Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wzrost rentowności psuje nastroje na rynku akcji

Wzrost rentowności psuje nastroje na rynku akcji

2021-02-26 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajsza przecena na rynku akcji w USA spowodowana dalszym wzrostem rentowności obligacji wyraźnie pogorszyła nastroje. Spadki były kontynuowane podczas godzin nocnych na rynku azjatyckim, a główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły dzień od solidnych luk spadkowych. Co prawda pierwsze godziny handlu przyniosły odpowiedź ze strony kupujących i odreagowanie, niemniej tuż przed otwarciem handlu w Stanach Zjednoczonych i tak dominuje kolor czerwony.
Trudne decyzje

Trudne decyzje

2021-02-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zawirowanie na rynku amerykańskiego długu stało się bezpośrednim powodem wyraźnego powrotu trybu risk-off na rynki jeszcze wczoraj późnym popołudniem. Pretekstem okazała się zaskakująco słaba aukcja 7-letnich obligacji skarbowych, która została odebrana jako zapowiedź potencjalnych trudności z plasowaniem długu na rynkach w tym roku - a przypomnijmy, że mowa o emisjach liczonych w setkach miliardów dolarów.

Negatywna dywergencja w notowaniach ropy naftowej WTI

Negatywna dywergencja w notowaniach ropy naftowej WTI

2021-02-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ropa naftowa traci blisko 1% w reakcji na wzmocnienie amerykańskiego dolara. Ropa naftowa wycofała się z rekordowych poziomów z uwagi na włączenie rynkowego "risk off". Wyprzedaż na rynkach obligacji, prowadząca do silniejszego dolara amerykańskiego i rosnących rentowności, ciąży na towarach, które nie przynoszą rentowności.
Złoty uderzony przez rynkowe zawirowania

Złoty uderzony przez rynkowe zawirowania

2021-02-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Jeszcze wczoraj rano złoty próbował nieco skorzystać na słabnącym dolarze (EURUSD wybił się ponad ważny opór przy 1,2176), ale już wieczorem sytuacja uległa wyraźnej zmianie. Zaskakująco słaba aukcja 7-letnich obligacji skarbowych w USA, doprowadziła do niemalże skokowego przyspieszenia wzrostu rentowności amerykańskich obligacji na rynku wtórnym.
Szaleństwo

Szaleństwo

2021-02-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Gwałtowna wyprzedaż na rynku długu wywołała pogrom wśród ryzykownych aktywów. Wraca powątpiewanie w gołębie nastawienie Fed w połączeniu z dyskusją o znaczeniu wyższych rentowności w porównaniu z zyskownością spółek. Bezrefleksyjny efekt kuli śnieżnej prowadzi do szalonych i bezpodstawnych wycen.
King Kong uciekł z klatki

King Kong uciekł z klatki

2021-02-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Banki centralne od roku powtarzają jak mantrę – chcemy wyższej inflacji. Wydaje się, że wreszcie dostaną to, czego „chciały”, a na dodatek spory wzrost rynkowych stóp procentowych. Wielokrotnie, choćby na łamach komentarzy porannych, wskazywałem na obłudę w komunikacji banków centralnych, w szczególności Fed.
Niezdecydowanie na rynku akcji

Niezdecydowanie na rynku akcji

2021-02-25 Komentarz giełdowy XTB
Po wczorajszych wzrostach na rynku akcji w USA, a także kontynuacji zwyżki na indeksach azjatyckich, dzisiejsza sesja w Europie rozpoczęła się powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Niemniej pierwsze godziny handlu przyniosły wyraźne cofnięcie i wymazanie dużej części ruchu wzrostowego. Aktualnie, na godzinę przed zamknięciem sesji w Europie, obserwujemy mieszane nastroje. Niemiecki DAX znajduje się 0,35% pod kreską, podczas gdy francuski CAC40 i londyński FTSE100 rosną 0,22%.
W 2020 roku kredyty dostawali posiadacze gotówki

W 2020 roku kredyty dostawali posiadacze gotówki

2021-02-25 Analizy HRE Investments
Ubiegły rok był niecodzienny pod wieloma względami. Paradoksem na rynku kredytów mieszkaniowych było to, że „hipoteki” dostawali przede wszystkim Ci, którzy mieli dużo pieniędzy na zakup nieruchomości. W IV kwartale mieliśmy tu nawet rekord. Ponad 172 tysiące złotych gotówki – tyle przeciętnie posiadały osoby, które w ostatnim kwartale 2020 roku dostały kredyt na zakup mieszkania czy budowę domu – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane AMRON-SARFiN.
Kwestia danej narracji

Kwestia danej narracji

2021-02-25 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj dolar w przestrzeni G-10 nieznacznie wygrywa tylko z japońskim jenem. Straty po wczorajszym ruchu próbuje odrabiać szwajcarski frank, choć odbicie nie jest duże. Uwagę zwraca poprawa sentymentu za sprawą odbicia na Wall Street, oraz ignorowanie przez rynki dalszych wzrostów rentowności amerykańskich obligacji (10-latki są dzisiaj już po 1,43 proc.).
USDPLN poniżej 3,70

USDPLN poniżej 3,70

2021-02-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wczorajszy wieczorny zwrot na Wall Street, który zaowocował wyraźnym powrotem indeksu S&P500 ponad poziom 3900 pkt., przełożył się na poprawę sentymentu i powrót zainteresowania ryzykownymi aktywami. Co ciekawe dalsze wzrosty rentowności amerykańskich obligacji zostały zignorowane - dzisiaj dla 10-latek sięgnęliśmy poziomu 1,43 proc.
Przyzwyczajanie się do nowych realiów

Przyzwyczajanie się do nowych realiów

2021-02-25 Komentarz poranny TMS Brokers
Nastroje na rynkach poprawiają się przy odbiciu na większości głównych giełd. Pomimo wstępnych strachów wywołanych (ponownie) skokiem rentowności obligacji skarbowych, udało się obronić dzień odwrotu. Inwestorzy przyczajają się do nowych reguł, gdzie hossa na rynku akcji może iść w parze ze wzrostami rentowności.
W pobliżu 10- letnich maksimów

W pobliżu 10- letnich maksimów

2021-02-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny miedzi zbliżyły się podczas handlu w Szanghaju do 10-letnich maksimów. Rajd tego metalu wyraźnie przyśpieszył po tym, jak Prezes Fed-u J. Powell potwierdził ultraluźną politykę pieniężną w celu wspierania wzrostu w największej gospodarce świata. Najpłynniejszy kontrakt na miedź zyskiwał dzisiaj w Szanghaju aż 4,5%.
Wyjątkowe kiwi

Wyjątkowe kiwi

2021-02-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Nowozelandczycy pokazali już niejednokrotnie, że mają swoje podejście w kwestiach gospodarczych i często okazywało się ono bardzo skuteczne. Rozwiązania w walce z koronawirusem również były dość drastyczne, a teraz rząd wziął się za politykę pieniężną. Trudno nie rozpocząć tu od przypomnienia, że politykę celu inflacyjnego rozpoczął w roku 1990 właśnie RBNZ (bank centralny Nowej Zelandii), a przesłanką była wysoka i zmienna inflacja, którą udało się ustabilizować.
Odbicie na rynku akcji

Odbicie na rynku akcji

2021-02-24 Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie rozpoczęła się mieszanie. Niemniej ostatecznie to kupujący utrzymali przewagę do końca dnia i główne europejskie indeksy giełdowe zamknęły się na plusie. Niemiecki DAX dodał 0,8%, z kolei francuski CAC40 zamknął się 0,31% wyżej, a londyński FTSE100 zyskał 0,5%. Wzrosty obserwowaliśmy także na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie indeks dwudziestu największych spółek dodał 0,8%.

Zagadkowy frank

Zagadkowy frank

2021-02-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Globalne rynki pozostają w rozkroku, co widać po zachowaniu się amerykańskiego dolara, ale i też odmiennym zachowaniu się Wall Street, która jeszcze wczoraj wieczorem odrobiła poniesione we wcześniejszych godzinach straty (na dziennym wykresie S&P500 uwagę zwraca ogromny dolny cień świecy), a rynków w Azji.
Korekta wzrostowa na żółtym metalu

Korekta wzrostowa na żółtym metalu

2021-02-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota bardzo krótkoterminowo konsolidują się w wąskim zakresie 1815,00 – 1794,30 USD przed dzisiejszym wystąpieniem Powella przed Senacką Komisją Bankową. Wielomiesięczna fala słabości amerykańskiego dolara jest już w większości wyceniona przez graczy z rynku złota a nawet mieliśmy w minionych tygodniach trochę rozkorelowania żółtego kruszcu wobec nowych rekordów słabości USD.
Złoty pozostaje nieco słabszy, CHFPLN poniżej 4,10

Złoty pozostaje nieco słabszy, CHFPLN poniżej 4,10

2021-02-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
W środę rano widać utrzymujące się tendencje z wtorku, chociaż dynamika zmian nie jest duża. Złoty pozostaje słabszy, a główne pary pozostają ponad ważnymi poziomami - dla USDPLN to 3,70, a dla EURPLN to 4,50. Uwagę zwraca ruch na GBPPLN do 5,26 na fali zwyżek GBPUSD, który w nocy naruszył poziom 1,42. Wyjątkiem jest CHFPLN, który zjechał poniżej 4,10 za sprawą wyraźnego osłabienia CHF na globalnych rynkach (EURCHF wybił się ponad 1,10).
Czas rewizji

Czas rewizji

2021-02-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki akcji odczuwają ból z tytułu tego, co mogą zwiastować wyższe rentowności obligacji skarbowych przy największych znakach zapytania wokół spółek technologicznych. Ale rynek walutowy nie wykazuje podwyższonej nerwowości, gdyż prezes Fed Powell potwierdził utrzymanie gołębiego nastawienia. Gwiazdą jest funt.
Fed i życzeniowe myślenie

Fed i życzeniowe myślenie

2021-02-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy dzień był na rynkach bardzo burzliwy, ale nie miało to nic wspólnego z wystąpieniem szefa Fed w Kongresie, które teoretycznie powinno być bardzo istotnym wydarzeniem. Złoty dość dzielnie zniósł tę burzę, a środowy handel na rynkach zaczyna się spokojniej. Wczoraj przy okazji wystąpienia Powella naszła mnie taka myśl, że „postępy” w komunikacji ze strony banków centralnych poszły tak daleko, że powoli staje się ona… zbędna?
Negatywny katalizator z rynków akcji

Negatywny katalizator z rynków akcji

2021-02-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek na rynku walut trudno o jednoznaczny kierunek, inwestorzy zdają się być nieco zagubieni w obliczu utrzymujących się wysokich rentowności amerykańskich obligacji (1,37 proc. dla papierów 10-letnich), a z drugiej strony rosnącej presji na wzrosty cen surowców (indeks Bloomberga BCSI wzrósł do najwyższego poziomu od 8 lat), ...