Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wybory do Bundestagu, a kurs Euro

Wybory do Bundestagu, a kurs Euro

2021-09-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Wstępne sondaże pokazały, że wybory parlamentarne w Niemczech wygrała SPD. Pierwszy raz od 19 lat zwycięstwo przypadło socjaldemokratycznej partii. Wynik na poziomie 26 proc. nie jest jednak deklasujący. Drugą pozycję zajęła chadecja (CDU/CSU) co jest porażką dla tego ugrupowania. Angela Merkel przechodzi na emeryturę a do objęcia stanowiska kanclerza coraz bliżej jest Olafowi Scholzowi, choć wszystko będzie zależeć od tego, komu uda się namówić do współpracy jednocześnie partię Zielonych oraz ugrupowanie FDP.
Prąd na wagę złota

Prąd na wagę złota

2021-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ceny prądu to coraz bardziej popularny temat. Jak się okazuje, kryzys energetyczny dotyka nie tylko Europy. Obostrzenia w zużyciu prądu wprowadza też Pekin i mogą one mieć niemniejsze skutki niż głośna ostatnio sytuacja wokół Evergrande. Rynki w poniedziałek są w dobrych nastrojach. Obawy o upadek największego chińskiego dłużnika, które wstrząsnęły notowaniami dokładnie tydzień temu, odeszły niczym minione lato.

Miniony tydzień upłynął pod znakiem nerwowości

Miniony tydzień upłynął pod znakiem nerwowości

2021-09-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Miniony tydzień upłynął pod znakiem nerwowości w związku z niepewną sytuacją wokół chińskiego dewelopera Evergrande, oraz posiedzeniem decyzyjnym FOMC. Widmo upadłości spółki nieco się oddaliło, a wydźwięk komunikatu FOMC i konferencji szefa Fed Powella był raczej gołębi, co napędziło rajd ryzyka. W rozpoczynającym się tygodniu większych emocji należy spodziewać się dopiero w drugiej połowie tygodnia.
Gołębi Fed to już przeszłość?

Gołębi Fed to już przeszłość?

2021-09-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy wyraźne cofnięcie na rynkach w porównaniu do wczoraj. Pomimo tego, że ryzyko związane z Evergrande zostało w części zneutralizowane, to jednak Chiny wciąż w jakiś sposób przygotowują się na upadek spółki. Dodatkowo ostatnie komentarze ze strony jednej członkini Fed sugerują, że Fed faktycznie wkracza na ścieżkę normalizacji, czym może doprowadzić do sporych zmian na rynku obligacji, a tym samym wpłynąć również na inne rynki.
Wstrząsowy tydzień

Wstrząsowy tydzień

2021-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, uwagę zwraca też wyraźny wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych - w przypadku papierów 10-letnich połamana została bariera 1,40 proc., co jeszcze wczoraj wieczorem dało mocny impuls wzrostowy dla USDJPY. Dzisiaj w grupie najsłabszych walut znalazły się rand i lira (rozczarowanie wczorajszym przekazem z banków centralnych), a w grupie G-10 najgorzej radzą sobie wczorajsi liderzy - dolar kanadyjski i korona norweska.
Sprzedaż chińskich rezerw ropy naftowej

Sprzedaż chińskich rezerw ropy naftowej

2021-09-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo poniedziałkowej przeceny, notowania ropy naftowej znajdują się na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na solidnym plusie. Kolejne dni przynoszą bowiem spore zwyżki notowań tego surowca. Ceny ropy naftowej WTI znajdują się już znacznie powyżej poziomu 73 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent istotnie przekraczają 76 USD a baryłkę.
W krajach rozwiniętych już podwyżki

W krajach rozwiniętych już podwyżki

2021-09-24 Komentarz poranny TMS Brokers
W czwartek, zgodnie z oczekiwaniami, Norgesbank podwyższył główną stopę procentową o 0,25 proc. Tym samym kraj wychodzi z polityki „zerowych” stóp procentowych. Norgesbank jest jednym z pierwszych banków centralnych krajów rozwiniętych, który podjął wyraźną decyzję o normalizacji polityki pieniężnej. Czy to nowy trend?
Gospodarka zwalnia

Gospodarka zwalnia

2021-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsze dane z największych rozwiniętych gospodarek były jednoznaczne – mamy stopniowe spowolnienie gospodarcze. Nie jest to oczywiście recesja i wcale nie musi do niej dojść, ale pokazuje to, że wpływ bezprecedensowej stymulacji okaże się prawdopodobnie przejściowy. Mowa o indeksach PMI za wrzesień, które wczoraj firma Markit opublikowała dla największych gospodarek – USA, strefy euro oraz Wielkiej Brytanii. Obraz jest jednoznaczny – jest gorzej. W kalendarzach ekonomicznych mamy same czerwone pola, a to oznacza negatywne zaskoczenia.
Rynek wycenia Fed i Evergrande

Rynek wycenia Fed i Evergrande

2021-09-23 Komentarz giełdowy XTB
Za nami bardzo burzliwe kilkanaście godzin, w przeciągu których poznaliśmy decyzję Fed oraz inwestorzy nie byli pewni, co do przyszłości giganta z rynku nieruchomości w Chinach, spółki Evergrande. Wydaje się, że ponownie możemy mówić o „małym deszcze” z „wielkiej chmury”. Czy to już koniec niepewności? Czy inwestorzy będą mogli teraz kontynuować kupno akcji przez kolejne miesiące?
Pokrętna logika rynków?

Pokrętna logika rynków?

2021-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi osłabienie dolara, oraz kontynuację zwyżek na giełdach, pomimo faktu, że wczorajszy przekaz z FED nie wypadł "gołębio", a sytuacja wokół spółki Evergrande pozostaje nerwowa (co nie przeszkodziło jednak w jej wyraźniejszym odreagowaniu podczas handlu w HongKongu). Projekcje FED dotyczące inflacji zostały podniesione na ten i przyszły rok, a oczekiwania członków tego gremium odnośnie podwyżek stóp procentowych przesunęły się na rok 2022 (nie wykluczona jest jedna podwyżka w końcu przyszłego roku).
Powrót do normalności

Powrót do normalności

2021-09-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki bardzo chciały przewrócić kartkę z Evergrande i powrócić do tego, co obserwujemy od dobrego roku – wzrostów cen aktywów przy niskiej zmienności. Jak na razie to się udaje, nie przeszkodził Fed, a słabe dane z Europy zostały przeoczone. Na azjatyckich rynkach wraca optymizm, a to dla rynków globalnych sygnał, aby zapomnieć o temacie. To efekt porozumienia, wedle którego Evergrande nie będzie musiał płacić dziś odsetek od lokalnych obligacji, a także zapowiedzi prezesa odnośnie zaspokojenia roszczeń inwestorów detalicznych.
Złoto: umiarkowana reakcja na komunikat Fed

Złoto: umiarkowana reakcja na komunikat Fed

2021-09-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku złota była praktycznie całkowicie podporządkowana wyczekiwaniu na komunikat ze strony Rezerwy Federalnej. Inwestorzy wypatrywali w nim konkretnych informacji na temat planowanego zacieśniania polityki monetarnej w USA – i w dużym stopniu, faktycznie się tego doczekali. Rezerwa Federalna potwierdziła zamiar rozpoczęcia taperingu QE w relatywnie nieodległej perspektywie.
Fed bez fajerwerków?

Fed bez fajerwerków?

2021-09-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki finansowe z uwagą śledziły środowe wydarzenia wokół posiedzenia decyzyjnego FOMC. Wydarzenie okazało się nie być aż tak cenotwórcze, jak pierwotnie oczekiwano, jednak zmiany w narracji, jakie de facto się dokonały, są dość znaczące. W środę FOMC utrzymał dotychczasowe poziomy stóp procentowych na niezmienionym poziomie (górne ograniczenie 0,25 proc., dolne 0 proc.). Prezes Powell przyznał, że zakończenie taperingu byłoby właściwie w połowie przyszłego roku.
Próba odbicia PLN, Fed zapowiada tapering

Próba odbicia PLN, Fed zapowiada tapering

2021-09-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi odbicie eurodolara oraz próbę lekkiego umocnienia PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6161 PLN za euro, 3,9416 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2568 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3765 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,966% w przypadku obligacji 10-letnich.
Uwaga skupiona na decyzji FOMC

Uwaga skupiona na decyzji FOMC

2021-09-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza decyzja banku centralnego USA może być przełomowa. Jakiekolwiek szczegóły dotyczące redukcji programu QE mogą zaważyć na nastrojach na Wall Street. Początek sesji za oceanem przynosi jednak duży optymizm – czy rynki sądzą, że Fed wstrzyma się i ponownie opóźni tzw. tapering? Wielu uczestników rynku zdaje sobie sprawę, że tapering w USA jest konieczny i najprawdopodobniej zostanie ogłoszony do końca roku - wszak niekończąca się stymulacja monetarna ma raczej ograniczone korzyści i prowadzi do „japonizacji” gospodarki.
FED, czy Evergrande? Co jest ważniejsze?

FED, czy Evergrande? Co jest ważniejsze?

2021-09-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi mieszane wskazania dla dolara, chociaż z przewagą walut zachowujących się lepiej od amerykańskiej. Widać nieznaczną poprawę sentymentu na rynkach akcji, chociaż sytuacja nadal pozostaje napięta. Spółka zależna Evergrande poinformowała po negocjacjach z wierzycielami (!), że wypłaci w czwartek odsetki od kuponów obligacji, ale mowa jest kwocie dla krajowych wierzycieli (jest to około 36 mln USD), a nie jest jasne, kiedy zostaną wypłacone odsetki dla zagranicznych warte więcej, bo 83,5 mln USD, chociaż tutaj teoretycznie czasu jest nawet 30 dni.
Wzrostowa mieszanka czynników na rynku ropy naftowej

Wzrostowa mieszanka czynników na rynku ropy naftowej

2021-09-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Chociaż poniedziałkowa sesja przyniosła zniżkę notowań ropy naftowej, to ten negatywny akcent nie przełożył się na późniejszą sytuację na rynku tego surowca. Już wczoraj ceny ropy zawróciły w górę, a dzisiaj rano kontynuują stopniowe zwyżki. W rezultacie, ceny ropy nadrobiły już praktycznie w całości poniedziałkowe spadki.
Dzień z Fed

Dzień z Fed

2021-09-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki finansowe nie znoszą próżni i w momencie, kiedy sytuacja wokół Evergrande zaczyna się stabilizować, do gry wchodzi Rezerwa Federalna, która w środę zadecyduje ws. poziomu stóp procentowych. Evergrande poinformował obligatariuszy, że będzie w stanie uregulować część odsetkową należną w najbliższy czwartek. Nie jest jednak jasne co stanie się z częścią kapitałową.
Fed w cieniu Evergrande

Fed w cieniu Evergrande

2021-09-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Fed miała być wydarzeniem tygodnia, inwestorzy liczyli, że bank centralny w USA wreszcie odniesie się do planu ograniczenia skupu pieniądza wobec bardzo dobrej sytuacji makroekonomicznej oraz szybko rosnących cen. Wygląda jednak na to, że Fed jest nie tylko w cieniu chińskiego dewelopera, ale też dzięki niemu zyskał kolejną wymówkę by nic nie robić. Dziś chińskie rynki powróciły po dwudniowych świętach i inwestorzy liczyli na rozstrzygnięcie kwestii Evergrande, któremu grozi bankructwo.
Czy zagrożenie z Chin jest realne?

Czy zagrożenie z Chin jest realne?

2021-09-21 Komentarz giełdowy XTB
Spółka Evergrande jest już obecnie znana niemal każdemu inwestorowi na świecie. Widmo bankruta takiego kolosa wywołuje obawy o możliwy kolejny kryzys. Czy słusznie? Wydaje się, że rynek nie bierze pod uwagę ryzyka faktycznej zapaści, biorąc pod uwagę skalę ruchów z ostatnich dni. Czy wobec tego faktycznie powinniśmy się obawiać zagrożenia z Chin? Ostatnia bańka spekulacyjna w Chinach miała miejsce w 2015 roku i była powiązana z gigantycznym wzrostem zainteresowania inwestycjami przez inwestorów detalicznych.