Bitcoin odzyskuje większość swoich strat po załamaniu cen

Bitcoin odzyskuje większość swoich strat po załamaniu cen
Data dodania: 2021-11-29 (11:45) Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut

Ubiegły tydzień był trudny dla bitcoina, poprzez kontynuację spadków od jego ATH, zaostrzone dodatkowo przez obawy dotyczące wariantu Omicron pod koniec tygodnia, i kończąc decyzją Indii dotycząca zakazu kryptoaktywów, która również spowodowała spadek cen. Cena jednak odrobiła znaczną część strat po piątkowym załamaniu. Bitcoin rozpoczął tydzień na poziomie około 58 000 dolarów i na tym poziomie utrzymywał się w ciągu tygodnia.

W czwartek kryptowaluta zbliżyła się do 59 000 dolarów, zanim została mocno dotknięta przez obawy inwestorów dotyczące wariantu Omicron. BTC spadł do poziomu 53 404 dolarów, ale wzrósł w ciągu weekendu i obecnie jest wyceniany z powrotem powyżej 57 000 dolarów.

Ethereum również stanął w obliczu niestabilnego tygodnia, spadając poniżej 4000 dolarów w obliczu obaw dotyczących Omicron - cena spadła o ponad 10 proc. Kryptowaluta rozpoczęła tydzień poniżej 4400 dolarów, po czym spadła do blisko 4000 dolarów, zanim w czwartek osiągnęłą najwyższy poziom 4481 dolarów. Załamanie ceny w piątek spowodowało, że jego wartość spadła do 3 944 dolarów, ale w ciągu weekendu odzyskała nieco swoją pozycję, obecnie notując poziom powyżej 4 300 dolarów.

Salwador inwestuje po gwałtownym spadku, ponownie

Gdy ceny kryptoaktywów spadły w zeszłym tygodniu, prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił za pośrednictwem Twittera, że jego kraj kupił więcej bitcoinów. Na Twitterze Bukele ogłosił: „Salwador właśnie kupił po spadku”. Kraj kupił około 100 BTC, aby uzupełnić 1000 tokenów, które nabył już przed listopadem. Przywódca z Ameryki Środkowej wydaje się w tej chwili nie być daleko od najświeższych informacji, po tym, jak odgryzł się Bank of England z powodu krytyki jego planów dotyczących bitcoinów.

Bukele, ponownie na Twitterze, odpowiedział na komentarze gubernatora Bank of England Andrew Baileya, mówiąc: „Bank of England martwi się przyjęciem Bitcoina przez Salwador? Naprawdę? Wydaje mi się, że zainteresowanie Bank of England dobrem naszych ludzi jest autentyczne. Prawda? To znaczy, zawsze troszczyli się o naszych ludzi. Zawsze. Trzeba kochać [sic!] Bank of England”. Kraj był również w newsach w zeszłym tygodniu, ponieważ ogłosił, że zamierza sprzedać stokenizowane 10-letnie obligacje denominowane w dolarach o wartości 1 miliarda dolarów, pomimo posiadania jednych z najmniej wartościowych obligacji rządowych na rynkach wschodzących.

Tanzania toruje drogę dla CBDC

Tanzania planuje wprowadzić własną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC), ponieważ twierdzi, że nie chce pozostać w tyle w związku z pojawiającymi się innowacjami na rynku kryptowalut. Przemawiając na konferencji finansowej w czwartek, prezes banku centralnego Tanzanii Florens Luoga ogłosił: „Aby nasz kraj nie pozostał w tyle za przyjęciem walut cyfrowych banku centralnego, Bank Tanzanii rozpoczął już przygotowania do posiadania własnej CBDC”. Niewiele jest dalszych informacji na temat wschodnioafrykańskich planów dotyczących CBDC, ale Luoga dodał, że urzędnicy rozszerzają zakres swoich badań i „wzmacniają zdolność” do wprowadzenia własnej waluty cyfrowej, donosi Bloomberg. Autonomiczny tanzański region Zanzibaru wyraził już zainteresowanie CBDC, a rząd pozyskuje interesariuszy w celu uzyskania ich opinii na temat kryptoaktywów.

AMC i Sony uruchamiają Spider-Man NFT

Sieć kin AMC i jej partner Sony Pictures udostępniają kinom 86 000 NFT wraz z premierą nowego filmu Spider-Man: Bez drogi do domu. Każdy, kto kupi bilet na seanse od 16 grudnia, będzie mógł zrealizować kod za pośrednictwem specjalnie stworzonej strony internetowej i uzyskać jeden ze 100 projektów NFT za pośrednictwem blockchain Wax. AMC wcześniej ogłosiło, że zacznie akceptować kryptowaluty do płatności za bilety, ale przejście na technologię NFT jest pierwszym przypadkiem dla firmy.

Źródło: Simon Peters, analityk kryptowalut w eToro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trudna gra informacjami

Trudna gra informacjami

13:17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek zaczyna być tak przekonany o tym, że FED mocno się pomylił w ocenach inflacji, że zaczyna wierzyć w to, że teraz decydenci zrobią wszystko, aby przywrócić swoją wiarygodność. Czy jednak podwyżka stóp procentowych w marcu aż o 50 p.b. byłaby słusznym rozwiązaniem? Opinia wygłoszona jeszcze podczas weekendu przez Williama Ackmana ze znanego funduszu Pershing Square trafiła jednak na podatny grunt.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

09:42 Poranny komentarz walutowy XTB
Czasem, gdy rynki czegoś się obawiają, dzieje się dokładnie odwrotnie. Tak było ze złotym w końcówce minionego roku. Jeszcze pod koniec listopada za euro płaciliśmy ponad 4,70 złotego i wiele osób obawiało się, że kombinacja wysokiej inflacji i „majstrowania” przy kursie wywinduje te notowania jeszcze wyżej. Stało się dokładnie na odwrót, ale czy dobra passa nie dobiega końca? Pomiędzy 26 listopada a 12 grudnia kurs euro spadł o ponad 20 groszy. Nie ma jednego czynnika, który mógłby wyjaśnić w całości ten ruch. Moim zdaniem składa się na to kilka rzeczy.
Risk-off i napięcia wokół Ukrainy mogą zaciążyć złotemu

Risk-off i napięcia wokół Ukrainy mogą zaciążyć złotemu

09:06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi próbę ustabilizowania spadków na eurodolarze oraz lekkie ruchy korekcyjne wokół PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5334 PLN za euro, 4,0023 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3676 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4451 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,094% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły zauważalne podbicie awersji do ryzyka, które kontynuowane jest również w Azji.
Cykliczna bessa na rynkach obligacji skarbowych trwa, ale nie w Chinach

Cykliczna bessa na rynkach obligacji skarbowych trwa, ale nie w Chinach

2022-01-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Po poniedziałkowym święcie amerykański rynek kapitałowy budził się dziś rano do życia i od razu ustanowił nowy cykliczny szczyt rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA. Dziś rano osiągnęły one najwyższy od 2 lat poziom 1,838 proc. Również dziś rentowność tamtejszych 2-latek po raz pierwszy wyszła powyżej poziomu 1 proc. Nowe cykliczne szczyty rentowności ustanawiały dziś rano również 10-latki w Indiach, Południowej Korei, Grecji, Francji i w naszym kraju. Wyjątkiem były obniżające wysokość podstawowych stóp procentowych Chiny, gdzie rentowność 10-latek spadła poniżej 2,79 proc. czyli najniższego poziomu od 1,5 roku.
Niekorzystny splot wydarzeń?

Niekorzystny splot wydarzeń?

2022-01-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obawy, co do słabego otwarcia tygodnia na Wall Street zaczynają sie materializować (opóźnienie o jeden dzień wynikało z faktu święta w USA). Sentyment wokół amerykańskich akcji zaczyna się pogarszać, gdyż inwestorzy są mniej pewni dobrych perspektyw dla spółek w kontekście szalejącej inflacji. Na to nakłada się jeszcze fakt, że FED zwyczajnie przegapił dobry moment na zacieśnienie polityki i w 2022 r. będzie ścigał się z czasem nie patrząc na krótkoterminowe wahnięcia koniunktury (ostatnie odczyty makro i fakt szalejącego wariantu Omikron wskazują na możliwe spowolnienie w I kwartale), co nie jest pozytywne dla rynków akcji.
Ropa najdroższa od 7 lat

Ropa najdroższa od 7 lat

2022-01-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W jednym z niedawnych komentarzy pisałem o przedwczesnej radości wielu komentatorów liczących na rychły spadek inflacji. Choć w perspektywie roku inflacja zarówno na świecie, jak i w Polsce spadnie, wzrosty cen ropy tego nie ułatwią. Optymizm dotyczący inflacji wynikał z faktu, iż w grudniu w niektórych krajach była ona niższa niż w listopadzie, szczególnie w odniesieniu do cen producentów.
Dlaczego dolar zyskał?

Dlaczego dolar zyskał?

2022-01-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe dane z USA były słabe - siadła zwłaszcza grudniowa sprzedaż detaliczna i pogorszyły się styczniowe nastroje konsumentów. Rekordy zakażeń Omikronem nie napawają optymizmem, co do perspektyw wzrostu gospodarczego na I kwartał. Swoje prognozy zaczynają obniżać instytucje finansowe (np. Goldman Sachs). Nie zmienia to jednak faktu, że ekonomiści za winnego tego stanu rzeczy wskazują rekordową inflację i zaniechania FED w ostatnich miesiącach.
Ciekawy tydzień dla funta

Ciekawy tydzień dla funta

2022-01-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnie tygodnie na rynku walut to nieustanna koncentracja na polityce Fed. W tym tygodniu jednak kalendarz w USA jest lżejszy, a to okazja, aby przyjrzeć się też innym wątkom. Jak na przykład notowaniom funta. Funt ma za sobą nienajgorszy rok. Choć dolar ogólnie zyskiwał w drugiej połowie 2021, funt wybronił się przed większymi spadkami. Doskonale widać to na kursie pary GBPPLN, gdzie po raz ostatni „taniego” funta mieliśmy pod koniec 2020 (okolice 4,80), a obecnie jesteśmy blisko 5,50 złotego.
Kto korzysta na słabym dolarze?

Kto korzysta na słabym dolarze?

2022-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Za nami pierwsze dwa tygodnie nowego roku, więc czas też na pewne mini-podsumowanie. Statystyka pokazuje, że za ten okres słabsze od dolara były tylko turecka lira i rosyjski rubel - waluty, które mają swoje specyficzne problemy natury bardziej politycznej. Liderami były węgierski forint, południowoafrykański rand, oraz korona czeska. Na czwartym miejscu znalazł się polski złoty.
Źle się dzieje w państwie nasdaqckim

Źle się dzieje w państwie nasdaqckim

2022-01-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Po trzech wzrostowych sesjach Nasdaq-a z poniedziałku, wtorku i środy mogło się wydawać, że nerwowa sytuacja w tym segmencie amerykańskiego rynku akcji została opanowana. Przebieg czwartkowej sesji chyba jednak rozwiał to wrażenie. Nasdaq Composite ponownie silnie spadł tracąc 2,51 proc. i kasując całość zysków z dwóch poprzednich sesji. Takie zachowanie tego indeksu wydaje się o tyle istotne, że słabość z przełomu poprzedniego i obecnego tygodnia doprowadziła do przełamania dolnego ograniczenia bardzo pięknego (oczywiście w skali logarytmicznej) kanału trendu wzrostowego, ...