Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wyhamowanie spadków na złotym
2008-08-18 Komentarz popołudniowy TMS BrokersNa międzynarodowym rynku walutowym mogliśmy dziś obserwować poranne osłabienie dolara względem euro, a następnie ponowny wzrost jego wartości. Do spadku amerykańskiej waluty przyczynił się wzrost cen ropy naftowej.
Ropa ponownie w centrum uwagi
2008-08-18 Komentarz giełdowy Gold FinancePoniedziałkową sesję na GPW indeksy rozpoczęły od niewielkich spadków. Brak istotnych informacji sprawił, że w trakcie dnia na kształtowanie nastrojów na naszym parkiecie wpłynęło głównie zachowanie innych giełd europejskich.
Złoty był bardzo zmienny
2008-08-18 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSNa dzisiejszej sesji walutowej złoty był bardzo zmienny wobec najważniejszych walut, tracąc od rana na wartości, czego przyczyną była niekorzystna sytuacja w naszym regionie (cały czas odczuwamy efekt obniżki stóp procentowych w Czechach) spotęgowana kolejnymi wypowiedziami członków Narodowego Banku Czech.
Tygodniowy komentarz z rynku surowcowego
2008-08-18 Komentarz popołudniowy TMS BrokersWraz z umacniającym się dolarem zmianie uległa sytuacja na rynku towarowym. Na parze EUR/USD doszło do średnioterminowej zmiany trendu. Notowania eurodolara wybiły się dołem z pięciomiesięcznej konsolidacji w przedziale 1,5300-1,6000, a zmianę trendu potwierdziło przebicie 200-dniowej średniej kroczącej.
Zahamowane spadki złotego
2008-08-18 Raport popołudniowy FMCMDalsze spadki eurodolara: Poniedziałek przyniósł wzrost wartości dolara w stosunku do euro. Spadek kursu EUR/USD ma miejsce już od dłuższego czasu. Dzisiejsze dane dotyczące bilansu handlu zagranicznego w Strefie Euro, mimo prognoz wynoszących 1,2 mld EUR, ciągle pozostają ujemne.
Dobre dane nie pomagają złotemu
2008-08-18 X-Trade Brokers - Puls RynkuGłówny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie wzrosło w lipcu o 11,6 proc. w skali roku, po wzroście o 12 proc. w czerwcu. Analitycy prognozowali natomiast, że dynamika wzrostu płac wyniesie 11,1 proc.
Umiarkowane nastroje na światowych parkietach
2008-08-18 Komentarz poranny TMS BrokersPiątkowa sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się na niewielkich plusach - indeks blue chipów Dow Jones zyskał 0,38%, a S&P 500 0,41%. Rynek obawia się, iż obserwowana ostatnio zniżka cen energii spowodowana jest spadkiem koniunktury w gospodarce światowej, co nie poprawia nastrojów na giełdach.
W Czechach możliwa kolejna obniżka stóp
2008-08-18 Komentarz poranny TMS BrokersW piątek, pod nieobecność polskich inwestorów, miało miejsce dalsze osłabienie złotego. Kurs EUR/PLN wzrósł w okolice poziomu 3,3400, natomiast USD/PLN znalazł się nawet przez chwilę powyżej poziomu 2,2700. Na początku dzisiejszej sesji złoty nieco zyskał na wartości.
Deficyt zamiast oczekiwanej nadwyżki
2008-08-18 X-Trade Brokers - Puls RynkuDeficyt handlu zagranicznego strefy euro wyniósł w czerwcu br. 0,1 mln EUR, wobec oczekiwanej nadwyżki na poziomie 1,2 mld EUR. Majowe dane zostały natomiast skorygowane w górę. Ostatecznie deficyt wyniósł 3,9 mld EUR, wobec szacowanego przed miesiącem deficytu na poziomie 4,6 mld EUR.
Zatrudnienie i produkcja w Polsce, nieruchomości w USA
2008-08-18 Komentarz poranny Open FinanceJuż w poniedziałek poznamy dynamikę wzrostu wynagrodzeń w Polsce. Ekonomiści spodziewają się, że będzie to 11,1 proc. wobec 12 proc. w czerwcu. Potwierdzenie tych prognoz (dziś o godz.14 poda je GUS) byłoby zarazem potwierdzeniem całej tendencji i przypuszczeń, że okres największej dynamiki wzrostu płac jest już za nami, a przemawiają za tym i powroty emigrantów i pogarszająca się kondycja krajowych przedsiębiorstw.
Stopniowy powrót zaufania do waluty amerykańskiej
2008-08-18 Codzienny Puls Rynku IDM SAW minionym tygodniu dolar w dalszym ciągu zyskiwał do innych walut bez wyraźnej chęci do jakiejkolwiek korekty, ustanawiając w piątek nowe maksima lokalne. Wyraźna poprawa sentymentu do dolara miała przede wszystkim związek z kontynuacją korekty na rynku towarów i surowców, a także ze słabymi danymi napływającymi z pozostałych gospodarek światowych.
Duża zmienność na rynku walutowym
2008-08-18 Raport poranny FMCMEurodolar pogłębia spadki: Zeszły tydzień przyniósł inwestorom spadek kursu EUR/USD. Przyczyn należy upatrywać w coraz to gorszych danych ekonomicznych napływających ze Strefy Euro. Słabsze dane o produkcji przemysłowej oraz malejący wzrost PKB dają jasny obraz coraz gorszej kondycji europejskiej gospodarki.
Wyniki już za nami
2008-08-18 Komentarz poranny DM IDMSAW ostatnich dniach sezonu publikacji raportów kwartalnych to właśnie one były kluczowymi bodźcami do podejmowania decyzji przez inwestorów na GPW. Bardzo duża część spółek opublikowała raport dopiero w czwartek po sesji, zatem również początek tygodnia będzie należał do inwestorów reagujących na osiągnięcia spółek.
Początek dnia przynosi spadek eurozłotego
2008-08-18 Poranny Szkic Walutowy AFSPoczątek dnia przynosi spadek eurozłotego, który na fali osłabienia walut całego regionu osłabił się aż do poziomu 3,33 EURPLN w piątek. Szkodzi nam wzrost napięcia na rynkach finansowych związany z niejasnymi długofalowymi implikacjami konfliktu w Gruzji, ale swoje robi także 4 tydzień osłabienia korony czeskiej po zaskakującej decyzji czeskiego banku centralnego o obniżeniu stóp procentowych.
GPW może otworzyć się na plusie, Bioton w centrum uwagi
2008-08-18 X-Trade Brokers - Puls RynkuPolski rynek akcji powinien rozpocząć nowy tydzień od niewielkich wzrostów. Pozytywnie na nastroje rodzimych inwestorów wpłyną czwartkowo-piątkowe wzrosty na głównych światowych parkietach. Negatywnym impulsem, jednakże o nieco mniejszej skali oddziaływania, będą natomiast notowane dziś rano na minusach kontrakty terminowe na czołowe amerykańskie indeksy.
Tydzień mocnego dolara
2008-08-15 Komentarz tygodniowy TMS BrokersMijający tydzień upłynął pod znakiem konsolidacji kursu dolara. Para EUR/USD wahała się w przedziale 1,4860 – 1,4940. Jedynie w poniedziałek można było obserwować silniejsze ruchy eurodolara. W ostatnich dniach rynek poznał kluczowe dane makro ze strefy euro oraz Niemiec – odczyty wskaźników były dość zróżnicowane.
Lepsze dane z Europy, niepokojące z USA
2008-08-14 Komentarz popołudniowy Open FinanceWprawdzie PKB Niemiec w II kwartale spadł o 0,5 proc. w porównaniu do I kwartału, ale spodziewano się spadku o 0,8 proc. Rok do roku PKB wzrósł o 3,1 proc. (oczekiwano 1,6 proc.). Wzrost gospodarczy w eurolandzie spełnił oczekiwania ekonomistów i w porównaniu do II kwartału 2007 wyniósł 1,5 proc. (spadł jednak o 0,2 proc. w porównaniu do I kwartału).
Dane makroekonomiczne bez wpływ na kurs EURUSD
2008-08-14 Komentarz popołudniowy TMS BrokersNa międzynarodowym rynku walutowym poznaliśmy dzisiaj istotne dane makroekonomiczne. Najpierw wartość PKB za II kw. z Niemiec. Tempo wzrostu gospodarczego Niemiec mile zaskoczyło inwestorów. W ujęciu kwartalnym wyniosło ono -0,5 proc. (spodziewano się spadku o 0,8 proc.), a w ujęciu rocznym: +3,1 proc. (prognoza +1,6 proc.).
Publikacja danych o PKB w Europie
2008-08-14 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSWahania w trakcie dzisiejszej sesji na rynku walutowym można uznać za ograniczone, ale nie jest to równoważne z tym, że nic ważnego się dziś na rynkach nie działo. Inwestorzy w napięciu oczekiwali na publikację danych o PKB w Europie.
O wyniku sesji zadecydowały dane z USA
2008-08-14 Komentarz giełdowy Gold FinanceOstatnią sesję w tym tygodniu indeksy na GPW rozpoczęły od wzrostów pod wpływem pozytywnych informacji, jakie napłynęły z innych giełd europejskich. Zbliżający się długi weekend wyraźnie wpłyną na ograniczenie aktywność inwestorów podczas czwartkowych notowań.