W którym momencie znajduje się wahadło rynku?

W którym momencie znajduje się wahadło rynku?
Data dodania: 2022-04-25 (19:55) Komentarz giełdowy XTB

Ostatnie sesje pokazały, że część byków kapituluje pod naporem sprzedających aktywa. Tymczasowe odreagowanie indeksów po panice spowodowanej wybuchem wojny szybko ustąpiło miejsca obawom przed agresywną polityką monetarną banków centralnych, które deklarują zacieśnianie polityki monetarnej na niespotykaną od kilkudziesięciu lat skalę. Dziś indeksy kontynuują ruch w dół, czy warto szukać dna spadków?

Znany amerykański miliarder, autor książek i zarządzający funduszem inwestycyjnym OakTree Howard Marks porównywał często cykle rynkowe do ruchów wahadła i wskazywał by inwestorzy próbowali wyobrazić sobie w jaki punkcie ruchu znajduje się rynek. Co ciekawe wahadło by rozpocząć ruch w przeciwną stronę nie potrzebuje konkretnego wydarzenia, katalizatora który pomoże wrócić pozytywnemu sentymentowi na rynek, czasami wystarczające okazuje się samo jego położenie, które determinuje dalszy ruch. Tymczasem jednak ciężko wyobrazić sobie by rynek zaczął poważniejszy ruch w górę bez zmiany otoczenia rynkowego w postaci narracji FEDu oraz uspokojenia geopolitycznych napięć, które w połączeniu z inflacją i problemami w łańcuchach dostaw stanowią dodatkowy ‘stresor’ dla inwestorów.

O ile wspomniane wahadło dla części spółek charakteryzujących się ograniczoną zmiennością było w ostatnim czasie łaskawe, o tyle przede wszystkim dla firm technologicznych, których akcje podlegają silnym wahaniom oznaczało niejednokrotnie ponad 80% wyprzedaż względem szczytów cenowych z 2021 roku przez co część inwestorów i instytucji może szukać okazji do ponownego rozpoczęcia inwestycji.

Wynik wyborów prezydenckich we Francji ma dziś bardzo ograniczony wpływ na dzisiejsze notowania ustępując obawom wokół polityki FED. Zwycięstwo Macrona można jednak uznać za pozytywne dla rynku akcji, ryzyko wyjścia Francji z UE, NATO czy destabilizacji współpracy Europy z głównym sojusznikiem - USA spadło. Kontynuowana w Donbasie ofensywa sił rosyjskich również w niewielki sposób wpływa na notowania, choć Ukraina szykuje się na odparcie zmasowanych ataków wokół strategicznej miejscowości Krzywy Róg.

Miesiącem decydującym o przebiegu pozostałej części roku może okazać się maj, w którym FED przedstawi kolejną podwyżkę stóp oraz rozpocznie zapowiadaną redukcję bilansu. Wzrosty cen akcji w maju mogą z kolei przechylić szalę na korzyść kupujących i zwiastować potencjalne odreagowanie w kolejnej części roku. Spora część kapitału może opuścić rynek nim FED zacznie redukcję. Przez to jej wpływ może okazać się ograniczony wobec oczekiwań rynku i zachęcić inwestorów do szukania okazji.

Jednocześnie oczekiwania wobec zysku na akcję spółek z indeksu S&P 500 pozostają właściwie niezmiennie wysokie mimo zmiany rynkowej atmosfery i rekordowej inflacji. Potencjalnie może stać się to przyczyną wybuchu paniki jeśl w kolejnych kwartałach amerykańskie firmy zaprezentują raporty zdecydowanie poniżej oczekiwań rynków. Do tej pory jednak sezon wyników nie wskazuje na poważne problemy amerykańskiej gospodarki i można określić go mianem ‘stabilnego’

Spadki kontynuują dziś walory Netflixa, który w ostatnich kilku sesjach stracił blisko 50% wyceny. Rosną dziś akcje Twittera w obliczu rozmów o przejęciu firmy przez Elona Muska, który planuje stworzyć własne media społecznościowe oraz walory Coca Coli, która opublikowała dobre wyniki za 1 kw. dzięki wzrostowi cen produktów przy stabilnym popycie. Z kolei akcje Apple notowane są na niewielkim minusie mimo informacji o poważnych problemach z chińskim łańcuchem dostaw. Mimo potencjalnego ‘sezonu żniw’ dla sektora bankowego dzisiejsza sesja zdecydowanie nie sprzyja notowaniom banków. Wells Fargo i Bank of America kontynuują spadki. Jeszcze słabiej zachowywały się dziś walory banków na polskiej giełdzie, wobec decyzji premiera Morawieckiego, który zapowiedział zmianę stopy WIBOR oraz sprzyjający kredytobiorcom pakiet pomocowy. Akcje PEKAO i PKO BP tracą dziś o blisko 6%

Spadają też ceny metali szlachetnych, złoto zniżkuje poniżej 1900 USD. Ceny gazu ziemnego na kontraktach terminowych spadają, potwierdzając ‘sezonowość’ wycen surowca, którego najlepszy czas wzrostów może mieć się ku końcowi wraz z końcem sezonu grzewczego.

Niemiecki DAX traci dziś prawie 1,3% i notowany jest poniżej psychologicznej granicy 14 000 punktów. W odwrocie jest też WIG20, który nurkuje 2,7% do poziomu 1920 punktów. Otwarcie tygodnia w USA odbyło się w mieszanych nastrojach, S&P500 i Dow Jones notują prawie 0.8% spadek, jeszcze lepiej radzi sobie NASDAQ który zyskuje blisko 0,5% i próbuje odreagować mocne spadki z zeszłego tygodnia w którym stracił prawie 4% wartości.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

22:50 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała spokojnie. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością. Dodatkowo dzisiejszy brak większych ruchów można tłumaczyć Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na poszczególne indeksy ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX stracił 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,4%, a londyński FTSE 100 dodał aż 0,9%. Pomimo mieszanych nastrojów, na plusie dzień zakończył także nasz polski WIG20, który zyskał 0,25% i zamknął się powyżej 1690 pkt.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?