Optymistyczny początek roku na rynku ropy naftowej

Optymistyczny początek roku na rynku ropy naftowej
Data dodania: 2022-01-03 (13:21) Komentarz surowcowy DM BOŚ

O ile ostatni dzień starego roku przyniósł delikatne przeceny na rynku ropy naftowej, to w nowy rok surowiec ten wchodzi pewnym krokiem – ceny ropy naftowej dzisiaj powracają do zwyżek. Na razie ruch ten ma mało istotną wymowę, bowiem dziś rynki finansowe nadal funkcjonują w pewnym okołoświątecznym i noworocznym uśpieniu (nie działają giełdy na kilku kluczowych rynkach świata, z Chinami, Japonią i Wielką Brytanią na czele).

Jednak i tak w ostatnim czasie na rynku ropy naftowej możemy mówić o utrzymujących się optymistycznych nastrojach, które wynikają z coraz mniejszych obaw o negatywny wpływ pandemii Covid-19 na globalną gospodarkę, a co za tym idzie – na popyt na ropę naftową. Wiele wskazuje na to, że wariant Omikron nie wywróci rynku ropy do góry nogami tak, jak to robiły poprzednie fale pandemii – ponieważ nie przełoży się on na tak istotne restrykcje związane z transportem i przemieszczaniem się.

Do takich wniosków doszedł także techniczny komitet, działający w ramach OPEC+, który – jak podaje agencja Reuters, w swoim raporcie poprzedzającym spotkanie krajów rozszerzonego kartelu ocenił, że wpływ Omikrona na rynek ropy naftowej będzie łagodny i krótkotrwały.

Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy będzie upływała właśnie pod znakiem OPEC. Po pierwsze, już dzisiaj kraje kartelu spotykają się w celu omówienia kandydatur na kolejnego sekretarza generalnego tej organizacji, który zastąpiłby szefującego obecnie Nigeryjczyka, Mohammada Barkindo. Tymczasem kilka godzin wcześniej swoje spotkanie rozpocznie wspomniany komitet techniczny, stanowiący ciało doradcze dla OPEC+. Komitet ma ocenić fundamenty rynku ropy naftowej na kolejne miesiące.

Po drugie, jutro będzie miało miejsce spotkanie OPEC+, na którym zapadnie decyzja na temat kształtu porozumienia naftowego w lutym. Bazowy scenariusz zakłada dalsze podwyżki produkcji – czyli kolejne podwyższenie limitu wydobycia ropy łącznie o 400 tys. baryłek dziennie. Wiele wskazuje na to, że OPEC+, w obliczu rynkowego optymizmu, nie zdecyduje się na modyfikację tych działań.

KAWA

Świetny 2021 rok na rynku kawy.

Surowce mają za sobą świetny rok pod kątem stóp zwrotu. A wśród nich, pozytywnie wyróżniała się kawa, która okazała się jednym z liderów zwyżek wśród pozostałych surowców i towarów.

Zarówno notowania kawy arabica, jak i kawy robusta, zwyżkowały w 2021 roku o niebagatelne 80%. Był to rezultat głównie obaw związanych z produkcją tego towaru w Brazylii za sprawą tamtejszych susz i przymrozków w pierwszej połowie roku. Później dały o sobie znać także problemy z dostawami do lokalnych portów eksportowych. Ceny kawy na świecie są także wspierane przez problemy z eksportem z Wietnamu – największego na świecie producenta kawy gatunku robusta.

Obecnie sytuacja na rynku kawy pozostaje trudna, co stanowi fundamentalne wsparcie dla notowań tego surowca. Mimo zniżek cen arabiki w ostatnich tygodniach, nadal notowania tego towaru utrzymują się w trendzie wzrostowym.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii

Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii

2022-07-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poniedziałkową sesję na plusie, a dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Cena tego surowca oscyluje w okolicach 110 USD za baryłkę, nadal pozostając pod znaczącym wpływem obaw, zarówno tych związanych z popytem, jak i podażą ropy. W bieżącym tygodniu trochę bardziej przeważają jednak te drugie – nie tylko ze względu na wątły wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC, lecz także ze względu na rozpoczęty właśnie strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii.
Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

2022-07-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień w miarę neutralnie, co świetnie obrazuje obecną sytuację na tym rynku. Z jednej strony bowiem inwestorzy na świecie ewidentnie obawiają się recesji i tego, jak bardzo może ona negatywnie przełożyć się na popyt na ropę – ale z drugiej strony dane dotyczące popytu także nie napawają optymizmem i wskazują na możliwe problemy po tej stronie rynku.
Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.