Ciężka końcówka tygodnia

Ciężka końcówka tygodnia
Data dodania: 2022-04-22 (20:12) Komentarz giełdowy XTB

Koniec tygodnia nie przynosi ulgi rynkom, inwestorzy zamykają pozycje przed weekendem i nie są chętni ryzykować. Wczoraj opublikowane wyniki Tesli okazały się nie być wystarczającym katalizatorem wzrostu dla rynku akcji i nie przełożyły się na skokowy wzrost wartości wyceny akcji technologicznego giganta. Czy naprawdę rynek ma się czego obawiać? Pierwszy kwartał 2022 roku przejdzie do historii jako jeden z najgorszych kwartałów w historii Wall Street, co z pewnością może zachęcać kupujących do szukania okazji zakupowych co regularnie obserwujemy w ostatnim czasie.

Odreagowanie w marcu i kwietniu nie przyniosło jednak zadowalających stronę popytową efektów i dziś sprzedający powoli przejmują kontrolę. Całkowita kapitulacja kupujących mogłaby spowodować zejście do poziomów cenowych poniżej paniki z dnia wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Widmo wojny wyraźnie wciąż ciąży rynkom choć inwestorzy przywykli już do nowej rzeczywistości informacyjnej. Rosyjska ofensywa w Donbasie przybiera na sile, dziś zostały użyte bombowe, w tym tygodniu Kreml testował też nowy pocisk międzykontynentalny Satan 2. Niepokojące informacje wpłynęły z Chin, prezydent Xi Jinping przyznał że zamierza stworzyć równoległy dla struktur NATO i ONZ sojusz ‘na rzecz globalnego pokoju’, który będzie koncentrował się na deeskalacji militarnych konfliktów. Biały Dom może uznać to za rzucenie w stronę USA rękawicy, kryzys między USA a Chinami wydaje się pogłębiać. Czynniki te mogą stresować inwestorów na całym świecie i wpływać na ich niechęć do ryzyka.

Zdecydowanie rynkom nie pomaga tegoroczna zmiana polityki monetarnej Rezerwy Federalnej, wczorajsza wypowiedź Daly’ego z FED potwierdza prawdopodobne podwyżki o 50 pb od maja nie wykluczając nawet 75 pb. Ucierpieć mogą na tym kruszce i oczywiście rynek akcji. Możliwa jest też jednak sytuacja w której podwyżki te będą miały ograniczony wpływ na wyceny ponieważ spora część inwestorów sprzedała już lub sprzeda swoje aktywa zanim nadejdą. Niechęć do ryzyka może wciąż podsycać niepewny mimo przewagi Macrona wynik wyborów prezydenckich we Francji, który ostatecznie poznamy w niedzielę.

Dziś poznaliśmy odczyt danych PMI z sektora usług w USA, który okazał się niższy od oczekiwań. Raport sprzedaży detalicznej z Kanady nie zawierał jednoznacznych wskazań w zakresie koniunktury gospodarczej. Wciąż dobre wyniki spółek jak American Express nie świadczą o spadku koniunktury gospodarczej czy zubożeniu amerykańskiego społeczeństwa, a w marcu odnotowany został rekordowy wolumen transakcji kartą. Dane PMI z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytaniii były dziś mieszane, ze wskazaniem na nieco lepszy rozwój w sektorze przemysłu mimo blokad w Chinach i problemów z łańcuchami dostaw. Z kolei słabszy odczyt PMI przemysłu w Niemczech, największej gospodarki UE może stać za osłabieniem strefy Euro.

Rynek akcji ma dziś wyjątkowo ‘pod górkę’, ciężko znaleźć spokojnie rosnące spółki. Tracą akcje technologicznych firm Intel, Microsoft, Adobe i Nvidia. Pod kreską notowany jest też Amazon i Apple. Walory American Express notowane są niżej mimo publikacji wyników powyżej oczekiwań Wall Street. Podobnie spółki z sektora energetycznego notują wyprzedaż, spadają ceny Exxon Mobil i Chevron. Słabo radzą sobie również banki Wells Fargo i Bank of America.Akcje Tesli notowane są na niewielkim plusie mimo opublikowanych dwa dni temu rekordowych wyników, spółka odnotowała zaledwie 3% wzrost. Spadków nie może skorygować też Netflix, którego wycena o ponad 40% w 2 ostatnich sesjach. Zyskuje z kolei Twitter, którego wycena rośnie już o blisko 5%. Nieco lepiej radziły sobie dziś akcje europejskich spółek obronnych Thales, BAE Systems i Leonardo. Mimo rekordowych wyników finansowych straciły dziś akcje Grupy Pracuj, co może świadczyć o wyjątkowo silnym dziś, negatywnym sentymencie na polskim parkiecie.

Tracą dziś ceny surowców energetycznych ropy i gazu ziemnego. Metale szlachetne również nie radzą sobie dobrze, spadają ceny złota i srebra.

Niemiecki DAX osunął się dziś ponad 2% w dół. Nieco lepiej radził sobie brytyjski FTSE jednak nie był w stanie powstrzymać spadków, które sięgnęły 1,14%. WIG20 był dziś jednym z najsłabiej radzących sobie indeksów w Europie, spadki sięgają ponad 2,5%. Spółki amerykańskie radzą sobie słabo ale wciąż lepiej od europejskich walorów. Najbardziej traci dziś Dow Jones, który spada o prawie 1,5%. S&P500 osuwa się o 1,2% a wyjątkowo indeks NASDAQ wypada lepiej tracąc 0,7% choć to zwykle właśnie on najmocniej odczuwa negatywny sentyment rynku. Możemy uznać to za znak, który pokazuje że indeks wchodzi w kluczową strefę wsparcia dla wycen amerykańskich akcji technologicznych, z których część w ostatnich miesiącach straciłą nawet o 80% wyceny.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

22:50 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała spokojnie. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością. Dodatkowo dzisiejszy brak większych ruchów można tłumaczyć Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na poszczególne indeksy ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX stracił 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,4%, a londyński FTSE 100 dodał aż 0,9%. Pomimo mieszanych nastrojów, na plusie dzień zakończył także nasz polski WIG20, który zyskał 0,25% i zamknął się powyżej 1690 pkt.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?