Bitcoin odzyskuje większość swoich strat po załamaniu cen

Bitcoin odzyskuje większość swoich strat po załamaniu cen
Data dodania: 2021-11-29 (11:45) Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut

Ubiegły tydzień był trudny dla bitcoina, poprzez kontynuację spadków od jego ATH, zaostrzone dodatkowo przez obawy dotyczące wariantu Omicron pod koniec tygodnia, i kończąc decyzją Indii dotycząca zakazu kryptoaktywów, która również spowodowała spadek cen. Cena jednak odrobiła znaczną część strat po piątkowym załamaniu. Bitcoin rozpoczął tydzień na poziomie około 58 000 dolarów i na tym poziomie utrzymywał się w ciągu tygodnia.

W czwartek kryptowaluta zbliżyła się do 59 000 dolarów, zanim została mocno dotknięta przez obawy inwestorów dotyczące wariantu Omicron. BTC spadł do poziomu 53 404 dolarów, ale wzrósł w ciągu weekendu i obecnie jest wyceniany z powrotem powyżej 57 000 dolarów.

Ethereum również stanął w obliczu niestabilnego tygodnia, spadając poniżej 4000 dolarów w obliczu obaw dotyczących Omicron - cena spadła o ponad 10 proc. Kryptowaluta rozpoczęła tydzień poniżej 4400 dolarów, po czym spadła do blisko 4000 dolarów, zanim w czwartek osiągnęłą najwyższy poziom 4481 dolarów. Załamanie ceny w piątek spowodowało, że jego wartość spadła do 3 944 dolarów, ale w ciągu weekendu odzyskała nieco swoją pozycję, obecnie notując poziom powyżej 4 300 dolarów.

Salwador inwestuje po gwałtownym spadku, ponownie

Gdy ceny kryptoaktywów spadły w zeszłym tygodniu, prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił za pośrednictwem Twittera, że jego kraj kupił więcej bitcoinów. Na Twitterze Bukele ogłosił: „Salwador właśnie kupił po spadku”. Kraj kupił około 100 BTC, aby uzupełnić 1000 tokenów, które nabył już przed listopadem. Przywódca z Ameryki Środkowej wydaje się w tej chwili nie być daleko od najświeższych informacji, po tym, jak odgryzł się Bank of England z powodu krytyki jego planów dotyczących bitcoinów.

Bukele, ponownie na Twitterze, odpowiedział na komentarze gubernatora Bank of England Andrew Baileya, mówiąc: „Bank of England martwi się przyjęciem Bitcoina przez Salwador? Naprawdę? Wydaje mi się, że zainteresowanie Bank of England dobrem naszych ludzi jest autentyczne. Prawda? To znaczy, zawsze troszczyli się o naszych ludzi. Zawsze. Trzeba kochać [sic!] Bank of England”. Kraj był również w newsach w zeszłym tygodniu, ponieważ ogłosił, że zamierza sprzedać stokenizowane 10-letnie obligacje denominowane w dolarach o wartości 1 miliarda dolarów, pomimo posiadania jednych z najmniej wartościowych obligacji rządowych na rynkach wschodzących.

Tanzania toruje drogę dla CBDC

Tanzania planuje wprowadzić własną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC), ponieważ twierdzi, że nie chce pozostać w tyle w związku z pojawiającymi się innowacjami na rynku kryptowalut. Przemawiając na konferencji finansowej w czwartek, prezes banku centralnego Tanzanii Florens Luoga ogłosił: „Aby nasz kraj nie pozostał w tyle za przyjęciem walut cyfrowych banku centralnego, Bank Tanzanii rozpoczął już przygotowania do posiadania własnej CBDC”. Niewiele jest dalszych informacji na temat wschodnioafrykańskich planów dotyczących CBDC, ale Luoga dodał, że urzędnicy rozszerzają zakres swoich badań i „wzmacniają zdolność” do wprowadzenia własnej waluty cyfrowej, donosi Bloomberg. Autonomiczny tanzański region Zanzibaru wyraził już zainteresowanie CBDC, a rząd pozyskuje interesariuszy w celu uzyskania ich opinii na temat kryptoaktywów.

AMC i Sony uruchamiają Spider-Man NFT

Sieć kin AMC i jej partner Sony Pictures udostępniają kinom 86 000 NFT wraz z premierą nowego filmu Spider-Man: Bez drogi do domu. Każdy, kto kupi bilet na seanse od 16 grudnia, będzie mógł zrealizować kod za pośrednictwem specjalnie stworzonej strony internetowej i uzyskać jeden ze 100 projektów NFT za pośrednictwem blockchain Wax. AMC wcześniej ogłosiło, że zacznie akceptować kryptowaluty do płatności za bilety, ale przejście na technologię NFT jest pierwszym przypadkiem dla firmy.

Źródło: Simon Peters, analityk kryptowalut w eToro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mechanizm dyskontowania

Mechanizm dyskontowania

2022-01-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
A jednak Powell całkowicie zrzucił wczoraj maskę "gołębia". Możemy mieć podwyżki stóp procentowych nawet na każdym posiedzeniu w tym roku począwszy od marca, a w czerwcu FED zajmie się tematem ograniczania bilansu banku centralnego (QT), który to program mógłby wystartować od lipca. Wszystkie argumenty, jakie wyciągał niedawno Powell zostały utrącone - nawet rynek pracy zachowuje się bardzo dobrze, co zauważył wczoraj sam zainteresowany. Wyścig FED z czasem właśnie się rozpoczyna. Ale czy, aby powinniśmy się go rzeczywiście bać?
Fed podniesie stopy w marcu

Fed podniesie stopy w marcu

2022-01-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsze posiedzenie Fed było bardzo wyczekiwane przez rynki finansowe. Można powiedzieć, że pod kątem dramaturgii mierzonej zmiennością notowań nie było rozczarowania. Ani Fed, ani Powell nie powiedzieli specjalnie niczego nowego, co nie znaczy, że nie czeka nas duża zmiana. Rynki zastanawiały się, czy Fed może czymś zaskoczyć. W grę wchodziło natychmiastowe zakończenie dodruku, który obecnie jest wygaszany. Skoro bowiem Fed chce walczyć z inflacją, po co jeszcze dokładać rynkowi pieniądza? Tak się jednak nie stało i początkowo inwestorzy wzięli to za dobrą monetę.
Złoty słabszy po Fed

Złoty słabszy po Fed

2022-01-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyraźnie mocniejszego dolara po Fed oraz kontynuację spadku wyceny PLN na zestawieniach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5880 PLN za euro, 4,0905 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4232 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4936 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,903% w przypadku obligacji 10-letnich.
Banki centralne muszą posuwać się do przodu...

Banki centralne muszą posuwać się do przodu...

2022-01-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj wieczorem głos zabierze szef FED, który znalazł się w niełatwej pozycji, ale w dużej mierze na własne życzenie. W efekcie rynki finansowe zaczynają wchodzić w pewną schizoferenię - raz twierdzą, że Jerome Powell da dzisiaj do zrozumienia, że podwyżki stóp są konieczne, ale będą wyważone - innym razem podbijają stawkę, co do skali koniecznego zacieśnienia w tym roku, które w zasadzie powinno być znaczące. Błędy popełnione przez FED w drugiej połowie 2021 r. powodują, że teraz próby interpretacji pewnych faktów, stają się dość trudną sprawą.
Ryzyko konfliktu szkodzi złotemu

Ryzyko konfliktu szkodzi złotemu

2022-01-26 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach wspominałem w komentarzach, iż na rynku złotego zapanowała nieuprawniona sielanka. W tym tygodniu ewidentnie się zakończyła. Ryzyko konfliktu na Ukrainie odgrywa tu kluczową rolę. Dziś jednak na pierwszym planie jest Fed. W ostatnich miesiącach kurs EURPLN przebywał w lekko wznoszącej się konsolidacji, a to oznaczało, że niedawny test 4,50 oznaczał „silnego” bądź „wykupionego” złotego – stan, w którym rynek raczej koncentruje się na pozytywnych aspektach, takich jak podwyżki stóp procentowych w Polsce (czy w ogóle w naszym regionie).
Próba sił

Próba sił

2022-01-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Powell, czy Putin - który z nich będzie w najbliższych dniach ważniejszy dla rynków finansowych? A może żaden z nich. Szef FED może za chwilę zacząć brzmieć mało wiarygodnie, jeżeli z jednej strony będzie mówił o konieczności utrzymania akomodacyjnego podejścia i rozważnym podnoszeniu stóp procentowych, a z drugiej będzie tak naprawdę zmuszony zdecydowanie działać, aby naprawić błędy, jakie popełnił FED w ocenie sytuacji w zeszłym roku.
Strach i chciwość

Strach i chciwość

2022-01-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy dzień na rynkach, a szczególnie sesja na Wall Street, był doskonałym potwierdzeniem powiedzenia, iż na giełdach rządzą chciwość i strach. Potężna przecena została wymazana, ale widać już wyraźnie, że te rok będzie inny. W pewnym momencie przecena na technologicznym indeksie Nasdaq sięgała blisko 5%, a ostatecznie rynek zamknął się po zielonej stronie. Tak niesamowite zwroty nie są częste – ostatni miał miejsce ponad 20 lat temu, podczas… krachu spółek internetowych.
Impuls spadkowy na złotym

Impuls spadkowy na złotym

2022-01-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze podtrzymanie presji na eurodolarze oraz zauważalnie słabszego PLN. Rynek czeka na jutrzejszy Fed. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5660 PLN za euro, 4,0369 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4054 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4382 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu 3,901% w przypadku obligacji 10-letnich.
Eskalacja...

Eskalacja...

2022-01-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nerwowość na rynkach narasta na co składają się dwa elementy - obawy o politykę FED i jej skutki dla Wall Street, która zaliczyła w zeszłym tygodniu największą wyprzedaż od czasów covidowej paniki w marcu 2020 r., a także coraz mniej stabilną sytuację na Ukrainie. O ile w pierwszym przypadku szef FED może próbować uspokoić rynki finansowe już w najbliższą środę, chociaż wiarygodność Powella maleje, co pokazują "jastrzębie" prognozy banku Goldman Sachs na ten rok - wzrost stóp o 100 p.b. w tym roku to za mało - o tyle w przypadku Ukrainy to wielka niewiadoma.
Czy to już rynkowy kryzys?

Czy to już rynkowy kryzys?

2022-01-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Zmienność na rynkach rozgrzewała się od początku tego roku, aby osiągnąć punkt kulminacyjny na koniec miesiąca. Na rynkach szczególnie spekulacyjnych, czyli na giełdzie oraz na kryptowalutach trwa totalna wyprzedaż. Tego samego nie możemy jednak powiedzieć o rynku walutowym czy rynku surowców. Czy w takim razie inwestorzy faktycznie powinni przygotować się na najgorsze? Oczywiście tematem przewodnim tego tygodnia jest decyzja Rezerwy Federalnej w najbliższą środę. W tym wypadku raczej nikt nie spodziewa się działania.