Sekretarz Generalny OPEC: cena ropy z potencjałem wzrostowym

Sekretarz Generalny OPEC: cena ropy z potencjałem wzrostowym
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2019-11-06 (12:20)

W ostatnich dniach notowania ropy naftowej znów ruszyły w górę. Cena amerykańskiej ropy WTI dotarła do okolic 57 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent dotarły do 63 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny obu tych rodzajów ropy naftowej odreagowują wzrosty i kierują się w dół, jednak skala zniżek jest niewielka.

Dzisiaj rano cenom ropy naftowej ciążą wczorajsze dane Amerykańskiego Instytutu Paliw, pokazujące większy od oczekiwań wzrost zapasów ropy w USA. Według opublikowanego we wtorek raportu, w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 4,7 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się wyniku rzędu 1,5-2,7 mln baryłek. Dzisiaj swoje dane na ten temat przedstawi Departament Energii USA.

W najbliższych dniach dla wyceny ropy naftowej istotny może być rozwój wydarzeń wokół pierwszej fazy porozumienia na linii USA-Chiny, ponieważ pojawiły się informacje, że Pekin naciska Amerykanów o zniesienie większej ilości ceł i ostatecznie nie wiadomo, czy i kiedy porozumienie zostanie podpisane.

Niemniej, w tym tygodniu o sobie przypomniał także kartel OPEC. Sekretarz Generalny tej organizacji, Mohammad Barkindo, powiedział wczoraj, że ceny ropy naftowej mają potencjał do wzrostu w 2020 roku, a przyszłość rynku ropy rysuje się w coraz jaśniejszych barwach. Ta optymistyczna wypowiedź może być sugestią, że OPEC nie będzie naciskał na dalsze cięcia produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego – decyzja na ten temat ma zapaść na początku grudnia, podczas planowanego spotkania przedstawicieli kartelu.

CUKIER

Cena cukru blisko miesięcznych maksimów.

Ostatnie tygodnie na rynku cukru przyniosły powrót notowań do zwyżek. Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych wczoraj sięgnęły rejonu 12,65-12,70 centów za funt, czyli najwyższego poziomu od miesiąca. Dzisiaj rano cena cukru w USA delikatnie spada, jednak wciąż znajduje się blisko wczorajszych maksimów.

Pozytywnie na ceny cukru wpływają prognozy deficytu na globalnym rynku tego surowca w rozpoczynającym się sezonie. Jednak w krótkoterminowej perspektywie, potencjał wzrostu cen jest wciąż ograniczany przez obserwowane obecnie duże zapasy cukru na światowym rynku.

Na razie jednak zwyżka ta nie jest przełomowa. Notowania cukru w średnioterminowej perspektywie poruszają się w ruchu bocznym. Dopiero pokonanie poziomu 13 centów za funt dałoby szansę na próbę dotarcia – a nawet pokonania – bariery w okolicach 14 centów za funt.

Stronie popytowej może pomóc także rosnące prawdopodobieństwo wystąpienia efektu short covering. Obecnie liczba krótkich pozycji netto wśród inwestorów na rynku cukru jest wyjątkowo duża, więc chociażby częściowe zamykanie pozycji mogłoby pozytywnie wpłynąć na ceny surowca.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

08:50 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.