Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Krwawa korekta

Krwawa korekta
Data dodania: 2021-08-19 (16:36) Komentarz giełdowy XTB

Na większości rynków obserwujemy naprawdę spore korekty. Większość mediów wini wczorajsze minutes Fed, które pokazują, że tapering programu QE w tym roku jest niemal pewny. Znając jednak szefa Fed, tapering nie jest jeszcze zagwarantowany, w szczególności w momencie, kiedy ostatnie dane ze Stanów Zjednoczonych nie zachwycają. Powracając jednak do przeszłości, czy tapering faktycznie jest czymś złym? Czy mamy jednak inne czynniki, które prowadzą do spadków na giełdach?

Minutes Fed pokazuje, że zdecydowana większość członków FOMC, czyli komitetu, który zajmuje się podejmowaniem decyzji o polityce monetarnej, jest za taperingiem programu QE. Zdaniem większości członków w gospodarce doszło do znacznej poprawy sytuacji, a zbyt nadmierne luzowanie może doprowadzić do zupełnie innych problemów, takich jak np. nadmierna inflacja. Oczywiście nie wszyscy są tego zdania, a tej grupie jest prawdopodobnie szef Fedu, Jerome Powell. Podczas ostatniego publicznego wystąpienia niewiele mówił o polityce monetarnej, ale jednocześnie nie zachwycał się on obecnym stanem gospodarki. Co ciekawe, bankierzy Fed podczas lipcowego posiedzenia nie znali jeszcze ostatnich świetnych danych z rynku pracy, ale jednocześnie innych słabych danych dotyczących aktywności konsumentów. Bardzo słabe zaufanie konsumentów mierzone przez Uniwersytet z Michigan – najniższe od 2011 roku! Do tego wyraźny spadek sprzedaży detalicznej, głównie poprzez wysokie ceny samochodów. Do tego niska ilość rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych, w odpowiedzi na niską sprzedaż, co jest powiązane ze zbyt wysokimi cenami. Niemniej inne dane, w postaci wniosków o zasiłek pokazują dalszy progres, wskazując jednocześnie, że w momencie zakończenia wszelkich programów wsparcia dla bezrobotnych w związku z pandemią, zaraz na początku września, może dojść do szybszego powrotu konsumentów na rynek pracy. Konsumenci ci zdecydowali się też na wyraźny powrót płatności kartami kredytowymi, po tym, jak skończyła im się „darmowa” gotówka dostarczona przez rząd.

Widać, wobec tego, że pozostaje wiele niewiadomych. Do tego obserwujemy dalszy znaczny wzrost ilości przypadków koronawirusa na świecie. Ilość aktywnych przypadków globalnie jest już bliska rekordom ze stycznia czy marca tego roku, natomiast Stany Zjednoczone notują najwyższą ilość przypadków od stycznia, blisko 160 tys. Oczywiście trzeba powracać do normalności, ale nawet pomimo programu szczepień, stopień zachorowalności w USA jest potężny i może doprowadzić do kolejnych problemów w aktywności konsumentów. Na to Fed może zwrócić uwagę.

Samo ogłoszenie taperingu w USA w 2013 roku przyniosło niewielką korektę. Z drugiej strony indeks S&P 500 zdublował się od dołka z marca zeszłego roku, a jak pokazuje statystyka, często po takich wzrostach rozpoczynała się korekta. Tapering to wciąż pompowanie ogromnej ilości środków na rynek, choć w nieco mniejszym tempie. Wobec tego wydaje się, że korekta w pewnym momencie będzie nieunikniona, ale z drugiej strony, jeśli nikt nie przebije bańki, rynek byka powinien pozostać nienaruszony.

Po rozpoczęciu sesji na Wall Street, S&P 500 znajduje się blisko wczorajszego niskiego zamknięcia, tracąc 0,02%. Nasdaq traci 0,2%. W Europie DAX traci aż 1,4%, a indeks WIG20 zniżkuje o 1,0% na godzinę 16:00. Na całym świecie trudno znaleźć dobre nastroje, choć tak naprawdę sytuacja w ostatnich dniach w zasadzie się nie zmieniła.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębi Fed to już przeszłość?

Gołębi Fed to już przeszłość?

2021-09-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy wyraźne cofnięcie na rynkach w porównaniu do wczoraj. Pomimo tego, że ryzyko związane z Evergrande zostało w części zneutralizowane, to jednak Chiny wciąż w jakiś sposób przygotowują się na upadek spółki. Dodatkowo ostatnie komentarze ze strony jednej członkini Fed sugerują, że Fed faktycznie wkracza na ścieżkę normalizacji, czym może doprowadzić do sporych zmian na rynku obligacji, a tym samym wpłynąć również na inne rynki.
Rynek wycenia Fed i Evergrande

Rynek wycenia Fed i Evergrande

2021-09-23 Komentarz giełdowy XTB
Za nami bardzo burzliwe kilkanaście godzin, w przeciągu których poznaliśmy decyzję Fed oraz inwestorzy nie byli pewni, co do przyszłości giganta z rynku nieruchomości w Chinach, spółki Evergrande. Wydaje się, że ponownie możemy mówić o „małym deszcze” z „wielkiej chmury”. Czy to już koniec niepewności? Czy inwestorzy będą mogli teraz kontynuować kupno akcji przez kolejne miesiące?
Uwaga skupiona na decyzji FOMC

Uwaga skupiona na decyzji FOMC

2021-09-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza decyzja banku centralnego USA może być przełomowa. Jakiekolwiek szczegóły dotyczące redukcji programu QE mogą zaważyć na nastrojach na Wall Street. Początek sesji za oceanem przynosi jednak duży optymizm – czy rynki sądzą, że Fed wstrzyma się i ponownie opóźni tzw. tapering? Wielu uczestników rynku zdaje sobie sprawę, że tapering w USA jest konieczny i najprawdopodobniej zostanie ogłoszony do końca roku - wszak niekończąca się stymulacja monetarna ma raczej ograniczone korzyści i prowadzi do „japonizacji” gospodarki.
Czy zagrożenie z Chin jest realne?

Czy zagrożenie z Chin jest realne?

2021-09-21 Komentarz giełdowy XTB
Spółka Evergrande jest już obecnie znana niemal każdemu inwestorowi na świecie. Widmo bankruta takiego kolosa wywołuje obawy o możliwy kolejny kryzys. Czy słusznie? Wydaje się, że rynek nie bierze pod uwagę ryzyka faktycznej zapaści, biorąc pod uwagę skalę ruchów z ostatnich dni. Czy wobec tego faktycznie powinniśmy się obawiać zagrożenia z Chin? Ostatnia bańka spekulacyjna w Chinach miała miejsce w 2015 roku i była powiązana z gigantycznym wzrostem zainteresowania inwestycjami przez inwestorów detalicznych.
Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

2021-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na rynkach akcji przynosi morze czerwieni. Spadki na europejskich parkietach były bardzo dotkliwe, natomiast w godzinach popołudniowych uwaga rynków kieruje się już na Wall Street. Pojawia się pytanie - czy ponownie będziemy świadkami scenariusza pod tytułem „buy the dip”? Obawy związane z bankructwem chińskiego dewelopera negatywnie wpłynęły na giełdowy sentyment i doprowadziły dziś do silnych spadków.
Fed ma jednak zagwozdkę

Fed ma jednak zagwozdkę

2021-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych miały dać jasny obraz przed posiedzeniem Fed w przyszłym tygodniu. Dane dostarczają jednak kolejnych znaków zapytania. Czy kondycja konsumentów w USA jest faktycznie bardzo dobra i będzie budowała presję na inflację, która wymusi działania na Fed?
Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

2021-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo mieszanie na giełdach na całym świecie. Większość indeksów nie mogła przyjąć konkretnego kierunku, oczekując na jakiś sygnał ze strony rynku. Dzisiaj kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych, która może spowodować, że byki z Wall Street prawdopodobnie mogą odetchnąć z ulgą, przynajmniej na moment.
Czy Demokraci zatopią Wall Street?

Czy Demokraci zatopią Wall Street?

2021-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni spekuluje się na temat nowego planu Demokratów o wprowadzeniu podatku na skup akcji własnych. Amerykańskie firmy ze względu na preferencyjne opodatkowanie decydowały się na taki sposób zwrotu inwestorom zainwestowanych środków. Dodatkowo od pewnego czasu inwestorzy przyzwyczaili się, że jest to sposób na podtrzymanie hossy na wielu akcjach. Czy wobec tego ten trend zakończy się już wkrótce? Jak wyglądały ostatnie sesje na rynku i co przed nami w przyszłym tygodniu?
Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

2021-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja przynosi pogorszenie nastrojów na rynku akcji. O ile wczoraj główne indeksy giełdowe na świecie notowały wzrosty, tak dziś sentyment uległ zmianie. Indeksy "blue chip" ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel nieznacznie pod kreską, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować pogłębienie spadków.
Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

2021-09-02 Komentarz giełdowy XTB
Jutro kolejne ważne wydarzenie z perspektywy globalnych rynków finansowych – raport z amerykańskiego rynku pracy, czyli z największej gospodarki na świecie. Raport ten jest o tyle kluczowy, ze względu na to, że Fed podejmuje swoje decyzje patrząc właśnie na to, jak sytuacja wygląda pod względem zatrudnienia. Wobec tego, czy jutro będziemy mieli zapieczętowaną zmianę polityki monetarnej? Czy wręcz przeciwnie Fed dostanie zielone światło do utrzymania polityki bez zmian?