Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Protokół z FOMC – rynek nie otrzymał nic nowego

Protokół z FOMC – rynek nie otrzymał nic nowego

2021-11-25 Komentarz poranny TMS Brokers
Protokół z ostatniego posiedzenia FOMC nie dał dolarowym bykom dodatkowego impulsu. Potwierdził on jedynie wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Główna para walutowa znajduje się w okolicach poziomu 1,12. Dolar w relacji do euro jest najdroższy od kilkunastu miesięcy. Złoty wczoraj umocnił się. Za jedno euro trzeba aktualnie zapłacić ok 4,67.
Wall Street w odwrocie przed Świętem Dziękczynienia

Wall Street w odwrocie przed Świętem Dziękczynienia

2021-11-24 Komentarz giełdowy XTB
Jutro w czwartek Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, kiedy giełdy papierów wartościowych nie działką i rynek na pozostałych rynkach jest również ograniczony. Z kolei w piątek sesja na większości rynków jest przynajmniej skrócona. Dzisiaj ostatni normalny dzień handlu w tym tygodniu, który przebiega raczej w słabszych nastrojach, choć z minuty na minutę sytuacja ulega poprawie.

Pogrom na Lirze (TRY)

Pogrom na Lirze (TRY)

2021-11-24 Komentarz walutowy XTB
To, że lira turecka (TRY) traci od dłuższego czasu nie jest zjawiskiem zaskakującym, niemniej wczorajsze ruchy na parach walutowych z TRY były spektakularne. Kurs dolara do liry (USDTRY) ruszył wczoraj z poziomu 11,5 do ponad 13,0 TRY, co oznacza ruch na kilkanaście procent w trakcie zaledwie jednej sesji! Sytuacja w Turcji nie uległa zmianie, prezydent Erdogan utrzymuje swoje stanowisko i ma zamiar dalej walczyć z wysokimi stopami procentowymi, które jego zdaniem są przyczyną ogromnej inflacji.
Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

2021-11-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej zmienia się dynamicznie, głównie za sprawą doniesień dotyczących interwencji kilku krajów, z USA na czele, w podaż tego surowca. Chodzi oczywiście o zapowiadane awaryjne uwolnienie rezerw ropy naftowej na rynku w celu zatrzymania zwyżek cen tego surowca, a nawet doprowadzenie do ich zniżek – a tym samym, do zmniejszenia presji na wysoką inflację.
Polityka, polityka...

Polityka, polityka...

2021-11-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy dość ciekawą sytuację - spadki obserwowane w ciągu dnia wymazały forint i złoty, podczas gdy korona czeska nadal pozostała słaba (chociaż to co tam się dzieje to kosmetyka i powinno być stawiane za wzór dla innych). Czy można tu szukać jakiegoś związku? Jedną z istotnych przyczyn problemów forinta i złotego w ostatnim czasie, są dość trudne relacje z Unią Europejską w temacie przestrzegania praworządności.
Gorsze nastroje na rynku akcji

Gorsze nastroje na rynku akcji

2021-11-23 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wtorkowej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje na rynku akcji. Pogorszenie sentymentu należy wiązać z informacją o nominacji prezesa Fed - Powella, na kolejną kadencję (co rynek tratuje jako zwiększenie ryzyka na szybsze podwyżki stóp procentowych w USA). Jako pretekst do korekty na rynku akcji wymienić można także wzrosty cen energii - ropa znalazła się dziś ponad 3% na plusie, a gaz nawet 7%. Główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły handel poniżej poziomów wczorajszego zamknięcia, a w pierwszych minutach sesji doszło do pogłębiania przeceny.
Rozczarowanie coraz bliżej?

Rozczarowanie coraz bliżej?

2021-11-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwując wczoraj reakcję rynków finansowych na decyzję prezydenta Joe Bidena, można było odnieść wrażenie, że Jerome Powell to przedstawiciel centrum, a nawet "jastrzębi" w FED. Jakby zupełnie nie było tego, co obserwowaliśmy kilka miesięcy temu - zaklinania przez niego rzeczywistości w temacie wysokiej inflacji. Czy Biały Dom nie miał alternatyw? Może i tak, bo ławka była bardzo krótka. Mało kto chce teraz naprawiać to, co zepsuł Jerome Powell. To dlaczego Joe Biden mu dalej ufa? Czy sprawy zaszły za daleko i lepiej myśleć, że jakoś się uda?
Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

2021-11-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Niemniej, odbicie notowań w górę było niewielkie i sięgnęło zaledwie połowy piątkowej zniżki – co pokazuje, że na rynku tego surowca na dobre zagościli sprzedający. Wszystko oczywiście za sprawą zapowiadanych działań największych gospodarek świata, zmierzających ku obniżeniu cen ropy naftowej.
Druga kadencja dla Powella

Druga kadencja dla Powella

2021-11-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Biden zdecydował się nominować obecnego prezesa Fed na drugą kadencję. Na skutek tego dolar umocnił się, ponieważ Powell opowiada się za nieco bardziej restrykcyjną polityką monetarną niż Laela Brainard. Wall Street na otwarciu zabarwił się na zielono. W ostatecznym rozrachunku giełdy w USA zanotowały korektę. Morawiecki werbalnie na chwilę umocnił złotego.
Wybór Powella umacnia dolara

Wybór Powella umacnia dolara

2021-11-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj oficjalnie prezydent Biden nominował Jerome Powella na kolejną kadencję szefa Rezerwy Federalnej. Teoretycznie rynek oczekiwał tej decyzji, choć nie była ona wcale taka pewna, biorąc pod uwagę, że Powell wywodzi się z Partii Republikańskiej. Niemniej decyzja ta i tak wpłynęła znacząco na rynki finansowe i efekty widać również w Polsce, poprzez znacznie tańszego polskiego złotego.
Jerome Powell z kolejną kadencją

Jerome Powell z kolejną kadencją

2021-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy kluczowych danych makro, niemniej na nastroje inwestorów mogła wpłynąć informacja, mówiąca o tym, że dotychczasowy prezes Fed - Jerome Powell, został nominowany przez prezydenta USA - Joe Bidena na kolejną kadencję szefa Rezerwy Federalnej. Pomimo iż spora część rynku spodziewała się takiego scenariusza, tak nie było to do końca pewne. Demokraci chcieli bowiem, aby na stanowisku prezesa zasiadła Lael Brainard, która ma bardziej gołębie stanowisko. Jak donosi The Wall Street Journal za Powellem mogły przemawiać obawy o inflację, ponieważ Brainard zbagatelizowała to ryzyko.
Czy NBP odważy się zainterweniować?

Czy NBP odważy się zainterweniować?

2021-11-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekendowy komentarz prezesa Glapińskiego do sytuacji wokół złotego nie był zbytnio przekonywujący. Można odnieść wrażenie, że NBP nie chce walczyć z globalnymi trendami, które jego zdaniem są odpowiedzialne za obecny stan rzeczy. Nie widać zbytnio odniesienia do lokalnych czynników, które sprawiły, że złoty jest tak słaby (gdyż jego straty mogłyby być znaczenie mniejsze). Na koniec pojawia się jednak oczywiste stwierdzenie, że "w warunkach podwyższonej inflacji dalsze osłabianie złotego nie byłoby spójne z polityką NBP", czyli czytaj "słaby złoty importuje inflację".
Co może umocnić złotego?

Co może umocnić złotego?

2021-11-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Przyjęcie przez Kongres pakietu socjalno-klimatycznego Bidena jest coraz bliższe. USA będą zwiększać swój deficyt budżetowy średnio rocznie o 160 mld USD przez kolejne lata. Dolar umacnia się a paliwem do wzrostów amerykańskiej waluty były piątkowe wypowiedzi przedstawicieli Fed (m.in. Claridy). Być może szybsze tempo „taperingu” będzie dyskutowane na grudniowym posiedzeniu FOMC. Silna amerykańska waluta dewastuje złotego.
Co spowodowało spadek bitcoina?

Co spowodowało spadek bitcoina?

2021-11-22 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Bitcoin nadal wycofywał się ze swojego rekordowego poziomu z zeszłego tygodnia, osiągając poziom zaledwie 55 911 dolarów w piątek rano, po czterech dniach dość konsekwentnego spadku z tygodniowego maksimum 65 988 dolarów w ubiegły poniedziałek. BTC następnie nieco ustabilizował się w ciągu weekendu, kończąc niedzielę na poziomie 58 685 dolarów, po czym wczesnym rankiem powrócił do poziomu 57 tys dolarów.
Strach i euforia

Strach i euforia

2021-11-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Piątek był kolejnym dniem skrajności na rynkach. Informacje o lockdownie i obowiązku szczepień w Austrii wpłynęły bardzo negatywnie na europejskie rynki, podczas gdy w USA świętowane są kolejne rekordy. Dolar jest coraz mocniejszy. W ostatnim czasie złoty ma fatalną passę i wszystko zdaje się mu szkodzić. Głównym czynnikiem jak już wielokrotnie wskazywałem są spadki na parze EURUSD, do których dokładają się kolejne czynniki.
Kończący się tydzień upłynął pod znakiem silnego dolara

Kończący się tydzień upłynął pod znakiem silnego dolara

2021-11-19 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Kończący się tydzień upłynął pod znakiem silnego dolara i wszystkich tego konsekwencji. Jednocześnie nie słabną oczekiwania inflacyjne, które determinują zachowanie inwestorów. W kolejnym tygodniu uwagę przykują publikacje PMI, które pokażą nastroje w biznesie w obliczu wysokiej fali zachorowań. Uważam, że kluczową publikacją w przyszłym tygodniu będą minutki FOMC. Rynek postara się z nich wyczytać jakie czynniki mogą skłonić Fed do szybszej normalizacji polityki pieniężnej.
Spółki technologiczne pozostają bezpieczną przystanią

Spółki technologiczne pozostają bezpieczną przystanią

2021-11-19 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja nie należy do najlepszych. Większość indeksów zalicza spore spadki, w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. WIG20 po raz kolejny należy do najgorszych. Z drugiej strony sytuacja w przypadku spółek technologicznych wygląda całkiem dobrze, co może być powrotem do sytuacji, kiedy świat mocno obawiał się koronawirusa. Bardzo mocny wzrost ilości przypadków koronawirusa na świecie doprowadził do wywołania dużych obaw. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę ogłoszenie lockdownu w Austrii oraz rozważania takiego ruchu w Niemczech.
Upadek liry

Upadek liry

2021-11-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Turcja obniżyła ponownie stopy procentowe. Scenariusz o którym pisałem wczoraj się zrealizował. Lira ponownie uległa silnemu osłabieniu. Tak duża deprecjacja waluty wywoła poważne, negatywne konsekwencje gospodarcze. Wczorajsze wypowiedzi przedstawicieli Fed w niewielkim stopniu wpłynęły na USD. Eurodolar wrócił w okolice 1,1350. Na głównej parze walutowej buduje się korekta wzrostowa. Z kolei cena ropy naftowej odbija od technicznego wsparcia.
USA ucieka innym rynkom

USA ucieka innym rynkom

2021-11-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartek nie był przyjemnym dniem dla inwestorów w Polsce. Złoty pozostaje bardzo słaby, a na GPW mieliśmy dużą wyprzedaż. Problemy naszego rynku nie są odosobnione, euforia na Wall Street coraz bardziej kontrastuje ze słabszą sytuacją na wielu innych rynkach. Mówiąc o rynkach globalnych często mamy na myśli Wall Street, ewentualnie z dodatkiem niemieckiego DAXa. Nie jest to kompletnie nieuprawniony skrót, gdyż amerykańskie akcje stanowią gro indeksów globalnych (takich jak MSCI), a zatem zazwyczaj też trzon portfeli opartych na idei pasywnego inwestowania.
Cena złota pod presją silnego dolara

Cena złota pod presją silnego dolara

2021-11-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota w bieżącym tygodniu próbują utrzymać zwyżki, jednak z niewielkim powodzeniem. Cena kruszcu oscyluje dzisiaj rano w okolicach 1860 USD za uncję i jest na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na niewielkim minusie, po wcześniejszych dwóch tygodniach dynamicznych zwyżek. Obecnie na rynku złota mamy do czynienia z dwiema istotnymi przeciwstawnymi siłami. Z jednej strony, wysoki poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych (i wielu innych krajach świata) skłania wielu inwestorów do kupowania kruszcu – widać to zwłaszcza po dużym popycie na złoto w formie fizycznej, czyli sztabki i monety lokacyjne.