Do tego już się przyzwyczailiśmy?

Do tego już się przyzwyczailiśmy?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-12-29 (10:56)

To jest jak film niemający końca - tak o kolejnej fali zakażeń COVID powiedział niedawno francuski premier, Jean Castex. Najnowsze statystyki pokazują, że we Francji realizuje się czarny scenariusz, jeżeli chodzi o dynamikę zakażeń. Obostrzenia do tej pory nie były znaczące, bardziej restrykcyjnie do pandemii podchodzą Niemcy, ale nie wykluczone, że bardziej radykalnych rozwiązań nie będzie. Po pierwsze jest na to za późno, po drugie nie notuje się wyraźnego wzrostu hospitalizacji i zgonów - według badań ich liczba przy Omikronie jest o 30-70 proc. niższa od Delty.

Niemniej kluczowa jest tu kwestia szczepień, oraz szybkiego podania dawki przypominającej - stąd też na tym koncentrować się będą teraz działania władz. Tym samym ta fala pandemii może być inna od poprzednich. Niewykluczone, że łatwość z jaką rozprzestrzenia się Omikron, to sygnał, że wbrew twierdzeniom szefa francuskiego rządu zbliżamy się do końca globalnych problemów z COVID.

Co na to rynki? Zachowanie cen ropy to sygnał, że inwestorzy nie zakładają globalnych lockdownów i większych komplikacji. Oczywiście jakaś niepewność będzie mieć miejsce i może przekładać się na sentyment i oczekiwania, co do działań banków centralnych (jak chociażby FED), ale nie można wykluczyć, że w przyszłym roku coraz częściej będziemy zaskakiwani tak, jak niedawno zrobił Bank Anglii - szef tej instytucji słusznie przyznał, że nie da się ocenić, czy Omikron doprowadzi do wyhamowania inflacji i trzeba działać, a nie czekać.
 EURUSD - euro pod presją Omikronu?

Płytki poświąteczny rynek robi swoje. Dzisiaj wspólna waluta jest pod presją za sprawą doniesień z Francji, gdzie odnotowano rekordowy odczyt - to blisko 180 tys. nowych zakażeń COVID. To rodzi pytania o nowe obostrzenia w Europie, chociaż teoretycznie Omikron nie podbija znacząco liczby hospitalizacji, oraz zgonów. W dłuższym terminie to niepewność jaką niesie nowa fala koronawirusa w większym stopniu może odbić się jednak na kursie dolara, niż euro (ECB nie będzie znacząco bardziej gołębi niż jest, a z kolei FED może rozczarować).

Technicznie powrót poniżej 1,13 może sugerować ponowne sprawdzenie okolic wsparcia przy 1,1260. Redukuje też prawdopodobieństwo wybicia górą z konsolidacji (wyjście ponad 1,1370) w niedługiej perspektywie.

Sytuacja na rynkach 29 grudnia

W środę uwagę zwraca minimalne podbicie dolara na szerokim rynku, co wiązane jest z lekkim schłodzeniem nastrojów na rynkach akcji. Wall Street wyhamowała zwyżki, co przełożyło się na korektę indeksów w Azji. Czy to wynik wzrostu obaw co do tempa rozprzestrzeniania się wariantu Omikron? Jak na razie to rynki raczej zupełnie ignorują ten temat zakładając, że nowa fala koronawirusa nie doprowadzi do nasilenia obostrzeń. W przestrzeni makro mamy pustkę, co nie stwarza pretekstów do wzrostu zmienności. Wall Street Journal spekuluje, co do obsady wolnych miejsc w FED. Mocną kandydatką jest Sarah Bloom Raskin, która miałaby zostać wiceprezeską odpowiedzialną za kwestie nadzoru. Poza tym szanse na miejsca w FED mają też Lisa Cook i Philip Jefferson.

W przestrzeni G-10 najsłabsze są dzisiaj korony skandynawskie (norweska traci 0,29 proc. wobec dolara, a szwedzka 0,23 proc.). Konkretnego powodu nie ma. Na pozostałych walutach zmienność nie przekracza 0,1 proc. Najsilniejszy jest dolar australijski.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.
Dolar nadal silny

Dolar nadal silny

2023-05-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsza sesja na rynkach walutowych była spokojna za sprawą świąt państwowych w kilku krajach, w tym na kluczowych globalnych rynkach: Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dzisiaj jednak inwestorzy tłumnie powracają na rynki finansowe, a wraz z nimi pojawiają się istotniejsze ruchy jako reakcje na niedawne wydarzenia. Amerykański dolar nadal pozostaje silny. Notowania indeksu FUSD pną się w górę do okolic 104,30 pkt., a para walutowa EUR/USD osuwa się w dół do okoli 1,068. Siła dolara wynika nadal głównie z osiągniętego kompromis dotyczący podwyższenia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych.
Kurs EUR/USD poniżej 1,07 USD

Kurs EUR/USD poniżej 1,07 USD

2023-05-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Z powodu obchodów w USA „Memorial Day” upamiętniającego obywateli USA, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej, amerykańskie rynki były wczoraj zamknięte. Jutro odbędzie się w Kongresie głosowanie nad osiągniętym porozumieniem w sprawie limitu zadłużenia rządu federalnego Stanów Zjednoczonych. Limit maksymalnego zadłużenia ma zostać zawieszony do stycznia 2025, a potem podniesiony o wielkość długu nagromadzonego do tego czasu.
Turecka lira na nowych minimach

Turecka lira na nowych minimach

2023-05-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień na rynkach walutowych rozpoczyna się spokojnie ze względu na brak sesji giełdowych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych (Dzień Pamięci) oraz Wielkiej Brytanii (Wiosenne Święto Bankowe).
Niemniej, weekend na rynkach upłynął pod znakiem dwóch ważnych wydarzeń, które będą w kolejnych dniach istotnie wpływały na wyceny walut. Pierwszym z nich jest porozumienie dotyczące limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych. Ta decyzja przełożyła się na pewien ruch spadkowy na rynku amerykańskiego dolara w początkowych godzinach dzisiejszej sesji.
Kryzy zadłużeniowy za nami?

Kryzy zadłużeniowy za nami?

2023-05-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Globalne rynki finansowe odetchnęły wreszcie z ulgą. Stało się tak pomimo, że historia zawsze pokazywała, że politykom na ostatnią chwilę zawsze udawało się znajdować rozwiązanie w temacie limitu zadłużenia. Nasdaq Composite urósł o 2,2 proc. i znalazł się najwyżej od sierpnia ubiegłego roku. Administracja Białego Domu oraz kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów zawarły wstępne porozumienie w sprawie przedłużenia oraz zawieszenia limitu zadłużenia.
Rynki celebrują porozumienie

Rynki celebrują porozumienie

2023-05-29 Poranny komentarz walutowy XTB
W poprzednich komentarzach pisałem o tym, że nie ma czegoś takiego jak faktyczne bankructwo USA, a nawet jego czysto techniczna forma jest bardzo mało realna. Euforyczna reakcja rynków na ogłoszone wstępne porozumienie powinna być postrzegana zatem bardziej jako odzwierciedlenie obecnych nastrojów. Teraz inwestorów czeka jednak powrót do szarej rzeczywistości. Zapowiedź bliskości porozumienia mieliśmy już w piątek, co wysłało amerykańskie rynki na tegoroczne maksima.
Inflacja w Japonii zaczyna spadać?

Inflacja w Japonii zaczyna spadać?

2023-05-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Podczas sesji azjatyckiej głównym tematem były dane o inflacji konsumenckiej z Japonii, a konkretnie odczyty z rejonu Tokio. Inflacja w maju nieco się obniżyła do 3,2 proc. r/r z 3,5 proc. r/r (oczekiwano jej wzrostu do 3,9 proc. r/r). Zaskoczenie niższym odczytem mieliśmy też w przypadku inflacji bazowej bez cen żywności - cofnięcie do 3,2 proc. r/r z 3,5 proc. r/r przy prognozie 3,3 proc. r/r, ale na wysokich poziomach pozostała tzw. inflacja superbazowa, czyli liczona z pominięciem świeżej żywności i energii - tutaj odnotowano jej przyspieszenie do 3,9 proc. r/r z 3,8 proc. r/r, chociaż był to odczyt zgodny z prognozą.