Rosnąca produkcja i rosnący popyt na ropę w USA

Rosnąca produkcja i rosnący popyt na ropę w USA
Data dodania: 2021-12-30 (10:25) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej dzisiaj rano wyhamowały zwyżkę z ostatnich dni, jednak nadal na rynku tym utrzymują się wypracowane poziomy cenowe – w przypadku ropy WTI, znacząco przekraczające 76 USD za uncję, a dla ropy Brent pozostające w rejonie 79 USD za uncję. Wczoraj ważnym akcentem na rynku ropy naftowej okazały się dane ze Stanów Zjednoczonych.

Cotygodniowy raport Departamentu Energii na temat zapasów paliw w USA pokazał bowiem, że zapasy ropy naftowej w tym kraju w poprzednim tygodniu spadły o 3,58 mln baryłek, wobec oczekiwań nieco mniejszej zniżki, bo o około 3,1-3,2 mln baryłek. Co więcej, jednocześnie spadły zapasy benzyny oraz destylatów, odpowiednio o 1,46 mln baryłek i 1,73 mln baryłek – przy czym w obu przypadkach spodziewano się jedynie symbolicznej zniżki.

Z jednej strony, dane te zostały odebrane pozytywnie, ponieważ świadczą one o odradzającym się popycie na paliwa w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony, trudno było się im dziwić, bowiem Amerykanie zaczęli już okres świątecznych wyjazdów, który sezonowo wiąże się ze zwiększonym popytem na paliwa.

Poza tym, oprócz popytu na ropę, rośnie także produkcja tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Według danych Departamentu Energii, w poprzednim tygodniu zwyżkowała ona do poziomu 11,8 mln baryłek dziennie, co jest najwyższym poziomem od maja 2020 r.

Rosnąca produkcja ropy naftowej na świecie (nie tylko w USA, lecz także w innych krajach, w tym państwach OPEC+) jest głównym czynnikiem ryzyka dla cen ropy naftowej w 2022 roku, zwłaszcza w obliczu niepewności związanej z pandemią, a co za tym idzie, z popytem na ten surowiec.

ZŁOTO

Słaby tydzień i słaby rok na rynku złota.

Po mocnym początku tygodnia, na rynku złota w ostatnich dniach na nowo przewagę przejęła strona podażowa. Wczoraj cena złota testowała poziom 1800 USD za uncję jako techniczne wsparcie – a dzisiaj rano ponownie naruszyła ten poziom.

Cenom złota nieustannie szkodzą optymistyczne nastroje na globalnych rynkach finansowych. Rosnące ceny akcji stanowią atrakcyjną alternatywę dla kruszcu, uznawanego w dużym stopniu za tzw. bezpieczną przystań w okresach rynkowej niepewności.

Zresztą, cały kończący się rok był na rynku złota słaby. Notowania kruszcu rozpoczęły go w okolicach 1900 USD za uncję, zaś obecnie poruszają się na poziomach o około 5% niższych. Złoto jest więc na drodze do wypracowania najgorszego rocznego wyniku od 6 lat.

Nadzieją na wzrost popytu na złoto – a tym samym, także na wzrost cen tego kruszcu – jest prawdopodobny wzrost zainteresowania złotem w krajach azjatyckich. Wraz z postępującym ożywieniem globalnej gospodarki po pandemii, może wzrosnąć popyt na złoto w Indiach oraz Chinach. W przypadku Państwa Środka w styczniu może dojść do tego sezonowy wzrost popytu na złoto, wynikający ze zbliżających się obchodów Nowego Roku w Chinach (rozpoczynających się 1 lutego 2022 r.).

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polityka nadal na pierwszym planie na rynku ropy naftowej

Polityka nadal na pierwszym planie na rynku ropy naftowej

10:13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień nie przynosi istotnych zmian na rynku ropy naftowej. Nie oznacza to bynajmniej, że jest na nim nudno – wręcz przeciwnie: po tym, jak w poprzednim tygodniu pojawił się istotny wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów, w tym tygodniu także głównym czynnikiem wpływającym na ceny ropy pozostają napięcia geopolityczne. Na razie więc na rynku ropy nadal jest nerwowo – co w praktyce przełożyło się na dotarcie cen tego surowca do okolic 90 USD za baryłkę, czyli do ostatniej istotnej bariery przed poziomami trzycyfrowymi.
Europa w trudnej sytuacji pod kątem dostaw gazu ziemnego

Europa w trudnej sytuacji pod kątem dostaw gazu ziemnego

2022-01-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach notowania gazu ziemnego powróciły do zwyżek. W rezultacie, cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych znów znajduje się powyżej psychologicznej bariery na poziomie 4 USD za mln BTU. Sytuacja na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych jest relatywnie spokojna w porównaniu do tej, którą obserwujemy w Europie. Amerykańscy producenci ropy naftowej i gazu ziemnego ze skał łupkowych w ostatnich miesiącach systematycznie zwiększają wydobycie, co sprawia, że w samych USA obecnie nie występuje realne zagrożenie niedostatkiem gazu.
Wzrost importu ropy naftowej do Indii

Wzrost importu ropy naftowej do Indii

2022-01-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, jednak nie zdołały wybić się na nowe tegoroczne maksima. W ostatnich godzinach ceny ropy oddały część zwyżek z pierwszych godzin poniedziałkowej sesji. Nadal jednak notowania ropy WTI poruszają się w rejonie 83-84 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w okolicach 87 USD za baryłkę. Z pewnością kluczowym tematem na rynku ropy naftowej pozostają obawy o konflikt zbrojny na Ukrainie.
Napięcia geopolityczne wsparciem dla cen ropy naftowej

Napięcia geopolityczne wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-01-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Cena ropy Brent powróciła ponad 88 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI wzrosły do okolic 85,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach, ceny ropy naftowej dotarły więc do okolic tegorocznych (a jednocześnie, kilkuletnich) maksimów. Zwyżkom notowań tego surowca sprzyjają przede wszystkim napięcia geopolityczne, pojawiające się w różnych rejonach świata.
Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową

Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową

2022-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po imponującej zwyżce notowań ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia i dotarciu cen tego surowca do najwyższych poziomów od 2014 roku, na rynku tym pojawiła się kontra sprzedających. Od środy cena ropy WTI delikatnie spada, niemniej nie oddala się od wypracowanych niedawno kilkuletnich maksimów. Wczoraj impulsem do zniżki cen ropy naftowej okazały się dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Ropa i inflacja – temat powraca

Ropa i inflacja – temat powraca

2022-01-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej dzieje się dużo. Notowania tego surowca znajdują się na dobrej drodze do zakończenia już kolejnego tygodnia zwyżką – co w przypadku ropy Brent byłoby piątą zwyżką z kolei, a w przypadku ropy naftowej WTI – czwartą. Oba gatunki ropy naftowej są obecnie najdroższe od jesieni 2014 roku, czyli od ponad 7 lat. Ropa naftowa ma za sobą długą falę zwyżek. Notowania tego surowca wzrosły o imponujące 50% w 2021 roku, a w 2022 roku mają już na koncie około 14-procentową zwyżkę.
Cena ropy nadal blisko tegorocznych szczytów

Cena ropy nadal blisko tegorocznych szczytów

2022-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dotarciu notowań ropy naftowej do ponad siedmioletnich maksimów, dzisiaj ceny tego surowca delikatnie spadają. Odreagowanie ma jednak niewielką skalę, a notowania ropy pozostają blisko wypracowanych wczoraj tegorocznych maksimów. Dla ropy WTI oznacza to poziomy przekraczające 85 USD za baryłkę, a dla notowań ropy Brent są to okolice 88 USD za baryłkę. Wysokie ceny ropy naftowej to efekt obaw o podaż tego surowca w obliczu pojawiających się napięć geopolitycznych, dotyczących m.in. Rosji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Ropa naftowa Brent najdroższa od 2014 roku

Ropa naftowa Brent najdroższa od 2014 roku

2022-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w listopadzie ubiegłego roku obecnie nie ma już śladu. W grudniu i w pierwszej połowie stycznia ceny ropy odrabiały straty, a wzrosty bywały dynamiczne. W rezultacie, obecnie cena ropy naftowej WTI dotarła już do poziomu 85 USD za baryłkę, a więc okolic ubiegłorocznych maksimów. Natomiast jeszcze większe emocje wzbudza sytuacja na rynku ropy Brent, której notowania dzisiaj rano sięgnęły 88 USD za baryłkę, tym samym docierając do najwyższych poziomów od grudnia 2014 roku. Są to więc najwyższe ceny ropy tego gatunku od ponad siedmiu lat.
Obawy o podaż motorem do zwyżek cen ropy naftowej

Obawy o podaż motorem do zwyżek cen ropy naftowej

2022-01-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień silnym wzrostowym akcentem. W piątek dotarły one bowiem do poziomów lokalnych maksimów z poprzedniego roku, a dzisiaj utrzymują się w rejonie wypracowanych wtedy poziomów. Notowania ropy Brent znajdują się w pobliżu poziomu 86 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent oscyluje w rejonie 83 USD za baryłkę.
Pierwszy od 20 lat roczny spadek importu ropy naftowej do Chin

Pierwszy od 20 lat roczny spadek importu ropy naftowej do Chin

2022-01-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały, ale dzisiaj odrabiają straty i póki co nie oddalają się istotnie od okolic ubiegłorocznych maksimów w rejonie 84-86 USD za uncję. Najbliższe dni mogą być na tym rynku decydujące, chociażby właśnie ze względu na dotarcie cen ropy do istotnych technicznych poziomów, przy jednoczesnym wejściu cen tego surowca w poziom wykupienia.