Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Powell ma o czym myśleć

Powell ma o czym myśleć

2021-02-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Wystąpienia członków Fed miały być w tym roku nudne. Chcemy wyższej inflacji, gospodarka wymaga wsparcia, robimy to wszystko dla bezrobotnych itp. itd. Tymczasem już przed lutowym wystąpieniem w Kongresie Powell będzie miał o czym myśleć. Po ubiegłotygodniowej publikacji styczniowych danych o sprzedaży detalicznej w USA (przypomnijmy, roczna dynamika najwyższa od 2011 roku, ...
Podatki na horyzoncie...

Podatki na horyzoncie...

2021-02-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar w piątek jest nieco słabszy na szerokim rynku. Najlepiej radzą sobie waluty Antypodów (AUD i NZD), później jest EUR (uwagę zwraca wybicie EURUSD ponad poziom 1,21), a dalej SEK i JPY (USDJPY kontynuuje spadek w oczekiwaniu na ustabilizowanie się sytuacji na rynku amerykańskiego długu po ostatnich wzrostach rentowności obligacji). Najgorzej radzą sobie NOK i CAD, co może mieć związek z korektą notowań ropy naftowej.

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Duże oczekiwania wobec OPEC+ i ostrożność Saudyjczyków

Duże oczekiwania wobec OPEC+ i ostrożność Saudyjczyków

2021-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rynek ropy naftowej w ostatnich tygodniach był już mocno rozgrzany, a zwyżki doprowadziły notowania ropy naftowej do najwyższych poziomów od ponad roku. Wczoraj jednak nastąpiło już pewne przesilenie, a notowania ropy zawróciły w dół i dzisiaj rano kontynuują zniżkę. Wczorajsze dane Departamentu Energii, pokazujące znaczący spadek zapasów ropy naftowej w USA w minionym tygodniu, stanowiły pewne wsparcie dla kupujących, ale nie na długo.
O danych z USA i bananie

O danych z USA i bananie

2021-02-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj odczyt z USA wskazujący na wzrost liczby osób zgłaszających się po zasiłek dla bezrobotnych we wstępnej reakcji przyniósł umocnienie dolara, wzrost rentowności obligacji skarbowych i spadki kontraktu na S&P500. Podobna reakcja miała miejsce dzień wcześniej... po zaskakująco dobrych danych o sprzedaży detalicznej. Złe czy dobre dane – reakcja taka sama. O co chodzi?
Funt coraz droższy

Funt coraz droższy

2021-02-19 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnim czasie sporo uwagi poświęciłem dolarowi, tymczasem to brytyjski funt jest walutą, która od dłuższego czasu jest na fali i nie przeszkadza jej nawet wzrost rentowności amerykańskiego długu. A to dlatego, że w Wielkiej Brytanii dzieje się to samo. Funt przez kilka ostatnich tygodni cieszył się kombinacją bardzo sprzyjających czynników.
Nadchodzi wyczekiwana korekta?

Nadchodzi wyczekiwana korekta?

2021-02-18 Komentarz giełdowy XTB
Początek 2021 roku przyniósł kontynuację wzrostów na światowym rynku akcji. Zarówno na niemieckim Daxie, jak i na głównych indeksach w USA mogliśmy obserwować ustanowienie nowych historycznych maksimów. Niemniej w tym tygodniu rynkowe byki mają wyraźny problem z kontynuowaniem rajdu.
Nie taki kryzys straszny - Polacy nie przestają kupować nieruchomości

Nie taki kryzys straszny - Polacy nie przestają kupować nieruchomości

2021-02-18 Poradnik świadomego inwestora
Snute w 2020 roku obawy, co do krachu na rynku nieruchomości wcale się nie sprawdziły ― aktywność nabywców nie spada, lecz utrzymuje się na poziomie sprzed koronakryzysu. Polacy okazują zainteresowanie nieruchomościami różnego typu, od mieszkań w kameralnych dzielnicach po działki na obrzeżach metropolii.
Utrata zaufania?

Utrata zaufania?

2021-02-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi mieszane wskazania na rynkach, uwagę zwraca niewielka zmienność. Dolar nieco słabnie, ale najsilniejszy w grupie G-10 funt zyskuje zaledwie 0,23 proc., a z kolei najsłabszy NOK traci 0,10 proc. Uwagę przykuwa niewielkie umocnienie się jena wobec dolara, co może być odpowiedzią na zatrzymanie wzrostu rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji w okolicach 1,30 proc. (wybicia powyżej tego poziomu spotykają się z większym atakiem podaży).
Wysokie ceny ropy naftowej zaczynają uderzać w konsumentów

Wysokie ceny ropy naftowej zaczynają uderzać w konsumentów

2021-02-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie, czego rezultatem było dotarcie notowań ropy Brent do okolic 65 USD za baryłkę, zaś cen ropy naftowej WTI do 61,00-61,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe ceny od ponad roku. Zwyżki notowań ropy naftowej są napędzane przez mrozy w Teksasie, przyczyniające się do obniżenia produkcji ropy w USA, jak również przez limity wydobycia wprowadzone przez państwa OPEC+.
Rząd kusi oszczędzających dodatkowym procentem

Rząd kusi oszczędzających dodatkowym procentem

2021-02-18 Analizy HRE Investments
Polacy kupują obligacje skarbowe jak nigdy wcześniej. Powód? Łatwy dostęp, bezpieczeństwo i oprocentowanie znacznie wyższe niż to co proponują banki. Niestety wciąż może być to za mało, aby ochronić kapitał przed inflacją. Zakładając przeciętną lokatę w grudniu otrzymywało się od banku obietnicę wypłacenia 0,51% odsetek w skali roku.
Rynek mądrzejszy od Fed?

Rynek mądrzejszy od Fed?

2021-02-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Bardzo dobre dane o styczniowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z USA utwierdzają w przekonaniu tę grupę uczestników rynku, która spodziewa się wcześniejszej normalizacji polityki Fed. Idą za tym wyższe rentowności obligacji skarbowych i silniejszy dolar. Tymczasem Fed dalej deklaruje, że minie jeszcze „trochę czasu” zanim zostaną spełnione warunki dla redukcji programu skupu aktywów.
Siła rozdawnictwa

Siła rozdawnictwa

2021-02-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykanie przeprowadzili ciekawy eksperyment. Okazuje się, że gdy rozdać ludziom pieniądze, które na dodatek mogą wydać, bo sklepy nie są zamknięte, ci pójdą do sklepów i je wydadzą. Ten eksperyment za chwilę zostanie powtórzony na dużo większą skalę. Spekulacje na temat przegrzania gospodarki zaczynają być coraz powszechniejsze.
FED ma trudne zadanie

FED ma trudne zadanie

2021-02-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie wątek chiński nie jest dalej ciągnięty w mediach, czy też w wypowiedziach polityków (przypomnę, że wczoraj nad ranem po rynku krążyły spekulacje, że chińskie władze rozważają wprowadzenie ograniczeń w eksporcie metali ziem rzadkich do USA), ale w środę na rynkach jest bardziej nerwowo za sprawą dalszych wzrostów rentowności amerykańskich obligacji.
Zmiany wielkości produkcji ropy naftowej na horyzoncie

Zmiany wielkości produkcji ropy naftowej na horyzoncie

2021-02-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej nadal przewagę ma strona popytowa. Dynamika zwyżek jednak wyraźnie osłabła, bowiem poziom 60 USD za baryłkę przez wielu producentów był wielokrotnie wymieniany jako satysfakcjonujący dla nich – więc prawdopodobnie kraje wydobywające ropę nie będą już usilnie wspierać kontynuacji wzrostów cen ropy naftowej.
Gdy nie ma innego wytłumaczenia

Gdy nie ma innego wytłumaczenia

2021-02-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Nadeszło ostudzenie entuzjazmu na rynkach akcji, spadek cen złota i odbicie dolara kosztem walut G10 i rynków wschodzących, a winnego upatruje się w skoku rentowności obligacji skarbowych USA. Jakkolwiek wyprzedaż długu nie kłóci się z realizacji strategii reflacyjnej i trendu deprecjacyjnego USD, czasami stare nawyki są trudne do przezwyciężenia.
Co Fed zrobi z rentownościami?

Co Fed zrobi z rentownościami?

2021-02-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Temat powracającej inflacji i rosnących rentowności długu zostanie z nami na dłużej. W nocy amerykańska 10-latka osiągnęła już rentowność na poziomie 1,34%. Nominalnie może nadal nie jest to dużo, ale tempo wzrostu jest spore. To z pewnością nie jest po myśli Fed. Dziś przed nami zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia Fed (20:00), podczas którego mogła mieć miejsce dyskusja na temat możliwego ograniczania QE w przyszłości.
Czy to czas na wyprzedane sektory?

Czy to czas na wyprzedane sektory?

2021-02-16 Komentarz giełdowy XTB
Długi weekend dla inwestorów z Wall Street jest już zakończony – Amerykanie wracają do gry i to w jakim stylu! Nowe rekordy na głównych indeksach, choć sama dzisiejsza sesja nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Wydaje się, że na rynkach zapanował silny głód na ryzyko, choć jednocześnie czynniki powiązane z obawami o inflację powodują, że obecne wzrosty mogą być kruche. Czy to pora, aby wyprzedane dotąd sektory dołączyły do globalnego trendu wzrostowego?
Coraz trudniejsze relacje USA-Chiny

Coraz trudniejsze relacje USA-Chiny

2021-02-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Lepszy sentyment z początku tygodnia zauważalny jest też we wtorek, co przekłada się na lekkie osłabienie dolara na szerokim rynku. W grupie G-10 podobnie jak wczoraj najsłabszy jest jen. Handel na rynku był wczoraj płytszy za sprawą obchodzonych świąt w USA i Kanadzie. Od piątku zamknięty jest też rynek w Chinach za sprawą tygodniowych obchodów chińskiego roku księżycowego.
Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym

Mrozy kłopotliwe w amerykańskim sektorze naftowym

2021-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po mocnym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej dzisiaj oddają część zwyżek. Korekta jest jednak niewielka, a ceny ropy nie oddalają się od wypracowanych wczoraj wielomiesięcznych maksimów. Cena ropy Brent pozostaje w rejonie 63 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI walczą o utrzymanie się w okolicach 60 USD za baryłkę.