Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?
2021-10-21 Komentarz poranny TMS BrokersDynamiczny wzrost wskaźników inflacyjnych w USA zwiększyło ryzyko, że wyższe ceny zostaną na dłużej. Głównym czynnikiem, od którego będzie to zależeć jest wysokość płac. W ostatnim czasie widać, że wykazują one silniejszy wzrost. Ryzyko spirali płacowo-cenowej stale rośnie. Wrześniowy CPI w Stanach Zjednoczonych wypadł na poziomie 5,4 proc. Był to już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy dynamika wzrostu cen utrzymywała się powyżej 5 proc. Prognozy pokazują, że do końca roku wysokie poziomy raczej się utrzymają.
Ceny ropy w górę po zaskakującym spadku zapasów
2021-10-21 Komentarz surowcowy DM BOŚWczoraj na rynku ropy naftowej panowały mieszane nastroje. Po relatywnie słabym początku sesji, później jednak przewagę przejęła strona popytowa. Wszystko za sprawą danych dotyczących zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które okazały się zaskakujące. Departament Energii USA podał, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu spadły o 431 tysięcy baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zwyżki o około 1,8-1,9 mln baryłek. W rezultacie, zapasy ropy naftowej w miejscowości Cushing w Oklahomie znalazły się na najniższym poziomie od października 2018 roku.
Fed nie zmienia zdania
2021-10-21 Poranny komentarz walutowy XTBWydawałoby się, że obecna euforia na Wall Street to idealny czas na ogłoszenie zmian w polityce pieniężnej. Nie zostałyby one przyjęte dobrze, ale nie wywołałyby krachu. Fed jednak woli iść w zaparte. Loretta Mester jest umiarkowanym członkiem Rezerwy Federalnej, dlatego jej słowa powinny dość dobrze odzwierciedlać konsensus w Fed. Powiedziała ona, że „test na ograniczenie QE” został zaliczony, co oznacza niemal pewną decyzję o rozpoczęciu zmniejszania dodruku na posiedzeniu 3 listopada.
Sukces Bitcoina na giełdzie
2021-10-20 Komentarz giełdowy XTBW zasadzie cały rynek mówi o wczorajszym ważnym wydarzeniu, czyli debiucie funduszu ETF na kontrakty terminowe na Bitcoin w Stanach Zjednoczonych. Jest to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla rynku giełdowego, jak i rynku kryptowalut i dodatkowo zbiegło się w czasie z niemal rekordowymi poziomami tej kryptowalut. Dzisiaj można już powiedzieć, ze sentyment doprowadził do wyznaczenia nowych maksimów na Bitcoinie.
Piłka leży po stronie FED?
2021-10-20 Raport DM BOŚ z rynku walutW środę dolar odbija na szerokim rynku, lepiej zachowują się tylko waluty Antypodów, oraz dolar kanadyjski i korona szwedzka, chociaż zmiany nie są duże (nie przekraczają 0,21 proc. w relacji do do USD). Siła amerykańskiej waluty to pokłosie nowych rekordów rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie wybiły nowy szczyt przy 1,65 proc.). Takie zachowanie długu to pokłosie komentarzy przedstawicieli FED, którzy zamiast tonować oczekiwania, co do podwyżki stóp w 2022 r. sami zaczynają mieć wątpliwości, czy aby nie będzie ona konieczna w sytuacji, kiedy podwyższona inflacja może utrzymywać się przez dłuższy czas (Waller), ...
Czy to koniec wzrostów na EUR/USD?
2021-10-20 Komentarz poranny TMS BrokersKorekta na dolarze trwa. Wczoraj EUR/USD przetestował techniczny opór na 1,1660 po czym widoczne było dynamiczne odejście od tego poziomu. Pytanie teraz brzmi, czy to już koniec korekty i wracamy do spadków na głównej parze walutowej, czy jednak jest szansa na 1,17 w najbliższym czasie. Na wykresie dziennym wczorajsza świeca wzrostowa została mocno wygaszona co może świadczyć, że rynek nie ma siły w tym momencie na kolejne wzrosty.
Fanfary na debiucie ETF na bitcoin
2021-10-20 Poranny komentarz walutowy XTBNiewątpliwie wydarzeniem wczorajszego dnia na rynkach był debiut długo wyczekiwanego ETF na bitcoin w USA. Przyciągnął on ogromne zainteresowanie i obroty, zaś sama kryptowaluta notowana jest w okolicach rekordów. Blisko rekordów jest też Wall Street. Temat ETF na bitcoin przewijał się w USA już od 8 lat i potrzeba było zmiany szefa SEC, aby do tego doszło. Warto wiedzieć, że BITO (ticker ETF) opiera się na kontraktach, nie zaś na „fizycznym” bitcoinie, a ze słów szefa SEC wynika, że ta druga forma nie jest rozpatrywana pomimo prób środowiska.
Wyhamowanie wzrostów cen ropy naftowej
2021-10-20 Komentarz surowcowy DM BOŚStrona popytowa na rynku ropy naftowej nadal jest silna. W tym tygodniu widać jednak, że o ile ceny ropy nie spadają, to mają problemy z wspięciem się na nowe tegoroczne szczyty – co pokazuje, że także podaż zaczyna mieć coraz więcej argumentów. Notowania ropy naftowej dzisiaj delikatnie osuwają się w dół – cena ropy WTI pozostaje jednak w rejonie 82 USD za baryłkę, a cena ropy Brent powyżej 84 USD za baryłkę. Wyhamowanie zwyżek notowań ropy naftowej ma obecnie swoją przyczynę w informacjach docierających z Chin.
Indeksy w USA coraz bliżej historycznych rekordów
2021-10-19 Komentarz giełdowy XTBKorekta spadkowa, jaką obserwowaliśmy w ubiegłym miesiącu na światowym rynku akcji, wyraźnie wyhamowała, a inwestorzy jakby przestali przejmować się zapowiadaną normalizacją polityki monetarnej przez Fed, czy kryzysem energetycznym, temat Evergrande także ucichł. Indeksy giełdowe z USA radzą sobie nad wyraz dobrze, a w przypadku utrzymania obecnego sentymentu, niewykluczone, że w najbliższym czasie zobaczymy atak na historyczne maksima, co będzie potwierdzeniem, iż wrześniowa korekta była jedynie chwilowym przystankiem w trwającej hossie.
Banki centralne będą zdeterminowane...
2021-10-19 Raport DM BOŚ z rynku walutPo obserwowanym wczoraj rano odbiciu dolara na szerokim rynku nie ma już śladu, dzisiaj mamy lustrzany scenariusz - USD traci na całej linii. W dół idą rentowności amerykańskich obligacji, a Wall Street zanotowała wczoraj przyzwoity wynik. Problemem pozostaje ropa, która dzisiaj próbuje powracać w rejon wczorajszego szczytu przy 83 USD za baryłkę (niemniej Biały Dom potwierdził, że próbuje naciskać na kraje OPEC w temacie zwiększenia wydobycia surowca). Niemniej już gaz ziemny notuje kolejny wyraźny spadek.
Co dalej z cenami gazu ziemnego?
2021-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚO ile notowania ropy naftowej utrzymują się w rejonach kilkuletnich maksimów, tego samego nie można powiedzieć o cenach gazu ziemnego – a przynajmniej o jego amerykańskich cenach, które służą jako benchmark w przypadku większość standaryzowanych instrumentów finansowych opartych o notowania tego surowca. Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach wręcz dynamicznie zniżkowały, obecnie oscylując w rejonie 5 USD za mln BTU. To najniższy poziom notowań gazu ziemnego w USA od prawie miesiąca.
Ryzyko stagflacji
2021-10-19 Komentarz poranny TMS BrokersZnajdujemy się obecnie w środowisku rosnących cen energii, poziomu inflacji oraz materializujących się podwyżek stóp procentowych. Cały czas jednak na horyzoncie widnieją ryzyka rosnących wskaźników infekcji oraz spowolnienia wzrostu gospodarczego. Banki centralne stoją w pewnym rozkroku. Z jednej strony musza uwzględniać czynniki tymczasowe skutecznie je identyfikując, jednak nie mogą przespać momentu, kiedy inflacja wymknie się spod kontroli.
optymizm nie opuszcza rynków
2021-10-19 Poranny komentarz walutowy XTBInwestorzy nie przejęli się na długo słabszymi danymi z Chin, a takie tematy jak Evergrande, kryzys energetyczny czy początek ograniczania dodruku już nie robią na nich wrażenia. Kolejne rynkowe rekordy są na wyciągnięcie ręki. Od ubiegłej środy na rynkach globalnych obserwujemy powrót optymizmu. Słabsze dane z Chin, o których pisałem wczoraj popsuły nieco nastroje, ale start sesji na Wall Street diametralnie zmienił obraz rynku. Czynnikiem dokładającym cegiełkę do rynkowej euforii jest zapowiadany na dziś debiut ETF na kontrakty na Bitcoin w USA.
Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW
2021-10-18 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Za sprawą cofnięcia podczas godzin nocnych, główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły handel od spadków, a negatywny sentyment utrzymywał się w kolejnych godzinach sesji. Mimo iż po rozpoczęciu notowań w USA obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, tak zdecydowana większość europejskich indeksów zamknęła się dziś wyraźnie pod kreską. Niemiecki DAX stracił 0,72%, a podobną przecenę obserwowaliśmy we Francji, gdzie tamtejszy CAC40 przecenił się 0,81%.
Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto
2021-10-18 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalutBitcoin poszybował w górę w zeszłym tygodniu, zbliżając się z powrotem do rekordowego poziomu (all-time high, ATH), gdy inwestorzy przyjęli wiadomość o nowym ETF opartym na bitcoinie. Po potwierdzeniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ETFu opartego na bitcoinie (więcej poniżej), cena BTC zaczęła rosnąć. Po niskim poziomie 54 611 dolarów w środę, BTC poszybował o 14 proc., osiągając najwyższy poziom 62 516 dolarów. W chwili pisania tego tekstu, kryptoaktywo kosztuje około 61 700 dolarów.
Powraca pytanie o stagflację?
2021-10-18 Raport DM BOŚ z rynku walutNowy tydzień zaczyna się od umocnienia dolara, a dominować zaczynają obawy inflacyjne. Nastroje w Azji zepsuły słabe dane nt. PKB w Chinach (w III kwartale wzrost gospodarczy wyhamował do 4,9 proc. r/r przy oczekiwaniach 5,2 proc. r/r, a produkcja przemysłowa w październiku wyniosła zaledwie 3,1 proc. r/r), chociaż szef Ludowego Banku Chin zapewnił, że sytuacja jest uważnie monitorowana i decydenci nie dopuszczą do pojawienia się ryzyka systemowego (m.in. w kontekście ryzyka bankructwa niektórych firm).
Chiny zwalniają
2021-10-18 Komentarz poranny TMS BrokersGłówną uwagę inwestorów na początku tygodnia przyciągają dane na temat gospodarki Państwa Środka. W III kwartale PKB Chin wypadło gorzej od konsensusu rynkowego. Wyraźnie widać, że odradzający się wirus i kryzys energetyczny odcisnęły piętno na aktywności gospodarczej. Dodatkowo obaw związane z rynkiem nieruchomości wpłynęły na nastroje i inwestycje.
Tydzień rozpoczęty wzrostowym akcentem na rynku ropy naftowej
2021-10-18 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej mają za sobą sześć kolejnych wzrostowych tygodni z rzędu. I na razie ta passa nie została przerwana, bowiem nowy tydzień rozpoczyna się na tym rynku od solidnej zwyżki. Zarówno na wykresie notowań ropy naftowej WTI, jak i ropy Brent, dzisiejsza sesja otworzyła się luką wzrostową i kontynuacją ruchu cen w górę. Notowania ropy naftowej WTI znajdują się na najwyższych poziomach od 2014 roku, zaś ceny ropy Brent – na najwyższych poziomach od 2018 r. (i dotarły już do okolic maksimów sprzed trzech lat).
spowolnienie w Chinach
2021-10-18 Poranny komentarz walutowy XTBUbiegły tydzień na rynkach globalnych zakończył się w znakomitych nastrojach. Świetne wyniki banków na Wall Street sprawiły, że inwestorzy zapomnieli o wszystkich zagrożeniach, zaś temat ETFu rozpala hossę na rynku Bitcoina. Jednak dzisiejsze dane z Chin są przypomnieniem problemów światowej gospodarki. W trzecim kwartale tego roku chińska gospodarka rosła o 4,9% r/r i był to dopiero czwarty wzrost poniżej 5% w ciągu ostatniej dekady. Jeszcze w drugim kwartale wynosił on 7,9% i choć rynek oczekiwał spowolnienia (do 5,2%), okazało się ono większe.
Dobre zamknięcie tygodnia na rynku akcji
2021-10-15 Komentarz giełdowy XTBPodczas piątkowej sesji mogliśmy obserwować dobre nastroje na europejskich parkietach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły sesję od wzrostów, a pozytywny sentyment utrzymał się do końca dnia. Co prawda ruchy były mniejsze niż wczoraj, jednak kierunek został utrzymany. Niemiecki DAX zyskał 0,8%, przez co doszło do pokonania spadkowej linii trendu, wyznaczonej po wierzchołkach z września. Zgodnie z klasycznymi założeniami analizy technicznej może to potwierdzać zakończenie korekty z ubiegłego miesiąca i powrót do głównego trendu, który wciąż jest wzrostowy, o ile oczywiście wybicie to nie okaże się fałszywe.