Wyborcze niuanse...

Wyborcze niuanse...
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2020-12-10 (12:01)

Czwartek przynosi mieszany bilans dla dolara, po nieznacznym podbiciu w środę wieczorem w ślad za schłodzeniem nastrojów na Wall Street na co wpłynęły doniesienia nt. tarć wokół pakietu fiskalnego - lider republikańskiej większości w Senacie zarzucił Demokratom, że nie chcą szukać konsensusu po tym, jak Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin zaproponował kompromisowe rozwiązania oparte na wcześniejszych ponadpartyjnych propozycjach.

Pojawiły się też doniesienia o uwagach zgłaszanych przez władze stanowe. To sprawiło, że szanse na szybkie przyjęcie ustaw otwierających kolejną rundę fiskalnego wsparcia oddaliły się, chociaż nadal jest to możliwe jeszcze przed Świętami (zwłaszcza, że propozycje Mnuchina mają namaszczenie od Trumpa).

Jeszcze wczoraj wieczorem pogorszyły się nastroje wokół funta, a dzisiaj pozostaje on jedną z najsłabszych walut. Wpływ na to mają doniesienia o tym, że rozmowy "ostatniej szansy" pomiędzy premierem Borisem Johnsonem, a szefową Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, nie przyniosły żadnych postępów. Różnice stanowisk warunkujące przyszłe relacje handlowe nadal są duże, choć strony mają kontynuować negocjacje do niedzieli. Dzisiaj rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej, gdzie m.in. sprawa Brexitu będzie jednym z kluczowych tematów. Politycy będą też dyskutować na temat budżetu UE i ruszającego od stycznia tzw. programu naprawczego, chociaż po doniesieniach, że Polska i Węgry mogą zrezygnować z veta, wątek szczytu UE schodzi na dalszy plan.

Kluczowy punkt dzisiejszego kalendarza to posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Komunikat po posiedzeniu poznamy o godz. 13:45, a konferencja prasowa Christine Lagarde tradycyjnie rozpocznie się o godz. 14:30. Spodziewane są decyzje luzujące politykę monetarną - zwiększenie skali skupu aktywów i kolejna runda taniego finansowania dla banków, rynki wykluczają cięcie stóp procentowych. Niemniej kluczowe będzie to, czy w komunikacie, lub na konferencji prasowej szefowej EBC, znajdą się odniesienia do wzrostów euro w ostatnich tygodniach. Po wczorajszym spadku poniżej 1,21, dzisiaj EURUSD próbuje nieznacznie odbijać. Niemniej w przypadku pojawienia się powyższych odniesień kontynuacja przeceny jest możliwa.

OKIEM ANALITYKA - Wyborcze niuanse...

Doniesienia o tym, że Demokraci krzywo patrzą na pakiet fiskalny zaproponowany przez Sekretarza Skarbu Mnuchina, krążyły po rynkach od środowego poranka i nic nie przeszkadzało rynkom, aby pozytywnie patrzeć na przyszłość. Tymczasem wieczorem Wall Street szybko się cofnęła, co agencje tłumaczyły właśnie ponownie narastającymi trudnościami wokół szybkiej ratyfikacji ustaw fiskalnych. Czy, aby to tylko to? W amerykańskich mediach głośno jest o stanowisku prokuratora generalnego stanu Teksas (Ken Paxton), który zgłosił wniosek do Sądu Najwyższego o unieważnienie wyborów w czterech stanach, gdzie były kontrowersje związane z wygraną Joe Bidena - mowa o Pensylwanii, Georgii, Wisconsin i Michigan. Ten wniosek może znaleźć poparcie prokuratorów aż 17 stanów, choć głównie tych, gdzie wygrał Trump. W najbliższy poniedziałek, 14 grudnia, ma mieć miejsce głosowanie Kolegium Elektorów. Na obecną chwilę Biden może liczyć 306 głosów, czyli o 36 ponad wymagane 270. Problem w tym, że w sytuacji unieważnienia wyników we wspomnianych czterech stanach, Trump dostałby 62 głosy elektorskie, czyli znacznie więcej od wymaganych 38 do osiągnięcia pułapu 270. Teoretycznie, zatem poniedziałkowe głosowanie może być pewną zagadką, bo nie jest zupełnie jasne, jak zachowają się elektorzy. Ryzyko odwrócenia wyborów jest małe, ale całe to zamieszanie może być wykorzystane jako pretekst do korekty na rynkach, zwłaszcza w sytuacji, kiedy rynki zaakceptowały już Bidena.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.
Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

2024-09-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałek rozpoczął się od mieszanej sesji na Wall Street, spadkowej na GPW. W Europie stracił również DAX oraz CAC40. Złoty zyskał głównie dzięki słabości dolara. Amerykańska waluta straciła czego główną przyczynę upatruje się w mocnej zmianie oczekiwań dotyczących jutrzejszej decyzji Fed. Pomimo braku istotnych danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej instytucji, rynek zaczyna mocniej spekulować, że cięcie o 50 punktów bazowych jest realne. Z dnia na dzień ta pewność wzrasta, co moim zdaniem może spowodować jeszcze większą skalę rozczarowania.