Czy Tesla przechyli szalę na korzyść kupujących?

Czy Tesla przechyli szalę na korzyść kupujących?
Data dodania: 2022-04-21 (20:40) Komentarz giełdowy XTB

Reakcja rynku w kontekście wydarzeń z ostatnich miesięcy wydaje się być ograniczona, a kupujący wyraźnie próbują przejąć kontrolę optymistycznie patrząc w przyszłość. Ponieważ cokolwiek na rynku ma miejsce inwestorzy zawsze szukają branż, na których rozwoju mogliby zyskać i tak w ten sposób w ostatnich miesiącach zyskiwały firmy z branży energetycznej czy zbrojeniowej.

Rynek tymczasem szuka odpowiedzi na pytanie jak długo będzie trwała ta sytuacja ponieważ spora część firm technologicznych zaliczyła kilkudziesięcio procentową utratę wyceny, co z pewnością spełnia definicję krachu.

Wczorajszy pesymizm był tym bardziej odczuwalny ze względu na blisko 40% utratę wartości akcji Netflixa, którego potężna wyprzedaż już raz zwiastowała początek spadków na rynku technologicznych akcji. Po wczorajszej sesji jednak zaskakująco dobre wyniki podała Tesla, co może zakwestionować potencjalny scenariusz spowolnienia gospodarczego, które nie musi dotknąć wszystkich biznesów i każdej branży.

Dodatkowo wczoraj niespodziewanie członek EBC Kazaks zapowiedział możliwe szybsze zakończenie programu QE przed końcem III kwartału. Mogłoby to zwiastować powolne luzowanie w jastrzębiej polityce EBC i szybszą podwyżkę stóp. Dziś prezes Christine Lagarde również zmieniła ton na nieco bardziej gołębi i ostrożnie wypowiadała się na temat dalszego zacieśniania polityki monetarnej, choć pozostaje ono oczywiście bardzo prawdopodobne. Rynek spodziewa się podwyżek stóp przez EBC o 20pb w lipcu i łącznie 75pb do końca roku.

Z kolei edukacja bilansu przez amerykański FED wciąż straszy rynki i została zapowiedziana na maj. Niemal cały rynek zdążył się już z tymi informacjami zapoznać, co stwarza możliwość odwrotnej reakcji kupujących. Mogłoby to oznaczać, że tapering jest już w cenach wielu walorów. W takim scenariuszu w maju sporo kupujących może przyczynić się do wzrostu wycen akcji szukając okazji inwestycyjnych, zwłaszcza że początek 2022 roku był jednym z najgorszych dla rynku akcji od niemal 30 lat. Standardowo w dalszej części roku tak słabe otwarcie roku zwiastowało odreagowanie indeksu S&P500, wyjątek stanowiły czasy Wielkiego Kryzysu z lat 20. XX wieku.

W niedzielę poznamy wyniki wyborów prezydenckich we Francji, które mogą przynieść dużą zmienność na walorach firm z francuskiego sektora obronnego i bankowego. W sondażach wyraźnie prowadzi Macron dlatego wygrana LePen tym bardziej mogłaby spotkać się z paniczną reakcją rynków, jak to miało w przeszłości m.in. w przypadku wyboru Trumpa czy Brexitu.

Oczy niemal wszystkich inwestorów na rynku akcji zwrócone są dziś w kierunku Tesli, która opublikowała wczoraj zaskakująco dobre wyniki finansowe, notowania testują psychologiczne poziomy powyżej 1000 USD. Dziś inwestorzy bardziej optymistycznie patrzą na walory największych amerykańskich banków, zyskuje Wells Fargo i Bank of America, którym może sprzyjać jastrzębia polityka FED.

Tracą z kolei akcje największych spółek obronnych, które po publikacji wyników Lockheed Martin mają problemy z utrzymaniem dynamiki wzrostu. Wyjątek stanowi Textron, którego helikoptery AH-Z1 Viper są rozważane w zakupach nowej floty helikopterów przez polską armię. Spółki technologiczne dziś mają się zdecydowanie lepiej, rośnie Microsoft, Intel czy Google. Problem z dotrzymaniem im tempa mają dziś z kolei walory Amazon. Akcje Netflixa kontynuują kaskadową wyprzedaż i notowane są poniżej wczorajszego zamknięcia osuwając się do poziomów cenowych niewidzianych od 4 lat. Część inwestorów wciąż jednak próbuje szukać okazji do kupna technologicznych biznesów, które w ostatnim czasie doświadczyły olbrzymich wyprzedaży. Wciąż dobrze radzą sobie akcje konserwatywnych amerykańskich firm jak Exxon Mobil czy IBM. Wzrosty notuje też Cheniere, który pozostaje wiodącym dostawcą skroplonego gazu do Europy. Korektę zaliczają dziś producenci uranu Cameco i Uranium Energy Corp, którzy w ostatnim czasie cieszyli się dynamicznymi wzrostami.

Na polskim rynku wyprzedaży doświadczyły z kolei akcje CD Projekt. Inwestorzy negatywnie odebrali przełożenie dodatku do gry Cyberpunk oraz opóźnioną premierę gry Wiedźmin. Akcje spółki tym bardziej mogą doświadczać w najbliższym czasie podwyższonej zmienności z powodu ujawnienia krótkich pozycji na walorach firmy. Z kolei grupa CCC, przedstawiła satysfakcjonujący akcjonariat raport, walory zyskały ponad 5% lecz wciąż znajdują się blisko historycznych minimów.

Słabiej radzą sobie dziś metale szlachetne. Ceny gazu na kontraktach terminowych dynamicznie spadły z kolei w obliczu odczytu wzrostu zapasów w USA, który przekroczył oczekiwania. Ropa wciąż utrzymuje się w okolicach 108 USD za baryłkę.

Sesja europejska dziś przebiegała w zmiennych nastrojach. Niemiecki DAX radził sobie dobrze i zyskał do tej pory blisko 1.3%. Wyraźnie słabiej radzi sobie jednak polski WIG20, który notowany jest na ledwo 0.1% plusie, podobnie do londyńskiego FTSE. Za oceanem nastroje są wyraźnie lepsze, indeksy S&P500 i Dow Jones rosną dziś o 0.6%, minimalnie lepiej radzi sobie technologiczny NASDAQ, który zyskuje 0.7%. Zyskom indeksu przewodzą walory Tesli, jednak reakcja sprzedających wciąż ogranicza dzisiejsze wzrosty.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.