Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wzmocnienie euro, wzmocnienie PLN

Wzmocnienie euro, wzmocnienie PLN

2019-06-24 Raport poranny FMCM
Główna para wysoko: W piątek pojawiło się kilka istotnych odczytów makroekonomicznych. Indeksy PMI dla przemysłu w Europie wypadły trochę lepiej od prognoz, co mogło być czynnikiem wzmacniającym euro. I tak np. PMI dla przemysłu Niemiec za czerwiec to 45,4 pkt przy prognozie 44,5 pkt. W usługach odnotowano 55,6 pkt (oczekiwano 55,4 pkt). PMI we Francji przebił prognozy w obu kategoriach.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2019-06-23 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Sentyment rynkowy poprawił się wraz z przekonaniem o proaktywnym luzowaniu polityki czołowych banków centralnych. Jednak trwałość apetytu na ryzyko będzie uzależniona od szans na wygaszenie ryzyk związanych z relacjami handlowymi USA-Chiny. Spotkanie prezydentów Trumpa i Xi podczas szczytu G20 pod koniec przyszłego tygodnia może być punktem zwrotnym dla rynków.

Przeciwstawne siły

Przeciwstawne siły

2019-06-21 Komentarz poranny TMS Brokers
W środę Fed, a dzień wcześniej EBC dały jasno do zrozumienia, że ruszają w stronę bardziej ekspansywnej polityki, co z zadowoleniem zostało przyjęte przez rynki. Ale wciąż jesteśmy w gąszczu niepewności w temacie globalnej polityki handlowej w połączniu z rosnącymi napięciami geopolitycznymi na linii USA-Iran.
Czy Fed faktycznie obniży stopy?

Czy Fed faktycznie obniży stopy?

2019-06-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed po części sprostał oczekiwaniom rynkowym. Był zdecydowanie bardziej gołębi niż ostatnio. Z drugiej strony nie można powiedzieć o jakimś nagłym i wyraźnym zwrocie i jasnej deklaracji kolejnych ruchów. Czy jednak Fed zdecyduje się na cięcia stóp procentowych czym ucieszy Donalda Trumpa i rynki finansowe? Czy jednak będzie stał na straży swojej niezależności i będzie reagował na spływające dane makroekonomiczne, które pokażą jaki jest faktyczny stan gospodarki.
Powell kontra gospodarka, Draghi i Trump

Powell kontra gospodarka, Draghi i Trump

2019-06-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Przed nami bez wątpienia najbardziej wyczekiwana decyzja FOMC w tym roku, a jej istotność została spotęgowana przez wczorajsze komentarze szefa EBC Draghiego oraz prezydenta USA Trumpa. Zakomunikowanie otwartości do cięć stóp procentowych w tym roku jest scenariuszem bazowym, ale wszystko może skomplikować troska o niezależność banku centralnego. Poprzeczka dla gołębiego wydźwięku Fed wisi wysoko.
Gospodarka bez stymulacji pieniężnej

Gospodarka bez stymulacji pieniężnej

2019-06-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień miał należeć do amerykańskiej Rezerwy Federalnej, kto wie może tak będzie, niemniej jednak już wczoraj uwagę uczestników rynku skradł prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Jego wypowiedź w portugalskim mieście Sintra odbiła się echem na różnych klasach aktywów i rzuciła cień na fundamenty europejskiej gospodarki, która bez stymulacji pieniężnej nie może żyć.
Coraz ciekawiej

Coraz ciekawiej

2019-06-19 Poranny Szkic Walutowy AFS
Za nami niezwykle ciekawe kilkanaście godzin na rynkach finansowych. Prezes EBC M. Draghi daje zielone światło do wznowienia stymulacji monetarnej w strefie euro, czym momentalnie osłabia euro. Spotyka się to z krytyką prezydent USA D. Trump, który oświadcza, że to nieuczciwa konkurencja względem amerykańskich firm. Dolar najwyżej od początku czerwca.
Obietnice obniżek pobudzają rynek

Obietnice obniżek pobudzają rynek

2019-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Wystarczył jedynie krótki komentarz, aby odmienić losy dzisiejszej sesji giełdowej. Mario Draghi zapowiedział możliwe dalsze luzowanie polityki monetarnej, czym spowodował wyraźną euforię na większości rynków. Może nasuwać się teraz pytanie, czy Fed podąży drogą komunikacji Europejskiego Banku Centralnego, czy raczej zdecyduje się na utrzymanie swojego neutralnego stanowiska?
Zależne od decyzji globalnych bankierów

Zależne od decyzji globalnych bankierów

2019-06-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
„Gołębia” licytacja ze strony banków centralnych – rynek spodziewa się jutro przekazu ze strony FED „zapowiadającego” cięcie stóp procentowych już w lipcu, a nowe zapowiedzi pojawiły się we wtorek ze strony ECB (Mario Draghi nie wykluczył cięć stóp i powrotu do QE), a z kolei zapiski z posiedzenia RBA wskazały, że dalsze luzowanie polityki w Australii jest możliwe – podbija tylko ceny złota.
Nerwowość w obozie gołębi

Nerwowość w obozie gołębi

2019-06-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
WIELKA BRYTANIA / BREXIT / PARTIA KONSERWATYWNA: Boris Johnson nie wziął udziału w niedzielnej debacie kandydatów na szefa Partii Konserwatywnej. Według grafika, jutro odbędzie się druga runda głosowania nad kandydaturami, która zawęzi proces dalszego wyboru.
Tik tak, tik tak

Tik tak, tik tak

2019-06-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Zaczyna się odliczanie do środowej decyzji FOMC, która może zdefiniować, jakie dla rynków będą kolejne miesiące. Rynek liczy na dużą dawkę gołębiości, ale mocno wykrystalizowane oczekiwania często stają się przeszkodą do jednoznacznej interpretacji przekazu. W odwodzie rusza konferencja EBC w Sintrze i prezes Draghi będzie miał kilka okazji, by „uzupełnić” stanowisko banku.
Mocne odczyty z USA nie ułatwiają zadania Fed

Mocne odczyty z USA nie ułatwiają zadania Fed

2019-06-17 Poranny Szkic Walutowy AFS
W środę Rezerwa Federalna stanie przed nie lada zadaniem. Rynek oczekuje, że zasygnalizuje gotowość do „prewencyjnego” obniżenia stóp w lipcu. Jednak napływające na bieżąco dane nie wskazują na konieczność cięcia. W maju gospodarka nadal prężnie się rozwijała. Scenariusz spadku stóp o 70 pkt bazowych, jak to obecnie wycenia rynek, jest naszym zdaniem mało realny, a w najbliższych dniach dojdzie do korekty oczekiwań.
Czy Fed może obniżyć stopy procentowe?

Czy Fed może obniżyć stopy procentowe?

2019-06-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Od początku czerwca tematem numer jeden na rynkach finansowych jest możliwa obniżka stóp procentowych przez Fed. W środę dowiemy się, czy taki życzeniowy scenariusz jest realny. Ten tydzień przyniesie jednak znacznie więcej bardzo istotnych wydarzeń.
Po danych o przemyśle i sprzedaży w USA

Po danych o przemyśle i sprzedaży w USA

2019-06-17 Raport poranny FMCM
Nowy tydzień: W piątek 14 czerwca opublikowano dość ważne dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Produkcja przemysłowa w maju wzrosła tam o 0,4 proc. m/m, a oczekiwano tylko +0,1 proc. m/m. W dodatku odrobinę podwyższono (co prawda ujemny) odczyt z kwietnia. Sprzedaż detaliczna odnotowała dynamikę +0,5 proc. m/m, licząc bez samochodów - a miało być +0,3 proc. Dane o sprzedaży za kwiecień w wyniku rewizji okazały się znacznie lepsze niż uprzednio myślano.
Dolar w górę po danych, PLN stabilny

Dolar w górę po danych, PLN stabilny

2019-06-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia obrotu na FX przynosi neutralne otwarcie na PLN. W piątek obserwowaliśmy zniżkę na wycenie złotego wraz z podbiciem notowań dolara amerykańskiego na szerokim rynku. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2551 PLN za euro, 3,7944 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8015 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7773 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,387% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2019-06-14 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Rynki finansowe zatrzymały się w poszukiwaniu kierunku. Z jednej strony oczekiwania luzowania polityki głównych banków centralnych łagodzą obawy o globalnym spowolnieniu. Z drugiej - niepewność wokół skutków wojen handlowych i rosnące napięcia geopolityczne nie pozwalają na wzrost apetytu na ryzyko.
Odbicie dolara

Odbicie dolara

2019-06-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT / PARTIA KONSERWATYWNA: Pierwszy etap wyboru nowego szefa Partii Konserwatywnej za nami. Wczoraj w wewnętrznym głosowaniu z dużą przewagą wygrał Boris Johnson osiągając 114 głosów, Jeremy Hunt dostał ich 43, a Michael Goove 37. Za nimi uplasowali się jeszcze Raab (27) i Javid (23), oraz Hancock (20), a także Stewart, Harper, McVey i Leadsom – trzy ostatnie osoby automatycznie odpadły z wyścigu. Spekuluje się o tym, kto połączy swoje siły przeciwko Johnsonowi…
Mnożenie problemów

Mnożenie problemów

2019-06-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Ryzyka geopolityczne wychodzą na powierzchnię przy napięciach między USA i Iranem w związku z incydentem w Zatoce Perskiej. Ucieczka od ryzyka w towarzystwie rosnących oczekiwań na globalne luzowanie polityki pieniężnej jest idealnym paliwem dla rajdu cen złota. Czerwone otwarcie giełd w Europie wspiera też JPY i CHF. Reszta rynku FX jest uśpiona w oczekiwaniu na ważne dane z USA.
Eskalacja napięć geopolitycznych i zaskakujące dane z Polski

Eskalacja napięć geopolitycznych i zaskakujące dane z Polski

2019-06-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Polska waluta straciła nieco animuszu w ostatnich godzinach na fali wzrostu awersji do ryzyka na skutek wzrostu napięć geopolitycznych między Stanami Zjednoczonymi oraz Iranem. W konsekwencji rentowności obligacji ponownie zawitały w pobliże ostatnich minimów. Tymczasem z Polski otrzymaliśmy w czwartek bardzo interesujące dane na temat bilansu płatniczego, na które patrzeć trzeba przez pryzmat ożywienia w inwestycjach.
Dolar odrabia straty. Ważne dane z USA.

Dolar odrabia straty. Ważne dane z USA.

2019-06-14 Poranny Szkic Walutowy AFS
Nadmierna przecena na bazie rozbudzonych oczekiwań na obniżki stóp Fed wraz ze wzrostem napięcia geopolitycznego dają wzrost popytu na dolara. Spodziewamy się kontynuowania takiej tendencji w dalszej części miesiąca. Amerykańska waluta wciąż ma sporo argumentów po swojej stronie. Złoty mocny, ale w najbliższych dniach straci.