Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wzrosty na rynku akcji przed jutrzejszą decyzją Fed

Wzrosty na rynku akcji przed jutrzejszą decyzją Fed

2021-11-02 Komentarz giełdowy XTB
Pomimo, że już jutro poznamy decyzję Fed w sprawie polityki monetarnej i niemal pewne jest ogłoszenie procesu taperingu, tak inwestorzy najwidoczniej się tym zupełnie nie przejmują. Szczególnie dobrze widoczne to jest na przykładzie amerykańskich indeksów giełdowych, które zakończyły wczorajszą sesję wyżej, ustanawiając kolejne nowe rekordy. Jeśli chodzi z kolei o dzisiejszy handel w Europie, ten przebiega w mieszanych nastrojach, co ma związek z cofnięciem na rynku chińskim, gdzie ponownie zaczęto obawiać się negatywnego wpływu koronawirusa (w Chinach zostało zamkniętych kilkanaście szkół).
Walka o zaufanie

Walka o zaufanie

2021-11-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi lekkie podbicie dolara, co można tłumaczyć wyczekiwaniem na jutrzejsze informacje z FED, które mogą dać rynkom więcej dynamiki. Teoretycznie decyzja o taperingu o 15 mld USD miesięcznie jest już zdyskontowana, ale inwestorzy będą uważnie przyglądać się treści komunikatu, oraz słowom szefa FED podczas konferencji prasowej, po tym jak zaczynają pojawiać się oczekiwania, że do podwyżki stóp może dojść w II półroczu 2022 r. (po planowym wygaszeniu QE w połowie roku).

Niewielki wzrost produkcji ropy naftowej w kartelu OPEC

Niewielki wzrost produkcji ropy naftowej w kartelu OPEC

2021-11-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych spadkach, notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia powracają do zwyżek. Cena ropy naftowej WTI powróciła ponad poziom 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent znajdują się powyżej 85 USD za baryłkę. W centrum uwagi inwestorów w bieżącym tygodniu znalazł się kartel OPEC – i to z dwóch powodów. Po pierwsze, pojawiły się dane pokazujące, że wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC wyniósł jedynie 190 tysięcy baryłek, czyli mniej niż wynosi zwyżka akceptowalna w ramach porozumienia naftowego (254 tysiące baryłek).
Tydzień banków centralnych

Tydzień banków centralnych

2021-11-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Coraz większa liczba banków centralnych zaostrza swoją politykę monetarną. W ubiegłym tygodniu Bank Kanady zaprzestał skupu aktywów a RBA zakończył kontrolę krzywej dochodowości. W tym tygodniu z dużym prawdopodobieństwem podniesie swoją główną stopę procentową a Fed ogłosi ograniczenie QE. Od piątku urosły również oczekiwania co do dalszych podwyżek kosztu pieniądza przez RPP. Jeszcze jakiś czas temu przedstawiciele banków centralnych prognozowali gwałtowny spadek inflacji po ustaniu niedoborów podaży.
Czas na podwyżkę

Czas na podwyżkę

2021-11-02 Poranny komentarz walutowy XTB
To będzie tydzień banków centralnych. Za nami już decyzja RBA, ale przed nami kluczowe wydarzenia – posiedzenia Fed i Banku Anglii. Dla nas jednak niemniej ważna będzie decyzja RPP. Narracja RBA pokazała czego możemy spodziewać się po tym najważniejszym posiedzeniu w tym tygodniu – posiedzeniu Fed. Bank nie zmienił parametrów polityki, a jedynie porzucił kontrolę rentowności obligacji, która i tak już kompletnie nie działała.
Nadchodzący tydzień będzie pracowity dla bankierów centralnych

Nadchodzący tydzień będzie pracowity dla bankierów centralnych

2021-10-29 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Decyzje ws. poziomów stóp procentowych zapadną w USA, Polsce, Wielkiej Brytanii, Australii, Norwegii oraz Czechach. Przyszły kształt polityki pieniężnej w wielu krajach rysuje się coraz bardziej jastrzębio. Nawet jeśli banki nie podnoszą stóp procentowych, to retoryka ulega znaczącej zmianie. W Stanach Zjednoczonych dodatkowo poznamy dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.
Niemiecki DAX wymazał wzrosty z początku tygodnia

Niemiecki DAX wymazał wzrosty z początku tygodnia

2021-10-29 Komentarz giełdowy XTB
Pomimo, że amerykańskie indeksy zakończyły wczorajszą sesję na plusie, w rejonie historycznych maksimów, tak nastroje uległy pogorszeniu tuż po zamknięciu handlu na Wall Street. Powodem były gorsze od oczekiwań wyniki dwóch spółek z sektora big-tech: Amazona i Apple. Gorszy sentyment utrzymywał się podczas godzin nocnych, co przełożyło się z kolei na negatywne otwarcie sesji w Europie. Kupujących nie wspierają też dane o PKB z Niemiec, które pokazały spadek dynamiki do poziomu 1,8% k/k, przy oczekiwaniach zakładających 2,2% k/k (poprzednio 1,9%).
Podwyżka stóp, ale jaka?

Podwyżka stóp, ale jaka?

2021-10-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi odbicie dolara na szerokim rynku w ślad za pogorszeniem się nastrojów na giełdach. Na Wall Street technologiczny Nasdaq zawrócił po wybiciu nowego szczytu, a gorsze informacje ze spółki Amazon, która zwróciła uwagę na trudności będące efektem globalnych problemów z łańcuchami dostaw, mogą stać sie mocniejszym story dla rynków. Słabsze nastroje widoczne były też w Azji, chociaż Evergrande poinformowało o planach spłaty kolejnej transzy zaległych odsetek, a Ludowy Bank Chin kontynuował operacje płynnościowe (w tym tygodniu wpompowano 680 mld juanów, co jest najwyższą kwotą od blisko 2 lat).
Ostudzenie nastrojów na rynku akcji

Ostudzenie nastrojów na rynku akcji

2021-10-28 Komentarz giełdowy X-Trade Brokers
Za sprawą wyhamowania wzrostów na rynku akcji w USA, a także spadków podczas sesji azjatyckiej, główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły środową sesję niżej. Jednak pomimo dość bogatego kalendarza przewidzianego na dziś, zmienność pozostawia wiele do życzenia, a nastroje są mieszane. Część indeksów ze Starego Kontynentu notowana jest pod kreską, podczas gdy inne notują wzrosty. W momencie przygotowywania tego komentarza niemiecki DAX traci około 0,4% i testuje dzienne minima, podczas gdy np. francuski CAC40 rośnie 0,35%.
Dynamiczne zniżki cen ropy naftowej

Dynamiczne zniżki cen ropy naftowej

2021-10-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ SA
Na rynku ropy naftowej wczoraj zobaczyliśmy mocniejszy akcent ze strony sprzedających. Ceny ropy Brent i WTI zniżkowały o ponad 2%, a przyspieszenie spadków obserwowaliśmy głównie w drugiej części dnia (a dokładniej, przez większość sesji w USA), czyli po pojawieniu się danych dotyczących zapasów ropy naftowej w USA. Departament Energii podał, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu zwyżkowały o 4,23 mln baryłek, przy oczekiwaniach oscylujących w rejonie 1,6-1,9 mln baryłek.
Drakońskie podwyżki stóp

Drakońskie podwyżki stóp

2021-10-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Galopująca inflacja, drożejące paliwo i żywność, rozdawnictwo fiskalne i panika w banku centralnym – do jak wielu krajów można dziś przystawić tę etykietę? Tym razem dotyczy ona nie USA czy Polski, a Brazylii, gdzie podniesiono stopy procentowe aż o 150 punktów bazowych do 7,75% i to jeszcze nie koniec. Czy to zwiastun tego, co czeka nas globalnie? Brazylia być może nigdy nie była przykładem wzorowej polityki gospodarczej, ale akurat jeśli chodzi o inflację w ostatnich latach odzyskała pewną wiarygodność.
Nasdaq wycofuje się z historycznych maksimów

Nasdaq wycofuje się z historycznych maksimów

2021-10-27 Komentarz giełdowy X-Trade Brokers
Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować nieco gorsze nastroje na rynku akcji. Za sprawą cofnięcia na rynku azjatyckim, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel od spadków. Przecena szybko jednak wyhamowała, a w kolejnych godzinach europejskie indeksy próbowały odrabiać straty. Niemniej sentyment pozostaje negatywny, a w momencie przygotowania tego komentarza żaden z indeksów blue chip z Europu nie zdołał wyjść na plus.
Koronawirus znów w natarciu

Koronawirus znów w natarciu

2021-10-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
konkretne impulsy. Rentowności amerykańskich obligacji stabilizują się w okolicach 1,6250 proc. (dla 10-letnich) po tym jak w zeszłym tygodniu przetestowały barierę 1,70 proc. Rynek czeka na informacje z Kongresu, gdzie być może do końca tygodnia przyjęte zostaną uchwały z pakietu infrastrukturalnego prezydenta Bidena. Środa przynosi mieszane wskazania dla dolara, co pokazuje, że rynek FX stracił ostatnio kierunek i czeka na Wczoraj na Wall Street doszło do wyhamowania wzrostów indeksów, a opublikowane po sesji wyniki spółek technologicznych były mieszane.
Co dalej z dolarem?

Co dalej z dolarem?

2021-10-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Przedstawiciele Rezerwy Federalnej wchodzą w okres blackout-u przed posiedzeniem, które będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu, dlatego też rynek będzie się musiał skupić na danych gospodarczych, które do tego czasu zostaną opublikowane. Decyzja o ograniczeniu skupu jest już w dużej mierze w cenie, zatem dolar może nieco mocniej zareagować na dane o PKB (czwartek) oraz na wskaźnik PCE (core). Wall Street wyznacza nowe maksima a wzrosty są napędzane przez dobre wyniki spółek. Dziś decyzje w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Kanady.
BigTech nie rozczarowuje

BigTech nie rozczarowuje

2021-10-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Obecny tydzień na rynkach stoi zdecydowanie pod znakiem wyników firm technologicznych. Bardzo dużo dzieje się na akcjach Tesli, ale prawdziwe zyski pokazują firmy technologiczne. Rynek walutowy przygląda się z boku. Jesteśmy w oku cyklonu sezonu publikacji wyników i w tym tygodniu poznaliśmy już raporty firm takich jak Facebook, Microsoft czy Alphabet (Google).
Euforia nie udziela się walutom

Euforia nie udziela się walutom

2021-10-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przebiegał na rynkach w szampańskich nastrojach. Gwiazdą notowań była Tesla – wartość firmy w spektakularny sposób przekroczyła bilion dolarów. Tej euforii nie widać jednak na rynkach walut – dolar umacniał się, a waluty rynków wschodzących pozostały słabe. Na Wall Street znowu mamy euforię, a wczoraj nie cegiełkę, ale potężną cegłę dołożyła Tesla, której akcje po wzroście ceny o ponad 12% są warte ponad 1000 dolarów za sztukę, a kapitalizacja firmy przekroczyła bilion dolarów. To efekt zamówienia złożonego przez wypożyczalnię Hertz na 100 tysięcy samochodów tej marki.
Euro słabe po Ifo

Euro słabe po Ifo

2021-10-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na rynku stosunkowo niewiele się działo. Z danych makro poznaliśmy niemiecki indeks klimatu biznesowego Ifo. Poza tym nieco zamieszania na rynku akcyjnym wprowadziła informacja o planowanym zakupie przez Hertz pojazdów marki Tesla w liczbie 100 tys. Cyfra może imponować. Kto ma w portfelu akcje producenta elektrycznych samochodów ten powiększył swój zysk. Papiery spółki Elona Muska zyskały ponad 12 proc.
Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

2021-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Mieszane nastroje, z jakimi mieliśmy do czynienia podczas sesji azjatyckiej, przełożyły się także na sentyment w Europie. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu nie wykazywały większej zmienności i poruszały się bez wyraźnego kierunku. Pod koniec dzisiejszego handlu nie widać przewagi kupujących, czy sprzedających. Niemiecki DAX, jak i londyński FTSE100 zyskują zaledwie 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 traci 0,3%. Pod kreską znajdziemy także indeksy ze Szwajcarii, Portugalii, czy Belgii.
Co powiedział Powell?

Co powiedział Powell?

2021-10-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczynamy ze słabszym dolarem, co można tłumaczyć relatywnie dobrymi nastrojami na rynkach akcji po tym jak indeksy na Wall Street pozostały przy szczytach. W Azji wpływ na sentyment miały niezłe informacje z Evergrande - spółka znów spłaciła część zaległych odsetek, a także poinformowała o wznowieniu 10 projektów deweloperskich - chociaż generalnie pozostałe firmy z branży były pod presją reform forsowanych przez chiński nadzór. Co ciekawe rynki na razie nie przejmują się globalną sytuacją COVID.
Wzrostowe rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy naftowej

Wzrostowe rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy naftowej

2021-10-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej nadal skutecznie odpiera ataki podaży. Ceny ropy zakończyły piątkową sesję na plusie – mimo jej spadkowego rozpoczęcia – a tym samym, wypracowały już siódmą z kolei tygodniową zwyżkę. Ceny ropy naftowej WTI przekraczają obecnie 84 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent znajdują się już na poziomach przekraczających 86 USD za baryłkę.