Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Zmiany wielkości produkcji ropy naftowej na horyzoncie

Zmiany wielkości produkcji ropy naftowej na horyzoncie

2021-02-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej nadal przewagę ma strona popytowa. Dynamika zwyżek jednak wyraźnie osłabła, bowiem poziom 60 USD za baryłkę przez wielu producentów był wielokrotnie wymieniany jako satysfakcjonujący dla nich – więc prawdopodobnie kraje wydobywające ropę nie będą już usilnie wspierać kontynuacji wzrostów cen ropy naftowej.
Gdy nie ma innego wytłumaczenia

Gdy nie ma innego wytłumaczenia

2021-02-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Nadeszło ostudzenie entuzjazmu na rynkach akcji, spadek cen złota i odbicie dolara kosztem walut G10 i rynków wschodzących, a winnego upatruje się w skoku rentowności obligacji skarbowych USA. Jakkolwiek wyprzedaż długu nie kłóci się z realizacji strategii reflacyjnej i trendu deprecjacyjnego USD, czasami stare nawyki są trudne do przezwyciężenia.

Co Fed zrobi z rentownościami?

Co Fed zrobi z rentownościami?

2021-02-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Temat powracającej inflacji i rosnących rentowności długu zostanie z nami na dłużej. W nocy amerykańska 10-latka osiągnęła już rentowność na poziomie 1,34%. Nominalnie może nadal nie jest to dużo, ale tempo wzrostu jest spore. To z pewnością nie jest po myśli Fed. Dziś przed nami zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia Fed (20:00), podczas którego mogła mieć miejsce dyskusja na temat możliwego ograniczania QE w przyszłości.
Czy to czas na wyprzedane sektory?

Czy to czas na wyprzedane sektory?

2021-02-16 Komentarz giełdowy XTB
Długi weekend dla inwestorów z Wall Street jest już zakończony – Amerykanie wracają do gry i to w jakim stylu! Nowe rekordy na głównych indeksach, choć sama dzisiejsza sesja nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Wydaje się, że na rynkach zapanował silny głód na ryzyko, choć jednocześnie czynniki powiązane z obawami o inflację powodują, że obecne wzrosty mogą być kruche. Czy to pora, aby wyprzedane dotąd sektory dołączyły do globalnego trendu wzrostowego?
Coraz trudniejsze relacje USA-Chiny

Coraz trudniejsze relacje USA-Chiny

2021-02-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Lepszy sentyment z początku tygodnia zauważalny jest też we wtorek, co przekłada się na lekkie osłabienie dolara na szerokim rynku. W grupie G-10 podobnie jak wczoraj najsłabszy jest jen. Handel na rynku był wczoraj płytszy za sprawą obchodzonych świąt w USA i Kanadzie. Od piątku zamknięty jest też rynek w Chinach za sprawą tygodniowych obchodów chińskiego roku księżycowego.
Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym

Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym

2021-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po mocnym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej dzisiaj oddają część zwyżek. Korekta jest jednak niewielka, a ceny ropy nie oddalają się od wypracowanych wczoraj wielomiesięcznych maksimów. Cena ropy Brent pozostaje w rejonie 63 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI walczą o utrzymanie się w okolicach 60 USD za baryłkę.
Walutowa apatia

Walutowa apatia

2021-02-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Przy powracających z przedłużonego weekendu Amerykanach dziś możemy zobaczyć więcej akcji na rynku walutowym, ale tymczasem kolejna świąteczna sesja w Azji przynosi niewiele zmian. Strategia reflacyjna ciągnie w górę indeksy, rentowności obligacji, a na FX podtrzymuje presję na USD. Mocniejszy jest złoty, choć w granicach ostatnich fluktuacji.
Prezydenckie rekordy

Prezydenckie rekordy

2021-02-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzień prezydenta i związany z nim brak sesji w USA nie przeszkodził kontraktom na najważniejsze amerykańskie indeksy szybować na nowe rekordy. Szampański optymizm z kolei sprawia, że dolar nie reaguje na coraz wyższe rentowności długu. Dziś wraca normalny handel, choć ciekawsze wydarzenia w kalendarzu będziemy mieć jutro.
Pozytywne nastroje na rynku akcji w poniedziałek

Pozytywne nastroje na rynku akcji w poniedziałek

2021-02-15 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przyniosła kontynuację wzrostów na rynku akcji. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszymi ruchami, jednak dziś na brak zmienności nie można było narzekać. Główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły sesję od wzrostów, a w kolejnych godzinach ruch w górę był kontynuowany.
Wyższa inflacja CPI w Polsce wsparciem dla złotego?

Wyższa inflacja CPI w Polsce wsparciem dla złotego?

2021-02-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W USA obchodzony jest dzisiaj Dzień Prezydenta (na pamiątkę urodzin Jerzego Waszyngtona), w Kanadzie Dzień Rodziny, a w Chinach i Hong Kongu rynki finansowe są zamknięte ze względu na obchody chińskiego nowego roku. Mimo tego poniedziałkowy handel zaczyna się od wyraźniejszego uderzenia w optymistyczne tony.
Wzrosty w świątecznym wydaniu

Wzrosty w świątecznym wydaniu

2021-02-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Mimo że handel w Azji był uszczuplony pod nieobecność świętujących Nowy Rok Księżycowy, udało się utrzymać pozytywne nastroje, a motorem zmian pozostają doniesienia o rosnącej liczbie zaszczepionych i nadzieje na przyspieszenie globalnego ożywienia. To dobry prognostyk na resztę tygodnia, choć z uwagi na zamknięte dziś rynki w USA najbliższe godziny raczej nie zaoferują wiele zmienności.
Dolar nie reaguje

Dolar nie reaguje

2021-02-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Rentowność obligacji rośnie i nie mówimy tu jedynie o rynku polskim, ale przede wszystkim amerykańskim. W przypadku 10-latki jest już ponad 2-krotnie wyższa niż latem ubiegłego roku. Jednak na innych rynkach reakcji nie widać. Wzrost rentowności ma dwa podłoża.
Przełamanie bariery 60 USD za baryłkę na wykresie ropy WTI

Przełamanie bariery 60 USD za baryłkę na wykresie ropy WTI

2021-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej nieustannie widać przewagę strony popytowej. Notowania surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych dzisiaj pokonały psychologiczną barierę na poziomie 60 USD za baryłkę po raz pierwszy od stycznia 2020 r. W przypadku europejskiej ropy Brent, ta bariera pękła już tydzień temu, a obecnie mamy do czynienia z notowaniami w okolicach 63,60 USD za baryłkę.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2021-02-13 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Umiarkowany optymizm zagościł na rynkach finansowych przy powrocie strategii reflacyjnej jako głównego motoru zmian cen aktywów. Nadzieje na przyspieszenie ożywienia wzmacniają się wraz z postępami prac nad pakietem fiskalnym w USA i wzrostem liczby zaszczepionych. Odnawia to trend deprecjacyjny dolara z korzyścią dla ryzykownych aktywów. Dane będą jednak przypominać, jak trudny jest pierwszy kwartał, szczególnie w objętej restrykcjami Europie.
Mocne i słabe strony funta

Mocne i słabe strony funta

2021-02-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Umiarkowanie pozytywne nastroje utrzymują się na rynkach, ale liczne święta w Azji wyciszyły w nocy zmienność. Brak przekonania do obrania zdecydowanego kierunku może utrzymywać się do końca dnia, biorąc pod uwagę, że przed USA długi weekend (Dzień Prezydenta w poniedziałek). W międzyczasie dane powinny mieć ograniczony wpływ na notowania.
Nowy rok, stare problemy

Nowy rok, stare problemy

2021-02-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas gdy rynek przerzucił się z GameStop na spółki marihuanowe i w związku z tym nie ma czasu i energii na takie tematy jak geopolityka, nowy prezydent USA musi wreszcie zmierzyć się z trudnymi zadaniami. Tymczasem w Europie okazuje się, że porozumienie z Wielką Brytanią pozostaje… na papierze.
Ameryka wierzy w marihuanę

Ameryka wierzy w marihuanę

2021-02-11 Komentarz giełdowy XTB
Generalnie na rynkach dzieje się sporo i można byłoby w tytule mówić kolejny raz o pakiecie wsparcia w Stanach Zjednoczonych. W zasadzie dzisiejsze dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych kładą nacisk na amerykańskich decydentach, aby szybko wprowadzić nie tylko dopłaty bezpośrednie, ale również płacę minimalną.
Produkcja ropy naftowej w Rosji mniejsza niż oczekiwano

Produkcja ropy naftowej w Rosji mniejsza niż oczekiwano

2021-02-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po półtoratygodniowym, nieprzerwanym ruchu wzrostowym, notowania ropy naftowej wczoraj wpadły w konsolidację i utrzymują się w ruchu bocznym także dzisiaj rano. Nie jest to zaskoczenie, biorąc pod uwagę skalę zwyżek z ostatnich dni oraz poziomy, do których dotarły notowania ropy naftowej. Cena ropy Brent porusza się bowiem nadal w okolicach 61 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI przekraczają 58 USD za baryłkę.
Najprostsze wytłumaczenia są najlepsze

Najprostsze wytłumaczenia są najlepsze

2021-02-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Wstrząsy na środowym otwarciu Wall Street uderzyły w aktywa ryzykowne po całej szerokości, skutkując konkursem na najlepsze wyjaśnienie zjawiska. Ale im więcej pojawia się teorii, tym większe szanse, że przyczyna tąpnięcia jest bardziej prozaiczna. Stabilizacja nastrojów po półgodzinnej huśtawce jest tego najlepszym dowodem.
Nawis krótkich pozycji w dolarze

Nawis krótkich pozycji w dolarze

2021-02-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Na rynkach mamy w czwarte rano kosmetyczne zmiany - zarówno na walutach, jak i na rynkach akcji, czy też długu. Przemawiający wczoraj wieczorem Jerome Powell był do bólu przewidywalny, dając do zrozumienia, że jesteśmy jeszcze daleko od realizacji celów FED (zatrudnienia i inflacji) i tym samym obecna polityka jest właściwa. Wcześniej poznaliśmy dane nt. styczniowej inflacji CPI w USA, która zaskoczyła niższymi odczytami w ujęciu bazowym, co pchnęło w dół notowania rentowności amerykańskich obligacji.