Pierwszy od 20 lat roczny spadek importu ropy naftowej do Chin

Pierwszy od 20 lat roczny spadek importu ropy naftowej do Chin
Data dodania: 2022-01-14 (09:31) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały, ale dzisiaj odrabiają straty i póki co nie oddalają się istotnie od okolic ubiegłorocznych maksimów w rejonie 84-86 USD za uncję. Najbliższe dni mogą być na tym rynku decydujące, chociażby właśnie ze względu na dotarcie cen ropy do istotnych technicznych poziomów, przy jednoczesnym wejściu cen tego surowca w poziom wykupienia.

O ile techniczna sytuacja na rynku ropy naftowej sprzyja korekcie spadkowej, to inwestorzy wyczekują na konkretny impuls – bo póki co na rynku tym utrzymują się w miarę pozytywne nastroje, związane z brakiem istotnych lockdownów w wyniku wariantu Omikron oraz obawami o podaż ropy naftowej w niektórych krajach.

Niemniej, fundamentalnie ceny ropy naftowej nie mają już istotnych powodów, by kontynuować zwyżki – zwłaszcza w obliczu bardzo prawdopodobnego pojawienia się na tym rynku nadwyżki w bieżącym roku, zapowiadanej zarówno przez OPEC, jak i Międzynarodową Agencję Energetyczną.

Niepokojące informacje napływają także ze strony Chin. Jak pokazały najnowsze dane, w 2021 roku import ropy naftowej do Chin znalazł się na poziomie średnio 10,26 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek o 5,4% w ujęciu rdr. To pierwszy roczny spadek importu ropy naftowej do Państwa Środka od 2001 r., a więc od 20 lat. Warto zaznaczyć, że Chiny były główną siłą napędzającą globalny handel ropą naftową w ostatnich latach – odpowiadały za 44% wzrostu popytu na ropę od roku 2015.

Z kolei Stany Zjednoczone wczoraj poinformowały o sprzedaży 18 mln baryłek ropy naftowej z rezerw strategicznych do 6 firm, w tym Exxon Mobil i Valero Energy. Niemniej, ten ruch był zapowiadany, więc nie jest on zaskoczeniem dla inwestorów. O ile wyprzedaż rezerw strategicznych następuje na rynku ropy wyjątkowo rzadko, to fundamentalnie niewiele zmieni, bowiem stanowi jedynie ułamek dziennego globalnego popytu na ropę.

MIEDŹ

Mieszane dane dot. importu miedzi do Chin w 2021 r.

Notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych przekraczają poziom 4,50 USD za funt i znajdują się na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia najlepiej od października poprzedniego roku.

Tymczasem dzisiaj w centrum uwagi na tym rynku są dane z Chin, które pokazują nie tylko informacje na temat grudniowego importu surowców do Państwa Środka, lecz – w rezultacie – także podsumowujące dane za cały 2021 rok. W przypadku miedzi, pokazują one, że w samym grudniu ub.r. Chiny importowały nieco ponad 589 tys. ton miedzi, co oznaczało zwyżkę w porównaniu do listopada (510,4 tys. ton) i było najwyższym poziomem od października 2020 r.

Z kolei w całym 2021 r. Chiny importowały 5,53 mln ton miedzi, co oznaczało spadek w stosunku do rekordowego 2020 r. Niemniej, spadek dotyczył nieprzetworzonej miedzi, podczas gdy import koncentratu miedzi w ubiegłym roku zwyżkował do rekordowych 23,4 mln ton.

Ogólnie, sytuacja w Chinach budzi mieszane uczucia. Dane makro z tego kraju pozostają w miarę dobre, ale zamieszanie wokół tamtejszego sektora budowlanego oraz większe restrykcje środowiskowych i prawne dotyczących przemysłu, z pewnością nie pozostaną bez wpływu na popyt na surowce. W przypadku miedzi jednak solidnym wsparciem są perspektywy dużego popytu na ten metal nie tylko w tradycyjnych sektorach, takich jak budownictwo czy transport – lecz także w nowoczesnych branżach, związanych z transformacją energetyczną.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polityka nadal na pierwszym planie na rynku ropy naftowej

Polityka nadal na pierwszym planie na rynku ropy naftowej

10:13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień nie przynosi istotnych zmian na rynku ropy naftowej. Nie oznacza to bynajmniej, że jest na nim nudno – wręcz przeciwnie: po tym, jak w poprzednim tygodniu pojawił się istotny wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów, w tym tygodniu także głównym czynnikiem wpływającym na ceny ropy pozostają napięcia geopolityczne. Na razie więc na rynku ropy nadal jest nerwowo – co w praktyce przełożyło się na dotarcie cen tego surowca do okolic 90 USD za baryłkę, czyli do ostatniej istotnej bariery przed poziomami trzycyfrowymi.
Europa w trudnej sytuacji pod kątem dostaw gazu ziemnego

Europa w trudnej sytuacji pod kątem dostaw gazu ziemnego

2022-01-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach notowania gazu ziemnego powróciły do zwyżek. W rezultacie, cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych znów znajduje się powyżej psychologicznej bariery na poziomie 4 USD za mln BTU. Sytuacja na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych jest relatywnie spokojna w porównaniu do tej, którą obserwujemy w Europie. Amerykańscy producenci ropy naftowej i gazu ziemnego ze skał łupkowych w ostatnich miesiącach systematycznie zwiększają wydobycie, co sprawia, że w samych USA obecnie nie występuje realne zagrożenie niedostatkiem gazu.
Wzrost importu ropy naftowej do Indii

Wzrost importu ropy naftowej do Indii

2022-01-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, jednak nie zdołały wybić się na nowe tegoroczne maksima. W ostatnich godzinach ceny ropy oddały część zwyżek z pierwszych godzin poniedziałkowej sesji. Nadal jednak notowania ropy WTI poruszają się w rejonie 83-84 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w okolicach 87 USD za baryłkę. Z pewnością kluczowym tematem na rynku ropy naftowej pozostają obawy o konflikt zbrojny na Ukrainie.
Napięcia geopolityczne wsparciem dla cen ropy naftowej

Napięcia geopolityczne wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-01-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Cena ropy Brent powróciła ponad 88 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI wzrosły do okolic 85,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach, ceny ropy naftowej dotarły więc do okolic tegorocznych (a jednocześnie, kilkuletnich) maksimów. Zwyżkom notowań tego surowca sprzyjają przede wszystkim napięcia geopolityczne, pojawiające się w różnych rejonach świata.
Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową

Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową

2022-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po imponującej zwyżce notowań ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia i dotarciu cen tego surowca do najwyższych poziomów od 2014 roku, na rynku tym pojawiła się kontra sprzedających. Od środy cena ropy WTI delikatnie spada, niemniej nie oddala się od wypracowanych niedawno kilkuletnich maksimów. Wczoraj impulsem do zniżki cen ropy naftowej okazały się dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Ropa i inflacja – temat powraca

Ropa i inflacja – temat powraca

2022-01-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej dzieje się dużo. Notowania tego surowca znajdują się na dobrej drodze do zakończenia już kolejnego tygodnia zwyżką – co w przypadku ropy Brent byłoby piątą zwyżką z kolei, a w przypadku ropy naftowej WTI – czwartą. Oba gatunki ropy naftowej są obecnie najdroższe od jesieni 2014 roku, czyli od ponad 7 lat. Ropa naftowa ma za sobą długą falę zwyżek. Notowania tego surowca wzrosły o imponujące 50% w 2021 roku, a w 2022 roku mają już na koncie około 14-procentową zwyżkę.
Cena ropy nadal blisko tegorocznych szczytów

Cena ropy nadal blisko tegorocznych szczytów

2022-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dotarciu notowań ropy naftowej do ponad siedmioletnich maksimów, dzisiaj ceny tego surowca delikatnie spadają. Odreagowanie ma jednak niewielką skalę, a notowania ropy pozostają blisko wypracowanych wczoraj tegorocznych maksimów. Dla ropy WTI oznacza to poziomy przekraczające 85 USD za baryłkę, a dla notowań ropy Brent są to okolice 88 USD za baryłkę. Wysokie ceny ropy naftowej to efekt obaw o podaż tego surowca w obliczu pojawiających się napięć geopolitycznych, dotyczących m.in. Rosji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Ropa naftowa Brent najdroższa od 2014 roku

Ropa naftowa Brent najdroższa od 2014 roku

2022-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w listopadzie ubiegłego roku obecnie nie ma już śladu. W grudniu i w pierwszej połowie stycznia ceny ropy odrabiały straty, a wzrosty bywały dynamiczne. W rezultacie, obecnie cena ropy naftowej WTI dotarła już do poziomu 85 USD za baryłkę, a więc okolic ubiegłorocznych maksimów. Natomiast jeszcze większe emocje wzbudza sytuacja na rynku ropy Brent, której notowania dzisiaj rano sięgnęły 88 USD za baryłkę, tym samym docierając do najwyższych poziomów od grudnia 2014 roku. Są to więc najwyższe ceny ropy tego gatunku od ponad siedmiu lat.
Obawy o podaż motorem do zwyżek cen ropy naftowej

Obawy o podaż motorem do zwyżek cen ropy naftowej

2022-01-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień silnym wzrostowym akcentem. W piątek dotarły one bowiem do poziomów lokalnych maksimów z poprzedniego roku, a dzisiaj utrzymują się w rejonie wypracowanych wtedy poziomów. Notowania ropy Brent znajdują się w pobliżu poziomu 86 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent oscyluje w rejonie 83 USD za baryłkę.
Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

2022-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dwóch sesjach dynamicznych zwyżek, notowania ropy naftowej dzisiaj rano kierują się w dół, oddając część wczorajszych wzrostów. Niemniej, zarówno ceny ropy Brent, jak i WTI, utrzymują się wyraźnie powyżej poziomu 80 USD za baryłkę, a tym samym, blisko lokalnych maksimów z jesieni 2021 roku, kiedy to ceny ropy sięgnęły 84-86 USD za baryłkę.