Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Rajd dolara trwa
2021-09-30 Komentarz poranny TMS BrokersPomimo utrzymującego się impasu w Waszyngtonie dolar kontynuuje aprecjację. Główna para walutowa spadła poniżej 1,16. Obserwujemy poziomy najniższe od lipca ubiegłego roku. Nadal nie wiadomo w jaki sposób uniknąć niewypłacalności USA. Pierwotnie w tym tygodniu miały zostać uchwalone dwa akty prawne, które stanowią trzon administracji Bidena. Utknęły one w Kongresie. Mowa tu o wartych ponad 4 bln USD inwestycjach w infrastrukturę, edukację, ochronę środowiska czy opiekę zdrowotną.
Dolar na fali
2021-09-30 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsza konferencja zorganizowana przez EBC nie była specjalnie wyczekiwana przez rynki, mimo iż gościła (wirtualnie) najważniejszych bankierów centralnych. Mimo tego stała się okazją do dalszego umocnienia amerykańskiej waluty. Wygląda na to, że decyzja o ograniczeniu dodruku w USA w listopadzie już zapadła i tylko jakieś większe trzęsienie ziemi może ją zmienić.
Czy Stany Zjednoczone mogą upaść?
2021-09-29 Komentarz giełdowy XTBKolejny raz Stany Zjednoczone stoją przed ważnym zagrożeniem – zawieszeniem prac rządu oraz brakiem możliwości zaciągania nowego długu. Wydaje się, że przeżywamy to kolejny raz i to jedynie kwestia czasu, kiedy nowe limity budżetowe i nowy „sufit” dla długu zostanie ustalony. Czy będzie jednak tak na pewno? Czy nie jest to zagrożenie, które może doprowadzić do faktycznego załamania na rynkach finansowych? Kwestie związane z polityką monetarną, możliwym upadkiem chińskiego dewelopera Evergrande czy również pewne zawieszenia w produkcji w Chinach schodzą na dalszy tor.
Trudny temat, stagflacja
2021-09-29 Raport DM BOŚ z rynku walutŚroda przynosi dalsze umocnienie dolara, chociaż jego tempo słabnie i można wskazać niewielką grupę walut, która próbuje odreagowywać. Może to zapowiadać potencjalne przesilenie, chociaż na razie w przypadku AUD i JPY (które odbijają w grupie G-10) przesłanki wydają sie być bardziej techniczne. Kluczem dla dolara wciąż pozostaje globalny sentyment na którego ostatnio rzutują obawy związane z kryzysem na rynku energii (galopujące ceny, ale i ryzyko jej deficytu po ostatnich informacjach z Chin), oraz spekulacje wokół normalizacji polityki monetarnej przez banki centralne, co nakręca wzrosty rentowności obligacji.
Kryzys energetyczny pogarsza nastroje
2021-09-29 Komentarz poranny TMS BrokersTematem numer jeden są aktualnie rosnące ceny energii, które podsycają oczekiwania inflacyjne. Powodują tym samym, że rośnie presja na decyzje Fed-u w najbliższych miesiącach. Wzrost rentowności amerykańskich obligacji jest najlepszym tego odzwierciedleniem. Dodatkowo spór między Republikanami a Demokratami o limit zadłużenia USA nie uspokaja nastrojów. W tych okolicznościach tracą waluty EM.
Gwałtowna wyprzedaż złotego
2021-09-29 Poranny komentarz walutowy XTBZłoty nie ma ostatnio dobrej passy. Niby nie dzieje się wiele, ale nasza waluta traci, gdy na rynkach globalnych jest nerwowo, a potem nie odrabia strat. Efekt to dolar po niecałe 4 złote i cena franka zbliżająca się do 4,30 złotego. Wczorajsza sesja przyniosła samonakręcającą się wyprzedaż. Przyczynkiem były rosnące rentowności długu, o czym pisałem wczoraj rano, a potem się już potoczyło. Temat przewodni to obawy o inflację, które mogą zmusić banki centralne do bardziej restrykcyjnej polityki nawet jeśli sytuacja gospodarcza nie będzie optymalna. Jest to wątek, którego nie rozstrzygniemy z dnia na dzień.
Wyhamowanie rajdu na ropie i potencjalne rozmowy USA-Chiny
2021-09-29 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj wyhamowały zwyżkę. Istotną barierą dla cen tego surowca okazał się psychologiczny poziom 80 USD za baryłkę, osiągnięty podczas wtorkowej sesji przez ceny europejskiej ropy Brent. Dzisiaj rano notowania tego surowca oscylują już w rejonie 77 USD za baryłkę. O ile problemy z produkcją ropy naftowej w wielu miejscach na świecie bynajmniej nie zniknęły, to wątpliwości zaczęły pojawiać się w kwestii popytu.
Tąpnięcie na PLN
2021-09-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi dalszą stabilizację eurodolara oraz utrzymanie presji na walutach EM z uwagi na podbicie globalnych układów risk-off. PLN stracił wczoraj blisko 4 gr wobec euro. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6361 PLN za euro, 3,9678 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2691 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3740 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,101% w przypadku obligacji 10-letnich.
Pogorszenie nastrojów na rynku akcji
2021-09-28 Komentarz giełdowy XTBO ile poniedziałkowa sesja na rynku akcji przebiegała mieszanie, tak we wtorek obserwujemy wyraźne pogorszenie nastrojów i spadki na głównych światowych indeksach. Przyczyną takiego stanu rzeczy są rosnące ceny gazu, węgla oraz ropy naftowej, który wywołują niepokój wśród społeczeństwa i rysują gorsze perspektywy gospodarcze (o czym szerzej pisaliśmy w dzisiejszym alercie po godzinie 15:00). Patrząc na rynek europejski, straciły dziś wszystkie główne indeksy.
Komu zaszkodzi, a komu pomoże surowcowa hossa?
2021-09-28 Raport DM BOŚ z rynku walutWtorek przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, co może być pochodną pogarszającego się globalnego sentymentu. Wprawdzie gospodarki w Azji planują znosić obostrzenia po tym jak szczyt czwartej fali już minął, wokół chińskiej Evegrande pojawiają się spekulacje, że spółka planuje spieniężyć część aktywów, aby spłacić bieżące zobowiązania odsetkowe, a Ludowy Bank Chin zdaje się zapewniać, że podejmie wszelkie działania mające ochronić interesy konsumentów na rynku nieruchomości, ...
Evergrande, energia, co jeszcze?
2021-09-28 Komentarz poranny TMS BrokersNa rynku nie brakuje czynników, które budują niekorzystny obraz dla globalnej gospodarki, ale też dla rynków finansowych. Sytuacja wokół chińskiego dewelopera wciąż pozostaje niejasna, a ceny energii na światowych rynkach przyprawiają o zawrót głowy. Na horyzoncie rysuje się również burzliwa dyskusja na temat limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych. Ceny energii na światowych rynkach wspinają się na nowe maksima, co z kolei winduje ceny surowców energetycznych. Baryłka surowca Brent wyceniana jest na niemal 80 USD i jest najdroższa od 2018 roku. W tym samym czasie wartość benchmarku WTI oscyluje wokół 76 USD za baryłkę.
Ropa naftowa Brent najdroższa od 3 lat
2021-09-28 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej nie zatrzymują się w drodze na północ. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych zaliczyła pięć wzrostowych sesji z rzędu, a dzisiejsza sesja może być już szóstą – obecnie notowania przekroczyły już poziom 76 USD za baryłkę i oscylują w rejonie tegorocznych maksimów z lipca. Jeszcze bardziej widowiskowo prezentuje się sytuacja na rynku ropy naftowej Brent, gdzie bieżący tydzień rozpoczął się od luki wzrostowej, a dzisiaj mamy do czynienia z przekroczeniem poziomu 79 USD za baryłkę i zbliżeniem się do ważnej technicznej i psychologicznej bariery, czyli poziomu 80 USD za baryłkę.
Taper tantrum 21?
2021-09-28 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnich dniach tematem numer jeden są drożejące surowce energetyczne, jednak to nie jedyne, co idzie w górę. Coraz wyższe są rentowności amerykańskich obligacji. Czyżbyśmy mieli do czynienia z cichym taper tantrum? Posiedzenie Fed w ubiegłym tygodniu minęło bez większego echa, gdyż Powell starał się nie powiedzieć niczego konkretnie.
Spokojny początek tygodnia na rynku akcji
2021-09-27 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować mieszane nastroje na rynku akcji w Europie. Dzień rozpoczął się całkiem nieźle, zdecydowana większość parkietów ze Starego Kontynentu wystartowała powyżej piątkowego zamknięcia, niemniej pozytywne nastroje szybko zostały stłumione, a kolejne godziny handlu nie przyniosły większych ruchów.
Kilka kalkulacji...
2021-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przynosi mieszane wskazania dla dolara, chociaż sentyment na rynkach akcji nie jest zły pomimo faktu, że sytuacja wokół Evergrande pozostaje zagadką (chińskie władze milczą w temacie scenariusza potencjalnego bailoutu). Na plus dla sentymentu w Azji należy odnotować informacje o planach zniesienia pandemicznych restrykcji w Australii i Japonii po tym, jak liczba nowych przypadków COVID zaczęła spadać.
Tydzień rozpoczęty zwyżką cen ropy naftowej
2021-09-27 Komentarz surowcowy DM BOŚPo ubiegłotygodniowych zwyżkach cen ropy naftowej, nowy tydzień przynosi kontynuację wzrostów cen tego surowca. Cena ropy WTI zbliżyła się już do 75 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent wystrzeliły w górę do okolic 78 USD za baryłkę. W obu przypadkach, jest to już piąta sesja wzrostowa z kolei – o ile oczywiście zwyżka utrzyma się do końca dnia. Presja na wzrost cen ropy naftowej wynika głównie z obaw dotyczących produkcji tego surowca w obliczu wzmożonego ostatnio popytu.
Wybory do Bundestagu, a kurs Euro
2021-09-27 Komentarz poranny TMS BrokersWstępne sondaże pokazały, że wybory parlamentarne w Niemczech wygrała SPD. Pierwszy raz od 19 lat zwycięstwo przypadło socjaldemokratycznej partii. Wynik na poziomie 26 proc. nie jest jednak deklasujący. Drugą pozycję zajęła chadecja (CDU/CSU) co jest porażką dla tego ugrupowania. Angela Merkel przechodzi na emeryturę a do objęcia stanowiska kanclerza coraz bliżej jest Olafowi Scholzowi, choć wszystko będzie zależeć od tego, komu uda się namówić do współpracy jednocześnie partię Zielonych oraz ugrupowanie FDP.
Prąd na wagę złota
2021-09-27 Poranny komentarz walutowy XTBCeny prądu to coraz bardziej popularny temat. Jak się okazuje, kryzys energetyczny dotyka nie tylko Europy. Obostrzenia w zużyciu prądu wprowadza też Pekin i mogą one mieć niemniejsze skutki niż głośna ostatnio sytuacja wokół Evergrande. Rynki w poniedziałek są w dobrych nastrojach. Obawy o upadek największego chińskiego dłużnika, które wstrząsnęły notowaniami dokładnie tydzień temu, odeszły niczym minione lato.
Miniony tydzień upłynął pod znakiem nerwowości
2021-09-27 Komentarz poranny TMS BrokersMiniony tydzień upłynął pod znakiem nerwowości w związku z niepewną sytuacją wokół chińskiego dewelopera Evergrande, oraz posiedzeniem decyzyjnym FOMC. Widmo upadłości spółki nieco się oddaliło, a wydźwięk komunikatu FOMC i konferencji szefa Fed Powella był raczej gołębi, co napędziło rajd ryzyka. W rozpoczynającym się tygodniu większych emocji należy spodziewać się dopiero w drugiej połowie tygodnia.
Gołębi Fed to już przeszłość?
2021-09-24 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj obserwujemy wyraźne cofnięcie na rynkach w porównaniu do wczoraj. Pomimo tego, że ryzyko związane z Evergrande zostało w części zneutralizowane, to jednak Chiny wciąż w jakiś sposób przygotowują się na upadek spółki. Dodatkowo ostatnie komentarze ze strony jednej członkini Fed sugerują, że Fed faktycznie wkracza na ścieżkę normalizacji, czym może doprowadzić do sporych zmian na rynku obligacji, a tym samym wpłynąć również na inne rynki.