Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Początek tygodnia bez danych
2008-08-14 Raport tygodniowy FMCMPoczątek mijającego tygodnia nie przyniósł ważnych informacji makroekonomicznych. Dopiero we wtorek napłynęły dane o bilansie handlowym USA, który okazał się przekraczać prognozy i wyniósł -56,8 mld USD (poprzednio -59,2 mld). Kolejne dni przynosiły mieszane dane.
Zaskakująca reakcja na dane z USA
2008-08-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuW lipcu inflacja CPI wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 0,8 proc. w relacji miesiąc do miesiąca i 5,6 proc. rok do roku. Dane są wyraźnie wyższe od prognoz, które zakładały wzrost o odpowiednio 0,4 proc. i 5,2 proc.
Dane bez wpływu, euro w konsolidacji
2008-08-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuW II kwartale 2008 roku, według opublikowanych przez Eurostat wstępnych szacunków, dynamika PKB w strefie euro spadła o 0,2 proc. kwartał do kwartału i wzrosła o 1,5 proc. rok do roku. Dane te dokładnie odpowiadają rynkowym prognozom.
Efekty kryzysu sprzed roku wciąż widoczne na giełdach
2008-08-14 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajszą sesję na Wall Street zdominowały pesymistyczne nastroje – główny indeks Dow Jones zamknął się z prawie 1-procentowa stratą. Do zniżki przyczyniły się jak zwykle negatywne wiadomości z sektora finansowego oraz nieoczekiwana zwyżka cen ropy naftowej.
W oczekiwaniu na dane o inflacji w USA
2008-08-14 Codzienny Puls Rynku IDM SAŚrodek tygodnia przyniósł wyhamowanie wzrostów dolara w stosunku do walut wyżej oprocentowanych. Wyjątek stanowiła waluta brytyjska, która znalazła się pod presją po opublikowaniu kwartalnego raportu Banku Anglii na temat inflacji.
Dziś inflacja na świecie i wyniki KGHM
2008-08-14 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Już o 8 rano poznamy dynamikę wzrostu PKB w Niemczech - oczekiwania ekonomistów zatrzymały się na 1,6 proc. w skali roku. Skromnie, jak na największą gospodarkę Europy. Ale też Niemcy są siłą pociągową strefy euro.
Dane o PKB ze strefy euro w centrum uwagi
2008-08-14 Komentarz poranny TMS BrokersNa rodzimym rynku walutowym widoczne jest dalsze osłabienie złotego. Po wczorajszej znacznej deprecjacji polskiej waluty, złoty dzisiaj kontynuuje spadki. Kursy USD/PLN oraz EUR/PLN wzrosły od początku wczorajszej sesji o odpowiednio 4 i 5 groszy.
Dziś poznamy dynamikę PKB w Strefie Euro
2008-08-14 Raport poranny FMCMEUR/USD wyhamował spadki: Wczorajsze dane makro nie wpłynęły istotnie na ogólna sytuację na eurodolarze. Ani gorsza sprzedaż detaliczna w USA, ani słabsze dane o produkcji przemysłowej w Strefie Euro nie przyczyniły się do zdecydowanych zmian na głównej parze walutowej.
Dane o inflacji w USA i PKB w srefie euro
2008-08-14 X-Trade Brokers DailyNajważniejszą figurą makroekonomiczną bieżącego tygodnia są dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych, które podane zostaną o godzinie 14.30 naszego czasu. Wczoraj podane zostały dane o cenach importu i mieliśmy kolejne zaskoczenie „in plus”.
Nowy czynnik wpływający na osłabienie złotego
2008-08-14 Poranny Szkic Walutowy AFSObserwujemy nowy czynnik wpływający na osłabienie złotego: nasza waluta dodatkowo traci do euro z powodu niepewności co do dalszego kształtu ścieżki polityki pieniężnej (pozostałe czynniki to m.in. obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego, związane z oczekiwaniami recesji w gospodarkach Europy Zachodniej oraz wysoki poziom awersji do ryzyka związany z niepewnością co do siły europejskiej gospodarki).
Przedświąteczna sesja na GPW
2008-08-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuCzwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie jest ostatnią przed długim weekendem w Polsce. To zaś nie będzie sprzyjało aktywności inwestorów. Zwłaszcza, że mniejszą aktywność można było już obserwować wczoraj.
Słabe dane ze świata, CPI w Polsce wg consensusu
2008-08-13 Komentarz popołudniowy Open FinanceJapoński PKB spadł o 0,6 proc. w II kwartale licząc do I kwartału, a w ujęciu rocznym spadł o 2,4 proc. Również estońska gospodarka zanotowała spadek PKB - o 1,4 proc. r/r. Z pozostałych - dodajmy niewesołych - danych ze świata warto wymienić spadek produkcji przemysłowej w strefie euro o 0,5 proc. r/r (oczekiwano wzrostu o 0,1 proc.) i sprzedaż detaliczną w USA, która wzrosła o 0,4 proc. (oczekiwano 0,6 proc.) nie uwzględniając samochodów.
W Europie w dalszym ciągu źle
2008-08-13 Raport popołudniowy FMCMKolejny spadek eurodolara: W dniu dzisiejszym gorsze publikacje zarówno z Eurolandu jak i z USA znajdowały swoje odzwierciedlenie w kursie EUR/USD. Początkowo, gorsza od oczekiwań, publikacja produkcji przemysłowej w Strefie Euro przyniosła osłabienie euro.
Dolar wciąż silny
2008-08-13 Komentarz popołudniowy TMS BrokersDzisiejsze notowania na międzynarodowym rynku walutowym rozpoczęły się wzrostem kursu eurodolara do poziomu 1,4980. Rynek z nadzieją oczekiwał na dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro. Produkcja spadła jednak o 0,5% rok do roku wobec prognozowanego wzrostu o 0,2%, w ujęciu miesięcznym natomiast nie uległa zmianie (oczekiwano nieznacznego jej wzrostu).
Marazm i spadki na GPW
2008-08-13 Komentarz giełdowy Gold FinancePogorszenie sytuacji na światowych rynkach oraz zaskakująco słabe wyniki spółki PGNIG w drugim kwartale skutecznie zepsuły inwestorom nastroje na początku sesji. W trakcie dnia sytuacja nie uległa dużej zmianie, indeks WIG20 utrzymywał się blisko porannych poziomów, a na rynku panował marazm.
Inflacja w Polsce była zgodna z oczekiwaniami
2008-08-13 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSOpublikowana dziś inflacja w Polsce była zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów. Wskaźnik CPI, mierzący zmiany cen konsumentów wzrósł w relacji rocznej o 4,8 proc. co było zgodne z konsensusem rynkowym oraz prognozą Ministerstwa Finansów, natomiast wobec czerwca ceny konsumenckie nie uległy zmianie.
Inflacja blisko rocznego szczytu
2008-08-13 Komentarz X-Trade BrokersW lipcu ceny konsumenta nie uległy zmianie wobec czerwca i były o 4,8% wyższe niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Roczna inflacja jest minimalnie wyższa od naszej prognozy, co wynika z mniejszego niż zwykle spadku cen warzyw.
Gwałtowna wyprzedaż funta
2008-08-13 X-Trade Brokers - Puls RynkuW środę kurs GBP/USD spadł do 1,8735 dolara z 1,8957 wczoraj pod koniec dnia. Tym samym funt jest najtańszy wobec dolara od października 2006 roku. Bezpośrednim impulsem prowokującym gwałtowną wyprzedaż brytyjskiej waluty, stał się opublikowany przed południem, kwartalny raport Banku Anglii nt. inflacji.
Raport BoE w centrum uwagi
2008-08-13 Codzienny Puls Rynku IDM SAWtorkowa sesja upłynęła nieco spokojniej na rynkach finansowych. W czasie sesji europejskiej zostały ustanowione nowe maksima lokalne na dolarze, jednak później waluta amerykańska zaczęła wyhamowywać wzrosty.
Stabilizacja notowań EUR/USD
2008-08-13 Komentarz poranny TMS BrokersWe wtorek na rynku krajowym obserwowaliśmy odreagowanie ostatniego osłabienia złotego. Kurs EUR/PLN spadł wczoraj do poziomu 3,2600, natomiast USD/PLN do 2,1800. Na początku dzisiejszej sesji kursy te kształtowały się w pobliżu wspomnianych wartości.