Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Rynek musi zwrócić uwagę na dane o inflacji

Rynek musi zwrócić uwagę na dane o inflacji

2021-10-15 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Nadchodzący tydzień nie będzie obfitował w twarde publikacje makroekonomiczne. Do takim można będzie zaliczyć jedynie dane o inflacji z Wielkiej Brytanii oraz Strefy euro, jednak powinny one mieć ograniczony potencjał cenotwórczy. W odniesieniu do wysp interesujące zapowiada się sprzedaż detaliczna, która pokaże na ile kraj naprawdę zmaga się z szokiem podażowym. Najbardziej interesująco prezentuje się ostatni dzień tygodnia, kiedy poznamy wstępne odczyty wskaźników koniunktury PMI dla rozwiniętych gospodarek.
Inflacja coraz wyżej

Inflacja coraz wyżej

2021-10-15 Komentarz walutowy XTB
Dzisiaj z pewnością z perspektywy polskiego rynku warto zwrócić uwagę na dalszy wzrost inflacji. Już wstępny odczyt za wrzesień był sporym zaskoczeniem, dlatego inflacja już niemal blisko 6% powoduje duże obawy o stabilność cen w Polsce. Czy wobec tego powinniśmy oczekiwać dalszych podwyżek stóp procentowych? Dzisiaj o godzinie 10:00 poznaliśmy inflację z Polski za wrzesień. Nikt nie oczekiwał większych fajerwerków po odczycie wstępnym, który pokazał już odczyt na poziomie 5,8%. Ostatecznie inflacja za wrzesień wyniosła 5,9% r/r, czyli mamy nowy rekord od niemal początku tego tysiąclecia.

Złoty dołączy do elitarnego grona?

Złoty dołączy do elitarnego grona?

2021-10-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek dolar kontynuuje obserwowane w ostatnich dniach cofnięcie, chociaż w przestrzeni G-10 nadal gorzej zachowuje się jen w ślad za obserwowanym odbiciem rentowności amerykańskich obligacji po kilku dniach ich spadków. Swoje robi też poprawiający się sentyment na rynkach akcji - zwyczajowo nie sprzyjało to umocnieniu jena. Na szerokim rynku uwagę zwraca słabość tureckiej liry, co wiąże się z ostatnimi wydarzeniami zmierzającymi do dalszej erozji zaufania wobec tamtejszych decydentów.
Pół miliona baryłek dodatkowego popytu na ropę dziennie

Pół miliona baryłek dodatkowego popytu na ropę dziennie

2021-10-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej nadal jest silna. W rezultacie, notowania tego surowca mają znaczne szanse na zakończenie tego tygodnia na plusie – jako już szósty wzrostowy tydzień z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI nadal wyraźnie przekraczają 81 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent poruszają się powyżej 84 USD za baryłkę. Bieżący tydzień przynosi publikację istotnych cyklicznych raportów, dotyczących globalnego rynku ropy naftowej.
Odreagowanie dolara

Odreagowanie dolara

2021-10-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Przyszłe zmiany w polityce monetarnej Fed-u wydają się być już mocno w „cenach”. Dolar kolejny dzień osłabia się. Wymowna była środowa reakcja EUR/USD, który po danych inflacyjnych zszedł na moment na niższe poziomy, po czym w kolejnych godzinach wspinał się coraz wyżej. Widać również, że Wall Street nie robi sobie nic ze zbliżającej się normalizacji i kolejny dzień indeksy barwią się na kolor zielony. Oczywiście pomaga sezon wyników. Jak na razie banki pokazują siłę.
Mocne wyniki napędzają Wall Street

Mocne wyniki napędzają Wall Street

2021-10-14 Komentarz giełdowy XTB
Obserwujemy wyraźne pobudzenie zmienności na rynkach. Po kilku niemrawych sesjach, istnieje szansa, że dzisiejsza sesja przyniesie wybicie ze spadkowego trendu na większości rynków, który utrzymuje się od niemal początku września. Czy to efekt dobrych wyników? Czy jednak niedowierzania gotowości Fedu do rozpoczęcia taperingu programu QE?
Rozpoczęcie taperingu w tym roku przesądzone?

Rozpoczęcie taperingu w tym roku przesądzone?

2021-10-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji poznaliśmy wrześniowe dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych, która po raz kolejny przyspieszyła. Co prawda wskaźnik bazowy CPI okazał się zgodny z oczekiwaniami, jednak inflacja CPI w ujęciu rocznym skoczyła z 5,3 do 5,4%, a w ujęciu miesięcznym z 0,3% do 0,4%. Utrzymanie się inflacji na wysokim poziomie wywiera presję na politykę Fed i przybliża w czasie jej normalizację. Wydaje się więc, że Fed rozpocznie proces ograniczania programu skupu aktywów jeszcze w tym roku (niewykluczone, że nawet w listopadzie).
Przestrzeń do słabszego dolara

Przestrzeń do słabszego dolara

2021-10-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi mieszany obraz dla dolara, chociaż jest on słabszy względem większej ilości walut. Pośrednio też wpływ na wspomnianą statystykę ma fakt technicznego odreagowania niektórych z nich po ruchu, jaki zrealizował się wczoraj wieczorem. Opublikowane zapiski z wrześniowego posiedzenia FED nie dały impulsu wzrostowego dla dolara - członkowie gremium byli zgodni, co do tego, że tapering należy rozpocząć jeszcze w tym roku (w listopadzie lub grudniu, w zależności od tego jakie będą odczyty makro), a jego skala na początku powinna wynieść 15 mld USD miesięcznie, a proces może zostać zakończony do połowy przyszłego roku.
Rośnie ryzyko trwałej inflacji

Rośnie ryzyko trwałej inflacji

2021-10-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Inflacja w USA nadal rośnie. Odczyt CPI za wrzesień przebił prognozy i wyniósł 5,4 proc. To wartość najwyższa od 2008 roku. Wzrosło średnioterminowe ryzyko inflacji w Stanach Zjednoczonych. Głównie może martwić wzrost czynszów. Z kolei większe wzrosty inflacji były ograniczane przez spadki cen wynajmu aut czy biletów lotniczych. Wczoraj minutki FOMC wskazały, że proces taperingu mógłby rozpocząć się w połowie listopada lub grudnia.
OPEC, EIA: Spadek zarówno popytu na ropę, jak i podaży ropy

OPEC, EIA: Spadek zarówno popytu na ropę, jak i podaży ropy

2021-10-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej utrzymują się na tegorocznych (a jednocześnie kilkuletnich) maksimach, przekraczających poziom 80 USD za baryłkę. Wsparciem dla notowań ropy naftowej pozostaje napięta sytuacja na rynkach surowców energetycznych, ale obawy zaczynają budzić spekulacje, że tak wysoki poziom cen ropy naftowej hamuje już popyt na ten surowiec. Wczoraj pojawiły się dwa istotne cykliczne raporty, nakreślające sytuację na rynku ropy naftowej oraz prognozy na rok kolejny.
W oczekiwaniu na minutes FOMC

W oczekiwaniu na minutes FOMC

2021-10-13 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować mieszane nastroje na europejskim rynku akcji. Podczas gdy niemiecki DAX rozpoczął handel od wzrostów i zamknął się 0,68% wyżej, tak włoski FTSE MIB stracił 0,12%,a hiszpański IBEX35 przecenił się 0,61%. Patrząc z kolei na GPW, dziś została przerwana ostatnia wzrostowa passa. Indeks WIG20 stracił w środę 0,83%, jednak w skali całego tygodnia wciąż pozostaje na plusie. Jeśli chodzi o poszczególne spółki, dziś najmocniej wśród blue chipów traciły akcje banków, spadki na Pekao i PKO BP sięgnęły 2%, a walory Santandera przeceniły się niemal 3%.
Korzystny splot wydarzeń?

Korzystny splot wydarzeń?

2021-10-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar jest słabszy względem zdecydowanej większości walut. Wpływ na to może mieć cofnięcie się rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie powróciły poniżej 1,60 proc. schodząc do 1,58 proc.), a także wytracenie tempa zwyżek na rynku ropy (czy ceny baryłki WTI zejdą w tym tygodniu poniżej 80 USD?). Przed nami teoretycznie ważne dane o inflacji CPI w USA, oraz zapiski FED z wrześniowego posiedzenia - praktycznie wątek taperingu w listopadzie wydaje się być już przesądzony.
Czy CPI rozrusza eurodolara?

Czy CPI rozrusza eurodolara?

2021-10-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś poznamy minutki wrześniowego posiedzenia FOMC. Rynek będzie szukał wskazówek dotyczących kształtu prowadzonej polityki monetarnej przez Fed w bliższej i dalszej przyszłości. Wcześniej jednak na rynek zostaną wypuszczone dane dotyczące inflacji. Wczoraj MFW obniżyło prognozę globalnego wzrostu gospodarczego.
W obliczu ostrzeżeń głównej ekonomistki Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dotyczących ryzyka inflacji, dzisiejsze dane nabierają dodatkowego znaczenia.
Rynek oczekuje kolejnych podwyżek

Rynek oczekuje kolejnych podwyżek

2021-10-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Sytuacja na krajowym rynku przysłania dość spokojne w tym tygodniu rynki globalne, gdzie piętrzące się problemy na razie nie odbijają się bardzo na notowaniach. W Polsce natomiast inwestorzy coraz śmielej wyceniają kolejne podwyżki stóp, co przyczynia się do mocnej hossy na GPW, ale na złotego ma wpływ niewielki. Rynek został zaskoczony podwyżką stóp ze strony RPP i bardzo chciał usłyszeć skąd wzięła się taka zmiana w przekazie Rady. Tego jednak nie dowiedzieliśmy się na czwartkowej konferencji prezesa Glapińskiego, więc inwestorzy dopowiedzieli sobie sami.
Spadek importu ropy naftowej do Chin

Spadek importu ropy naftowej do Chin

2021-10-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje silna, a notowania tego surowca – mimo że wyhamowały zwyżkę – poruszają się w okolicach tegorocznych maksimów. O ile zwyżkom cen ropy naftowej nadal sprzyjają rosnące ceny pozostałych surowców energetycznych oraz obawy o podaż, to przy obecnych poziomach cenowych na pierwszy plan zaczynają wychodzić również obawy związane z możliwym spadkiem popytu na ropę i produkty ropopochodne właśnie w wyniku wyższych cen surowca.
Czy sezon wyników zmieni obraz Wall Street?

Czy sezon wyników zmieni obraz Wall Street?

2021-10-12 Komentarz giełdowy XTB
Brak jest nowych impulsów dla rynku giełdowego na całym świecie, a w szczególności dla Wall Street. To zmieni się się jednak jutro wraz z rozpoczęciem sezonu wyników na Wall Street. Czego w takim razie oczekiwać? Oczekiwania są całkiem wysokie, gdyż oczekuje się odbicia zysków o 27,6% w stosunku rocznym oraz wzrostu przychodów o 14,9% w porównaniu do III kwartału zeszłego roku. Oczywiście zeszły rok był specyficzny, ale i tak w III kwartale obserwowaliśmy wyraźne ożywienie po pierwszym ataku pandemii.
Niełatwa interpretacja

Niełatwa interpretacja

2021-10-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi nadal mieszane nastroje wokół dolara, podobnie jak miało to miejsce w poniedziałek. Chociaż w USA świętowano wczoraj Dzień Kolumba, to Wall Street pracowała normalnie i pomimo obiecującego startu zakończyła handel spadkami. Przekroczenie przez ropę WTI kolejnej cenowej bariery w postaci 80 USD za baryłkę przyniosło eskalację obaw, co do kryzysu energetycznego i jego potencjalnych skutków - stagflacja, zmniejszenie zysków spółek itd.
Pogłębiające się dywergencje

Pogłębiające się dywergencje

2021-10-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Podczas gdy nikt nie ma wątpliwości, że Rezerwa Federalna pomału wychodzi ultra luźnej polityki pieniężnej, uwagę przykuwa sytuacja w Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele BoE coraz mocniej wyrażają obawy związane z rosnącą inflacją. Złoty stabilizuje się po rozchwianym ubiegłym tygodniu. Na większą zmienność trzeba będzie jednak poczekać prawdopodobnie do piątku. Po jastrzębich sygnałach wysyłanych przez niektórych członków MPC (Saunders, Bailey), podwyżka stóp procentowych wydaje się być nieuchronna.
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

2021-10-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ani słabsze wrześniowe dane o zatrudnieniu, ani niejasność co do podniesienia limitu zadłużenia nie zaszkodziły istotnie notowaniom dolara. Co więcej, ewentualna intensyfikacja kryzysu energetycznego może zwiększyć popyt na amerykańską walutę. Drugi kolejny rozczarowujący wzrost zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce mógł teoretycznie podkopać oczekiwania odnośnie decyzji o rozpoczęciu wygaszania dodruku przez Fed, ale tak się nie stało.
Mieszana sesja w Europie i wzrosty na polskim rynku

Mieszana sesja w Europie i wzrosty na polskim rynku

2021-10-11 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy żadnych kluczowych danych makro, które mogłyby przełożyć się na podwyższoną zmienność na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu poruszały się bez jasnego kierunku, ostatecznie kończąc dzień w mieszanych nastrojach. Niemiecki DAX zamknął się 0,05% pod kreską, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,16%. Nieco lepiej poradził sobie londyński FTSE100, który dodał 0,72%, natomiast gdy hiszpański IBEX35 stracił 0,63%, a włoski FTSE MIB przecenił się 0,46%.