Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2024-11-20 (20:50)

Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.

Za oceanem przeważa kolor czerwony - Nasdaq 100 traci 0,59%, S&P 500 spada o 0,47%, a Russell 2000 notuje spadek o 0,22%.

Na GPW najlepiej radziła sobie spółka LPP SA ze wzrostem 5,14% i Cyfrowy Polsat (+2,31%). W WIG20 słabość widoczna była na Orlenie (-1,08%) i Grupie PZU (-1,05%). Odbił kurs Cognora, zdołowany wcześniej pogarszającymi się wynikami, który w momencie pisania rośnie o 18%. Odbicie kontynuuje kurs Molecure'a, który ruszył z ofertą. Spółka rozpoczęła budowę księgi popytu na maksymalnie 3,367 mln akcji, które mogą stanowić do 16,7 proc. podwyższonego kapitału zakładowego. W momencie pisania kurs rósł o 15%.

Największa chorwacka sieć detaliczna Studenac rozpoczęła dziś ofertę publiczną akcji z zamiarem debiutu na giełdach w Warszawie i Zagrzebiu. Spółka planuje zaoferować łącznie do 55,17 mln akcji stanowiących 35% kapitału po ofercie, z czego około 10% trafi do inwestorów indywidualnych. Przedział cenowy dla inwestorów instytucjonalnych ustalono na poziomie 13,6-14,4 zł oraz 3,14-3,32 euro za akcję, natomiast inwestorzy detaliczni będą mogli składać zapisy po cenie maksymalnej do 27 listopada. Z emisji nowych akcji spółka zamierza pozyskać około 80 mln euro na dalszy rozwój, w tym przejęcia i organiczny rozwój sieci, która obecnie liczy 1404 sklepy.

Dzisiejszy raport kwartalny Nvidii może okazać się kluczowym momentem dla globalnych rynków finansowych. Konsensus rynkowy zakłada przychody na poziomie 33,25 mld USD w trzecim kwartale fiskalnym, z czego aż 29,14 mld USD ma pochodzić z segmentu data center, a 3,06 mld USD z segmentu gaming. Analitycy BNP Paribas spodziewają się, że spółka może przebić oczekiwania rynkowe nawet o 2 mld USD w trzecim kwartale i o 4 mld USD w prognozach na kolejny okres, powołując się na "szalone zapotrzebowanie" na nowe układy Blackwell. Kluczowym tematem będzie tempo wprowadzania chipów Blackwell na rynek w świetle niedawnych problemów produkcyjnych. Średnia zmiana kursu w ciągu ostatnich 8 kwartałów po wynikach wyniosła 7,75%.

MicroStrategy kontynuuje dynamiczne wzrosty, zyskując w momencie pisania 15% i imponujące 127% w ciągu ostatniego miesiąca, co jest efektem agresywnej strategii zakupowej Bitcoina i plasuje spółkę na teoretycznym 42. miejscu w indeksie Nasdaq 100. Snapshot do potencjalnego włączenia spółki do indeksu Nasdaq 100 (QQQ) zostanie wykonany 29 listopada, a oficjalna decyzja powinna zostać ogłoszona w pierwszych dniach grudnia. Samo rebalansowanie funduszy indeksowych zaplanowano na 20 grudnia. W ostatnim tygodniu firma dokonała znaczącego zakupu 51 780 bitcoinów za około 4,6 mld USD przy średniej cenie 88 627 USD, co nastąpiło po wcześniejszym nabyciu 27 200 bitcoinów za 2,03 mld USD przy cenie 74 463 USD. Łącznie spółka posiada już 331 200 bitcoinów o wartości zakupu 16,5 mld USD przy średniej cenie 49 874 USD za sztukę. Finansowanie tych zakupów ma zostać częściowo pokryte z nowej emisji obligacji zamiennych o wartości 2,6 mld USD, która została zwiększona z pierwotnie planowanych 1,75 mld USD, z opcją dodatkowego zwiększenia o 400 mln USD. Emisja ma zostać zamknięta 21 listopada, a obligacje będą oferowane wyłącznie kwalifikowanym inwestorom instytucjonalnym.

Źródło: Maksymilian Kuch, Doradca Inwestycyjny nr 938, Analityk Rynku Akcji XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.
Odreagowanie na amerykańskim rynku, choć daleko do pełnego spokoju

Odreagowanie na amerykańskim rynku, choć daleko do pełnego spokoju

2025-04-22 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś w większości spadki, które stanowią odbicie wczorajszych nastrojów inwestorów na Wall Street. Niemiecki DAX spada o -0,4%, CAC40 traci -0,1%, szwajcarski SMI spada o -1%. Spadki na europejskich indeksach nieco wyhamowały po otwarciu sesji w USA, choć dalej pozostają na minusie. Na tle Starego Kontynentu pozytywnie wyróżnia się polska giełda, która notuje ponad 1% wzrosty. Najlepiej radzi sobie mWIG40, który rośnie dziś o 1,6%.
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

2025-04-18 Market News XTB
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług. Jeśli założymy, że tak naprawdę jest, możemy dojść do wniosku, że globalna konsumpcja wygląda solidnie, choć przychody na rynku w Ameryce Północnej zawiodły prognozy. Wciąż jednak mówimy o prawie 10% wzroście rok do roku.
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

2025-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.