Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Nowa NAFTA nie oznacza końca konfliktów
2019-05-20 Poranny komentarz walutowy XTBPatrząc na zachowanie rynków w poniedziałkowy poranek można zauważyć skrajnie różną percepcję rzeczywistości. W Azji dominuje pesymizm, chińskie akcje znów dziś tracą, koreańskie również są nisko i jedynie w Australii mamy optymizm po wyborach do parlamentu. Jednocześnie na kontraktach na europejskie i amerykańskie rynki dominuje optymizm.
Europa bez ceł na auta. Pół roku na negocjacje.
2019-05-20 Poranny Szkic Walutowy AFSUsunięcie czynników ryzyka związanych z cłami na samochody, a za tydzień także z wyborami do PE zredukują potencjał do spadku euro (w ślad za nim i złotego) w 2. poł. Przez najbliższe kilka tygodni wspólna waluta pozostanie jednak słaba. Dane z USA wciąż mocne, bez sygnałów poważniejszego spowolnienia gospodarki.
Podbicie napięć na linii USA-Chiny, USD/PLN przy oporze
2019-05-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na PLN, pomimo spadkowego sygnału na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3022 PLN za euro, 3,8583 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,8161 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9081 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,896% w przypadku obligacji 10-letnich.
Chiny mają dość
2019-05-17 Komentarz giełdowy XTBOdbicie, które obserwowaliśmy na światowych giełdach w ciągu ostatnich dwóch dni nie trwało zbyt długo i w piątek na rynkach ponownie zadomowiły się niedźwiedzie. Wojna handlowa po raz kolejnych popsuła nastroje inwestorów, jednak tym razem nie jest to wina tweetów Donald Trumpa. Najnowsze doniesienia z Chin wskazują, że strona chińska nie jest zainteresowana kontynuacją rozmów handlowych, ...
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-05-17 Komentarz tygodniowy TMS BrokersPrzy podtrzymywanej niepewności o przyszłość negocjacji handlowych USA-Chiny ryzyka dla globalnych rynków pozostają asymetryczne z większą wrażliwością na negatywne informacje, które mogą wpłynąć na pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego. W tym kontekście będą też oceniane napływające dane o aktywności gospodarczej. Indeksy PMI z Eurolandu i USA oraz sprzedaż detaliczna z Wielkiej Brytanii i Kanady będą warte uwagi.
Chiny odchodzą od negocjacyjnego stołu?
2019-05-17 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnim czasie nastroje inwestorów wystawione są na ciężką próbę. W środę otrzymaliśmy z jednej strony optymistyczne informacje, iż na razie USA nie będą nakładać ceł na import aut oraz części z Europy. Z drugiej strony na froncie z Chinami Trump znowu poszedł o krok do przodu poprzez manewr z Huawei.
Konflikt handlowy już nie tylko w obszarze ceł
2019-05-17 Poranny Szkic Walutowy AFSSpadek cen akcji w Chinach w reakcji na rozszerzenie obszaru konfliktu handlowego na firmę Huawei. Juan przebija kolejne wsparcia, zbliża się do wieloletnich minimów. Złoty w odwrocie w ślad za euro. Oddalenie groźby nałożenia amerykańskich ceł na samochody korzystne dla europejskich giełd.
Na indeksie do 4 głównych walut złoty tylko na chwilę powrócił w rejon maksymalnych wycen z ostatniego tygodnia handlu, przy wciąż mocnych dolarze i franku, a słabszych euro i funcie.
Na indeksie do 4 głównych walut złoty tylko na chwilę powrócił w rejon maksymalnych wycen z ostatniego tygodnia handlu, przy wciąż mocnych dolarze i franku, a słabszych euro i funcie.
Potężne odbicie na giełdach
2019-05-16 Komentarz giełdowy XTBJeszcze na początku tego tygodnia cały świat finansowy żył w przekonaniu nieuchronnej recesji i dalszych spadków na giełdach. Działo się tak ze względu na ostatni zwiększone stawki taryf celnych przez Stany Zjednoczone na chińskie produkty.
Krótki oddech…
2019-05-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / UNIA EUROPEJSKA/ JAPONIA/ MEKSYK/ KANADA/ RELACJE HANDLOWE: Wczoraj po południu trzy wysoko postawione źródła w Białym Domu powiedziały agencji Reuters, że prezydent Donald Trump ma już przygotowaną decyzję o odroczeniu kwestii nałożenia ceł na import aut i części do nich o 6 miesięcy.
Dynamiczne zwyżki notowań kukurydzy
2019-05-16 Komentarz surowcowy DM BOŚKUKURYDZA: Bieżący tydzień na rynku kukurydzy przyniósł prawdziwą szarżę kupujących. O ile ostatnie kilka miesięcy na wykresie kukurydzy w Stanach Zjednoczonych upływało pod znakiem przewagi strony podażowej i powolnych spadków cen tego zboża, to w ostatnich dniach udało się nadrobić znaczną część wspomnianej zniżki.
Niepewnie, ale stabilnie
2019-05-16 Komentarz poranny TMS BrokersWojna handlowa USA z Chinami pozostanie na pierwszym miejscu wśród czynników istotnych dla rynków finansowych, choć prawdopodobne jest, że w najbliższym czasie nie otrzymamy żadnych nowych informacji lub zapowiedzi nowych działań. Nie zwalnia to inwestorów z poczucia niepewności, która będzie przemawiać za konsolidacją notowań.
Oddalenie groźby ceł na auta. Europa koryguje słabość.
2019-05-16 Poranny Szkic Walutowy AFSNastroje na europejskich rynkach wyraźnie poprawiły się po informacji agencji Bloomberg o tym, że D. Trump zamierza wstrzymać się na kolejne 6 miesięcy z decyzją o nałożeniu ceł na import samochodów. Po przedstawieniu w lutym raportu w tej sprawie, prezydent USA miał do 18 maja zdecydować, czy ze względu na ochronę interesu narodowego konieczne jest wprowadzenie taryf na samochody sprowadzane głównie z Europy i Japonii.
Efekt Trumpa i pierwsza słabość w amerykańskich danych
2019-05-16 Poranny komentarz walutowy XTBNotowania polskiej waluty zyskały podczas środowej sesji na fali poprawy sentymentu na szerokim rynku po decyzji Donalda Trump. Prezydent USA podjął decyzję o odłożeniu w czasie (na pół roku) nałożenia ceł na import europejskich aut i części. Niemniej jednak co Trump daje, Trump odbiera, a pozytywny efekt widoczny na rynku został dość szybko pożegnany po ogłoszeniu przez niego stanu wyjątkowego w celu ochrony amerykańskich technologii.
Rynki w oczekiwaniu na kolejne sygnały
2019-05-15 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja rozpoczęła się na europejskich rynkach od delikatnych wzrostów, co miało związek z wtorkową poprawą na Wall Street. Optymizm nie trwał jednak zbyt długo i niedźwiedzie ponownie próbowały przejąć kontrolę nad rynkami w kolejnych godzinach.
Napięcia na Bliskim Wschodzie wsparciem dla cen ropy naftowej
2019-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚPo spadkowym poniedziałku, wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Zwyżki notowań ropy naftowej nie były co prawda duże, ale wystarczyły, aby utrzymać stabilność notowań tego surowca. Cena ropy Brent nadal porusza się powyżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI powróciła ponad poziom 61 USD za baryłkę.
Uwaga zwrócona na dane
2019-05-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: CHINY / DANE: Produkcja przemysłowa w kwietniu wyhamowała do 5,4 proc. r/r z 8,5 proc. r/r w marcu (oczekiwano 6,5 proc. r/r), a sprzedaż detaliczna do 7,2 proc. r/r z 8,7 proc. r/r (szacowano 8,6 proc. r/r). Dynamika inwestycji w aglomeracjach wyniosła 6,1 proc. r/r wobec 6,3 proc. r/r wcześniej i szacowanych 6,4 proc. r/r.
Przez chwilę pomyślmy o czymś innym
2019-05-15 Komentarz poranny TMS BrokersJeden dzień bez dowodów eskalacji konfliktu handlowego USA-Chiny pomaga załagodzić napięcia na rynkach finansowych i dał okazję do odreagowania wcześniejszej nerwowości. Środa jest napakowana wydarzeniami makro, co na chwilę powinno odwrócić uwagę od wojen handlowych. Do najważniejszych zaliczyć należy PKB z Eurolandu i sprzedaż detaliczną z USA. Lokalnie mamy PKB z Polski i decyzję RPP.
Zaskoczenie w danych handlowych
2019-05-15 Poranny komentarz walutowy XTBPrzed wstępnym odczytem PKB za pierwszy kwartał z polskiej gospodarki, wczoraj poznaliśmy niezmiernie ciekawe dane na temat handlu zagranicznego. Inkorporując owe dane do dzisiejszego odczytu można oczekiwać, że eksport netto istotnie kontrybuował we wzroście gospodarczym w pierwszych trzech miesiącach roku. Tymczasem kwietniowe dane z dalekich Chin rozczarowały sugerując, że wyraźna poprawa w marcu miała raczej jednorazowy charakter.
Przecena na chwilę zatrzymana
2019-05-14 Komentarz giełdowy XTBWtorek przynosi względną stabilizację na rynkach, jednak biorąc pod uwagę skalę dzisiejszej próby odbicia, można odnieść wrażenie, że niedźwiedzie nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, a kolejne dni mogą przynieść nowe kilkutygodniowe minima na Wall Street.
Kto się kogo boi?
2019-05-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Chiny zapowiedziały wczoraj pakiet kontr-działań wobec ostatnich posunięć USA ws. ceł. Od 1 czerwca w życie mają wejść wyższe stawki celne (25 proc.) na blisko 3000 produktów z USA o wartości 60 mld USD, chociaż możliwe będą wyłączenia dla części z nich na okres do roku.