Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Nie ma korzyści z szybkiego rozejmu
2019-06-27 Komentarz poranny TMS BrokersBiały Dom potwierdził, że dojdzie do spotkania prezydentów Trumpa i Xi, a media donoszą, że szykowane jest wstępne zawieszenie broni w wojnie handlowej. Sentyment rynkowy jest nieco lepszy z tego powodu, ale inwestorzy nie chcą przedwcześnie niczego przesądzać. Częściowo dlatego, że Trumpowi nie jest na rękę kończyć już teraz spór handlowy z Chinami.
Szczyt G-20: rynki żyją nadzieją na porozumienie USA i Chin
2019-06-27 Poranny Szkic Walutowy AFSPrzy względnie stabilnym kursie eurodolara, złoty oddał wczoraj część zysków wypracowanych w ubiegłym tygodniu. Indeksy akcji na najważniejszych rynkach w Europie i USA zachowywały się neutralnie. Lepiej dziś rano na parkietach w Azji. Rynki zaczynają w mniejszym stopniu żyć nadziejami na głębokie obniżki stóp procentowych w USA oraz dalszym łagodzeniem polityki pieniężnej w strefie euro, a zwracają uwagą na pogarszające się fundamenty gospodarcze.
Strojenie okien przed G20
2019-06-27 Poranny komentarz walutowy XTBCzęsto mówi się, że wielu zarządzających chciałoby dobrego zamknięcia kwartału w celu podkręcenia wyników. Taka praktyka doczekała się nawet hasła "strojenie okien”. Tym razem jest świetny pretekst – w weekend spotkanie prezydentów USA i Chin.
Rynki z nadzieją przed szczytem G20
2019-06-26 Komentarz giełdowy XTBRynki finansowe kolejny raz zmieniły kierunek ruchu. Tym razem dyskontują potencjalny pozytywny wydźwięk spotkania pomiędzy liderami dwóch największych gospodarek na świecie. Dodatkowo rynki widzą również rosnące szanse na dalsze luzowanie polityki monetarnej przez kluczowe banki centralne na świecie.
Większy od oczekiwań spadek zapasów ropy naftowej w USA
2019-06-26 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Mimo że podczas poniedziałkowej sesji strona podażowa dała o sobie znać na rynku ropy naftowej, to już wczoraj byki odzyskały przewagę, a bieżący tydzień – przynajmniej na razie – przynosi kontynuację wzrostów cen tego surowca. W rezultacie, cena ropy naftowej Brent z powrotem dotarła do okolic 66 USD za baryłkę, co jest najwyższym poziomem od prawie miesiąca.
Studzenie oczekiwań
2019-06-26 Komentarz poranny TMS BrokersFed stara się ostudzić rynkowy entuzjazm w kierunku obniżek stóp procentowych, jednak przekonanie inwestorów do konieczności luzowania polityki pieniężnej jest na tyle silne, by ograniczyć odbicie dolara. Bez nowych danych dyskusja jest jałowa, a w międzyczasie rynek wszedł w fazę odrętwienia przed szczytem G20.
Powell studzi oczekiwania
2019-06-26 Poranny komentarz walutowy XTBPo czerwcowym posiedzeniu Fed rynki finansowe były w zasadzie pewne, że czeka nas nie jedna, ale cała seria obniżek stóp procentowych. Te oczekiwania miał potwierdzić wczoraj szef Fed, ale tym razem był nieco bardziej ostrożny. Tymczasem z USA napływają coraz bardziej niepokojące dane.
Początki odreagowania po euforii
2019-06-26 Poranny Szkic Walutowy AFSRosnące napięcie w relacjach USA i Iranu po sankcjach, jakie prezydent D. Trump nałożył na duchowego przywódcę Persów ajatollaha A. Chameneiego oraz szefa dyplomacji J. Zarifa oraz wyraźnie słabsze dane z gospodarki USA, zaczynają ujawniać się w wycenach ryzykownych aktywów. Indeks S&P500 spadł wczoraj najmocniej w tym miesiącu (-0,95 proc.).
Możliwa korekta umocnienia PLN
2019-06-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyczekiwany ruch korekcyjny na eurodolarze, co docelowo powinno podbić presję podażową również na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2548 PLN za euro, 3,7473 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8373 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7471 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,331% w przypadku obligacji 10-letnich.
Zaskakujący Bullard
2019-06-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚKluczowe informacje z rynków: USA / DANE (Z WCZORAJ): Sprzedaż nowych domów w maju spadła o 7,8 proc. m/m, wobec spodziewanego odbicia o 1,9 proc. m/m. Indeks nastrojów konsumenckich Conference Board cofnął się w czerwcu do 121,5 pkt. wobec spodziewanych 131,1 pkt. (subindeks oczekiwań spadł o ponad 12 pkt., w górę poszedł wskaźnik sugerujący trudności ze znalezieniem pracy, ale i też wzrost odnotowano w przypadku oczekiwań inflacyjnych do jednego roku).
Czy będą cięcia?
2019-06-25 Raport wieczorny FMCMW USA i nie tylko: Pytamy oczywiście o cięcia stóp procentowych w USA. Ostatnie posiedzenie FOMC było dość gołębie, acz za obniżką stóp był tylko jeden głos - mianowicie p. Bullarda. Otóż Bullard znów wypowiedział się w tym tonie: jego zdaniem mamy obecnie dobry czas na cięcie stóp, które należałoby traktować jako swego rodzaju zabezpieczenie ("insurance rate cut"). Jego zdaniem inflacja jest przy tym zaskakująco niska, a wysokie za to jest prawdopodobieństwo redukcji oprocentowania w lipcu.
Ubogi krewny złota
2019-06-25 Komentarz surowcowy DM BOŚSREBRO: O ile złoto jest w ostatnich tygodniach na fali za sprawą zapowiedzi kolejnego luzowania polityki przez banki centralne, co doprowadziło do sytuacji w której coraz większa część tzw. bezpiecznych obligacji ma ujemne rentowności i coraz więcej inwestorów skłania się do tego, aby zdywersyfikować ryzyko także poprzez złoto, a swoje robią też polityczne tarcia USA z Iranem, oraz długofalowe obawy o Chiny, o tyle srebro pozostaje wciąż „zapomniane”.
Dolar pozostaje słaby
2019-06-25 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / DANE (Z WCZORAJ): Indeks aktywności sektora przemysłowego Dallas FED spadł w czerwcu do najniższego poziomu od 2016 r. (-12,1 pkt.), podczas gdy szacowano cofnięcie do -2,0 pkt. Subindeks nowych zamówień zniżkował do -6,7 pkt. z +1,1 pkt. wcześniej.
Nie tak prosto, nie tak szybko
2019-06-25 Komentarz poranny TMS BrokersOczekiwanie na szczyt G20 nie przychodzi w spokoju, a nerwowości dodają napięcia między USA i Iranem. JPY, CHF i złoto mogą na tym korzystać. Dolar pozostanie słaby do czasu, aż Fed nie zetnie stóp procentowych, ale wcale nie będzie to prostoliniowy ruch.
Sankcje na Iran windują ceny złota
2019-06-25 Poranny komentarz walutowy XTBW dniu wczorajszym prezydent Donald Trump ogłosił nałożenie kolejnych sankcji na Iran. Ich praktyczne znaczenie będzie niewielkie, ale może doprowadzić do eskalacji konfliktu. W połączeniu z ostatnią decyzją Fed prowadzi to do wyraźnego osłabienia dolara i jeszcze większych wzrostów cen złota.
Słabnący dolar wspiera złotego
2019-06-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego dolara, co podtrzymuje dobre nastroje wokół walut EM, w tym PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2510 PLN za euro, 3,7255 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8258 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7526 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,365% w przypadku obligacji 10-letnich.
O sprzedaży i budowlance
2019-06-24 Raport wieczorny FMCMWieczór z eurodolarem: O 10:00 zaprezentowano odczyt z Europy, a konkretniej - z Niemiec. Był to indeks instytutu Ifo, dość ważny miernik kondycji gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. Uzyskano 97,4 pkt przy prognozie 97,2 pkt. Wynik był więc trochę lepszy od założeń. O 16:00 pojawiła się publikacja z USA: indeks Dallas Fed dla przemysłu spadł z -5,3 pkt do -12,1 pkt.
Trump chce niższych stóp procentowych. Teraz!
2019-06-24 Komentarz giełdowy XTBMogłoby się wydawać, że Rezerwa Federalna z Jerome Powella zrobiła to co do niej należało w zeszłym tygodniu, czyli zadowoliła rynki finansowe oraz Donalda Trumpa. Nic z tych rzeczy! Rynek giełdowy wciąż wydaje się być bardzo niepewny, w szczególności w obliczu zbliżającego się spotkania G20, natomiast Donald Trump kolejny raz krytykuje Fed za wcześniejsze decyzje, podkreślając, że stopy procentowe w USA są obecnie zdecydowanie za wysokie.
Miłe złego początki
2019-06-24 Komentarz poranny TMS BrokersStart tygodnia w bloku G-10 to nadal słaby dolar amerykański. Najskrupulatniej wykorzystuje to dolar australijski. Wypowiedzi władz monetarnych wskazujące na ograniczone pole do luzowania i jego spadającą efektywność pozwalają na piąty kolejny dzień wzrostów AUD/USD. Odnośnie do trwałości tego ruchu pozostajemy jednak bardzo sceptycznie nastawieni ze względu przede wszystkim na nierozstrzygniętą kwestię wojen handlowych.
Dolar najtańszy od stycznia
2019-06-24 Poranny komentarz walutowy XTBZwrot w polityce Fed okazał się katalizatorem potrzebnym do osłabienia amerykańskiej waluty. Za dolara płacimy obecnie najmniej od stycznia, ale w kontekście kilku ostatnich lat nadal jest on dość drogi. Czy zwrot ten jest trwały i szczyt dolara jest ewidentnie za nami?