Wyraźna zmiana sytuacja nastąpiła po godzinie czternastej, gdy agencja Bloomberga ujawniła plotki dotyczące jutrzejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.
Australijski dolar pod presją podaży

Australijski dolar pod presją podaży

2019-03-06 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone: Budżet federalny w styczniu znalazł się na poziomie 9 mln USD przy oczekiwaniach wynoszących 25 mld USD. Australia: Dynamika PKB w Australii w IV kwartale ub.r. wyniosła 0,2% w ujęciu kdk oraz 2,3% w ujęciu rdr. Są to rozczarowujące odczyty w porównaniu do oczekiwań, zakładających dynamikę na poziomie 0,4% kdk oraz 2,6% rdr.
Kto i jak uzależnia decyzje od danych?

Kto i jak uzależnia decyzje od danych?

2019-03-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Polityka pieniężna staje się gorącym tematem przy interesujących dylematach, z jakimi przyjdzie się zmierzyć decydentom w różnych częściach świata. Rozczarowujące spowolnienie wzrostu gospodarczego w Australii podsyca spekulacje o obniżkach, podczas gdy w Polsce plany fiskalne rządu mogą zamknąć furtkę dla złagodzenia polityki. W Kanadzie rynek może nie doceniać determinacji banku centralnego do przywrócenia cyklu podwyżek.
Prognozy dużej tegorocznej nadwyżki na rynku platyny

Prognozy dużej tegorocznej nadwyżki na rynku platyny

2019-03-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynkach metali szlachetnych nie były łaskawe dla strony popytowej. Ceny złota, srebra, platyny, a nawet palladu, zniżkowały, przy czym dla większości kruszców były to spadki bardzo dynamiczne. Dzisiaj rano notowania większości metali poruszają się w wąskiej, spokojnej konsolidacji, jednak wyjątkiem jest cena platyny, która nadal znajduje się pod presją podaży.
Dolar nadal w formie

Dolar nadal w formie

2019-03-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym roku już kilkukrotnie widzieliśmy próbę przeceny amerykańskiego dolara, którego wartość jest na kilkuletnich maksimach i naszym zdaniem pozostaje on przewartościowany. Jednak w obliczu generalnie mocno niepewnej sytuacji w światowej gospodarce dane z USA pozostają i tak najbardziej przekonujące, a to sprawia, że inwestorzy nie mają podstaw do wyprzedaży amerykańskiej waluty. Przynajmniej na razie.