Końcówka roku bez fajerwerków

Końcówka roku bez fajerwerków
Data dodania: 2021-12-27 (15:16) Raport DM BOŚ z rynku walut

Wprawdzie ostatnie tygodnie przyniosły sporo emocji na rynkach, a perspektywy na 2022 r. ocenia się jako trudne, to jednak nie wydaje się, aby w ciągu tych kliku dni, które pozostały do końca roku, miało pojawić się coś, co mogłoby bardziej przesunąć notowaniami. Bankierzy centralni mają wolne, a w temacie COVID rynki zdyskontowały już potencjalne nasilenie restrykcji w związku z szybką transmisją Omikronu w krajach zachodnich (teraz co najwyżej mogą cieszyć się z tego, że niektóre rządy będą z nich rezygnować, jak może mieć to miejsce w Wielkiej Brytanii).

W kraju pojawiają się spekulacje wokół tego, czy NBP będzie interweniować na rynku złotego pod koniec roku w celu poprawienia swojego księgowego wyniku, który jest później przekazywany do budżetu. Osobiście oceniam to za mało prawdopodobne. Działania z 2020 r. były błędem, doprowadziły do nadszarpnięcia wizerunku banku centralnego, który powinien robić wszystko, aby stać na straży stabilizacji notowań własnej waluty. Zwracam tu uwagę na słowo stabilizacji, gdyż w przypadku walut emerging markets, to czy waluta jest słaba, czy silna często zależy od sentymentu na globalnych rynkach i oczekiwań wobec działań największych banków centralnych w temacie stóp procentowych. Od kilku tygodni można odnieść wrażenie, że NBP próbuje odbudować jakość komunikacji z rynkami finansowymi. Tym samym jakakolwiek interwencja prowadząca do osłabienia złotego, mogłaby zaprzepaścić podejmowane działania.

EURUSD - dryf wokół 1,13

Notowania EURUSD dryfują wokół poziomu 1,13. Przed Wigilią widoczna była próba pokonania okolic 1,1345, która nie była udana. Niemniej utrzymywanie się kursu powyżej 1,13, a także relatywnie dobre nastroje na rynkach (indeksy na Wall Street pozostają wysoko), może prowadzić do kolejnej próby podbicia w stronę 1,1345 i dalej testowania istotnego oporu przy 1,1370.

W krótkim okresie widać, że rynek jest jednak mocno ospały. Być może coś zmieni tu wejście inwestorów z USA po godz. 14.00.

Sytuacja na rynkach 27 grudnia

Poświąteczny poniedziałek jest zwyczajnie nudny - zmienność jest minimalna przy braku cenotwórczych informacji. Ubiegły tydzień zakończył się wzrostami indeksów na Wall Street, choć dzisiaj nie przekłada się to na dalsze osłabienie dolara - utrzymywane są jednak poziomy z piątku. W temacie COVID uwagę zwracają doniesienia o rezygnacji premiera Johnsona z wprowadzenia nowych obostrzeń przed Sylwestrem. Ogólnie jednak sytuacja pandemiczna w Europie pozostaje trudna. Najnowsze doniesienia naukowców sugerują, że ochrona przeciwko wariantowi Omikron wynikająca z podania tzw. boostera (trzeciej dawki szczepionki) zaczyna słabnąć już po 10 tygodniach.

Dużą zmienność notuje wciąż turecka lira - jej 5 proc. osłabienie dzisiaj jest jednak odreagowaniem umocnienia widocznego na otwarciu rynku w niedzielę wieczorem po informacjach o dużej konwersji dolarowych depozytów ludności w stronę tureckiej liry po ostatnich propozycjach prezydenta Erdogana - władze mają pokrywać niekorzystne różnice kursowe.

Dzisiaj w kalendarzu brakuje istotnych informacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nadal świętują Brytyjczycy i Kanadyjczycy, co może ograniczać handel.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar wyhamował

Dolar wyhamował

13:08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowana w poniedziałek słabość dolara wyhamowała - wtorkowe ruchy są niewielkie (najsilniejsze jest euro, które zyskuje 0,25 proc. wobec dolara, z kolei najsłabszy dolar nowozelandzki, który traci 0,31 proc.). Lepsze nastroje na Wall Street widoczne wczoraj wieczorem, zostały podkopane przez słabe wyniki spółki Snapchat, które zaważyły na sentymencie wokół spółek technologicznych, co przełożyło się na zachowanie indeksów w Azji.
EUR/PLN najniżej od końca lutego

EUR/PLN najniżej od końca lutego

10:12 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy skok w górę kursu EUR/USD o 1,25 proc. był najsilniejszy od 9 marca br. W trakcie 7 sesji kurs EUR/USD wzrósł ze swego 5-letniego minimum o prawie 3 proc., co było najsilniejszym tego typu ruchem od lipca 2020. Przyczyną tego odbicia się kursu euro względem amerykańskiego dolara była poniedziałkowa wypowiedź przewodniczącej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde sugerująca wyjście wysokości podstawowych stóp procentowych strefy euro na dodatnie poziomy do końca III kw. br. Obecnie stopa depozytowa ECB wynosi -0,5 proc.
EBC pomaga złotemu

EBC pomaga złotemu

09:11 Poranny komentarz walutowy XTB
Notowania złotego wobec euro pozostają względnie stabilne, ale nasza waluta umacnia się wobec dolara. To efekt zapowiedzi EBC, który po majowej „wpadce” zaczyna zmieniać front. Już przed majowym posiedzeniem EBC rynki oczekiwały zwrotu. Wiele banków centralnych od dawna podnosi stopy i część rynku oczekiwała, że EBC przynajmniej zakomunikuje taki kierunek. Tak się jednak nie stało i euro znalazło się pod presją, a kurs EURUSD znalazł się w okolicach 1,035, minimum z przełomu 2016 i 2017 roku.
Dlaczego rubel jest najmocniejszą walutą na świecie?

Dlaczego rubel jest najmocniejszą walutą na świecie?

2022-05-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Poranek ostatniego pełnego tygodnia maja jest dla rynków finansowych bardzo pozytywny. Niemal wszędzie obserwujemy próbę negowania obaw związanych ze spowolnieniem gospodarczym czy recesją. Silny w ostatnich amerykański dolar oddaje część swoich wzrostów, waluty krajów wschodzących, w tym również zaliczając polskiego złotego umacniają się, a kontrakty na indeksy giełdowe zaliczają kolejną próbę odbicia. Jest jednak rynek, który teoretycznie dominuje wzrostami mierząc zmianę od początku roku. Jest to rosyjski rubel. Jakim cudem waluta kraju, który niemal upadł pod ciężarem sankcji jest taka mocna? To efekt sztucznej wyceny.
Gdzie Wall Street znajdzie swój dołek?

Gdzie Wall Street znajdzie swój dołek?

2022-05-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Negatywne czynniki na rynku biorą ponownie górę. Od rana wczoraj słabo radziły sobie indeksy europejskie a sentyment znacznie się pogorszył kiedy do gry weszli inwestorzy z Wall Street. Benchmarki amerykańskie straciły ponad 4 proc. co jest największa wyprzedażą od ok. 24 miesięcy. Wzrósł tym samym popyt na obligacje, cena ich wzrosła a rentowności obniżyły się. Odbicie na EUR/USD zostało zatrzymane ale nie całkowicie zniwelowane.
Trudne chwile przed złotym?

Trudne chwile przed złotym?

2022-05-19 Poranny komentarz walutowy XTB
We wczorajszym komentarzu pisałem o tym, że dość dynamiczna poprawa sentymentu na rynkach była głównie ulgą po tym, jak rynek przetrwał turbulencje na kryptowalutach. Nic nie zmieniło się natomiast w fundamentach szerokiego rynku, o czym inwestorzy przekonali się podczas wczorajszej sesji na Wall Street. Środa zapowiadała się dość spokojnie, bo w kalendarzu brakowało istotnych publikacji. Można powiedzieć wręcz, że rynek dobrze przyjął wtorkowe wystąpienie szefa Fed, który ostrzegał przed przyspieszeniem działań, jeśli inflacja nie będzie spadać.
Co spowodowało wzrosty na EUR/USD?

Co spowodowało wzrosty na EUR/USD?

2022-05-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Główna para walutowa urosła wczoraj do 1,0550 odbijając tym samym od technicznego dołka sprzed kilku lat zlokalizowanego na 1,0350. O zmianie trendu nie ma oczywiście mowy, na razie to jedynie naturalna korekta. Dolar jest mocno wykupiony i realizacja zysków z długich pozycji w USD mogła wpłynąć na ruch w kierunku północnym głównej pary walutowej. Dodatkowo wspólna waluta została wsparta przez wypowiedzi Klaasa Knota – zasiadającego w radzie Prezesów EBC.
Odwilż czy zmiana trendu?

Odwilż czy zmiana trendu?

2022-05-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Od ubiegłego czwartku na rynkach obserwujemy poprawę nastrojów. Zawitała ona także na rynek walut, gdzie dolar osłabił się pomimo dobrych danych z USA. W Polsce GUS podał bardzo dobre dane za pierwszy kwartał. Globalna poprawa nastrojów to głównie efekt przesilenia, które w ubiegłym tygodniu wywołał upadek kryptowaluty Luna. Mimo, że było to wstrząs nie tylko dla rynku krypto, fakt iż nie doszło do głębszego załamania (m.in. utrzymały się inne ważniejsze stablecoiny) musiał zostać odebrany jako ulga.
Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę

Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę

2022-05-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Po wczorajszym lekkim zawahaniu (WIG-20 -0,19 proc., DAX –0,45 proc., S&P 500 -0,39 proc.) rynki akcji na świecie sprawiały dziś rano wrażenie, że chcą kontynuować próby kontynuacji rozpoczętego pod koniec poprzedniego tygodnia wzrostu. WIG-20 zwyżkował na początku wtorkowej sesji o 0,76 proc., DAX rósł o +0,95 proc., a cena kontraktów na S&P 500 zyskiwała +0,56 proc.
Jak długo Fed będzie mówił o nadmiernej inflacji?

Jak długo Fed będzie mówił o nadmiernej inflacji?

2022-05-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że Rezerwa Federalna od dłuższego czasu prowadzi retorykę chęci totalnej walki z inflacją. Oczywiście można było zacząć pewne działania wcześniej, gdyż teraz widać już możliwe sygnały spowolnienia. Mimo tego Fed nie zmienia swojego zdania i w dalszym ciągu mówi o nadmiernej inflacji. Warto spojrzeć jak zachowywał się rynek do momentu podkreślania inflacji przejściowej i jak zachowywał się po zmianie zdania. Co może się stać, jeśli podwyżki wpłyną na oczekiwania inflacyjne i Fed porzuci swoje zdanie o nadmiernej inflacji?