Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Werbalna gra

Werbalna gra

2021-03-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rynek FX jest nieco bez kierunku, chociaż podczas handlu w Azji widać nieco lepszy sentyment i dolar na wielu relacjach jest nieco słabszy. W grupie G-10 gorzej od niego zachowują się tylko frank, jen, korona szwedzka, oraz euro, ale zmiany są kosmetyczne i nie przekraczają 0,2 proc. Rentowności 10-letnich obligacji rządu USA pozostają stabilne oscylując nieco powyżej poziomu 1,40 proc.
Amerykańskie łupki przestały być konkurencją dla OPEC?

Amerykańskie łupki przestały być konkurencją dla OPEC?

2021-03-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po trzech wyraźnie spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj rano się stabilizują, a nawet nadrabiają część strat z poprzednich dni. Inwestorzy jednak w tym tygodniu ewidentnie tkwią w wyczekiwaniu na decyzję OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy naftowej (spotkanie rozpoczyna się w czwartek), jak również analizują wypowiedzi docierające na rynek z ważnej konferencji energetycznej CERAWeek.

Fed w kontrofensywie

Fed w kontrofensywie

2021-03-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Dochodzi do zmiany tonu pośród mówców z Fed w stronę wyrażania większego niezadowolenia z wysokich rentowności. Oprocentowanie 10-latek USA cofnęło się do 1,40 proc., a USD ponownie słabnie względem ryzykownych walut. Nie liczmy na całkowite zatrzymanie stromienia krzywej dochodowości, ale zjawisko to powinno coraz mniej blokować rajd ryzyka.
Desperacja EBC

Desperacja EBC

2021-03-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Rosnące rentowności obligacji, którym ostatnio poświęcamy sporo uwagi, nie ominęły także Europy Zachodniej. Reakcja EBC była niemal natychmiastowa. W grze kolejne luzowanie. Reakcję EBC na wzrost rentowności długu można nazwać niemal paniczną. Po pierwszych delikatniejszych wypowiedziach Lagarde, kolejni członkowie nie owijali w bawełnę i wyrażali się o rosnących rentownościach niczym o jakimś nowym ruchu separatystycznym – trzeba zdławić za wszelką cenę.
Wzrosty na rynku akcji wyhamowują

Wzrosty na rynku akcji wyhamowują

2021-03-02 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować silne wzrosty na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe w Europie zakończyły dzień na solidnym plusie, a ruch w górę był kontynuowany także na rynku amerykańskim, gdzie Russell 2000 i Nasdaq zdołały zamknąć się ponad 3% wyżej. Niemniej wtorkowa sesja przynosi ostudzenie nastrojów. Co prawda patrząc na główne indeksy na Starym Kontynencie obserwowaliśmy nieznaczne wzrosty, jednak były one zdecydowanie mniejsze niż wczoraj.
Polacy niechętnie pozbywają się kredytów

Polacy niechętnie pozbywają się kredytów

2021-03-02 Analizy HRE Investments
Sposób na prawie 3% w skali roku i to bez ryzyka? Nadpłata kredytu mieszkaniowego. Polacy jednak niechętnie na taki ruch się decydują – wynika z szacunków HRE Investments. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka. Ponad 9 miliardów złotych – tyle pieniędzy Polacy przeznaczyli na to, aby w 2020 roku spłacić lub nadpłacić przed terminem posiadane kredyty mieszkaniowe - wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane NBP.
Kulejące rynki wschodzące

Kulejące rynki wschodzące

2021-03-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek dolar zyskuje na szerokim rynku w ślad za słabszymi nastrojami w Azji. Agencje cytują wypowiedź szefa chińskiego regulatora (CBIRC), który zwrócił uwagę na konieczność podjęcia działań mających ograniczenie nadmiernego lewarowania sektora nieruchomości, oraz większej kontroli napływu spekulacyjnego kapitału. Zwłaszcza, że nie tylko chiński rynek nieruchomości jest napompowany, ale rośnie ryzyko pęknięcia baniek spekulacyjnych w USA i Europie.
Znaczący spadek ilości ropy przechowywanej na tankowcach

Znaczący spadek ilości ropy przechowywanej na tankowcach

2021-03-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Już w najbliższy czwartek będzie miało miejsce kolejne spotkanie państw OPEC+, mające na celu decyzję w sprawie dalszego kształtu porozumienia naftowego. Dla inwestorów ważne będą dwie równorzędne kwestie. Po pierwsze, będą oni wypatrywać zmian w samym porozumieniu OPEC+, a po drugie, będą oni wyczekiwać na informacje związane z wielkością dodatkowych cięć wydobycia, ...
Odrobina płochliwości

Odrobina płochliwości

2021-03-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Apetyt na ryzyko powrócił wczoraj na rynki finansowe, kiedy inwestorzy starali się otrząsnąć z obaw o wpływ wyższych rentowności obligacji. Ale dziś wszystko psują ostrzeżenia chińskiego regulatora przed bańkami na rynkach aktywów. Europa walczy o stabilizację, ale na FX przewagę znów ma dolar.
W poniedziałek sesja na Wall Street zakończyła się najmocniejszymi od prawie dziewięciu miesięcy wzrostami głównych indeksów, ale dziś nic już to nie znaczy.
Złoto najniżej od czerwca

Złoto najniżej od czerwca

2021-03-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Temat rentowności długu pozostaje nadal aktualny, choć odpowiedź rynku pozostaje dość zagadkowa. Zdecydowanie największym przegranym jest złoto, którego cena jest najniższa od czerwca. Wczoraj rentowności amerykańskiego długu stabilizowały się, choć nadal na dość wysokim poziomie.
Nowy miesiąc bez grubej kreski?

Nowy miesiąc bez grubej kreski?

2021-03-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Po silnych ruchach z piątku, kiedy to dolar mocno zyskiwał na fali niepewności wokół amerykańskiego rynku długu, a także domykania pozycji na koniec miesiąca, w poniedziałek inwestorzy łapią oddech. Rentowności 10-letnich obligacji rządu USA spadają w okolice 1,40 proc., co pozwala na odreagowanie ryzykownych aktywów. Rano dolar traci względem większości walut, zyskując tylko wobec franka, korony szwedzkiej, oraz euro (w grupie G-10).
Tydzień pod znakiem konferencji energetycznej na świecie

Tydzień pod znakiem konferencji energetycznej na świecie

2021-03-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej upłynie pod znakiem dwóch wydarzeń. Po pierwsze, pod koniec tygodnia oczekiwana jest decyzja OPEC+ dotycząca wielkości produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego. Po drugie, w dniach 1-5 marca odbędzie się konferencja CERAWeek – najsłynniejsza na świecie konferencja poświęcona globalnym rynkom energii, na ogół odbywająca się w Houston, lecz tym razem, jak wiele innych wydarzeń, organizowana całkowicie zdalnie.
Podskoki na chwiejnym podłożu

Podskoki na chwiejnym podłożu

2021-03-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Spadki rentowności obligacji USA na koniec handlu w piątek stworzyły wrażenie uspokojenia, co pomogło w przywróceniu klasycznego handlu risk-on. W poniedziałek rosną akcje, ryzykowne waluty i ropa naftowa. Ale podłoże pod inwestorami wciąż jest chwiejne. Za nami szalony tydzień z silnymi ruchami na rynku długu.
RBA na odsiecz rynkom

RBA na odsiecz rynkom

2021-03-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnio pisałem o banku centralnym Nowej Zelandii, a dziś w centrum zainteresowań znajduje się sąsiedni bank centralny – Australii. Jego interwencje poprawiły globalne nastroje w poniedziałkowy poranek, a decyzja RBA może dać przykład innym bankom centralnym. Od ponad tygodnia w centrum zainteresowania znajduje się rynek długu.
Wzrost rentowności psuje nastroje na rynku akcji

Wzrost rentowności psuje nastroje na rynku akcji

2021-02-26 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajsza przecena na rynku akcji w USA spowodowana dalszym wzrostem rentowności obligacji wyraźnie pogorszyła nastroje. Spadki były kontynuowane podczas godzin nocnych na rynku azjatyckim, a główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły dzień od solidnych luk spadkowych. Co prawda pierwsze godziny handlu przyniosły odpowiedź ze strony kupujących i odreagowanie, niemniej tuż przed otwarciem handlu w Stanach Zjednoczonych i tak dominuje kolor czerwony.
Trudne decyzje

Trudne decyzje

2021-02-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zawirowanie na rynku amerykańskiego długu stało się bezpośrednim powodem wyraźnego powrotu trybu risk-off na rynki jeszcze wczoraj późnym popołudniem. Pretekstem okazała się zaskakująco słaba aukcja 7-letnich obligacji skarbowych, która została odebrana jako zapowiedź potencjalnych trudności z plasowaniem długu na rynkach w tym roku - a przypomnijmy, że mowa o emisjach liczonych w setkach miliardów dolarów.
Negatywna dywergencja w notowaniach ropy naftowej WTI

Negatywna dywergencja w notowaniach ropy naftowej WTI

2021-02-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ropa naftowa traci blisko 1% w reakcji na wzmocnienie amerykańskiego dolara. Ropa naftowa wycofała się z rekordowych poziomów z uwagi na włączenie rynkowego "risk off". Wyprzedaż na rynkach obligacji, prowadząca do silniejszego dolara amerykańskiego i rosnących rentowności, ciąży na towarach, które nie przynoszą rentowności.
Złoty uderzony przez rynkowe zawirowania

Złoty uderzony przez rynkowe zawirowania

2021-02-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Jeszcze wczoraj rano złoty próbował nieco skorzystać na słabnącym dolarze (EURUSD wybił się ponad ważny opór przy 1,2176), ale już wieczorem sytuacja uległa wyraźnej zmianie. Zaskakująco słaba aukcja 7-letnich obligacji skarbowych w USA, doprowadziła do niemalże skokowego przyspieszenia wzrostu rentowności amerykańskich obligacji na rynku wtórnym.
Szaleństwo

Szaleństwo

2021-02-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Gwałtowna wyprzedaż na rynku długu wywołała pogrom wśród ryzykownych aktywów. Wraca powątpiewanie w gołębie nastawienie Fed w połączeniu z dyskusją o znaczeniu wyższych rentowności w porównaniu z zyskownością spółek. Bezrefleksyjny efekt kuli śnieżnej prowadzi do szalonych i bezpodstawnych wycen.
King Kong uciekł z klatki

King Kong uciekł z klatki

2021-02-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Banki centralne od roku powtarzają jak mantrę – chcemy wyższej inflacji. Wydaje się, że wreszcie dostaną to, czego „chciały”, a na dodatek spory wzrost rynkowych stóp procentowych. Wielokrotnie, choćby na łamach komentarzy porannych, wskazywałem na obłudę w komunikacji banków centralnych, w szczególności Fed.