Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Chora korelacja?

Chora korelacja?

2021-03-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Środa jest lustrzanym odbiciem wtorku - wtedy dolar tracił na szerokim rynku, głównie za sprawą cofnięcia się rentowności amerykańskich obligacji, dzisiaj odbija, gdyż wspomniany rynek długu zastopował wcześniejszy ruch. Rentowności 10-letnich obligacji pozostawały dzisiaj rano wokół 1,55 proc. Wczorajsza wieczorna aukcja 3-letnich papierów na rynku pierwotnym przebiegła bez problemów, ale nie dała pretekstu do kontynuacji zapoczątkowanych spadków na rynku wtórnym.
Wtorek odwrotu nie końcem głowy zawrotów

Wtorek odwrotu nie końcem głowy zawrotów

2021-03-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Wtorek przyniósł powrót apetytu na ryzyko, co objawiło się przez korektę siły dolara, spadki rentowności i silne odbicie spółek technologicznych na Wall Street. Przewrażliwienie na punkcie rynku długu wciąż pozostaje motywem przewodnim, gdyż wczoraj katalizatorem zmian były solidne wyniki aukcji obligacji w USA. Ryzyk dla odbicia jednak nie brakuje w obliczu odczytu CPI i aukcji 10-letnich obligacji w USA.

Odwilż czy wiosna?

Odwilż czy wiosna?

2021-03-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorek przyniósł na rynkach obligacji prawdziwą odwilż. Rentowności spadały, dolar tracił, a to pozwoliło na spore odbicie na rynku złota oraz pchnęło rynki akcji jeszcze wyżej. Pytanie zasadnicze na dziś brzmi: czy to odwilż, czy już może wiosna? Rynki obligacji były bardzo wyprzedane. Wzrosty rentowności były bardzo dynamiczne i pomimo ich niskiego poziomu w kontekście historycznym było jasne, że to tempo jest nie do utrzymania.
Łapanie oddechu

Łapanie oddechu

2021-03-09 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi zwrot na rynku dolara, który słabnie na szerokim rynku. Powodem może być obserwowane cofnięcie na rentownościach amerykańskich obligacji, które zaczynają się oddalać od swoich ostatnich szczytów. Chociaż na razie ruchy nie są duże - dla papierów 10-letnich mamy spadek do 1,55 proc. z ostatnich 1,60-1,61 proc.
Spekulacje i kapitulacje

Spekulacje i kapitulacje

2021-03-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Początek dnia przynosi spadki rentowności obligacji skarbowych i poprawę nastrojów względem spółek technologicznych, choć to drugie wymagało ingerencji chińskich władz. Zmienność pozostaje podwyższona z nakierowaniem na kapitulację z niektórych pozycji. Ostatnie spadki EUR/USD były silne i choć dzisiejsze notowania zaczynają się od odbicia, kupujący nie powinni odwoływać stanu alarmowego.
Szalony poniedziałek

Szalony poniedziałek

2021-03-09 Poranny komentarz walutowy XTB
To nie czas nas stypę, gdy deszcz pieniędzy dopiero przed nami – tak można podsumować wczorajszy dzień na rynku. Podczas gdy rosnące rentowności długu umacniały dolara i szkodziły spółkom technologicznym, część indeksów biła rekordy. Najlepszą analogią będą chyba anomalie pogodowe.
Co jest przerysowaniem?

Co jest przerysowaniem?

2021-03-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Na rynkach akcji mamy rollercoaster, ale w przestrzeni FX dolar konsekwentnie idzie do przodu. W poniedziałek zyskuje na szerokim rynku, co tłumaczone jest nadal wysokimi rentownościami amerykańskich obligacji (dla papierów 10-letnich pozostajemy przy ostatnich szczytach wokół 1,60 proc.). Co ciekawe, to co w piątek wsparło Wall Street (oczekiwania na zatwierdzenie planu, a w zasadzie czeków Bidena przez Senat), jest zarazem argumentem za utrzymaniem status quo na rynku długu i tym samym silnego dolara.
Wzrost importu miedzi do Chin mimo wyższych cen

Wzrost importu miedzi do Chin mimo wyższych cen

2021-03-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku miedzi przyniosły dużo zmienności i nerwowości. Cena miedzi na przełomie lutego i marca bieżącego roku koryguje niedawne spektakularne zwyżki – jednak strona popytowa także się nie poddaje. W rezultacie, notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych obecnie walczą o utrzymanie się powyżej technicznej oraz psychologicznej bariery na poziomie 4 USD za funt.
Wybierz swoją interpretację

Wybierz swoją interpretację

2021-03-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Na starcie nowego tygodnia rentowności obligacji skarbowych pozostają wysoko, akcje spółek technologicznych są pod presją, a dolar notuje skromne wzrosty. Raport z rynku pracy USA dostarczył więcej pytań niż odpowiedzi, a reakcja na niego wprowadziła jeszcze większe zamieszanie.
W lutym wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA był dużo silniejszy od oczekiwań (379 tys., prog. 200 tys.) z pozytywną rewizją odczytu styczniowego (do 166 tys. z 49 tys.).
Dolar mocno drożeje

Dolar mocno drożeje

2021-03-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć: nareszcie. Od pewnego czasu wskazywałem, że wzrost rentowności jest pozytywny dla dolara, ponieważ w USA rosną one mocniej niż w Europie czy Japonii. Po dłuższym okresie wahania rynek się zdecydował, a lokalnie swoją cegiełkę dołożył też NBP. Dolar jest najdroższy od listopada.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2021-03-06 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Rosnące rentowności obligacji w USA pozostają powodem rozterek dla rynku akcji i walutowego, a brak stanowczej reakcji Fed skutkuje redukcją pozycji w aktywach ryzykownych. Proces poszukiwania poziomu równowagi może być bolesny, nawet jeśli polityka monetarna w dalszym ciągu pozostaje akomodacyjna. W międzyczasie każde oznaki wyższej inflacji będą odbierane jako argument za szybszą normalizacją polityki pieniężnej.
Rozbieżność interesów

Rozbieżność interesów

2021-03-05 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek rano dolar pozostaje silny na szerokim rynku. Mocniejszy jest tylko chiński juan, którego wsparły zaprezentowane przez premiera Li na zjeździe KPCh założenia makroekonomiczne na najbliższe lata - wzrost gospodarczy ma w tym roku przekroczyć 6 proc. przy deficycie budżetowym na poziomie 3,2 proc. PKB i inflacji CPI wokół 3 proc.
Decyzja OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej

Decyzja OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej

2021-03-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj na rynku ropy naftowej najważniejszym wydarzeniem było spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+, podczas którego zapadła decyzja na temat planów wydobywczych producentów ropy naftowej w kwietniu. Decyzja nie była dużym zaskoczeniem, ale jednak nie była również bazowym scenariuszem oczekiwanym na rynku.
Problem rynków nie jest problemem dla Fed

Problem rynków nie jest problemem dla Fed

2021-03-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Nie ma oddechu od presji na ryzykownych aktywach prowokowanej przez wzrosty rentowności obligacji skarbowych. Dochodowość 10-latek USA podskoczyła do 1,55 proc., a dolar jest najsilniejszy od trzech miesięcy względem koszyka głównych walut po tym, jak prezes Fed Powell nie skorzystał z okazji, by utemperować rynek długu. Słabość przenika przez rynek akcji i FX, a inwestorzy czekają jeszcze na sygnały z rynku pracy USA.
OPEC dobija rynki

OPEC dobija rynki

2021-03-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni obserwowaliśmy wzmożone wysiłki banków centralnych próbujących za pomocą interwencji (głównie) słownych powstrzymać wzrost rentowności obligacji. Z drugiej jednak strony, rynki dostawały kolejne argumenty przemawiające za ryzykiem wzrostu inflacji. Wczoraj cegiełkę dołożył OPEC.
Rachunek Powella

Rachunek Powella

2021-03-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Po dużej zmienności w środę, w czwartek rano dolar zdaje się szukać kierunku. W przestrzeni G-10 przegrywa z walutami Antypodów, a także koroną norweską i dolarem kanadyjskim, a najbardziej wygrywa z koroną szwedzką, jenem, euro oraz frankiem. Ogólnie zmiany nie są jednak duże. 
Po wczorajszej silnej przecenie próbuje odbijać Wall Street.
Rekordowy popyt na hipoteki

Rekordowy popyt na hipoteki

2021-03-04 Analizy HRE Investments
W lutym wnioskowaliśmy o najwięcej kredytów mieszkaniowych od co najmniej 2016 roku. Przeciętny wniosek opiewał też na rekordową kwotę. Wszystko wskazuje na to, że po trudnym 2020 roku Polacy chcą dziś nadrobić stracony czas. 17,1% (r/r) - aż o tyle wyższy był w lutym popyt na kredyty mieszkaniowe – sugerują najnowsze dane BIK. Najbardziej szokująca jest jednak informacja o tym jak mocno wzrosła liczba rodaków, którzy złożyli wnioski kredytowe.
Spotkanie OPEC+ w centrum uwagi inwestorów

Spotkanie OPEC+ w centrum uwagi inwestorów

2021-03-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej odbiły się w górę, odrabiając część strat z wcześniejszych sesji. W rezultacie, notowania ropy gatunku WTI powróciły ponad 61 USD za baryłkę, zaś notowania ropy naftowej Brent zwyżkowały ponad 64 USD za baryłkę.
Powodzenia Panie Powell

Powodzenia Panie Powell

2021-03-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Inwestorzy w dalszym ciągu borykają się z interpretacją zmian na rynku długu w odniesieniu do perspektywy rajdu ryzykownych aktywów. Bez wątpienia łatwiej byłoby obrać kierunek, gdyby z Fed płynął konkretny przekaz, szczególnie że dane wysyłają mieszane sygnały. W czwartek indeksy są niżej, a USD odrabia straty w atmosferze wyczekiwania na wystąpienie prezesa Fed Powella.
NBP widzi wyższą inflację

NBP widzi wyższą inflację

2021-03-04 Poranny komentarz walutowy XTB
To nie jest dobry czas, aby sugerować rynkom wzrost inflacji. Dlatego wczorajsze projekcje zespołu NBP dolały przysłowiowej oliwy do ognia i rentowności polskich obligacji wystrzeliły. Wszystko wskazuje na to, że dobry czas dla tego rynku właśnie się skończył. Problem rosnących rentowności długu musiał sięgnąć i nas.