Czy Tesla przechyli szalę na korzyść kupujących?

Czy Tesla przechyli szalę na korzyść kupujących?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-04-21 (20:40)

Reakcja rynku w kontekście wydarzeń z ostatnich miesięcy wydaje się być ograniczona, a kupujący wyraźnie próbują przejąć kontrolę optymistycznie patrząc w przyszłość. Ponieważ cokolwiek na rynku ma miejsce inwestorzy zawsze szukają branż, na których rozwoju mogliby zyskać i tak w ten sposób w ostatnich miesiącach zyskiwały firmy z branży energetycznej czy zbrojeniowej.

Rynek tymczasem szuka odpowiedzi na pytanie jak długo będzie trwała ta sytuacja ponieważ spora część firm technologicznych zaliczyła kilkudziesięcio procentową utratę wyceny, co z pewnością spełnia definicję krachu.

Wczorajszy pesymizm był tym bardziej odczuwalny ze względu na blisko 40% utratę wartości akcji Netflixa, którego potężna wyprzedaż już raz zwiastowała początek spadków na rynku technologicznych akcji. Po wczorajszej sesji jednak zaskakująco dobre wyniki podała Tesla, co może zakwestionować potencjalny scenariusz spowolnienia gospodarczego, które nie musi dotknąć wszystkich biznesów i każdej branży.

Dodatkowo wczoraj niespodziewanie członek EBC Kazaks zapowiedział możliwe szybsze zakończenie programu QE przed końcem III kwartału. Mogłoby to zwiastować powolne luzowanie w jastrzębiej polityce EBC i szybszą podwyżkę stóp. Dziś prezes Christine Lagarde również zmieniła ton na nieco bardziej gołębi i ostrożnie wypowiadała się na temat dalszego zacieśniania polityki monetarnej, choć pozostaje ono oczywiście bardzo prawdopodobne. Rynek spodziewa się podwyżek stóp przez EBC o 20pb w lipcu i łącznie 75pb do końca roku.

Z kolei edukacja bilansu przez amerykański FED wciąż straszy rynki i została zapowiedziana na maj. Niemal cały rynek zdążył się już z tymi informacjami zapoznać, co stwarza możliwość odwrotnej reakcji kupujących. Mogłoby to oznaczać, że tapering jest już w cenach wielu walorów. W takim scenariuszu w maju sporo kupujących może przyczynić się do wzrostu wycen akcji szukając okazji inwestycyjnych, zwłaszcza że początek 2022 roku był jednym z najgorszych dla rynku akcji od niemal 30 lat. Standardowo w dalszej części roku tak słabe otwarcie roku zwiastowało odreagowanie indeksu S&P500, wyjątek stanowiły czasy Wielkiego Kryzysu z lat 20. XX wieku.

W niedzielę poznamy wyniki wyborów prezydenckich we Francji, które mogą przynieść dużą zmienność na walorach firm z francuskiego sektora obronnego i bankowego. W sondażach wyraźnie prowadzi Macron dlatego wygrana LePen tym bardziej mogłaby spotkać się z paniczną reakcją rynków, jak to miało w przeszłości m.in. w przypadku wyboru Trumpa czy Brexitu.

Oczy niemal wszystkich inwestorów na rynku akcji zwrócone są dziś w kierunku Tesli, która opublikowała wczoraj zaskakująco dobre wyniki finansowe, notowania testują psychologiczne poziomy powyżej 1000 USD. Dziś inwestorzy bardziej optymistycznie patrzą na walory największych amerykańskich banków, zyskuje Wells Fargo i Bank of America, którym może sprzyjać jastrzębia polityka FED.

Tracą z kolei akcje największych spółek obronnych, które po publikacji wyników Lockheed Martin mają problemy z utrzymaniem dynamiki wzrostu. Wyjątek stanowi Textron, którego helikoptery AH-Z1 Viper są rozważane w zakupach nowej floty helikopterów przez polską armię. Spółki technologiczne dziś mają się zdecydowanie lepiej, rośnie Microsoft, Intel czy Google. Problem z dotrzymaniem im tempa mają dziś z kolei walory Amazon. Akcje Netflixa kontynuują kaskadową wyprzedaż i notowane są poniżej wczorajszego zamknięcia osuwając się do poziomów cenowych niewidzianych od 4 lat. Część inwestorów wciąż jednak próbuje szukać okazji do kupna technologicznych biznesów, które w ostatnim czasie doświadczyły olbrzymich wyprzedaży. Wciąż dobrze radzą sobie akcje konserwatywnych amerykańskich firm jak Exxon Mobil czy IBM. Wzrosty notuje też Cheniere, który pozostaje wiodącym dostawcą skroplonego gazu do Europy. Korektę zaliczają dziś producenci uranu Cameco i Uranium Energy Corp, którzy w ostatnim czasie cieszyli się dynamicznymi wzrostami.

Na polskim rynku wyprzedaży doświadczyły z kolei akcje CD Projekt. Inwestorzy negatywnie odebrali przełożenie dodatku do gry Cyberpunk oraz opóźnioną premierę gry Wiedźmin. Akcje spółki tym bardziej mogą doświadczać w najbliższym czasie podwyższonej zmienności z powodu ujawnienia krótkich pozycji na walorach firmy. Z kolei grupa CCC, przedstawiła satysfakcjonujący akcjonariat raport, walory zyskały ponad 5% lecz wciąż znajdują się blisko historycznych minimów.

Słabiej radzą sobie dziś metale szlachetne. Ceny gazu na kontraktach terminowych dynamicznie spadły z kolei w obliczu odczytu wzrostu zapasów w USA, który przekroczył oczekiwania. Ropa wciąż utrzymuje się w okolicach 108 USD za baryłkę.

Sesja europejska dziś przebiegała w zmiennych nastrojach. Niemiecki DAX radził sobie dobrze i zyskał do tej pory blisko 1.3%. Wyraźnie słabiej radzi sobie jednak polski WIG20, który notowany jest na ledwo 0.1% plusie, podobnie do londyńskiego FTSE. Za oceanem nastroje są wyraźnie lepsze, indeksy S&P500 i Dow Jones rosną dziś o 0.6%, minimalnie lepiej radzi sobie technologiczny NASDAQ, który zyskuje 0.7%. Zyskom indeksu przewodzą walory Tesli, jednak reakcja sprzedających wciąż ogranicza dzisiejsze wzrosty.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.