Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Eurodolar czeka na popołudniowe dane z USA
2019-06-14 Raport poranny FMCMPerypetie głównej pary: W tym miesiącu eurodolar wzbijał się do 1,1345, tam mniej więcej wykreowano opór. Notowania pary poszły jednak w ostatnich trzech dniach w dół i teraz toczy się walka o wsparcie przy 1,1270. W perspektywie minionego roku można mówić, że trwa łagodny, acz na swój sposób konsekwentny trend na rzecz dolara. Ostatnio został nieco zachwiany, ale - jak widzimy - klarowna aprecjacja euro nie jest jeszcze przesądzona.
Bezsilność z przejedzenia
2019-06-13 Komentarz walutowy TMS BrokersInflacja bazowa z USA nie sprostała prognozom, ale gołębie oczekiwania względem polityki Fed są już tak wyśrubowane, że trudno dołożyć coś więcej, o ile dane nie będą dramatycznie złe. W temacie wojen handlowych mamy senne wyczekiwanie szczytu G20 pod koniec miesiąca, co razem tłumi zmienność.
Rynek nie robi sobie nic z zagrożeń
2019-06-13 Komentarz giełdowy XTBJedynie chwilę mieliśmy do czynienia z zawahaniem na rynkach finansowych. Dzisiaj wzrosty trwają w najlepsze, choć z drugiej strony nie można też mówić o jakichś spektakularnych ruchach. Dzisiaj rynek mógł obawiać się dwóch rzeczy – możliwego zawiązania nowego konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz z drugiej strony potencjalnych sankcji lub taryf celnych nałożonych na Niemcy ze strony Stanów Zjednoczonych.
Trump nie odpuszcza indeksom
2019-06-12 Komentarz giełdowy XTBPo wczorajszym odbiciu przychodzi czas na oddech dla inwestorów. Mamy do czynienia z niewielkimi spadkami, które po części mogą być związane z najnowszymi komentarzami Donalda Trumpa. W tym momencie wydaje się, że jest jeszcze bardzo daleko do jakiegokolwiek porozumienia pomiędzy dwoma największymi gospodarkami na świecie.
Prosty plan na środę
2019-06-12 Komentarz poranny TMS BrokersHandel w środę sprowadza się do obserwacji odczytu inflacji z USA. Kolejny słaby odczyt ugruntuje przekonanie, że presja inflacyjna prawie nie istnieje i Fed ma wszystkie powody, by nie zwlekać zbytnio z obniżką stóp procentowych. Z drugiej strony silny odczyt zatrzęsie krótkimi pozycjami w USD, które nagromadziły się w ostatnim czasie. Ale inflacja to nie wszystko, co ma znaczenie dla Fed.
Interesujące założenia nowego budżetu
2019-06-12 Poranny komentarz walutowy XTBWe wtorek poznaliśmy rządowe założenia co do projektu przyszłorocznego budżetu, które wydają się - jak to zwykle bywa - dość konserwatywne. Ciekawe informacje napłynęły również odnośnie do zmian w PIT. Z kolei z GUS poznaliśmy dane odnośnie do handlu zagranicznego po kwietniu. O poranku złoty lekko zyskuje do głównych walut.
Recesyjne sygnały w RFN. Chiny stymulują aktywność.
2019-06-12 Poranny Szkic Walutowy AFSNiepewność związana z wzrostem protekcjonizmu oraz sprowokowana wewnętrznie słabość sektora motoryzacyjnego pchają niemiecką gospodarkę w objęcia recesji. W ślad za RFN słabnie strefa euro. Nie daje to jednak słabszej wyceny euro do dolara, bo wciąż działa potężny czynnik związany ze zmianą oczekiwanych różnic w oprocentowaniu obu walut. To może być trwałe zjawisko, ale przejściowo dolar jeszcze zyska na wartości.
Złoty pozostaje silny
2019-06-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutOd początku tygodnia polska waluta utrzymuje się przy swoich lokalnych maksimach, co tłumaczy się korzystnym otoczeniem globalnym, zwłaszcza oczekiwaniami, co do potencjalnego luzowania polityki przez amerykański FED. Ta perspektywa podbija sentyment wokół rynków akcji, ale i też zachęca do zainteresowania się inwestorów bardziej ryzykownymi aktywami.
Meksykańska fiesta na niemieckim rynku
2019-06-11 Komentarz giełdowy XTBNa pierwszy rzut oka mało ze sobą połączone rynki Niemiec oraz Meksyku mają ze sobą naprawdę sporo wspólnego. Produkty z niemieckich przedsiębiorstw produkowane na terenie Meksyku były potencjalnie narażone na nałożenie nowych taryf celnych przez Stany Zjednoczone.
Ostrożnie z optymizmem
2019-06-11 Komentarz poranny TMS BrokersRynki globalne podtrzymują umiarkowany optymizm po decyzji Trumpa o wycofaniu się z ceł na towary z Meksyku, ale to tylko oznacza, że prezydent USA może teraz skupić się na sporze z Chinami. Oczekujemy, że nerwowość powróci na rynki i utrzyma się przynajmniej do zaplanowanego na koniec miesiąca szczytu G20.
Rynek nie boi się Trumpa
2019-06-11 Poranny komentarz walutowy XTBWtorkowy poranek przywitał inwestorów wzrostami na globalnych rynkach akcji, co jednak nie przekłada się na umocnienie polskiego złotego. Spora w tym zasługa wciąż względnie silnego dolara, który zaczyna mozolnie odrabiać straty jakie poniósł w następstwie piątkowej publikacji z tamtejszego rynku pracy.
Silny złoty słabością dolara
2019-06-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPolska waluta pozostaje blisko maksimów z ostatnich dni, głównie za sprawą przesunięć na EURUSD. Obserwowane w poniedziałek cofnięcie po sporych wzrostach z zeszłego tygodnia, ostatecznie nie przyniosło zamknięcia się tej pary poniżej poziomu 1,13, co może wskazywać na siłę trendu wzrostowego.
Relatywnie silne euro
2019-06-11 Raport poranny FMCMPowyżej trzynastki: Aktualnie wykres głównej pary pozycjonuje się na 1,1315 (mniej więcej). Wczoraj w nocy rozgrywano nawet 1,1345 - a przecież tak silne euro nie było od marca. Ciekawy efekt daje połączenie maksimów z września 2018 oraz tegorocznego stycznia - bo z takiej linii spadkowej zaczęliśmy się parę dni temu wyzwalać.
Trump wraca do tematu Chin
2019-06-10 Komentarz giełdowy XTBPoczątek tygodnia na światowych rynkach akcji upływa w optymistycznych nastrojach. Informacja o osiągnięciu porozumienia między Stanami Zjednoczonymi, a Meksykiem wspiera wyceny spółek na całym świecie. Co prawda to czy cła zostaną wprowadzone czy nie zależeć będzie od tego czy meksykański organ ustawodawczy zaakceptuje postanowienia negocjacji.
Strategia wymuszenia
2019-06-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / DANE/ FED (Z PIĄTKU): Oczekiwania rynku na cięcie stóp już w lipcu wzrosły do ponad 66 proc. (łącznie szacuje się przynajmniej dwa ruchy w tym roku po 25 p.b.). Są też głosy, że FED zdecyduje się na poluzowanie polityki już 19 czerwca.
Taryfowy Speedy Gonzales
2019-06-10 Komentarz poranny TMS BrokersŁatwo przyszło, łatwo poszło. Donald Trump po uzyskaniu ustępstw ze strony Meksyku rezygnuje bezterminowo z wprowadzenia ceł. Oczywiście powoduje to falę optymizmu. Oczywiście ta najważniejsza wojna handlowa, czyli wojna z Chinami nie jest równocześnie ani krok bliżej do zakończenia.
USD ze słabszymi fundamentami
2019-06-10 Poranny Szkic Walutowy AFSOpublikowane w piątek słabe dane z rynku pracy w USA podtrzymały oczekiwania na 2-3 obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W reakcji na publikację kurs eurodolara osiągnął 7-tygodniowe maksima (1,1345). W ślad za zyskującym euro jeszcze mocniej w górę złoty, który jest na indeksie najwyżej od połowy kwietnia.
Trump przegrał bitwę o Meksyk
2019-06-10 Poranny komentarz walutowy XTBDziś w życie miały wejść „dywanowe” cła na import towarów do USA z Meksyku, jednak w trakcie weekendu dowiedzieliśmy się, że ta decyzja została wstrzymana. W Chinach poznaliśmy dane o handlu, które ponownie nie dają powodów do nadmiernego optymizmu. Na rynkach z kolei zaczyna się rozgrywka przed zbliżającym się posiedzeniem Fed.
Złoty najwyżej od lutego br.
2019-06-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek tygodnia na rynku FX przynosi nieco mocniejsze otwarcie na wycenie PLN i szybki ruch korekcyjny. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2612 PLN za euro, 3,7687 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8023 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7926 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,481% w przypadku papierów 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-06-07 Komentarz tygodniowy TMS BrokersNa rynkach coraz mocniej analizowane są implikacje płynące z wojen handlowych dla polityki monetarnej głównych banków centralnych. W tym otoczeniu rośnie wrażliwość na publikowane dane i w jakim stopniu wspierają lub nie decyzje o luzowaniu polityki pieniężnej. W przyszłym tygodniu główna uwaga będzie na raportach z USA i Chin.