Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czy presja inflacyjna słabnie?

Czy presja inflacyjna słabnie?

2021-09-15 Komentarz poranny TMS Brokers
W sierpniu stopa inflacji w USA utrzymała się na bardzo wysokim poziomie 5,3 proc. Bazowy wskaźnik lekko skorygował w dół. Wydaje się, że efekty specjalne związane z pandemią stopniowo tracą swój wpływ. Jednak na większe spadki CPI musimy prawdopodobnie poczekać do przyszłego roku. Dolar w pierwszej reakcji osłabił się. W późniejszych godzinach ponownie wrócił do umocnienia. Kontrakty futures na indeksy z USA zyskały w pierwszym momencie po publikacji.
Dalsza przewaga strony popytowej na rynku ropy naftowej

Dalsza przewaga strony popytowej na rynku ropy naftowej

2021-09-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły już trzy kolejne sesje na plusie. Dzisiejszy poranek także przynosi zwyżkę cen tego surowca, aczkolwiek już mniej dynamiczną. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w okolicach 71 USD za baryłkę, podczas gdy ropa Brent porusza się na poziomach delikatnie przekraczających 74 USD za baryłkę.

Krótkotrwała radość

Krótkotrwała radość

2021-09-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Publikacja sierpniowych danych o inflacji w USA wywołała krótkotrwałą euforię na rynkach – w końcu nie było negatywnego zaskoczenia szybszym wzrostem cen! Wiele wskazuje jednak na to, że zwolennicy teorii „przejściowej” inflacji powinni jeszcze wstrzymać się z otwieraniem szampana. Inflacja w USA po dwóch miesiącach na poziomie 5,4% r/r (najwięcej od kilkunastu lat) w sierpniu wreszcie spadła do… 5,3%.
Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

2021-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo mieszanie na giełdach na całym świecie. Większość indeksów nie mogła przyjąć konkretnego kierunku, oczekując na jakiś sygnał ze strony rynku. Dzisiaj kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych, która może spowodować, że byki z Wall Street prawdopodobnie mogą odetchnąć z ulgą, przynajmniej na moment.
Kolejny huragan zagrożeniem dla produkcji ropy w USA

Kolejny huragan zagrożeniem dla produkcji ropy w USA

2021-09-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują zwyżkę, która wywołana jest przede wszystkim obawami dotyczącymi podaży ropy naftowej w USA. Wszystko za sprawą burzliwego (nomen omen) sezonu huraganowego w rejonie Zatoki Meksykańskiej, który negatywnie wpłynął na wydobycie i przerób ropy naftowej w południowej części Stanów Zjednoczonych. Od uderzenia huraganu Ida minęły obecnie już dwa tygodnie, jednak zniszczenia nim wywołane nadal dają o sobie znać.
W oczekiwaniu na inflację

W oczekiwaniu na inflację

2021-09-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wzrost inflacji w USA w tym roku jest z pewnością jednym z ważniejszych fenomenów ekonomicznych. Jak na razie ma on umiarkowany wpływ na rynek, ponieważ Fed zdecydował się kompletnie to zjawisko zignorować. Powell rzucił na szalę resztki swojej wiarygodności argumentując, że wzrost inflacji jest jedynie przejściowy. Czas więc, aby zaczęła spadać. Sytuacja makroekonomiczna w USA faktycznie jest bardzo nietypowa – nie można porównać jej w zasadzie do żadnego poprzedniego okresu, a zatem faktycznie trajektoria zmian cen jest dość trudna do przewidzenia na dłuższą metę.
Czy inflacja wpłynie na dolara?

Czy inflacja wpłynie na dolara?

2021-09-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś w centrum uwagi są dane na temat cen konsumenckich w Stanach Zjednoczonych. Odczyt będzie dotyczył sierpnia. Prognozowany jest nadal wysoki poziom. Dane będą jednak napędzane przez efekty specjalne, które również odcisnęły swoje piętno w poprzednich miesiącach. Fed uważa, że czynniki specjalne podbijające wskaźniki to efekt przejściowy, zatem reakcja USD może być ograniczona. EUR/USD odbija z okolica 1,1770.
22 września już nie tak daleko

22 września już nie tak daleko

2021-09-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień przynosi kontynuację wcześniejszego umocnienia dolara, chociaż dynamika ruchu zaczyna nieco gasnąć. Uwagę zwraca próba odbicia na rynkach akcji - widać to po kontraktach futures na amerykańskie indeksy, ale i też zachowaniu się indeksów w Europie po otwarciu rynków. Lepszy sentyment na giełdach może dać impulsy do szerszego odbicia na ryzykownych aktywach, które ostatnio zostały przecenione.
Obawy o podaż w USA wsparciem dla cen ropy naftowej

Obawy o podaż w USA wsparciem dla cen ropy naftowej

2021-09-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień wzrostowym akcentem. Poniedziałkowa sesja przynosi kontynuację nastrojów z poprzedniego tygodnia i dalszą zwyżkę cen ropy naftowej. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI na nowo przekroczyły barierę 70 USD za baryłkę, zaś ceny ropy Brent rozpoczęły dzień od luki wzrostowej i dotarcia do okolic 73,40-73,50 USD za baryłkę.
Słaby tydzień na Wall Street

Słaby tydzień na Wall Street

2021-09-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Nastroje na rynkach są ogólnie słabe. Indeksy giełdy amerykańskiej znalazły się w minionym tygodniu w korekcie spadkowej. Nie było jednego konkretnego powodu. Spadki można tłumaczyć m.in. obawami o globalny wzrost gospodarczy w związku z czwartą falą pandemii. Również niepokój o inflację utrzymuje się na podwyższonym poziomie, po tym jak w piątek poznaliśmy odczyty PPI z USA. Rentowności obligacji rosną, 10 letnie papiery skarbowe USA wspięły się o ok. 4 pb. Cena ropy urosła o ok. 2 proc.
Tydzień danych z USA

Tydzień danych z USA

2021-09-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień na rynkach skończył się w mieszanych nastrojach, ale dziś o poranku dominuje optymizm. Brakuje jednego mocniejszego impulsu. Czy będą nim dane z USA? Przed nami duży pakiet istotnych publikacji. W ubiegłym tygodniu w USA poznaliśmy dane o cenach producenta, które wzrosły o 8,3% r/r – więcej niż oczekiwano. To pokazuje, że presja cenowa w USA nadal pozostaje silna i może stawiać Fed w niekomfortowej sytuacji.
Czy Demokraci zatopią Wall Street?

Czy Demokraci zatopią Wall Street?

2021-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni spekuluje się na temat nowego planu Demokratów o wprowadzeniu podatku na skup akcji własnych. Amerykańskie firmy ze względu na preferencyjne opodatkowanie decydowały się na taki sposób zwrotu inwestorom zainwestowanych środków. Dodatkowo od pewnego czasu inwestorzy przyzwyczaili się, że jest to sposób na podtrzymanie hossy na wielu akcjach. Czy wobec tego ten trend zakończy się już wkrótce? Jak wyglądały ostatnie sesje na rynku i co przed nami w przyszłym tygodniu?
Wyraźny spadek zapasów paliw w USA na skutek huraganu

Wyraźny spadek zapasów paliw w USA na skutek huraganu

2021-09-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sezon huraganowy w Stanach Zjednoczonych w tym roku dał o sobie znać wyjątkowo dotkliwie, także na rynku ropy naftowej. Huragan Ida uderzył szczególnie mocno w rejonie Zatoki Meksykańskiej, a później przeszedł także przez praktycznie całe wschodnie wybrzeże USA. Doprowadził on do największych zniszczeń od 2005 roku, czyli od czasu przejścia przez ten obszar serii huraganów i tropikalnych burz, ze słynnym huraganem Katrina na czele.
Złoty słaby po konferencji NBP

Złoty słaby po konferencji NBP

2021-09-10 Komentarz poranny TMS Brokers
EBC dokonał „rekalibracji” programu PEPP. To w głównej mierze odpowiedz na wzrost inflacji w strefie euro. Bank dodatkowo podwyższył swoje prognozy PKB z 4,6 proc. do 5 proc. w 2021 roku oraz wzrostu cen z 1,9 do 2,2 proc. Prezes Glapiński osłabił złotego odcinając się całkowicie od spekulacji wcześniejszych podwyżek stóp procentowych. EUR/PLN blisko 4,55.
Szef NBP osłabia złotego

Szef NBP osłabia złotego

2021-09-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie ma i nie będzie – taki w skrócie jest przekaz NBP odnośnie podwyżek stóp procentowych w Polsce. Ze zrozumiałych względów to nie mogło spodobać się inwestorom na rynku walutowym. Posiedzenie EBC nie wpłynęło istotnie na rynki, zaś dziś pierwsze dane o amerykańskiej inflacji w sierpniu. Wczorajsze wystąpienie prezesa Glapińskiego powiedziało odnośnie perspektyw polityki pieniężnej w Polsce znacznie więcej niż komunikat Rady.
Dzień z EBC

Dzień z EBC

2021-09-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś ze strony EBC nie powinniśmy oczekiwać żadnych decyzji o charakterze fundamentalnym. Zasugerowali to ostatnio główny ekonomista Philip Lane oraz Francois Villeroy. Nie dowiemy się jaki wpływ na regularny program APP może mieć ewentualne zakończenie PEPP. Przedstawiciele europejskiej instytucji będą raczej zastanawiać się nad wielkością skupu aktywów w pandemicznym programie zakupów awaryjnych. Wg RPP podwyższona inflacja ma charakter przejściowy. Stopy w Polsce pozostały bez zmian a retoryka NBP pozostaje ta sama.
Czy EBC zaskoczy rynki?

Czy EBC zaskoczy rynki?

2021-09-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W Polsce zaskoczeń nie było – Rada Polityki Pieniężnej ani myśli podnosić stóp procentowych. Czy zaskoczenie może przynieść dzisiejsze posiedzenie EBC? Na razie euro traci, a dolar powoli odrabia ubiegłotygodniowe straty. Decyzja RPP była do przewidzenia – nikt nie oczekiwał podwyżki stóp na wrześniowym posiedzeniu (mimo, że zdaniem wielu osób jest ona bardzo potrzebna), ale rynek chciał się dowiedzieć, czy kolejny wzrost inflacji zrobił na Radzie wrażenie i czy w związku z tym realna jest podwyżka w listopadzie, co było już wyraźnie oczekiwany. Na razie na to nie wygląda.
Samospełniająca się przepowiednia?

Samospełniająca się przepowiednia?

2021-09-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar kontynuuje zwyżkę widoczną we wtorek. Ważnym tematem pozostaje zachowanie się rentowności amerykańskich treasuries - dla 10-letnich obligacji w ostatnich godzinach podeszliśmy w okolice ostatnich szczytów przy 1,3750 proc. Teraz rynek zaczyna się stabilizować wracając do 1,35 proc., co może sugerować chwilowe przesilenie.
Oczy zwrócone na RPP

Oczy zwrócone na RPP

2021-09-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Wraz z powrotem Amerykanów z długiego weekendu powróciły obawy o tempo ożywienia gospodarczego. Biały Dom poinformował, że prezydent Biden przedstawi w czwartek sześciostopniową strategię walki z wariantem delta oraz zostanie zwiększona liczba szczepień. Dolar zyskał na wartości, wzrosły również rentowności amerykańskich obligacji. Spadki na Wall Street były kosmetyczne. Z kolei bitcoin mocno został przeceniony. RPP zdecyduje dziś o poziomie stóp procentowych w Polsce.
Czy Rada osłabi złotego?

Czy Rada osłabi złotego?

2021-09-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś przed nami pierwsza od niemal dwóch miesięcy decyzja RPP. Mogłoby się wydawać, że w sytuacji, gdy inflacja co chwila zaskakuje wzrostem, Rada wreszcie przystąpi do działania. Nie należy jednak na to liczyć, choć komunikat i konferencja mogą mieć wpływ na kurs złotego. Złoty zauważalnie zyskał w ostatnim czasie, co przypisywane było po części przynajmniej sierpniowej inflacji, która odnotowała wieloletni rekord na poziomie 5,4%.