Niepewność paraliżuje inwestorów

Niepewność paraliżuje inwestorów
Data dodania: 2022-04-26 (21:11) Komentarz giełdowy XTB

Dziś inwestorzy z wyraźną obawą patrzą w przyszłość oczekując wyników finansowych dwóch gigantów Wall Street, raportów kwartalnych Alphabet i Microsoftu. Rynki wyraźnie oderwały się od realiów wojny na Ukrainie, inwestorów straszy wciąż FED oraz widmo spowolnienia gospodarczego, które może powoli ‘wykrwawiać’ rynek akcji. Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy obniżyły swoje prognozy wzrostu światowej gospodarki odpowiednio do 3,6% i 3,2% wskazując na rosnące ceny żywności i transportu powodujące kurczenie się globalnej ekonomii.

W jakiej kondycji rynki finansowe przetrwają ten niespokojny czas?

Banki i fundusze inwestycyjne mają rozbieżne poglądy na przyszłość jednak wczorajszy głos płynący od Morgan Stanley był wyraźnie niedźwiedzi, analitycy przekazali, że spodziewają się pogłębienia spadków S&P nawet o dodatkowe 10%. Z kolei zdaniem analityków Deutsche Banku, USA może czekać recesja w 2023 roku. Większość analityków spodziewa się widocznego spowolnienia wzrostu w publikowanych dziś po sesji amerykańskiej raportach technologicznych blue chipów. Scenariusz, w którym raporty okażą się pokrywać z oczekiwaniami, może okazać się równie ‘niedźwiedzi’ jak ten, w którym wyniki okażą się być gorsze od nich, ponieważ zarówno w jednym jak i drugim rynki otrzymają potwierdzenie, że być może czas ponownie zweryfikować wciąż wysokie oczekiwania wobec dalszych wzrostów.

Scenariusz, w którym raporty okażą się być powyżej prognoz może zwiastować nadchodzące odreagowanie spadków i uwolnić popyt, który dziś znajduje się w wyraźnych tarapatach. Wyniki finansowe pokażą, czy przy dużo wyższych stopach procentowych spółki Big Tech będą w stanie wciąż generować wystarczająco duże zyski usprawiedliwiające tak wysokie wyceny. Warto wspomnieć, że obecnie obserwowana sytuacja nie jest dla rynków czymś zupełnie nadzwyczajnym, podobne rozważania miały miejsce w 1994 roku, jednak gospodarki były w stanie podnieść się po okresie podnoszenia stóp, kilka lat później rozpoczynając rajd ‘dot-comów’.

Tymczasem spowolnienie gospodarcze jest już widoczne w Chinach, a rynki obawiają się zamknięcia kolejnej, kluczowej dla łańcuchów dostaw strefy - Pekinu, zamknięcie pozostaje realne. Opublikowane dziś dane o zamówieniach na dobra trwałe płynące dziś z USA były powyżej rynkowych oczekiwań i nie wskazują na wyraźnie słabnącą kondycję gospodarki za oceanem, odczyt zaufania konsumentów wypadł z kolei niewiele poniżej prognoz.

WIG20 traci ponad 1% i osuwa się poniżej psychologicznej granicy 1900 punktów w obliczu informacji o zawieszeniu dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Sektor bankowy próbował odreagować dziś wczorajsze spadki wywołane zmianą polityki polskiego rządu, który chce ingerować w zyski banków i zmienić korzystny dla banków WIBOR. Santander i Bank Millennium, podały dziś dobre wyniki kwartalne, jednak nie były w stanie zmienić sentymentu wokół banków. Walory Allegro zanurkowały dziś o ponad 8% w obliczu informacji prezesa Brzoski o spadkach zamówień w sektorze e-commerce wywołanymi wojną na Ukrainie i inflacją.

Czwartą sesję z rzędu tracą dziś notowania Netflixa, które zbliżają się do poziomów z 2017 roku. Akcje Microsoft i Alphabet dziś spadają, inwestorzy wychodzą z pozycji w oczekiwaniu na wyniki kwartalne. Traci też amerykański sektor bankowy, Wells Fargo i Bank of America notowane są niżej. Spadków nie był w stanie powstrzymać nawet Twitter, którego przejęcie przez Elona Muska pozostaje kwestią czasu w związku ze wstępną zgodą zarządu.

Metale szlachetne notują dziś mieszane odczyty, złoto wraca powyżej 1900 USD, a ropa na kontraktach terminowych powyżej 100 USD za baryłkę. Gaz ziemny na kontraktach terminowych wraca powyżej 7 USD mimo końcówki sezonu grzewczego.

Sesja europejska dziś była wyraźnie spadkowa, DAX zniżkował 0,31 %, paliwa spadkom dodało słabe otwarcie giełd w USA. Najlepiej radził sobie londyński FTSE, który utrzymał się na minimalnym plusie. Sesja amerykańska dziś jest bardzo nerwowa, S&P500 osuwa się prawie 1,9%, Dow Jones radzi sobie niewiele lepiej. Najsłabiej radzi sobie NASDAQ, który zniżkuje dziś o ponad 3%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.