Słabe dane nie zniechęcają kupujących

Słabe dane nie zniechęcają kupujących
Data dodania: 2022-04-28 (20:52) Komentarz giełdowy XTB

Wczoraj udostępnione wyniki Meta Platforms dały dziś stronie popytowej nieco wiatru w żagle, jednak podaż dała o sobie znać szybko po nieco wyższym otwarciu na Wall Street przez co kupujący ponownie mogą znaleźć się w tarapatach. Dziś po sesji wyniki udostępnią dwie kolejne kluczowe spółki dla amerykańskiej giełdy Apple i Amazon. Kupujący ze zniecierpliwieniem czekają na publikacje przewyższające prognozy analityków, jednak czy okażą się one wystarczające by powstrzymać rynki przed paniką? Dziś inwestorów zaskoczył negatywny odczyt PKB w USA. Spadek o -1,4% przy skromnych oczekiwaniach wzrostu o 1,1% wydaje się wyglądać niepokojąco słabo.

Odczyt pokazuje skalę zmiany wobec 6,9% odczytu jeszcze w IV kw. 2021 roku. Z danych wynika też, że spadła dynamika konsumpcji, która wyniosła 2.7% wobec 3.5% prognozowanych. Indeks dominacji dolara osuwa się poniżej 20 letniego szczytu w obliczu tej publikacji. Największy negatywny wpływ na spadek PKB miał ujemny odczyt eksportu netto, za niskim odczytem stoją problemy w handlu, inflacja i zakłócenia globalnych łańcuchów dostaw.

W świetle tych danych radykalna podwyżka stóp przez FED może wyglądać tym bardziej niepokojąco ponieważ dane z gospodarki zaczynają sugerować, że w rzeczywistości gospodarka nie jest dość silna by przejść przez okres podwyżek bez poważnych konsekwencji, co do tej pory prognozował FED podkreślając rolę mocnego rynku pracy. Jednocześnie jednak wydatki konsumpcyjne i inwestycje firm rosły w tym kwartale, popyt krajowy wzrósł wobec IV kw. 2021 roku o prawie 2,4% co może nieco uspokoić obawy wokół scenariusza recesji.

Płynące dziś dane o inflacji z Niemiec, największej gospodarki Europy niepokoją, odczyt był ponownie wyższy choć analitycy prognozowali spowolnienie wzrostu, co tym bardziej może zachęcić bank centralny do radykalnej i przyspieszonej interwencji. Komplikuje się też sytuacja w Polsce ponieważ mimo jastrzębiej RPP, nie przynosi ona do tej pory efektów w postaci spadku inflacji. To wszystko wpływa pośrednio na osłabienie sentymentu inwestorów w Polsce i spadające wyceny indeksu WIG20.

Dobre wyniki opublikował dziś koncern paliwowy Orlen. 2,77 mld PLN zysku netto okazało się być ponad 50% lepsze od oczekiwań analityków agencji Bloomberg i ponad połowę więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dobrymi wynikami dzięki działalności operacyjnej i niższemu wynikowi z tytułu odpisów na straty kredytowe pochwalił się też bank Pekao. Mimo to obie spółki zakończyły dziś notowania blisko ceny otwarcia co potwierdza negatywny sentyment wśród inwestorów na polskim parkiecie.

Na amerykańskiej giełdzie zyskują dziś Apple i Amazon, których raporty kwartalne poznamy po sesji. Meta Platforms po wczorajszej publikacji notowane jest powyżej 10%. Amerykański sektor bankowy kontynuuje słaby sezon, tracą walory Wells Fargo i JP Morgan, który osuwa się już ponad 30% poniżej szczytów. Cena akcji Tesli również kontynuuje przecenę, zniżkuje już prawie 5%. Twitter nie jest w stanie kontynuować dziś dynamicznych wzrostów nawet w obliczu finalizowanego przejęcia przez Elona Muska. Walory Netflixa próbują ‘dojść do siebie’ po kaskadowej wyprzedaży i zakotwiczają w kluczowej strefie 190 USD skąd inwestorzy będą ponownie rozważać dalsze reakcje cenowe. Z kolei nieźle na tle technologicznego sektora dobrze radzą sobie walory HP, w którym udziały kilka tygodni temu ujawnił fundusz Warrena Buffetta.

Zyskuje dziś ropa naftowa i umacnia się dolar amerykański. Nieco wyższy odczyt zapasów gazu ziemnego w USA skutkują cofnięciem się cen surowca na kontraktach terminowych. Para USDPLN zbliża się z kolei do maksimów z początku marca. Metale szlachetne w ostatnim czasie straciły wraz z przeceną na rynku akcji, złoto wciąż nie może wrócić powyżej 1900 USD za uncję, jeszcze słabiej radzi sobie srebro.

Dziś obserwujemy słabszą końcówkę dnia na niemal wszystkich europejskich parkietach z wyjątkiem londyńskiego indeksu FTSE, który nie zareagował przeceną nawet w obliczu spadków po otwarciu giełdy w USA. DAX utrzymuje się poniżej 14 000 punktów i zyskuje dziś ponad 1%, WIG 20 testował wyjście ponad 1900 jednak nie był w stanie utrzymać wyższych wycen. Sesja w USA kontynuowana jest do tej pory na niewielkim plusie, NASDAQ rośnie o blisko 1,5%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.