Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wzrostowy początek tygodnia na rynku złota

Wzrostowy początek tygodnia na rynku złota

2021-08-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki – wczoraj cena tego kruszcu przekroczyła na nowo poziom 1800 USD za uncję, który jeszcze w poprzednim tygodniu służył za psychologiczną barierę dla kupujących. Faktem jest, że w ostatnich dniach strona popytowa na rynku złota ma coraz więcej argumentów. Po pierwsze, inwestorzy na świecie boją się wpływu obecnej fali pandemii na globalną gospodarkę. Coraz więcej z nich zaczyna mieć raczej podejście risk-off, zakładając, że jesienią trudna sytuacja pandemiczna może zapanować nie tylko w Azji.
Rynek nie przejął się danymi

Rynek nie przejął się danymi

2021-08-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przebiegał na rynkach w wyśmienitych nastrojach. Wstępne publikacje danych o aktywności gospodarczej przeszły niezauważone, a inwestorzy koncentrowali się na zbliżającym się sympozjum Jackson Hole. Na Wall Street kolejny raz odnotowano historyczne rekordy. Zacznijmy jednak od danych, bo pokazują one istotne tendencje, które dodatkowo wyglądają dość podobnie, zarówno w USA, jak i w Europie. Wstępne indeksy PMI rozczarowały po obydwu stronach Atlantyku, ale nie to jest problemem.

Szczepionkowy optymizm w USA

Szczepionkowy optymizm w USA

2021-08-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Wraz z nowym tygodniem inwestorzy całkowicie zmienili swoje nastawienie do ryzykownych aktywów. W poniedziałek dolar został zepchnięty do defensywy, a siła kupujących przypisywana jest trybowi risk-on, który po południu został dodatkowo wsparty doniesieniami z frontu walki z epidemią. W poniedziałek FDA w pełni zatwierdziła szczepionkę firmy Pfizer przeciwko COVID19. Dodatkowo badania wykazują relatywnie wysoką skuteczność szczepionek produkcji Astra Zeneca oraz Moderna w kolejnych miesiącach po podaniu, co poprawia nastroje wśród inwestorów.
Korekta nie trwała długo

Korekta nie trwała długo

2021-08-23 Komentarz giełdowy XTB
Podczas poniedziałkowej sesji możemy obserwować dobre nastroje na rynku akcji. Mimo iż niepewność co do dalszego rozpowszechniania się wariantu delta koronawirusa na świecie pozostaje, tak inwestorzy najwyraźniej ignorują ten czynnik ryzyka. Opublikowane dziś wskaźniki PMI z Europy okazały się nieznane gorsze od oczekiwań, jednak wciąż utrzymują się na wysokich poziomach, co mogło wspierać dzisiejsze dobre nastroje. od Tuż pod koniec handlu w Europie, główne indeksy giełdowe notowane są na plusie.
Wirtualne sympozjum to już co innego?

Wirtualne sympozjum to już co innego?

2021-08-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień rozpoczynamy ze słabszym dolarem na szerokim rynku. Korektę wcześniejszej siły amerykańskiej waluty można przypisać odreagowaniu na rynkach akcji - piątek był drugim z kolei dniem odbicia na Wall Street, co doprowadziło do wymazania większej części spadków z wtorku i środy. Wydaje się, że zmniejszyły się obawy związane z wpływem zbliżającego się sympozjum FED w Jackson Hole na rynki finansowe - zresztą jego formuła została zmieniona na wirtualną za sprawą obaw związanych z pandemią.
Ceny surowców idą w dół z trzech powodów

Ceny surowców idą w dół z trzech powodów

2021-08-23 Komentarz Saxo Bank
Sektor surowców poniósł ostatnio znaczne straty - przede wszystkim dotyczyło to surowców kluczowych dla Chin ze względu na obawy o wzrost gospodarczy w kraju będącym ich największym konsumentem. Ponadto w perspektywie krótkoterminowej bardziej niepokojące jest dalsze rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa, prowadzące do tymczasowych lockdownów i ograniczenia mobilności w wybranych największych gospodarkach światowych.
Przerwana spadkowa seria na rynku ropy naftowej

Przerwana spadkowa seria na rynku ropy naftowej

2021-08-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą siedem kolejnych dziennych zniżek z rzędu. Na ich skutek, notowania ropy naftowej WTI zniżkowały do okolic 62 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent spadły do rejonu 65 USD za baryłkę. W obu przypadkach mamy do czynienia z najniższymi notowaniami ropy naftowej od trzech miesięcy, a dokładniej od 21 maja br.
Nastroje w Europie wciąż wysokie

Nastroje w Europie wciąż wysokie

2021-08-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Pomimo tego, że na świecie prawdopodobnie borykamy się z problemem IV fali koronawirusa, to nastroje w Europie wśród przedsiębiorców pozostają wciąż całkiem niezłe. Oczywiście cały świat finansowy patrzy w kierunku piątku i wystąpienia Jerome Powella, ale ryzyko związane z koronawirusem wciąż pozostanie głównym tematem, który może decydować o dalszych losach kluczowych rynków. Czy wobec dobrej sytuacji w Europie oraz coraz gorszej w USA, powinniśmy patrzeć pozytywnie na perspektywy europejskich aktywów?
W oczekiwaniu na Jackson Hole

W oczekiwaniu na Jackson Hole

2021-08-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Ostatnia publikacja protokołu po posiedzeniu FOMC (po lipcowym posiedzeniu) spowodowała, że narosły oczekiwania co do formalnego ogłoszenia przez prezesa Fed „taperingu” na posiedzeniu bankierów w Górach Skalistych. Oczywiście nie jest wykluczone, że oczekiwania rynku są przesadzone. Odreagowanie na rynku akcji może sugerować, że rynek skłania się ku tezie, iż Powell wspomni o terminie ograniczenia skupu, ale na dokładną deklaracje poczekamy do września.
Co ona miała na myśli?

Co ona miała na myśli?

2021-08-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi dalsze zwyżki dolara wobec większości walut, chociaż zmiany są mniejsze. W grupie G-10 minimalnie lepiej zachowują się euro, frank i jen. Najsłabsze są CAD, NOK i AUD - nadal utrzymuje się presja na Antypody i waluty skandynawskie, czyli te wrażliwe na ryzyko. Warto jednak odnotować słowa szefa RBNZ, który nie wykluczył możliwości podwyżki stóp w październiku i dodał, że sytuacja wokół COVID nie powinna być jedynym czynnikiem opóźniającym taki ruch.
Dolar silny, ale jak długo?

Dolar silny, ale jak długo?

2021-08-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Pomimo dobrych danych z rynku pracy można zauważyć, że gospodarka USA również łapie zadyszkę. W ubiegłym tygodniu wskaźnik nastrojów Uniwersytetu Michigan rozczarował, wczoraj regionalny indeks Fed z Filadelfii również pokazał wartość poniżej oczekiwań. Pomimo to dolar cały czas jest mocny. Siła przekazu Fed jest zatem olbrzymia.
Ceny ropy naftowej na drodze do zakończenia tygodnia na dużym minusie

Ceny ropy naftowej na drodze do zakończenia tygodnia na dużym minusie

2021-08-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj wyhamowały zniżkę z ostatnich sesji, a nawet delikatnie próbują odbić się w górę. Niemniej, przeceny na rynku tego surowca w bieżącym tygodniu były dotkliwe. Jeśli dzisiejsza sesja wiele nie zmieni w wycenie ropy, to cały tydzień najprawdopodobniej zakończy się dla cen ropy naftowej około 5-procentową zniżką.
Złoty słabo radzi sobie z Deltą

Złoty słabo radzi sobie z Deltą

2021-08-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Koronawirus ponownie atakuje. Sytuacja na świecie jest naprawdę bardzo słaba, choć w tym przypadku Polska nie radzi sobie jakoś źle. Oczywiście nie jest wykluczone, że podobnie jak w poprzednich przypadkach, kolejna fala nadejdzie do Polski z opóźnieniem i być może inwestorzy wyceniają takie ryzyko na polskim złotym już teraz. Czy jest szansa na to, że złoty pokaże jeszcze siłę w tym roku?
Krwawa korekta

Krwawa korekta

2021-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Na większości rynków obserwujemy naprawdę spore korekty. Większość mediów wini wczorajsze minutes Fed, które pokazują, że tapering programu QE w tym roku jest niemal pewny. Znając jednak szefa Fed, tapering nie jest jeszcze zagwarantowany, w szczególności w momencie, kiedy ostatnie dane ze Stanów Zjednoczonych nie zachwycają. Powracając jednak do przeszłości, czy tapering faktycznie jest czymś złym? Czy mamy jednak inne czynniki, które prowadzą do spadków na giełdach?
Tapering, a COVID

Tapering, a COVID

2021-08-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Teoretycznie zapiski z lipcowego posiedzenia FED wskazały, że cele "znaczącego postępu" w osiągnięciu celu maksymalizacji zatrudnienia, oraz parametrów inflacji, wciąż nie zostały spełnione, to jednak większość była zgodna, co do tego, że redukcję skupu aktywów należy rozpocząć jeszcze w tym roku (kilku z członków FED uważało, że lepszym terminem byłby początek przyszłego roku). Uzasadniono to tym, że wcześniejsze rozpoczęcie taperingu pozwoli na jego stopniowy, łagodny przebieg.
Zapiski to historia...

Zapiski to historia...

2021-08-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Tym razem to dolar traci na szerokim rynku, gorzej radzi sobie tylko turecka lira (wczoraj zyskiwała), oraz bardziej kosmetycznie - japoński jen. Rynek zareagował tak na wczorajsze słowa szefa FED, którego zdaniem trudno jest ocenić rzeczywisty wpływ rozwoju wariantu Delta koronawirusa na gospodarkę, zwłaszcza pod kątem zatrudnienia w sektorze usług, który pozostaje dość wrażliwy na pandemiczne czynniki.
RBNZ wstrzymuje się z podwyżką przez lockdown

RBNZ wstrzymuje się z podwyżką przez lockdown

2021-08-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś o poranku poznaliśmy decyzję Banku Rezerwy Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych. Jeszcze kilka dni temu rynek oczekiwał podwyżki z 0,25% do 0,5%, jednak z powodu wprowadzenia lockdownu w Nowej Zelandii, stopy zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dolar NZD zareagował dynamicznym spadkiem, przez co notowania NZDUSD znalazły się na poziomach niewidzianych od listopada 2020 roku.
Za dolarem nie nadążysz

Za dolarem nie nadążysz

2021-08-18 Komentarz poranny TMS Brokers
W USA wczoraj rynki żyły danymi makro. W przypadku gdy dane inflacyjne i te z rynku pracy są już za nami, tym razem do pierwszego szeregu weszły te dotyczące sprzedaży detalicznej. Sektor ten rozpoczął trzeci kwartał od gwałtownego spadku. Produkcja przemysłowa pokazała jednak siłę. Pomimo skoku awersji do ryzyka (co było zobrazowane spadającymi indeksami giełdowymi), bezpieczne waluty (jen i frank) nie odnotowały wczoraj szczególnej aprecjacji.
Zapowiedzi dalszego wzrostu produkcji ropy naftowej z łupków w USA

Zapowiedzi dalszego wzrostu produkcji ropy naftowej z łupków w USA

2021-08-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po czterech spadkowych sesjach z rzędu, notowania ropy naftowej dzisiaj wyhamowały zniżkę. Ceny ropy naftowej Brent poruszają się powyżej poziomu 69 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy gatunku WTI oscylują w okolicach 66,50-66,60 USD za baryłkę. Tym samym, ceny obu gatunków ropy naftowej dotarły już do rejonu technicznego wsparcia, który zarówno w lipcu, jak i na początku sierpnia, zatrzymywał stronę podażową na rynku ropy naftowej.
Pogorszenie nastrojów na rynku akcji

Pogorszenie nastrojów na rynku akcji

2021-08-17 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować spadki na azjatyckim rynku akcji, co ma związek z pogarszającą się sytuacją pandemiczną w tamtym regionie, a także nerwową sytuacją geopolityczną w Afganistanie. Najmocniej traciły indeksy w Chinach, ale spadki oberwaliśmy także w Australii, Korei, czy Japonii. Wspomniane wydarzenia w Afganistanie nie przełożyły się jednak na pogorszenie nastrojów w Europie.