Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Fed gra o honor
2021-03-17 Poranny komentarz walutowy XTBDzisiejszej posiedzenie Fed jest niewątpliwie wydarzeniem tygodnia. Konsekwentny wzrost rentowności obligacji w USA stawia bank centralny w niekomfortowej sytuacji. Z drugiej strony dalsze ignorowanie rzeczywistości może być ostatecznie opłakane w skutkach. Banki centralne reagują alergicznie na wzrost rentowności z jednego prostego powodu - zwiększa koszty finansowania gigantycznych deficytów finansów publicznych.
Czy Fed popsuje akcyjny rajd?
2021-03-16 Komentarz giełdowy XTBOstatnie kilka sesji to powrót pozytywnych nastrojów na akcjach spółek technologicznych. S&P 500 z kolei notowany jest na historycznych szczytach, a niemiecki DAX znajduje się blisko swoich rekordów. Nieco gorzej radzą sobie spółki cykliczne, co można zauważyć po indeksie Russell 2000. Niemniej można zadać sobie pytanie, czy Fed popsuje jutro nastroje? Czy wręcz przeciwnie zaskoczy nas jakimś większym działaniem?
FED i reszta świata
2021-03-16 Raport DM BOŚ z rynku walutWe wtorek dolar ponownie zyskuje względem większości walut po tym jak w poniedziałek widoczne były próby korekty na niektórych parach. Nadal uwagę koncentrują utrzymujące się wysoko rentowności amerykańskich obligacji - w przypadku papierów 10-letnich obserwowane wczoraj po południu naruszenie bariery 1,60 proc. okazało się nietrwałe. Rynek z napięciem czeka na zaplanowaną aukcję 20-letnich obligacji na rynku pierwotnym, oraz jutrzejsze sygnały z FED.
Polska kupi kolejne 100 ton złota?
2021-03-16 Komentarz surowcowy DM BOŚNa początku bieżącego tygodnia złoto delikatnie rośnie, jednak pozostaje pod pewną presją silnego dolara. Tak czy inaczej, cena kruszcu obecnie oscyluje w okolicach 1720-1730 USD za uncję, a więc utrzymuje się na poziomach wypracowanych w poprzednim tygodniu. W ostatni czasie, ceny złota pozostawały pod dużym wpływem wartości amerykańskiego dolara.
Tematy poboczne
2021-03-16 Komentarz poranny TMS BrokersNiezdecydowanie przebija się z handlu na rynkach finansowych w oczekiwaniu na serię ważnych wydarzeń. Kolejna zielona sesja na Wall Street wczoraj wlewa optymizm w inwestorów, ale na boku uwagę przyciąga pobrexitowy spór i wątpliwości wokół jednego rodzaju szczepionki w Europie.
Spokojniej na złotym
2021-03-16 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek tygodnia przynosi stabilizację notowań na rynku złotego. Inwestorzy spokojnie przyjęli informację o wycofywaniu szczepionki AstraZeneca, ale też należy zwrócić uwagę na fakt, że złoty pozostaje słaby pomimo euforycznych nastrojów na Wall Street. Informacja o wstrzymaniu szczepień szczepionką AstraZeneca w wielu europejskich krajach wobec przypadków zakrzepów krwi miała wczoraj lekko negatywny wpływ na europejskie rynki.
PLN bez większych zmian, inflacja bazowa w kalendarzu
2021-03-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian ani na poziomie PLN ani eurodolara. W dalszym ciągu uważnie obserwowany jest globalny rynek długu, niemniej nastroje wspiera wyznaczenie nowych ATH na amerykańskich indeksach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5858 PLN za euro, 3,8433 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1457 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3294 PLN w relacji do funta szterlinga.
W uzależnieniu
2021-03-15 Raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przynosi kolejne umocnienie się dolara na szerokim rynku, ale zmiany nie są wielkie. W grupie G-10 silniejsze są tylko NZD (za sprawą spekulacji nt. przejęcia firmy Tilt Renewables), oraz CAD i GBP (temu ostatniego sprzyjają doniesienia o szybszym od spodziewanego wcześniej procesie szczepień). Dobre zachowanie się USD tłumaczone jest utrzymującymi się wysoko rentownościami amerykańskich obligacji.
USA drugim największym dostawcą ropy naftowej do Indii
2021-03-15 Komentarz surowcowy DM BOŚStrona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje silna. Ceny tego surowca, po tąpnięciu na początku poprzedniego tygodnia, szybko nadrobiły straty i poruszają się już w okolicach tegorocznych maksimów. Cena ropy naftowej WTI przekracza 66 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się tuż poniżej bariery na poziomie 70 USD za baryłkę.
Kolejna przejażdżka po krzywej rentowności
2021-03-15 Komentarz poranny TMS BrokersHuśtawka rentowności obligacji USA nadaje kierunek dla pozostałych klas aktywów. W piątek nagłe przerwanie stabilizacji wyciąga dochodowość 10-latek do 1,63 proc., co przeradza się w umocnienie USD. Zmiany na rynku długu czynią posiedzenie FOMC w tym tygodniu jeszcze bardziej istotnym, choć dominują oczekiwania kolejnego rozczarowania brakiem reakcji na wzrost rentowności.
Chińska lekcja
2021-03-15 Poranny komentarz walutowy XTBDziś z chińskiej gospodarki napłynęły absolutnie rewelacyjne dane. Jednocześnie sytuacja na rynkach jest najgorsza od kilku tygodni. Czyżby to była lekcja dla rynków globalnych? W lutym produkcja w Chinach wzrosła o 35,1% r/r, inwestycje o 35%, zaś sprzedaż detaliczna o 33,8% r/r. Te dane wyglądają na niewiarygodne, ale trzeba pamiętać, że luty 2020 to lockdown i mocny spadek aktywności gospodarczej – wzrost nastąpił zatem z wyjątkowo niskiej bazy.
Z inflacją chcemy walczyć obligacją
2021-03-12 Analizy HRE InvestmentsLuty okazał się trzecim najlepszym w historii miesiącem pod względem sprzedaży detalicznych obligacji. Tajemnica popularności tych papierów to niskie oprocentowanie lokat i nadzieja na ochronę oszczędności przed inflacją. Niestety często płonna. Ministrowi Finansów udało się w lutym sprzedać detaliczne papiery skarbowe za ponad 3 miliardy złotych. Jest to nie lada osiągnięcie.
FED przyciśnięty do ściany?
2021-03-12 Raport DM BOŚ z rynku walutDolar w piątek wyraźnie zyskuje za sprawą cofnięcia się indeksów na Wall Street od swoich maksimów, oraz powrotu rentowności amerykańskich obligacji na ścieżkę wzrostu - dla papierów 10-letnich zbliżamy się do bariery 1,60 proc. Zaszkodziła wczorajsza aukcja 30-letnich obligacji skarbowych o wartości 24 mld USD - relacja popytu do podaży wyniosła 2,28 wobec średniej 2,34 z poprzednich aukcji. Uwagę zwróciło mniejsze zainteresowanie inwestorów zagranicznych.
Ulotny apetyt na ryzyko
2021-03-12 Komentarz poranny TMS BrokersZmierzając ku weekendowi apetyt na ryzyko na rynkach jest tonowany. Spadają indeksy w Europie i futures na indeksy w USA, a na FX widać umiarkowane odbicie USD. Kolejna aukcja obligacji w USA przebiegła gładko, ale rentowności 10-latek ponownie podchodzą do 1,60 proc., co psuje nastroje. Podpisanie pakietu fiskalnego przez prezydenta Bidena i gołębi wydźwięk EBC stworzyły pozytywne tło, ale dziś zdaje się wygrywać realizacja zysków.
Helikopter z pieniędzmi
2021-03-12 Poranny komentarz walutowy XTBWczoraj prezydent Biden złożył podpis na ustawie, na którą inwestorzy czekali od momentu jego wyboru. A to oznacza, że od weekendu zaczną się wypłaty czeków dla gospodarstw domowych. Wczoraj Wall Street celebrowała ten fakt ustanowieniem nowych rekordów. Ciężko chyba wyobrazić sobie gorszą politykę gospodarczą.
Czynsze najmu rosną znacznie szybciej niż raty kredytów
2021-03-11 Analizy HRE InvestmentsZakup mieszkania jest prawie o połowę tańszy niż najem. Sytuacja, w której lokatorzy płacą więcej to nie tylko nasza specyfika, ale też standard w większości krajów europejskich. Z biegiem lat argumenty przemawiające za własnością są coraz mocniejsze. Ostatnie perturbacje na rynku mieszkaniowym spowodowały, że czynsze najmu mieszkań, po latach wzrostów, zaczęły spadać.
Złoty w cieniu pandemii
2021-03-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW czwartek dolar powraca do spadków, na co pozwalają cofające się rentowności amerykańskich obligacji. W przypadku papierów 10-letnich naruszona została bariera 1,50 proc. Dominujący w ostatnich tygodniach trend wzrostowy uległ tym samym (chwilowemu?) wyczerpaniu. Powody? Nie są to bynajmniej deklaracje gotowości do interwencji na rynku długu ze strony FED, ...
Odpadają argumenty za wzrostem rentowności
2021-03-11 Komentarz poranny TMS BrokersEUR/USD podchodzi wyżej, na rynkach akcji dominuje zielony kolor, a rentowności obligacji skarbowych ustabilizowały się z pomocą nieco niższej inflacji i bezproblemowego przebiegu aukcji długu w USA. Obawy o szkodliwość zmian na rynku długu na inne klasy aktywów osłabła i wracamy do polowania na okazje. Dziś wszystko kręci się wokół decyzji EBC.
Co zrobi Europejski Bank Centralny?
2021-03-11 Poranny komentarz walutowy XTBŚroda na rynkach przyniosła kontynuację dobrych nastrojów. Po nieco niższej inflacji z USA rentowności dalej spadały, a w rezultacie widzieliśmy osłabienie dolara, mocne odbicie cen złota oraz kolejne rekordy na giełdach. Dziś decyzja EBC. Tak jak wskazywałem we wczorajszym komentarzu ocenę ścieżki inflacji w USA będzie można na poważnie zacząć dopiero po danych za kwiecień.
Pieniądze ze wsparcia trafią na giełdę
2021-03-10 Komentarz giełdowy XTBOkazuje się, że wypłata bonów dla Amerykanów w ramach programu wsparcia nie tylko w pośredni sposób przyczyni się do wsparcia rynku giełdowego. Okazuje się, że duża część Amerykanów zamierza przeznaczyć pieniądze otrzymane przez rząd na inwestycje. Czy to właśnie ten moment na który czekała Wall Street kolejną falą wzrostową.