Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Ceny ropy naftowej na łasce OPEC i funduszy
2021-03-23 Komentarz surowcowy DM BOŚPo emocjonującym poprzednim tygodniu, bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Cena ropy naftowej WTI porusza się w rejonie 61 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent nie oddalają się istotnie od poziomu 64 USD za baryłkę. W obu przypadkach widać jednak brak sił do dalszego odreagowywania ubiegłotygodniowej zniżki.
Bez tureckich konsekwencji
2021-03-23 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek rozpoczął się od załamania notowań tureckiej liry, ale dalej było już bardzo spokojnie. Złoty nawet zdołał odrobić nieco strat. Rynki przestały już reagować na wydłużanie lockdownów w Europie. Przypomnijmy, że w weekend prezydent Turcji zwolnił szefa banku centralnego, który w ubiegłym tygodniu podniósł stopy procentowe z poziomu 17 do 19% i zastąpił go krytykiem wysokich stóp procentowych.
Dzień Strachu coraz bliżej?
2021-03-22 Raport DM BOŚ z rynku walutPoza tym, że w nocy mieliśmy krach na lirze tureckiej, to ...w przestrzeni FX mało co się dzieje. Cofnięcie się rentowności amerykańskich obligacji (10-letnich o 5 p.b. do 1,67 proc.) jakoś nie przełożyło się na osłabienie dolara. Również rynki akcji wydają się być ostrożne, co widać po zachowaniu się kontraktów na amerykańskie indeksy.
Saudyjczycy nadal największym dostawcą ropy do Chin
2021-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w miniony czwartek tąpnęły o ponad 7%, zaś w piątek skorygowały część tego ruchu – niemniej, na początku bieżącego tygodnia znów na tym rynku przeważa strona podażowa. Cena ropy WTI oscyluje wciąż w okolicach 60 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 63-64 USD za baryłkę.
Wyłączenia i zwolnienia
2021-03-22 Komentarz poranny TMS BrokersW poniedziałek rentowności obligacji USA obniżają się, ale po innych klasach aktywów nie widać oddechu ulgi. Jeszcze przed weekendem Fed ogłosił, że nie będzie przedłużał wyłączenia papierów skarbowych pod wyliczenia wymogów kapitałowych przez banki, co podnosi obawy o utrzymanie podaży obligacji. Tymczasem lira turecka nurkuje po zwolnieniu prezesa banku centralnego.
Turecka lira przed widmem kryzysu walutowego
2021-03-22 Poranny komentarz walutowy XTBTurecka lira traciła na otwarciu nawet 16%, co oczywiście doprowadziło do ogromnej luki na parze USDTRY. Para ta zameldowała się na otwarciu rynków w niedzielę wieczorem tuż poniżej historycznych szczytów. Powód nie powinien dziwić – Erdogan zdecydował się na zwolnienie szefa banku centralnego po tym, jak ostatnio doszło do znacznej podwyżki stóp procentowych w kraju.
Apetyt na ryzyko związany z silniejszym ożywieniem
2021-03-19 Komentarz tygodniowy TMS BrokersApetyt na ryzyko związany z silniejszym ożywieniem nie może przebić się na pierwszy plan, kiedy nastroje są dyktowane przez rosnące rentowności obligacji skarbowych USA. Ponieważ decyzja Fed nie przyniosła uspokojenia, presja może szybko nie zniknąć, wprowadzając zamęt wśród ryzykownych aktywów. Dane makro są drugorzędne, choć chwilową uwagę przyciągną indeksy PMI z Europy i USA.
Fed nie przedłuży ulgi dla banków
2021-03-19 Komentarz giełdowy XTBRezerwa Federalna ogłosiła, że nie zamierza przedłużać tymczasowych ulg dla banków związanych z wyliczeniem wskaźnika dźwigni SLR. Co to oznacza dla rynków? Możliwość dalszej wyprzedaży obligacji prowadzących do wzrostu rentowności i jednocześnie pozbywania się akcji wobec coraz bardziej zacieśniających się warunków finansowych na świecie.
Nawet sroga zima nie zatrzymała budów
2021-03-19 Analizy HRE InvestmentsPo rekordowym styczniu, w lutym dokonania deweloperów były trochę słabsze. Wciąż wyniki są jednak jednymi z najlepszych w historii, co świadczy o dobrej koniunkturze w mieszkaniówce. Dużo wydawanych pozwoleń sugeruje też spore apetyty na bieżący rok. Solidne opady śniegu i kilkunastostopniowe mrozy w lutym mogły mieć wpływ na dokonania w branży budownictwa mieszkaniowego, ale nawet jeśli miały, to raczej niewielki – sugerują najnowsze dane GUS.
Kolejny tydzień będzie jeszcze bardziej burzliwy?
2021-03-19 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek rentowności 10-letnich obligacji rządu USA wróciły się poniżej poziomu 1,70 proc., co przekłada się na nieznaczną korektę dolara po ostatnich wzrostach. W grupie G-10 najlepiej radzą sobie NZD, JPY i NOK. Cofnięcie się USDJPY może być wynikiem zachowania się wspomnianego amerykańskiego długu, ale i też sprzedaży faktów po posiedzeniu Banku Japonii.
Przegląd makro: analiza posiedzenia FOMC
2021-03-19 Analizy rynkowePo najnowszym posiedzeniu FOMC wstępna konkluzja brzmi: Fed pozwoli rozpędzić się do dowolnego poziomu zarówno gospodarce, jak i inflacji. Pożądany poziom inflacji wyraźnie określił prezes Powell: powyżej 2% w dłuższym okresie, przy czym „dłuższy” faktycznie oznacza tu „dłuższy”. Innymi słowy, Rezerwa Federalna informuje, że zamierza zignorować coraz wyższe odczyty inflacji w nadchodzących miesiącach w związku z wiosenno-letnimi efektami załamania cen pod koniec roku w efekcie pandemii Covid-19.
Nie ma gdzie się ukryć
2021-03-19 Komentarz poranny TMS BrokersDolar odrobił straty spowodowane gołębią decyzją Fed. Rynki akcji są pod presją, gdyż rentowności obligacji nie przerywają marszu w górę. Nerwowość przenika na rynek ropy naftowej, podsycając przecenę. Coraz trudniej znaleźć miejsca, gdzie inwestorzy bronią długookresowych strategii przed presją krótkoterminowych zawirowań. Strategia reflacyjna natrafia na kolejne przeszkody.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej
2021-03-19 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej przeważa strona podażowa, zaś wczoraj ceny ropy przyspieszyły zniżkę, schodząc do najniższych poziomów od około dwóch tygodni. Cena ropy WTI spadła tym samym z powrotem poniżej 60 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zniżkowały do okolic 61-62 USD za baryłkę.
Nerwowo na froncie
2021-03-19 Poranny komentarz walutowy XTBPomimo wysiłków Fed, tydzień kończymy w nerwowych nastrojach. Tąpnęły notowania ropy, a inwestorzy już też nie są tak pewni, że rosnące rentowności są świetne dla spółek typu „value”. Jakby tego było pierwsze spotkanie na linii USA-Chiny rozpoczęło się od silnego zwarcia. Zacznijmy od tego drugiego punktu, gdyż on ostatnio otrzymywał mniej uwagi, niż na to zasługuje.
Na kredyt możemy kupić największe „M” w historii
2021-03-18 Analizy HRE InvestmentsTani kredyt kusi Polaków. Przeznaczając 30% wynagrodzenia na „dach nad głową” statystyczna rodzina w dużym mieście może kupić już 73 m kw. Prawdopodobnie jest to najwyższy wynik w historii, a już na pewno od 2006 roku. Ale uwaga! Raty mogą wzrosnąć.W wielu poradnikach, które uczą nas jak zarządzać domowym budżetem, znajdujemy informację, że nie powinniśmy wydawać za dużo na utrzymanie „dachu nad głową”.
MAE przygasza optymizm na rynku ropy naftowej
2021-03-18 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Na razie jednak wciąż nie można mówić o jakiejś wyraźnej korekcie, bowiem spadek notowań jest relatywnie niewielki, a ceny ropy naftowej nie oddalają się istotnie od wypracowanych w pierwszej połowie marca długoterminowych maksimów.
Fed wspiera gospodarkę oraz rynki finansowe
2021-03-18 Komentarz poranny TMS BrokersTo był dobry dzień dla rynku akcji, surowców oraz walut zaliczanych do ryzykownych. Zgodnie z oczekiwaniami Fed okazał się stosunkowo obojętny na ostatni wzrost rentowności obligacji w USA. Prezes Powell generalnie wypowiadał się w sposób optymistyczny co do perspektyw gospodarczych Stanów Zjednoczonych. Instytucja nie zmieniła stóp procentowych oraz podniosła swoje prognozy PKB na ten rok o 2,3 proc. do poziomu 6,5 proc.
Świat według Powella
2021-03-18 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsze posiedzenie Fed w zasadzie nie przyniosło wielu zmian. Niemniej rynki zareagowały pozytywnie – indeksy w USA odnotowały kolejne rekordy, złoto zyskało, dolar stracił. Prezes Fed maluje przyszłość amerykańskiej gospodarki w różowych barwach. Pytanie jednak, czy nie jest to przesadny optymizm.
Twardy lockdown byłby dobry dla złotego?
2021-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walutŚroda przynosi dalsze umocnienie dolara w ślad za rentownościami amerykańskich obligacji, które testują swoje maksima przy 1,63-1,64 proc. (dla papierów 10-letnich), chociaż wczorajsza aukcja 20-letnich obligacji nie wypadła źle - relacja popytu do podaży wyniosła 2,51 wobec średniej z ostatnich 6 aukcji na poziomie 2,32.
Inwestorzy wyjątkowo aktywni na rynku ropy naftowej
2021-03-17 Komentarz surowcowy DM BOŚPoczątek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej jest okresem delikatnej presji spadkowej, jednak notowania tego surowca utrzymują się wciąż w pobliżu tegorocznych maksimów. Tym samym, trwających już od roku trend wzrostowy na rynku ropy naftowej cały czas się utrzymuje – a wręcz przyciąga coraz większe rzesze inwestorów.