Rosnąca produkcja i rosnący popyt na ropę w USA

Rosnąca produkcja i rosnący popyt na ropę w USA
Data dodania: 2021-12-30 (10:25) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej dzisiaj rano wyhamowały zwyżkę z ostatnich dni, jednak nadal na rynku tym utrzymują się wypracowane poziomy cenowe – w przypadku ropy WTI, znacząco przekraczające 76 USD za uncję, a dla ropy Brent pozostające w rejonie 79 USD za uncję. Wczoraj ważnym akcentem na rynku ropy naftowej okazały się dane ze Stanów Zjednoczonych.

Cotygodniowy raport Departamentu Energii na temat zapasów paliw w USA pokazał bowiem, że zapasy ropy naftowej w tym kraju w poprzednim tygodniu spadły o 3,58 mln baryłek, wobec oczekiwań nieco mniejszej zniżki, bo o około 3,1-3,2 mln baryłek. Co więcej, jednocześnie spadły zapasy benzyny oraz destylatów, odpowiednio o 1,46 mln baryłek i 1,73 mln baryłek – przy czym w obu przypadkach spodziewano się jedynie symbolicznej zniżki.

Z jednej strony, dane te zostały odebrane pozytywnie, ponieważ świadczą one o odradzającym się popycie na paliwa w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony, trudno było się im dziwić, bowiem Amerykanie zaczęli już okres świątecznych wyjazdów, który sezonowo wiąże się ze zwiększonym popytem na paliwa.

Poza tym, oprócz popytu na ropę, rośnie także produkcja tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Według danych Departamentu Energii, w poprzednim tygodniu zwyżkowała ona do poziomu 11,8 mln baryłek dziennie, co jest najwyższym poziomem od maja 2020 r.

Rosnąca produkcja ropy naftowej na świecie (nie tylko w USA, lecz także w innych krajach, w tym państwach OPEC+) jest głównym czynnikiem ryzyka dla cen ropy naftowej w 2022 roku, zwłaszcza w obliczu niepewności związanej z pandemią, a co za tym idzie, z popytem na ten surowiec.

ZŁOTO

Słaby tydzień i słaby rok na rynku złota.

Po mocnym początku tygodnia, na rynku złota w ostatnich dniach na nowo przewagę przejęła strona podażowa. Wczoraj cena złota testowała poziom 1800 USD za uncję jako techniczne wsparcie – a dzisiaj rano ponownie naruszyła ten poziom.

Cenom złota nieustannie szkodzą optymistyczne nastroje na globalnych rynkach finansowych. Rosnące ceny akcji stanowią atrakcyjną alternatywę dla kruszcu, uznawanego w dużym stopniu za tzw. bezpieczną przystań w okresach rynkowej niepewności.

Zresztą, cały kończący się rok był na rynku złota słaby. Notowania kruszcu rozpoczęły go w okolicach 1900 USD za uncję, zaś obecnie poruszają się na poziomach o około 5% niższych. Złoto jest więc na drodze do wypracowania najgorszego rocznego wyniku od 6 lat.

Nadzieją na wzrost popytu na złoto – a tym samym, także na wzrost cen tego kruszcu – jest prawdopodobny wzrost zainteresowania złotem w krajach azjatyckich. Wraz z postępującym ożywieniem globalnej gospodarki po pandemii, może wzrosnąć popyt na złoto w Indiach oraz Chinach. W przypadku Państwa Środka w styczniu może dojść do tego sezonowy wzrost popytu na złoto, wynikający ze zbliżających się obchodów Nowego Roku w Chinach (rozpoczynających się 1 lutego 2022 r.).

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii

Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii

2022-07-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poniedziałkową sesję na plusie, a dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Cena tego surowca oscyluje w okolicach 110 USD za baryłkę, nadal pozostając pod znaczącym wpływem obaw, zarówno tych związanych z popytem, jak i podażą ropy. W bieżącym tygodniu trochę bardziej przeważają jednak te drugie – nie tylko ze względu na wątły wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC, lecz także ze względu na rozpoczęty właśnie strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii.
Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

2022-07-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień w miarę neutralnie, co świetnie obrazuje obecną sytuację na tym rynku. Z jednej strony bowiem inwestorzy na świecie ewidentnie obawiają się recesji i tego, jak bardzo może ona negatywnie przełożyć się na popyt na ropę – ale z drugiej strony dane dotyczące popytu także nie napawają optymizmem i wskazują na możliwe problemy po tej stronie rynku.
Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.