Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wall Street najwyżej od października
2019-03-15 Komentarz giełdowy XTBNie da się ukryć, że niepewność na rynkach pozostanie jeszcze przez jakiś czas. Natomiast warto wskazać, że końcówka tego tygodnia z pewnością należy do pozytywnych, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie indeks S&P 500 wzrósł do najwyższych poziomów od października zeszłego roku. Podczas gdy obraz gospodarczy w USA wygląda mieszanie, to jednak wydarzenia z przyszłego tygodnia mogą dodać kolejnej siły napędowej dla amerykańskiego rynku.
Wahania cen złota w okolicach 1300 USD za uncję
2019-03-15 Komentarz surowcowy DM BOŚW ostatnich tygodniach sytuacja na rynku złota jest daleka od spokojnej. Notowania tego kruszcu, po wcześniejszej kilkumiesięcznej zwyżce, na przełomie lutego i marca doświadczyły dynamicznej korekty spadkowej. Niemniej, ostatni tydzień przyniósł powrót do zwyżek, a notowania złota powróciły do okolic 1300 USD za uncję.
Zgodni co do braku zgody
2019-03-15 Komentarz poranny TMS BrokersDobiega końca emocjonujący tydzień związany z głosowaniami nad brexitem, po których wiemy, że brytyjscy parlamentarzyści nie chcą bezumownego brexitu, ale nie są w stanie dojść do porozumienia w sprawie wizji umowy rozstania z UE. Premier May prawdopodobnie zamierza wykonać trzecie podejście w przeforsowaniu swojego planu, inaczej funt nie pozbędzie się premii za ryzyko chaotycznego rozwodu z Unią.
Brytyjskiego zamieszania ciąg dalszy
2019-03-15 Poranny komentarz walutowy XTBKończący się właśnie tydzień obfitował w szereg głosowań w brytyjskim parlamencie. Choć głosowania te okazały się zgodne z oczekiwaniami, na funcie szterlingu nie brakowało gwałtownych ruchów, zwłaszcza w pierwszej części tygodnia. Dzisiaj możemy już stwierdzić, że przedłużenie okresu chaosu wydaje się najbardziej prawdopodobną opcją. W godzinach porannych złoty pozostaje stabilny, zaś rynek oczekuje danych inflacyjnych za okres styczeń-luty.
I stanie się koniec... tylko że trochę później
2019-03-14 Raport wieczorny FMCMNa rynku eurodolara i funta: Jak to już wiemy, brytyjski parlament najpierw odrzucił projekt porozumienia brexitowego, zaprezentowany przez panią May, potem odrzucił koncept twardego Brexitu, a w końcu ustalił, że chce przesunięcia w czasie terminu Brexitu. 412 posłów było za taką decyzją, 202 było przeciwko.
W oczekiwaniu na Brexit
2019-03-14 Komentarz giełdowy XTBBrexit teoretycznie ma wydarzyć się za dwa tygodnie. Niemniej niemal każdy słyszał o chaosie, który towarzyszy negocjacjom między Wielką Brytanią oraz Unią Europejską. Nawet dzisiaj, kiedy powinniśmy mieć ostatnie głosowania na jakiś czas, nie wydaje się, żeby przynajmniej o trochę skrócił się czas niepewności oraz dramatu, który trwa już prawie 3 lata.
Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej w USA
2019-03-14 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej jak dotychczas jest okresem przewagi strony popytowej. Notowania amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI wczoraj przekroczyły poziom 58 USD za baryłkę, a dzisiaj zbliżają się już do okolic 59 USD za baryłkę. Cena ropy Brent także wczoraj zwyżkowała i kontynuuje ten ruch dzisiaj rano, oscylując już w rejonie 68 USD za baryłkę.
Dalej nie wiemy nic
2019-03-14 Komentarz poranny TMS BrokersNie da się uciec od tematu brexitu. Brytyjski parlament odrzucił plan premier May oraz bezumowne wyjście z UE, ale fundamentalnie niewiele się zmieniło. Dzisiejsza zgoda na odroczenie brexitu będzie oznaczać tylko otwarcie nowego tematu negocjacji z UE z koniecznością przedstawienia przez Londyn przekonującego uzasadnienia. Funt skacze pod każdym pretekstem, nie mówiąc nic o rozwoju sytuacji.
Funt na rollercoasterze
2019-03-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: BREXIT / GŁOSOWANIA: Premier May przegrała wczorajsze, kolejne już głosowanie w Izbie Gmin nad brexitowym porozumieniem z UE. Za było 242 parlamentarzystów, a przeciw aż 391, z czego aż 75 z Partii Konserwatywnej, oraz wszyscy (10) z północnoirlandzkiej DUP.
Ceny ropy naftowej niedaleko tegorocznych maksimów
2019-03-13 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu pną się w górę, docierając już do okolic tegorocznych maksimów. Cena ropy WTI oscyluje w rejonie 57-58 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 66,50-67,00 USD za baryłkę.
Głosowanie, odsłona 3.5
2019-03-13 Komentarz poranny TMS BrokersTo ten moment. Brexit absolutnie ogniskuje na sobie uwagę nie tylko uwagę rynku funta, ale wszystkim głównych walut. Nic dziwnego, w końcu niespełna 400 godzin zostało do oficjalnej i nadal jedynej obowiązującej daty brexitu.
Tragikomedia w Londynie
2019-03-13 Poranny komentarz walutowy XTBTo, co dzieje się w brytyjskiej polityce od kilku miesięcy przypomina farsę. Wczorajszy dzień mógłby w zasadzie się nie odbyć, bo i tak było wiadomo, jaki będzie miał przebieg. Od dawna zakładaliśmy, że okres negocjacyjny zostanie przedłużony, pozostaje pytanie „na jak długo?”. Niestety rykoszetem obrywa się europejskiej gospodarce.
May przegrywa głosowanie, funt ponownie poniżej 5 GBP/PLN
2019-03-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na większości zestawień powiązanych z PLN – wyraźna zmienności widoczna jest jedynie na parze z funtem jednak wynika to ze zmian szterlinga na szerokim rynku. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2973 PLN wobec euro, 3,8090 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,7786 PLN za franka szwajcarskiego oraz 4,9850 PLN w relacji do funta szterlinga.
Mniejsze spółki mocniejsze
2019-03-12 Komentarz giełdowy DM BOŚWczorajsze solidne zwyżki w USA przełożyły się na dobrą atmosferę w Azji, gdzie niemal wszystkie indeksy zakończyły notowania na zielono. Europa otwierała się w dobrych nastrojach. Poranne zwyżki straciły jednak szybko blask, około południa zamieniły się nawet w lekkie spadki. Zarówno DAX jak i CAC40 miały już do końca sesji tylko falować w okolicy wczorajszego zamknięcia.
brexitowy rollercoaster nie przeszkadza giełdom
2019-03-12 Komentarz giełdowy XTBWtorek jest kolejną sesją na światowych parkietach, gdzie rządzą kupujący. Po wczorajszym przełamaniu spadkowej serii na Wall Street, indeksy kontynuują wzrosty, czemu nie przeszkadza niepewność związana z napływającymi coraz to nowymi informacjami w sprawie Brexitu. Czy ostatnie spadki były tylko korektą?
W unijnym stylu. Czy w brytyjskim też?
2019-03-12 Komentarz poranny TMS BrokersJest niemal tradycją w UE, by kluczowe decyzje w kryzysie podejmować „za 5 dwunasta”, tak samo jak rutyną stało się postępowanie brytyjskich polityków wbrew zdrowemu rozsądkowi. Premier May uzyskała od UE „prawnie wiążące” deklaracje, które uniemożliwiają zamknięcie Wielkiej Brytanii w unii celnej w nieskończoność.
Konferencja CERAWeek w centrum uwagi inwestorów
2019-03-12 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od zwyżki. Pozwolił na nią częściowo spadek amerykańskiego dolara, jak również ogólny optymizm na szerokich rynkach finansowych. W rezultacie, cena ropy Brent wyraźnie przekroczyła 66 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI wzbiły się ponad 57 USD za baryłkę. Dla obu rodzajów ropy naftowej jest to powrót do okolic tegorocznych maksimów.
Wszystkie oczy zwrócone na funta
2019-03-12 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnim czasie odpoczęliśmy nieco od tematu Brexitu, ale w tym tygodniu wraca on ze zdwojoną siłą. Do rozwodu zostały mniej niż trzy tygodnie, przynajmniej w teorii. Po wczorajszych negocjacjach dziś pora na ważne głosowanie.
Funt po 5,04 PLN
2019-03-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi nieco mocniejszego PLN po tym jak doniesienia dot. porozumienia May z przewodniczącym KE obniżyły poziom awersji do ryzyka wśród inwestorów. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2992 PLN za euro, 3,8196 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7771 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0434 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,882% w przypadku obligacji 10-letnich.
Niemiecki przemysł, amerykański detal
2019-03-11 Raport wieczorny FMCMNa rynku: O godzinie 8:00 pojawiły się dziś dane na temat produkcji przemysłowej w Niemczech - za styczeń. Uzyskano dynamikę -0,8 proc. w relacji miesięcznej, rozczarowującą - skoro po rynku krążyły prognozy zakładające +0,5 proc. Z drugiej strony, podwyższono w ramach rewizji odczyt grudniowy, i to nawet mocno, bo z -0,4 proc. do +0,8 proc. W tej sytuacji prognoza przestała być miarodajna.