Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Nowa odsłona globalnej nerwowości?

Nowa odsłona globalnej nerwowości?

2019-05-20 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA / UE / CŁA NA AUTA: W piątek administracja Białego Domu oficjalnie potwierdziła, że wątek nałożenia ceł na import aut z Europy i Japonii, oraz części do nich, został odroczony o 180 dni (jak oczekiwano). Unijna komisarz Cecilia Malmstrom przyjęła tą decyzję z zadowoleniem, ale przyznała, że UE stanowczo odrzuca argumentację, jakoby eksport europejskich aut miał być zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA. Dodała, że UE będzie chciała wynegocjować z USA porozumienie w tej kwestii.
Prawdopodobne przedłużenie porozumienia naftowego OPEC

Prawdopodobne przedłużenie porozumienia naftowego OPEC

2019-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Notowania ropy naftowej zakończyły miniony tydzień na plusie. Strona popytowa nie zwalnia tempa także na początku bieżącego tygodnia – poniedziałkowa sesja rozpoczyna się od zwyżki cen tego surowca. Notowania ropy WTI poruszają się już niewiele poniżej poziomu 64 USD za baryłkę, a cena ropy Brent przekracza 73 USD za baryłkę.

Twarda retoryka, mocny dolar

Twarda retoryka, mocny dolar

2019-05-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Nowy tydzień otwieramy bez przełomowych informacji w temacie sporu handlowego USA-Chiny, choć twarda retoryka Donalda Trumpa na wielu frontach pomaga dolarowi się umocnić. Dalsza eskalacja nie jest wykluczona, ale inwestorzy zdają się czekać na silniejszy impuls. Wygranym dnia jest AUD, który z zadowoleniem przyjmuje wynik wyborów w Australii.
Jutro o polskich wynagrodzeniach

Jutro o polskich wynagrodzeniach

2019-05-20 Raport poranny FMCM
Zachodni świat: Na wykresie eurodolara mamy dziś rano - tzn. przed godziną dziesiątą - kurs 1,1160. Jeśli spojrzymy na wykres w retrospektywie sięgającej połowy ubiegłego roku, to widzimy, że jest to coś w rodzaju łagodnego trendu spadkowego - nawet jeżeli przez kilka miesięcy jesiennych i zimowych można było rzecz traktować jako konsolidację.
Nowa NAFTA nie oznacza końca konfliktów

Nowa NAFTA nie oznacza końca konfliktów

2019-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Patrząc na zachowanie rynków w poniedziałkowy poranek można zauważyć skrajnie różną percepcję rzeczywistości. W Azji dominuje pesymizm, chińskie akcje znów dziś tracą, koreańskie również są nisko i jedynie w Australii mamy optymizm po wyborach do parlamentu. Jednocześnie na kontraktach na europejskie i amerykańskie rynki dominuje optymizm.
Europa bez ceł na auta. Pół roku na negocjacje.

Europa bez ceł na auta. Pół roku na negocjacje.

2019-05-20 Poranny Szkic Walutowy AFS
Usunięcie czynników ryzyka związanych z cłami na samochody, a za tydzień także z wyborami do PE zredukują potencjał do spadku euro (w ślad za nim i złotego) w 2. poł. Przez najbliższe kilka tygodni wspólna waluta pozostanie jednak słaba. Dane z USA wciąż mocne, bez sygnałów poważniejszego spowolnienia gospodarki.
Podbicie napięć na linii USA-Chiny, USD/PLN przy oporze

Podbicie napięć na linii USA-Chiny, USD/PLN przy oporze

2019-05-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na PLN, pomimo spadkowego sygnału na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3022 PLN za euro, 3,8583 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,8161 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9081 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,896% w przypadku obligacji 10-letnich.
Chiny mają dość

Chiny mają dość

2019-05-17 Komentarz giełdowy XTB
Odbicie, które obserwowaliśmy na światowych giełdach w ciągu ostatnich dwóch dni nie trwało zbyt długo i w piątek na rynkach ponownie zadomowiły się niedźwiedzie. Wojna handlowa po raz kolejnych popsuła nastroje inwestorów, jednak tym razem nie jest to wina tweetów Donald Trumpa. Najnowsze doniesienia z Chin wskazują, że strona chińska nie jest zainteresowana kontynuacją rozmów handlowych, ...
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2019-05-17 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Przy podtrzymywanej niepewności o przyszłość negocjacji handlowych USA-Chiny ryzyka dla globalnych rynków pozostają asymetryczne z większą wrażliwością na negatywne informacje, które mogą wpłynąć na pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego. W tym kontekście będą też oceniane napływające dane o aktywności gospodarczej. Indeksy PMI z Eurolandu i USA oraz sprzedaż detaliczna z Wielkiej Brytanii i Kanady będą warte uwagi.
Chiny odchodzą od negocjacyjnego stołu?

Chiny odchodzą od negocjacyjnego stołu?

2019-05-17 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnim czasie nastroje inwestorów wystawione są na ciężką próbę. W środę otrzymaliśmy z jednej strony optymistyczne informacje, iż na razie USA nie będą nakładać ceł na import aut oraz części z Europy. Z drugiej strony na froncie z Chinami Trump znowu poszedł o krok do przodu poprzez manewr z Huawei.
Konflikt handlowy już nie tylko w obszarze ceł

Konflikt handlowy już nie tylko w obszarze ceł

2019-05-17 Poranny Szkic Walutowy AFS
Spadek cen akcji w Chinach w reakcji na rozszerzenie obszaru konfliktu handlowego na firmę Huawei. Juan przebija kolejne wsparcia, zbliża się do wieloletnich minimów. Złoty w odwrocie w ślad za euro. Oddalenie groźby nałożenia amerykańskich ceł na samochody korzystne dla europejskich giełd.
Na indeksie do 4 głównych walut złoty tylko na chwilę powrócił w rejon maksymalnych wycen z ostatniego tygodnia handlu, przy wciąż mocnych dolarze i franku, a słabszych euro i funcie.
Potężne odbicie na giełdach

Potężne odbicie na giełdach

2019-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Jeszcze na początku tego tygodnia cały świat finansowy żył w przekonaniu nieuchronnej recesji i dalszych spadków na giełdach. Działo się tak ze względu na ostatni zwiększone stawki taryf celnych przez Stany Zjednoczone na chińskie produkty.
Krótki oddech…

Krótki oddech…

2019-05-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / UNIA EUROPEJSKA/ JAPONIA/ MEKSYK/ KANADA/ RELACJE HANDLOWE: Wczoraj po południu trzy wysoko postawione źródła w Białym Domu powiedziały agencji Reuters, że prezydent Donald Trump ma już przygotowaną decyzję o odroczeniu kwestii nałożenia ceł na import aut i części do nich o 6 miesięcy.
Dynamiczne zwyżki notowań kukurydzy

Dynamiczne zwyżki notowań kukurydzy

2019-05-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
KUKURYDZA: Bieżący tydzień na rynku kukurydzy przyniósł prawdziwą szarżę kupujących. O ile ostatnie kilka miesięcy na wykresie kukurydzy w Stanach Zjednoczonych upływało pod znakiem przewagi strony podażowej i powolnych spadków cen tego zboża, to w ostatnich dniach udało się nadrobić znaczną część wspomnianej zniżki.
Niepewnie, ale stabilnie

Niepewnie, ale stabilnie

2019-05-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Wojna handlowa USA z Chinami pozostanie na pierwszym miejscu wśród czynników istotnych dla rynków finansowych, choć prawdopodobne jest, że w najbliższym czasie nie otrzymamy żadnych nowych informacji lub zapowiedzi nowych działań. Nie zwalnia to inwestorów z poczucia niepewności, która będzie przemawiać za konsolidacją notowań.
Oddalenie groźby ceł na auta. Europa koryguje słabość.

Oddalenie groźby ceł na auta. Europa koryguje słabość.

2019-05-16 Poranny Szkic Walutowy AFS
Nastroje na europejskich rynkach wyraźnie poprawiły się po informacji agencji Bloomberg o tym, że D. Trump zamierza wstrzymać się na kolejne 6 miesięcy z decyzją o nałożeniu ceł na import samochodów. Po przedstawieniu w lutym raportu w tej sprawie, prezydent USA miał do 18 maja zdecydować, czy ze względu na ochronę interesu narodowego konieczne jest wprowadzenie taryf na samochody sprowadzane głównie z Europy i Japonii.
Efekt Trumpa i pierwsza słabość w amerykańskich danych

Efekt Trumpa i pierwsza słabość w amerykańskich danych

2019-05-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Notowania polskiej waluty zyskały podczas środowej sesji na fali poprawy sentymentu na szerokim rynku po decyzji Donalda Trump. Prezydent USA podjął decyzję o odłożeniu w czasie (na pół roku) nałożenia ceł na import europejskich aut i części. Niemniej jednak co Trump daje, Trump odbiera, a pozytywny efekt widoczny na rynku został dość szybko pożegnany po ogłoszeniu przez niego stanu wyjątkowego w celu ochrony amerykańskich technologii.
Rynki w oczekiwaniu na kolejne sygnały

Rynki w oczekiwaniu na kolejne sygnały

2019-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja rozpoczęła się na europejskich rynkach od delikatnych wzrostów, co miało związek z wtorkową poprawą na Wall Street. Optymizm nie trwał jednak zbyt długo i niedźwiedzie ponownie próbowały przejąć kontrolę nad rynkami w kolejnych godzinach.
Napięcia na Bliskim Wschodzie wsparciem dla cen ropy naftowej

Napięcia na Bliskim Wschodzie wsparciem dla cen ropy naftowej

2019-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym poniedziałku, wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Zwyżki notowań ropy naftowej nie były co prawda duże, ale wystarczyły, aby utrzymać stabilność notowań tego surowca. Cena ropy Brent nadal porusza się powyżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI powróciła ponad poziom 61 USD za baryłkę.
Uwaga zwrócona na dane

Uwaga zwrócona na dane

2019-05-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: CHINY / DANE: Produkcja przemysłowa w kwietniu wyhamowała do 5,4 proc. r/r z 8,5 proc. r/r w marcu (oczekiwano 6,5 proc. r/r), a sprzedaż detaliczna do 7,2 proc. r/r z 8,7 proc. r/r (szacowano 8,6 proc. r/r). Dynamika inwestycji w aglomeracjach wyniosła 6,1 proc. r/r wobec 6,3 proc. r/r wcześniej i szacowanych 6,4 proc. r/r.