Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar znów rządzi

Dolar znów rządzi

2019-05-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: WŁOCHY / BUDŻET / KOMISJA EUROPEJSKA: KE planuje wysłać dzisiaj formalny list do włoskiego rządu dotyczący potencjalnych działań, jakie rząd w Rzymie mógłby podjąć w celu dopasowania się do unijnych reguł budżetowych. W przeciwnym razie 5 czerwca może zapaść decyzja o uruchomieniu procedury dyscyplinarnej.
Rosja niezdecydowana w kwestii porozumienia naftowego

Rosja niezdecydowana w kwestii porozumienia naftowego

2019-05-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień pokazuje, że stronie popytowej na rynku ropy naftowej nie wystarczyło siły na długo. Wczoraj notowania tego surowca zanotowały w miarę neutralną sesję, by dzisiaj rano powrócić do zniżek. Notowania ropy WTI poruszają się w okolicach 58,50 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent z powrotem spadła poniżej 70 USD za baryłkę.

Brak kroku do przodu, to krok w tył

Brak kroku do przodu, to krok w tył

2019-05-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Ponury sentyment powrócił na rynki finansowe, chociaż ostatnie 24 godziny nie przyniosły wyraźnych ku temu powodów. Jednak, jak to bywa często wśród inwestorów, czas na rozmyślania jest pożytkowany na przywołanie obaw. Do wyboru: wojny handlowe, brexit, włoski budżet. Brak kroku do przodu, to krok w tył. Wygląda na to, że brak na horyzoncie postępów w kluczowych kwestiach politycznych jest wystarczającym pretekstem do zwiększonej nerwowości na rynkach.
Chiny szykują odwet

Chiny szykują odwet

2019-05-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Zakaz eksportu metali ziem rzadkich to nowa broń, za pomocą której Chiny próbują wywrzeć presję na USA. Sięganie po nowy arsenał pokazuje, że konflikt handlowy mógł nie dotrzeć jeszcze do punktu kulminacyjnego, a to oczywiście nie jest dobra wiadomość dla rynków. Niepokojący jest też systematyczny spadek rentowności obligacji, pokazujący brak wiary w ożywienie gospodarcze.
Włoski dramat

Włoski dramat

2019-05-28 Komentarz giełdowy XTB
Najważniejsze rynki finansowe na świecie wracają do gry. Wczoraj ze względu na obchody świąt sesje nie odbywały się zarówno w Londynie jak i w Nowym Jorku. Dzisiaj na rynki powraca zmienność, choć z pewnością nie można wskazać, że powracają również dobre nastroje. Te są w dalszym ciągu dosyć mieszane, w szczególności wśród niektórych europejskich indeksów.
Włochy na celowniku

Włochy na celowniku

2019-05-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Wybory do europarlamentu dopiero co za nami, a w Europie szykuje się nowa awantura. KE rozważa objęcie Włoch procedurą nadmiernego zadłużenia, która oznaczałaby dla Rzymu finansowe sankcje. Dziś do pracy wracają rynki w Wielkiej Brytanii i USA, a w kalendarzu pojawi się spora ilość publikacji makroekonomicznych.
Powrót na znane wody

Powrót na znane wody

2019-05-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Krótkoterminowy wpływ wyniku wyborów do PE na euro powinien być lekko pozytywny. Ze względu na wczorajsze święto w Londynie i Nowym Jorku redukcja premii za ryzyko dobrego wyniku populistycznych ugrupowań eurosceptycznych może potrwać nieco dłużej. Nie jest to jednak tendencja o długofalowym potencjale.
Dziś więcej danych nich wczoraj

Dziś więcej danych nich wczoraj

2019-05-28 Raport poranny FMCM
Na tzw. Zachodzie: Główna para walutowa, tj. eurodolar, kształtuje się nad ranem we wtorek na poziomie 1,1195. Trudno mówićo przełomie, ostatni mocny ruch rozegrano 23 maja, a był to skok z 1,11 do poziomów takich (prawie takich) jak obecne. Wczoraj mieliśmy w szczycie 1,1215.
Pro-europejskie partie z większością w Europarlamencie

Pro-europejskie partie z większością w Europarlamencie

2019-05-27 Komentarz giełdowy XTB
Przed ostatnich kilka dni w Unii Europejskiej odbywały się wybory do Europarlamentu. Wyniki tych wyborów w zasadzie nie są jakimś dużym zaskoczeniem, ale pokazują pewne zmiany, które mają miejsce na Starym Kontynencie. Ciężko mówić o tym, czy dzisiejsza reakcja rynków finansowych na te wybory jest odpowiednia, gdyż sesje giełdowe nie odbywają się dzisiaj w dwóch najważniejszych centrach finansowych na świecie – w Londynie oraz w Nowym Jorku.
Powracamy w stare koleiny?

Powracamy w stare koleiny?

2019-05-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: UNIA EUROPEJSKA / PARLAMENT: Po wyborach do Parlamentu Europejskiego partie centrowe (centro-prawicowe i centro-lewicowe) zmniejszyły swój stan posiadania o 8 p.p. (do 44 proc.), ale dobry wynik uzyskali liberałowie (14 proc.) i zieloni (9 proc.). Partie anty-estabilishmentowe, eurosceptyczne i populistyczne mogą mają mniej, niż 30 proc. Uzyskały one jednak świetne wyniki w Wielkiej Brytanii (Partia Brexitu), oraz Francji (ugrupowanie Marie Le Pen).
Rynki pozytywnie reagują na wyniki wyborów

Rynki pozytywnie reagują na wyniki wyborów

2019-05-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Główne siły polityczne w Parlamencie Europejskim tracą na rzecz eurosceptyków i zielonych, ale pro-unijny charakter tej instytucji zostanie zachowany. Rynki były przygotowane na zmiany, dlatego wyniki wyborów w Europie przyjmują z pewną ulgą.
W Europie prawie po staremu

W Europie prawie po staremu

2019-05-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Czołowe partie proeuropejskie zachowały wyraźną przewagę w europarlamencie (ok. 2/3 miejsc), podczas gdy mieszanka anty-establishmentowych, eurosceptycznych i populistycznych partii może zyskać ok. 28 proc. miejsc, nieco mniej od posiadanych dotychczas. Taki jest główny przekaz po wynikach po przeliczeniu prawie wszystkich głosów i może oferować delikatny impuls dla umocnienia euro.
Spokojna sesja po wyborach do PE. W USA święto.

Spokojna sesja po wyborach do PE. W USA święto.

2019-05-27 Poranny Szkic Walutowy AFS
Jeśli ktoś liczył na wzrost zmienności rynku po wyborach do Parlamentu Europejskiego (PE) to może się przeliczyć, bo zaskoczenia nie ma. Do tego święto w USA i W. Brytanii zapowiadają spokojny handel na początku ostatniego tygodnia maja. Złoty utrzyma zyski, tak jak i wspólna waluta. Zyskiwać próbuje chiński juan.
Ceny ropy naftowej nadal pod presją podaży

Ceny ropy naftowej nadal pod presją podaży

2019-05-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej był najgorszym tygodniem w bieżącym roku. Notowania tego surowca dynamicznie spadły, kontynuując odreagowanie zwyżek z pierwszych kilku miesięcy tego roku. Na początku nowego tygodnia ceny ropy naftowej nadal pozostają pod presją podaży. Cena amerykańskiej ropy WTI dzisiaj rano porusza się tuż powyżej 58 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent pozostają poniżej poziomu 69 USD za baryłkę.
Europejskie wybory bez większego wpływu na PLN

Europejskie wybory bez większego wpływu na PLN

2019-05-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, powyborczy, tydzień na rynku FX rozpoczyna się spokojnie. Eurodolar nie notuje większych zmian, podczas gdy na PLN obserwujemy lekkie otwarcie górą. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2916 PLN za euro, 3,8271 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8225 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8593 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,837% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2019-05-24 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Spór handlowy USA-Chiny i jego konsekwencje dla globalnego ożywienia zaczynają szkodzić ryzykownym aktywom. Rośnie wrażliwość inwestorów na zaskoczenia w publikacjach makro z większą uwagą przypisywaną tym negatywnym. W przyszłym tygodniu szczególnie analizowane będą indeksy nastrojów konsumentów w strefie euro i USA oraz PMI z Chin.
Czy koniec maja to koniec problemów na rynku?

Czy koniec maja to koniec problemów na rynku?

2019-05-24 Komentarz giełdowy XTB
Bardzo często na rynkach finansowych używa się stwierdzenia, które ciężko przetłumaczyć na język polski, aby brzmiało ono dobrze. Mówi się „sell in May and go away”. W tym roku stwierdzenie to zadziałało w zasadzie perfekcyjnie. Końcówka kwietnia to najwyższe zamknięcie na S&P 500 w historii, natomiast już 1 maja to wyraźne spadki na Wall Street oraz innych rynkach.
Zaskakujące interpretacje…

Zaskakujące interpretacje…

2019-05-24 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE: Wstępne indeksy PMI dla przemysłu i usług za maj, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu, nieoczekiwanie zanotowały głębszy spadek (odpowiednio do 50,6 pkt. i 50,9 pkt. z 52,6 pkt. i 53,0 pkt.). Względnie zbliżona do konsensusu na poziomie 675 tys. była sprzedaż nowych domów w kwietniu (673 tys.), chociaż jest to spadek z 723 tys. po korekcie w marcu.
Najgorszy tydzień na rynku ropy naftowej w bieżącym roku

Najgorszy tydzień na rynku ropy naftowej w bieżącym roku

2019-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła nie tylko kontynuację, lecz wręcz przyspieszenie zniżek. Notowania ropy Brent dynamicznie spadły poniżej bariery 70 USD za baryłkę, kończąc wczorajszą sesję poniżej poziomu 68 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy WTI spadły poniżej 60 USD za baryłkę, kończąc wczorajszą sesję tuż powyżej poziomu 58 USD za baryłkę.
Zaklęty krąg Trumpa

Zaklęty krąg Trumpa

2019-05-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Kilka lat temu na rynku funkcjonował swoisty zaklęty krąg. Fed dążył do podwyżek stóp, dolar się umacniał, kapitał odpływał ze świata EM, chiński rynek finansowy znajdował się pod presją a świat drżał o perspektywy gospodarki Państwa Środka. W odpowiedzi Fed zawieszał plan podnoszenia stóp, więc następowało odreagowanie. Po uspokojeniu lepszymi danymi znów można było myśleć o zacieśnianiu i następował… powrót do punktu wyjścia.