Akcja banków centralnych. Anglia wykłada 50 mld funtów

Akcja banków centralnych. Anglia wykłada 50 mld funtów
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-10-08 (19:00)

Główne banki centralne zdecydowały się dziś na skoordynowaną akcję obniżki stóp procentowych. Akcję, o której od kilku dni mówiło się już na rynkach finansowych. Fed, Bank Kanady, EBC, Bank Szwajcarii, Bank Szwecji, Bank Anglii i Bank Ludowy Chin zdecydowały się dziś na obniżkę stóp procentowych (wszystkie poza regularnymi posiedzeniami), ...

... aby poprawić sytuację na rynkach. Na razie za wcześnie jeszcze by powiedzieć, czy to działanie poprawi sytuację na rynkach finansowych, natomiast należy założyć, że - jak zwykle w takich wypadkach - obniżki stóp będą miały wpływ na realną sferę gospodarki za 6-8 kwartałów. Sytuacja gospodarcza pogarsza się jednak szybko, więc potrzeba obniżki stóp istniała już wcześniej i prawdopodobnie kolejne obniżki mogą nadal być potrzebne. Nieco wcześniej brytyjski rząd zdecydował się wyasygnować 50 mld funtów na podnoszenie kapitałów własnych angielskich banków w zamian za udziały w nich.

SYTUACJA NA GPW

Prawie dziesięcioprocentowy spadek indeksu japońskiej giełdy NIKKEI nie mógł pozostać bez wpływu na rozpoczęcie sesji w Warszawie. WIG20 tuż po otwarciu spadał o ok. 4 proc. i przebił bardzo ważny poziom wsparcia z wysokości 2110-2120 pkt. (tam znajduje się zniesienie 61,8 proc. hossy trwającej od 6 lat, które ma kluczowe znaczenie dla inwestorów stosujących strategie oparte na liczbach Fibonacciego). Po chwili okazało się, że w portfelach funduszy jest jeszcze sporo gotówki na zakupy akcji po niskich cenach i przy wysokich obrotach WIG20 rósł o ponad 1,5 proc. Zainteresowanie ograniczało się jednak wyłącznie do największych spółek, a w tym samym czasie sWIG80 tracił na wartości 4 proc. Analitycy Unicredit obniżyli o blisko połowę wycenę akcji KGHM i szacują wartość papierów na 45 PLN, podczas gdy w środę na zamknięciu sesji płacono za nie 37,8 PLN. WIG kończył dzień o 1,5 proc. poniżej poziomu z wtorku, a WIG20 obniżył się o 1,3 proc.

GIEŁDY W EUROPIE

Rano Bank Anglii poinformował, że udzieli ośmiu największym bankom 50 mld funtów (97 mld USD) pożyczki w zamian za ich częściową nacjonalizację i dodatkowo, aby ożywić rynek krótkoterminowych pożyczek zaoferuje papiery rządowe o wartości ok. 200 mld funtów (387 mld USD). Drastyczna wyprzedaż akcji przeniosła się z Azji (NIKKEI spadł o 9,4 proc.) do Europy. Po południu komunikat o jednoczesnej obniżce stóp procentowych przez wszystkie największe banki centralne nie poprawił sytuacji rynków akcji na Zachodzie - ok. godz. 16 indeksy były o 4-6 proc. niżej niż dzień wcześniej. Pojedyncze interwencje rządów w sektorze bankowym przybierały do tej pory różne kształty, ale tak zmasowanego działania nie pamiętają nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy. W środę dowiedzieliśmy się także, że PKB w strefie euro było w II kw. 2008 r. o 1,4 proc. wyższe niż przed rokiem.

WALUTY

Skoordynowana akcja banków centralnych nadeszła w odpowiednim momencie. Euro było już mocno wyprzedane (spadło o 35 centów do dolara w trzy miesiące), więc korekta wisiała na włosku. Działanie banków centralnych nie specjalnie zmienia układ sił na korzyść jednej czy drugiej waluty, ale zawsze jest jakiś pretekst dla zmiany trendu. Euro podrożało więc do 1,37 PLN, o 0,4 proc.
U nas emocje i skala wahań były bardzo silne. Dolar kosztował już 2,57 PLN, by po decyzji banków centralnych zlecieć do 2,50 PLN. Na koniec dnia kosztował prawie 2,53 PLN. Podobne zawirowania obserwowaliśmy też przy kursie euro - maksymalnie wyniósł 3,50 PLN, później spadł o 7 groszy by na koniec kosztować 3,46 PLN. Frank z kolei zakończył dzień w okolicach 2,235 PLN, ale w ciągu dnia był zarówno o 3,5 grosza droższy, co i tańszy od tego poziomu.

SUROWCE

Kolejny dzień z rzędu w Szanghaju zawieszono notowania miedzi, która potaniała o 5 proc., czyli największą dopuszczalną dzienną zmianę cen. W Londynie za tonę płacono 5435 USD, tj. o blisko 200 dolarów mniej niż dzień wcześniej. Sprzedawano również ropę, która potaniała do 86,5 USD za baryłkę. W środę stopy procentowe na całym świecie zostały gwałtownie obniżone, aby zagwarantować bankom tańsze finansowanie, ale konsekwencje tego wspólnego posunięcia banków centralnych są trudne do przewidzenia. Po notowaniach złota można by sądzić, że inwestorzy są dość sceptyczni co do jego skuteczności i kupują kruszec uważany za zabezpieczenie przed inflacją. Uncja złota podrożała o prawie 3 proc. do 913 USD.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.