Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Złoty zaczyna tracić

Złoty zaczyna tracić

2021-09-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowe słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy nie doprowadziły ostatecznie do wyraźniejszego osłabienia dolara- notowania EURUSD lekko opadają dzisiaj do 1,1870 po tym jak w piątek zaliczyły nieudaną próbę złamania trendu spadkowego przy 1,1910. Ten fakt może stać za obserwowaną dzisiaj nieznaczną słabością złotego. Kurs USDPLN pozostaje ponad poziomem 3,80, a EURPLN ponad 4,50. Kluczowe bariery są, zatem w grze jako ważne wsparcia.
Status quo utrzymany

Status quo utrzymany

2021-09-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Wrześniowe dane z rynku pracy USA okazały się rozczarowaniem, co… nie zmąciło dobrych nastrojów na Wall Street. Rynek wie, że ze strony Fed nie grozi mu żadne negatywne zaskoczenie. Coraz więcej danych i badań pokazuje, że silny interwencjonizm gospodarczy przy jednoczesnych licznych ograniczeniach pandemicznych wywołał nierównowagę, która powoduje frustrację producentów i presję cenową.

Co po NFP?

Co po NFP?

2021-09-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowy ranek przynosi mieszane wskazania dla dolara przed ważnymi publikacjami Departamentu Pracy USA o godz. 14:30. Po ostatnich słabszych danych ADP mediana, co do NFP (nowych etatów poza sektorem rolniczym) obniżyła się do 725 tys., a do tego dochodzą jeszcze obawy związane z rozwojem wariantu Delta, który mógł chociażby bardziej uderzyć w usługi.
Rynkowy game-changer?

Rynkowy game-changer?

2021-09-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Dzisiaj poznamy raport z amerykańskiego rynku pracy. Inne publikacje będą stanowiły jedynie tło i prawdopodobnie będą ignorowane przez rynek. Skoro Fed mocno przygląda się temu raportowi, tak samo uważnie będzie na niego patrzyła cała reszta uczestników rynku. Gwarancją jest jedynie wysoka zmienność na parach z dolarem amerykańskim. Pamiętajmy, że raport to nie tylko NFP i dlatego rynek będzie potrzebował chwili, żeby zinterpretować w jakiej kondycji znajdował się rynek pracy w sierpniu.
Czy NFP zatrzyma przecenę dolara?

Czy NFP zatrzyma przecenę dolara?

2021-09-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar od tygodnia znajduje się w zdecydowanym odwrocie. Zaczęło się od Jackson Hole, a sprawy skomplikowały się dodatkowo wobec słabego raportu ADP i wyższej inflacji w strefie euro, która pomaga wspólnej walucie. Wydaje się, że sprawa jest przegrana, ale być może w tym leży szansa dla dolara? W bieżącym tygodniu widać silny odpływ od dolara, szczególnie w kierunku walut wschodzących. Zyskał na tym też złoty, gdzie umocnienie przypisywane jest rekordowej od wielu lat inflacji, ale nie odbyłoby się ono w tej skali przy mocnym dolarze.
Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

2021-09-02 Komentarz giełdowy XTB
Jutro kolejne ważne wydarzenie z perspektywy globalnych rynków finansowych – raport z amerykańskiego rynku pracy, czyli z największej gospodarki na świecie. Raport ten jest o tyle kluczowy, ze względu na to, że Fed podejmuje swoje decyzje patrząc właśnie na to, jak sytuacja wygląda pod względem zatrudnienia. Wobec tego, czy jutro będziemy mieli zapieczętowaną zmianę polityki monetarnej? Czy wręcz przeciwnie Fed dostanie zielone światło do utrzymania polityki bez zmian?
Dolar wrażliwy na dane drugiego kalibru

Dolar wrażliwy na dane drugiego kalibru

2021-09-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Dolar nie umocnił się po silnych odczytach ISM oraz PMI dla przemysłu. Zareagował jednak deprecjacją na publikację ADP, która mocno rozczarowała. Narastają spekulacje co do jutrzejszych, rządowych danych na temat kondycji amerykańskiego rynku pracy. Eurodolar kroczy w kierunku 1,19. Z kolei ropa cały czas utrzymuje się wysoko po wczorajszym spotkaniu OPEC+. Firma ADP standardowo na dwa dni przed NFP podała swoje wyliczenia dotyczące nowych miejsc pracy w USA.
Trzymanie się jednej tezy

Trzymanie się jednej tezy

2021-09-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar próbuje odreagowywać wczorajszą przecenę wywołaną rozczarowującą publikacją szacunków ADP dotyczących rynku pracy, które podbiły oczekiwania, że piątkowy raport Departamentu Pracy nie przybliży FED do decyzji nt. taperingu - taki ruch na posiedzeniu 22 września jest mało prawdopodobny. Warto jednak pamiętać o tym, że wskazania z ADP bywały mylne, a rynki już od kilku dobrych dni zdają się rozgrywać scenariusz w którym wspomniany wrzesień nie będzie decyzyjny dla FED-u.
Złoty na ważnych technicznie poziomach

Złoty na ważnych technicznie poziomach

2021-09-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze w środę po południu notowania złotego zeszły w stronę ważnych technicznie poziomów - 4,50 zł za euro i 3,80 zł za dolara, a nawet symbolicznie je naruszyły. Wsparciem dla naszej waluty był przede wszystkim słaby dolar, który zareagował na rozczarowujący raport ADP obrazujący szacunki odnośnie nowych etatów w sektorze prywatnym za sierpień.
Kolejna wymówka dla Fed?

Kolejna wymówka dla Fed?

2021-09-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport ADP okazał się sporym rozczarowaniem, co szybko doprowadziło do… nowych rekordów technologicznego indeksu Nasdaq. Jeśli wskazania potwierdzi jutrzejszy raport NFP, Fed będzie mieć świetną wymówkę, aby nadal opóźniać taper, czyli ograniczanie dodruku pieniądza. Raport ADP pokazał wczoraj wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym na poziomie 374 tys., przy oczekiwaniach na poziomie 615 tys.
Nasdaq z kolejnym rekordem

Nasdaq z kolejnym rekordem

2021-09-01 Komentarz giełdowy XTB
Podczas pierwszej sesji w nowym miesiącu handlowym mogliśmy obserwować raczej dobre nastroje na rynku akcji. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu zakończyła się dziś na plusie. Francuski CAC40 zyskał ponad 1%, londyński FTSE100 zamknął się 0,43% wyżej, natomiast nieznacznie pod kreską znalazł się DAX, który stracił 0,09%.
Jaki będzie ten wrzesień?

Jaki będzie ten wrzesień?

2021-09-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy miesiąc przynosi mieszane wskazania dla dolara. W środę rano amerykańska waluta najbardziej zyskuje do franka i jena, a traci wobec walut Antypodów - dla dolara australijskiego wsparciem okazały się lepsze dane PKB za II kwartał. Generalnie dynamika zmian kursów nie przekracza 0,4 proc. Słabość franka może wynikać ze słów przedstawiciela SNB, który dał do zrozumienia, że niskie stopy procentowe na świecie mogą się jeszcze utrzymywać przez dłuższy czas, a bank centralny nie ma zbytnio narzędzi, aby przeciwdziałać spekulacjom na rynku nieruchomości.
Czas na podwyżkę

Czas na podwyżkę

2021-09-01 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatni dzień sierpnia relatywnie niewiele działo się na rynkach, ale dużo dzieje się w gospodarce. Docierają do nas dane, które coraz bardziej kwestionują dyskontowany przez rynek scenariusz trwałego ożywienia. W Polsce jednak publikacją dnia były wstępne dane o sierpniowej inflacji. Na rynku walutowym reakcja na dane o inflacji historycznie często zależała od grupy, do której zaliczana był kraj. Zastanówmy się przez chwilę – jak powinien zareagować kurs waluty, jeśli inflacja rośnie szybciej niż oczekiwano?
Różne reakcje na tą samą inflację

Różne reakcje na tą samą inflację

2021-09-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Inflacja to temat, który od kilku miesięcy nie schodzi z ust obserwatorów rynku, ale też gospodarstw domowych. Wzrost cen obserwowany jest na całym świecie, jednak reakcje banków centralnych na to zjawisko są różne. Część instytucji (MNB, CNB) otwarcie wskazuje na inflację, jako przyczynę rekalibracji polityki pieniężnej. Inne podkreślają podażowy charakter inflacji i stoją na stanowisku, że obecny wzrost cen ma charakter tymczasowy/przejściowy. W tym przypadku prawda zapewne leży gdzieś po środku.
Złoty - inflacja i co dalej?

Złoty - inflacja i co dalej?

2021-09-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorek przyniósł wyraźne umocnienie złotego, do czego przyczyniły się szacunki sierpniowej inflacji CPI, która wzrosła do rekordowych 5,4 proc. r/r. To nasiliło spekulacje, co do sygnalnej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, która mogłaby mieć miejsce w najbliższych tygodniach. Część inwestorów mogła się też zastanawiać, czy nie będzie analogii do Węgier, gdzie tamtejszy bank centralny zareagował zdecydowanie podwyższając aż trzykrotnie stopy procentowe w momencie, kiedy inflacja przekroczyła poziom 5,0 proc. r/r.
Słabe nastroje nie szkodzą Wall Street

Słabe nastroje nie szkodzą Wall Street

2021-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Z jednej strony obserwowaliśmy dzisiaj cofnięcie na większości indeksów na świecie. Trudno było doszukać się powodów tych ruchów oprócz stwierdzenia, że doszło do realizacji zysków po świetnych sesjach w piątek oraz poniedziałek. Z drugiej strony doświadczyliśmy publikacji słabych danych dotyczących nastrojów w Stanach Zjednoczonych, które doprowadziły jednak do pierwszego znaczącego odbicia na indeksach w ostatnich godzinach. Dlaczego tak się dzieje?
Rekordowa inflacja w Polsce, złoty w czołówce zyskujących walut

Rekordowa inflacja w Polsce, złoty w czołówce zyskujących walut

2021-08-31 Raport DM BOŚ z rynku walut
Według szacunków GUS opublikowanych o godz. 10:00 w sierpniu wskaźnik cen wzrósł o 5,4 proc. r/r przebijając prognozy ekonomistów na poziomie 5,1-5,2 proc. r/r. To nasiliło spekulacje, co do zmiany nastawienia przez RPP, która może nawet pójść scenariuszem węgierskim, gdzie przy podobnej inflacji Bank Węgier zdecydował się na trzy z kolei podwyżki stóp procentowych.
Czy dolar może się jeszcze osłabić?

Czy dolar może się jeszcze osłabić?

2021-08-31 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne pytanie inwestorów na ten moment brzmi kiedy Fed podejmie decyzję o rozpoczęciu redukcji skupu obligacji. Sam fakt taperingu jest przesądzony, teraz spekulacje dotyczą tego czy konkrety zostaną podane we wrześniu, listopadzie czy w grudniu. W tym tygodniu poznamy kilka kluczowych danych makro. Istnieje ryzyko rozczarowujących figur co może nadal osłabiać dolara.
Powell z opóźnionym zapłonem

Powell z opóźnionym zapłonem

2021-08-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Gdy wydawało się, że nudnawa konferencja w Jackson Hole przeszła do historii wczoraj na rynku pojawiły się bardzo mocne ruchy. Amerykańskie akcje drożeją, jakby dopiero odbijały od dołka, dolar traci, zaś waluty podwyższonego ryzyka zyskują. To wszystko pomimo coraz mniej ciekawych danych. Poniedziałek przyniósł wyraźny wzrost zainteresowania rynkami wschodzącymi. Widoczne to było na przykładzie umacniającego się południowoafrykańskiego randa oraz… wzrostów na GPW!
Złoty zyskuje dzięki sentymentowi, czeka na inflację

Złoty zyskuje dzięki sentymentowi, czeka na inflację

2021-08-31 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Globalny trend słabości dolara trwa nadal, a indeksy na Wall Street biją nowe rekordy. W takim środowisku złoty zyskuje, wspierany dodatkowo spekulacjami wokół odczytu inflacji CPI, której szacunki za sierpień zostaną opublikowane dzisiaj o godz. 10:00 przez GUS. Mediana oczekiwań to 5,1 proc. r/r, co jest kolejnym niechlubnym rekordem w ostatnich miesiącach, ale nie można wykluczyć, że inflacja nie będzie jeszcze wyższa.