Różowe okulary na koniec roku

Różowe okulary na koniec roku
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-12-28 (11:13)

Czy można znaleźć wytłumaczenie dla wyraźnych wzrostów na Wall Street, oraz dalszych zwyżek cen ropy w sytuacji, kiedy Omikron daje się coraz bardziej we znaki na świecie? Pierwsze jest czysto statystyczne - nowy wariant nie podbija negatywnych danych nt. hospitalizacji i zgonów, jeżeli rozprzestrzenia się w społeczeństwie o dużym odsetku osób zaszczepionych. Tym samym poważne restrykcje społeczne, jak lockdown, nie są konieczne.

Drugie jest czysto życzeniowe - wprawdzie FED dał niedawno do zrozumienia, że ma "w planach" aż trzy podwyżki stóp w 2022 r., ale rynek zaczyna "kombinować", że Omikron wywróci te oczekiwania - FED nie będzie się spieszył w sytuacji dużej niepewności w gospodarce. I nieważne, że ta najpewniej będzie trwać krótko i skończy się jeszcze w I kwartale 2022 r. Mamy koniec roku, trzeba założyć różowe okulary, bo za chwilę Sylwester. Inwestorzy zakładają, że czas na refleksje przyjdzie dopiero w styczniu...

EURUSD - kolejny dzień flauty powyżej 1,13

Na głównej parze walutowej zmienność jest ostatnio niska. Niemniej z punktu widzenia analizy technicznej im dłuższa jest konsolidacja, tym silniejsze może być późniejsze wybicie. Nadal większe szanse są na ruch w górę, co oznaczałoby naruszenie przez EURUSD kluczowego oporu przy 1,1370. Wyraźny skok przypadków Omikron w USA może prowadzić do wzrostu niepewności, co do odczytów makroekonomicznych i tym samym odsunięcie w czasie perspektywy terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych przez FED - to może być argument przeciwko dolarowi. Oczywiście potencjalne restrykcje pandemiczne w Unii Europejskiej mogą mieć wpływ na euro, ale znacznie mniejszy - ECB z definicji pozostaje przecież "gołębi", a planowany tapering ma rozpocząć się dopiero wiosną, podczas gdy podwyżka stóp procentowych to mocno odległy temat.

Na rynkach utrzymuje się umiarkowany optymizm, chociaż liczba zakażeń Omikronem bije rekordy - wczoraj było to ponad 1,4 mln osób na świecie, w tym ponad 500 tys. w USA. Co ciekawe jednocześnie kolejne rekordy notowała Wall Street, a ceny ropy naftowej kontynuowały zwyżki z poprzednich dni. Rynki zakładają, że wzrost przypadków Omikronu nie prowadzi do jednoczesnego podbicia liczby hospitalizacji i zgonów - tym samym nie ma potrzeby wprowadzenia tego typu restrykcji, jak miało to miejsce podczas poprzedniej fali pandemii, a kluczowe pozostaje skoncentrowanie mocy logistycznych na umożliwieniu zaszczepienia się trzecią dawką szczepionki.

Na rynku FX zmiany są jednak niewielkie. Dolar pozostaje jednak słabszy, co wpisuje się w globalny risk-on premiujący bardziej ryzykowne waluty. W kalendarzu nie zobaczymy dzisiaj istotnych publikacji.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

09:38 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

09:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.