Dlaczego dolar zyskał?

Dlaczego dolar zyskał?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2022-01-17 (13:23)

Piątkowe dane z USA były słabe - siadła zwłaszcza grudniowa sprzedaż detaliczna i pogorszyły się styczniowe nastroje konsumentów. Rekordy zakażeń Omikronem nie napawają optymizmem, co do perspektyw wzrostu gospodarczego na I kwartał. Swoje prognozy zaczynają obniżać instytucje finansowe (np. Goldman Sachs). Nie zmienia to jednak faktu, że ekonomiści za winnego tego stanu rzeczy wskazują rekordową inflację i zaniechania FED w ostatnich miesiącach.

To sprawia, że oczekiwania, co do marcowej podwyżki o 25 p.b. skoczyły do ponad 90 proc. Zaznaczyło się to w podbiciu rentowności (powrót 10-letnich obligacji do 1,79 proc.) i umocnieniu dolara.

Czy to może być jednorazowy ruch? Zastanówmy się. Kombinacja słabszych danych makro i nieuniknionej podwyżki stóp procentowych może mocniej uderzyć w Wall Street. Ta nie obroni się, jeżeli sama zacznie wątpić (czy wyniki spółek będą lepsze, czy gorsze przy takim środowisku?). Wtedy możemy zobaczyć wyraźniejsze podbicie awersji do ryzyka na świecie, co niektórzy będą też tłumaczyć rozprzestrzeniającym się w USA, ale i też Azji, wariantem Omikron. W takim układzie dolar może być dobrą alternatywą poza tradycyjnymi bezpiecznymi przystaniami.

Dzisiejsze święto w USA nieco utrudnia interpretację pewnych scenariuszy, jakie mogą wydarzyć się w tym tygodniu. Niemniej warto być przygotowanym na nieoczekiwany dla wielu obrót spraw już od jutra.

Sytuacja na rynkach 17 stycznia

W poniedziałek rano na dolarze nie widać wyraźniejszego kierunku, ale podobnie jest z rynkami akcji. W piątek Wall Street wybroniła się przed większą przeceną, ale dzisiaj Amerykanie mają wolne ze względu na Dzień Martina Lutera Kinga. Nastroje w Azji są mieszane, względnie dobre odczyty makro z Chin, w tym decyzja tamtejszego banku centralnego o obniżce jednorocznej stopy pożyczek (MLF), oraz jednotygodniowej reverse-repo o 10 p.b., przysłaniają niepokojące doniesienia związane z Omikronem. Pekin zamyka się na przyjezdnych po wykryciu tego wariantu COVID, a chaos podbija fakt planowanej na luty zimowej olimpiady. O restrykcjach coraz głośniej mówią też Japończycy. W Europie sentyment nie jest taki zły, na plus warto odnotować doniesienia o poluzowaniu obostrzeń w Holandii.

W przestrzeni FX najgorzej radzą sobie korona szwedzka, oraz jen. Niemniej USDJPY odreagowuje wcześniejszy ruch w dół wywołany spekulacjami nt. dyskusji nad scenariuszem podwyżki stóp procentowych przez Bank Japonii (jutrzejsze posiedzenie banku centralnego powinno rozwiać te obawy). Pozostałe waluty notują niewielkie zmiany. Funt minimalnie zyskuje - mimo, że zamieszanie wokół imprezy premiera Johnsona nadal trwa, to szefostwo torysów nie widzi jednak powodów do zmiany lidera partii. Z kolei euro zignorowało słowa Isabel Schnabel z Europejskiego Banku Centralnego, która przestrzegła, że pośpieszna decyzja o podwyżce stóp procentowych mogłaby zaszkodzić ożywieniu gospodarczemu. Rynek bardziej będzie się koncentrował na doniesieniach z posiedzenia ECB w najbliższy czwartek (chociaż "gołębia" narracja może się nadal przebijać).
W kalendarzu nie ma dzisiaj istotnych publikacji, a święto w USA może dodatkowo wpływać na aktywność rynku.

USDRUB - rośnie prawdopodobieństwo wybicia górą

Zeszłotygodniowe rozmowy z Rosją w sprawie sytuacji na Ukrainie zakończyły się niczym (żądania Moskwy uznano za nierealne), co sprawia, że rosną obawy, co do eskalacji konfliktu. W zeszły piątek CNN podała powołując sie na informacje wywiadu, że Rosjanie mogą szykować prowokacje na Ukrainie, mające być pretekstem do militarnej interwencji. To wszystko negatywnie odbija się na rublu, który ostatnio nie skorzystał z lepszej passy walut surowcowych.

Ten tydzień może być trudniejszym okresem dla ryzykownych aktywów, jeżeli dojdzie do dalszego pogorszenia się nastrojów na Wall Street. Dolar pozostanie jednak silny ze względu na oczekiwania, co do marcowej podwyżki stóp przez FED. Jeżeli na to nałożymy polityczne problemy rubla, to o wybicie szczytu z 6 stycznia przy 77,16 może nie być trudno.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?