Niepewność paraliżuje inwestorów

Niepewność paraliżuje inwestorów
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-04-26 (21:11)

Dziś inwestorzy z wyraźną obawą patrzą w przyszłość oczekując wyników finansowych dwóch gigantów Wall Street, raportów kwartalnych Alphabet i Microsoftu. Rynki wyraźnie oderwały się od realiów wojny na Ukrainie, inwestorów straszy wciąż FED oraz widmo spowolnienia gospodarczego, które może powoli ‘wykrwawiać’ rynek akcji. Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy obniżyły swoje prognozy wzrostu światowej gospodarki odpowiednio do 3,6% i 3,2% wskazując na rosnące ceny żywności i transportu powodujące kurczenie się globalnej ekonomii.

W jakiej kondycji rynki finansowe przetrwają ten niespokojny czas?

Banki i fundusze inwestycyjne mają rozbieżne poglądy na przyszłość jednak wczorajszy głos płynący od Morgan Stanley był wyraźnie niedźwiedzi, analitycy przekazali, że spodziewają się pogłębienia spadków S&P nawet o dodatkowe 10%. Z kolei zdaniem analityków Deutsche Banku, USA może czekać recesja w 2023 roku. Większość analityków spodziewa się widocznego spowolnienia wzrostu w publikowanych dziś po sesji amerykańskiej raportach technologicznych blue chipów. Scenariusz, w którym raporty okażą się pokrywać z oczekiwaniami, może okazać się równie ‘niedźwiedzi’ jak ten, w którym wyniki okażą się być gorsze od nich, ponieważ zarówno w jednym jak i drugim rynki otrzymają potwierdzenie, że być może czas ponownie zweryfikować wciąż wysokie oczekiwania wobec dalszych wzrostów.

Scenariusz, w którym raporty okażą się być powyżej prognoz może zwiastować nadchodzące odreagowanie spadków i uwolnić popyt, który dziś znajduje się w wyraźnych tarapatach. Wyniki finansowe pokażą, czy przy dużo wyższych stopach procentowych spółki Big Tech będą w stanie wciąż generować wystarczająco duże zyski usprawiedliwiające tak wysokie wyceny. Warto wspomnieć, że obecnie obserwowana sytuacja nie jest dla rynków czymś zupełnie nadzwyczajnym, podobne rozważania miały miejsce w 1994 roku, jednak gospodarki były w stanie podnieść się po okresie podnoszenia stóp, kilka lat później rozpoczynając rajd ‘dot-comów’.

Tymczasem spowolnienie gospodarcze jest już widoczne w Chinach, a rynki obawiają się zamknięcia kolejnej, kluczowej dla łańcuchów dostaw strefy - Pekinu, zamknięcie pozostaje realne. Opublikowane dziś dane o zamówieniach na dobra trwałe płynące dziś z USA były powyżej rynkowych oczekiwań i nie wskazują na wyraźnie słabnącą kondycję gospodarki za oceanem, odczyt zaufania konsumentów wypadł z kolei niewiele poniżej prognoz.

WIG20 traci ponad 1% i osuwa się poniżej psychologicznej granicy 1900 punktów w obliczu informacji o zawieszeniu dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Sektor bankowy próbował odreagować dziś wczorajsze spadki wywołane zmianą polityki polskiego rządu, który chce ingerować w zyski banków i zmienić korzystny dla banków WIBOR. Santander i Bank Millennium, podały dziś dobre wyniki kwartalne, jednak nie były w stanie zmienić sentymentu wokół banków. Walory Allegro zanurkowały dziś o ponad 8% w obliczu informacji prezesa Brzoski o spadkach zamówień w sektorze e-commerce wywołanymi wojną na Ukrainie i inflacją.

Czwartą sesję z rzędu tracą dziś notowania Netflixa, które zbliżają się do poziomów z 2017 roku. Akcje Microsoft i Alphabet dziś spadają, inwestorzy wychodzą z pozycji w oczekiwaniu na wyniki kwartalne. Traci też amerykański sektor bankowy, Wells Fargo i Bank of America notowane są niżej. Spadków nie był w stanie powstrzymać nawet Twitter, którego przejęcie przez Elona Muska pozostaje kwestią czasu w związku ze wstępną zgodą zarządu.

Metale szlachetne notują dziś mieszane odczyty, złoto wraca powyżej 1900 USD, a ropa na kontraktach terminowych powyżej 100 USD za baryłkę. Gaz ziemny na kontraktach terminowych wraca powyżej 7 USD mimo końcówki sezonu grzewczego.

Sesja europejska dziś była wyraźnie spadkowa, DAX zniżkował 0,31 %, paliwa spadkom dodało słabe otwarcie giełd w USA. Najlepiej radził sobie londyński FTSE, który utrzymał się na minimalnym plusie. Sesja amerykańska dziś jest bardzo nerwowa, S&P500 osuwa się prawie 1,9%, Dow Jones radzi sobie niewiele lepiej. Najsłabiej radzi sobie NASDAQ, który zniżkuje dziś o ponad 3%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.
Zielona fala na GPW

Zielona fala na GPW

2023-04-18 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień przyniósł falę optymizmu na GPW, spowodowaną m.in. dobrymi danymi ze spółek oraz pozytywnymi oczekiwaniami odnośnie sentymentu z USA, który mógł się udzielić inwestorom w odpowiedzi na wyniki amerykańskich banków, które okazały się zaskakująco dobre (jak na słabnącą sytuację gospodarczą). Sentyment wśród spółek z indeksu WIG20 silnie wsparła Grupa Kęty. Spółka zdecydowała o wypłacie dywidendy za 2022r. w wysokości 62,50 zł na akcję.
Kurs Ten Square Games idzie na dno?

Kurs Ten Square Games idzie na dno?

2023-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa przyniosła istotną informację ze spółki Ten Square Games, która od dłuższego czasu boryka się z kolejnymi przeciwnościami. Nie tak dawno poznaliśmy informację o tym, iż gra Fishing Clash, będąca głównym motorem napędowy spółki odpowiadającym za wiekszość uzyskiwanych przychodów od 22 maja przestanie być dostępna w Chinach.