Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Cena ropy nadal w górę, zapasy w USA w centrum uwagi
2021-10-06 Komentarz surowcowy DM BOŚNie milkną echa decyzji OPEC+ w kwestii porozumienia naftowego. Brak zmian w limitach produkcji ropy w krajach rozszerzonego kartelu rozbudził obawy o podaż tego surowca oraz spekulacje, czy OPEC+ nie będzie zmuszony do tego, by i tak dokonać rewizji w najbliższych tygodniach. Na razie jednak decyzja OPEC+ przyczyniła się do jeszcze większej presji na wzrost notowań ropy naftowej. Cena amerykańskiej ropy gatunku WTI wspięła się już do okolic 79 USD za baryłkę, czyli utrzymuje się na najwyższych poziomach od 2014 roku.
Dał nam przykład Adrian Orr
2021-10-06 Poranny komentarz walutowy XTBDziś jedna podwyżka stóp procentowych już za nami – w Nowej Zelandii. Przy inflacji na poziomie 3,3% Bank uznał, że stopy trzeba podnieść, aby zapewnić stabilność cen i – uwaga – maksymalne zatrudnienie możliwe do osiągnięcia w dłuższym okresie. To prztyczek dla innych banków, które często stosują podejście maksymalnej stymulacji bez oglądania się na długi termin. Czy RPP również zmieni dziś kurs? W Polsce dziś niewątpliwym wydarzeniem będzie decyzja RPP, mająca wpływ tak na złotego, jak i rozpędzone ceny akcji banków notowanych na GPW.
RPP testem dla PLN
2021-10-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi próbę stabilizacji eurodolara pod 1,16 USD w oczekiwaniu na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. PLN zmierzy się dziś z decyzją RPP, a podwyższona zmienność w ostatnich godzinach sugeruje iż z decyzją wiązać się będzie sporo rynkowych emocji. Złoty kwotowany jest następująco: 4,6062 PLN za euro, 3,9753 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2800 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4239 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,228% w przypadku obligacji 10-letnich.
Frank przestanie być tylko bezpieczną przystanią?
2021-10-05 Raport DM BOŚ z rynku walutWtorek przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku, które rozpoczęło się jeszcze wczoraj w ślad za słabymi nastrojami na Wall Street na co złożyło się wiele czynników, ale dodatkowym argumentem stała sie awaria mediów społecznościowych, oraz decyzja OPEC+, który wbrew nieformalnym oczekiwaniom nie zdecydował się wyraźniej zadziałać, aby ograniczyć wzrost cen ropy. Uwagę zwraca też napięta sytuacja wokół Tajwanu po ostatnim pokazie militarnej siły Chin (sporo na ten temat wypowiedział się prezydent Tsai), oraz tarcia USA-Chiny za sprawą niezrealizowanych przez Pekin warunków umowy handlowej.
Sprzedający odpuszczają? Odbicie na rynku akcji
2021-10-05 Komentarz giełdowy XTBW poniedziałek doszło do cofnięcia na głównych światowych indeksach, a to między innymi z powodu rozczarowania decyzją grupy OPEC+, która nie zdecydowała się na zmiany w limitach produkcji ropy naftowej. Z kolei podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować lepsze nastroje na rynku akcji, inwestorzy jakby zapomnieli o kryzysie energetycznym i zaczęli skupować przecenione akcje. Na razie jednak wydaje się, iż jest to za mało, aby mówić o powrocie do głównego trendu na światowych indeksach.
Czy OPEC pogrąży gospodarkę?
2021-10-05 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek na rynkach był bardzo emocjonujący. Po desperackich zapowiedziach Chin dotyczących zakupu surowców energetycznych oczy zostały zwrócone na OPEC, który spotkał się, by rozważyć zmiany w limitach produkcji. Producenci są jednak nieugięci – zmian nie będzie. Szacuje się, że ze względu na obecny kryzys energetyczny zapotrzebowanie na ropę wzrośnie w okresie zimowym o przynajmniej 0,5 mln baryłek.
Kryzys energetyczny uderza w rynek akcji
2021-10-04 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować całkiem sporą zmienność na rynku akcji jak na poniedziałek, tym bardziej że w kalendarzu makro nie znajdowały się żadne kluczowe odczyty. Sesja azjatycka przebiegała w mieszanych nastrojach, a podobny sentyment było widać na początku sesji europejskiej. Niemniej po znacznych spadkach na początku dnia, strona kupująca zdołała przejąć inicjatywę, przez co tuż przed startem handlu w USA, zdecydowana większość europejskich parkietów świeciła się na zielono.
Lek na COVID bez znaczenia dla rynków
2021-10-04 Raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek jest mieszany dla dolara, choć zmiany nie są szczególnie duże. W przestrzeni G-10 dolar najbardziej wygrywa w relacji z jenem (0,22 proc.) co ma związek z oczekiwaniami, co do powrotu zwyżek rentowności amerykańskich obligacji po tym jak informacje napływające z Kongresu zbliżają nas do uchwalenia pakietu infrastrukturalnego prezydenta Bidena. Gorzej zachowują się też korony skandynawskie, co ma związek z lekkim podbiciem trybu risk-off po mieszanych informacjach wokół spółki Evergrande.
Sesja na rynku ropy w cieniu spotkania OPEC+
2021-10-04 Komentarz surowcowy DM BOŚPoprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się wzrostem notowań tego surowca – co pokazuje, że strona popytowa na tym rynku pozostaje silna. Tymczasem dzisiaj rano pojawiła się presja podażowa, aczkolwiek jest ona delikatna i nie wpływa istotnie na sytuację na tym rynku. Notowania ropy naftowej WTI nadal poruszają się na poziomie przekraczającym 75 USD za baryłkę, a cena ropy Brent wynosi około 79 USD za baryłkę.
Lekkie odbicie na Wall Street. Aprecjacja PLN
2021-10-04 Komentarz poranny TMS BrokersW nowy kwartał weszliśmy lekkim odreagowaniem giełd. Na Wall Street zobaczyliśmy odbicie, natomiast na FX osłabił się dolar. Apetyt na ryzyko został wzmocniony przez dobre dane z USA (PMI, ISM, Indeks Michigan) oraz doniesienia amerykańskiej firmy farmaceutycznej, która rzekomo opracowała tabletkę przeciwwirusową. Ponownie na fali wzrostowej znalazł się PLN. Czynnikami wzmacniającymi naszą walutę były minutki RPP oraz odczyt inflacji CPI.
Czy RPP podniesie stopy?
2021-10-04 Poranny komentarz walutowy XTBPrzed nami bardzo ciekawy tydzień na rynkach, zarówno globalnych, jak i w Polsce. Chiny świętują w cieniu Evergrande i kryzysu energetycznego, Fed czeka na kluczowy raport, a podwyżka stóp oczekiwana jest… w Nowej Zelandii. Część rynku oczekuje jednak podobnego ruchu ze strony RPP!Tematem numer jeden pozostaje kryzys energetyczny, ponieważ jego konsekwencje dla rynków mogą być bardzo nieciekawe. Nie chodzi o bezpośredni wzrost cen paliw czy prądu, ale pośrednie efekty gospodarcze, które mogą przyczynić się do spowolnienia, jednocześnie utrzymując presję inflacyjną – czyli jednym słowem stagflacja.
Ciekawie zapowiada się tydzień na rynku złotego
2021-10-02 Komentarz tygodniowy TMS BrokersBieżący tydzień upłynął pod znakiem siły dolara i relatywnej słabości indeksów akcji. Główne czynniki ryzyka, a więc: niepewność wokół dewelopera Evergrande, kryzys energetyczny, kryzys zadłużeniowy w USA dały się we znaki inwestorom i skutecznie hamowały umocnienie ryzykownych aktywów. Wysokie poziomy zdołała utrzymać jedynie ropa naftowa, która stała się beneficjentem kryzysu energetycznego. W nadchodzącym tygodniu kluczowe będą wydarzenia w USA.
Czy to już koniec korekty na rynku akcji?
2021-10-02 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja europejska rozpoczęła się w negatywnych nastrojach, na co mogło mieć wpływ wczorajsze słabe zamknięcie w USA, a także spadki podczas sesji azjatyckiej. Amerykańskie indeksy mają za sobą bardzo słaby miesiąc. Dla S&P500 wrzesień był najgorszym miesiącem od czasu, gdy na przełomie lutego i marca rozpoczęła się panika związana z pandemią koronawiursa. Jeśli chodzi natomiast o indeksy europejskie, te wystartowały dziś poniżej poziomu czwartkowego zamknięcia, a pierwsza godzina handlu przyniosła dalszą paniczną wyprzedaż.
Coraz większe tarcia w RPP?
2021-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walutNowy miesiąc zaczynamy z mieszanymi nastrojami po tym, jak wrzesień zakończył się silną wyprzedażą na Wall Street. Nie pomogły nawet informacje, że politycy z obu izb Kongresu "na pewien czas" doszli do porozumienia i uchwalili ustawę pozwalającą funkcjonować administracji państwowej do 3 grudnia (shutdownu nie będzie). Nadal trwają natomiast przepychanki co do ustaw wydatkowych z planu infrastrukturalnego prezydenta Bidena.
Gdzie szukać końca korekty na indeksach z USA?
2021-10-01 Komentarz poranny TMS BrokersTemat limitu zadłużenia w teorii powinien być negatywny dla dolara. Widać jednak, że USD nic sobie z tego nie robi. EUR/USD utrzymuje się poniżej 1,16. Wczoraj Joe Biden podpisał tymczasowe rozwiązanie finansowe do końca grudnia. Temat zadłużenia nie wygasa, choć koniec końców politycy znajdą jakieś rozwiązanie. Tak było zazwyczaj w przeszłości. CNB zaskoczył rynek podwyższając znacznie koszt pieniądza. Instytucja umocniła koronę czeską. Również minutki z RPP zadziałały w sposób aprecjacyjny na złotego.
Za wszelką cenę
2021-10-01 Poranny komentarz walutowy XTBCzy gospodarka centralnie planowana działa? My chyba powinniśmy wiedzieć o tym najlepiej, jednak rynki globalne wpadły w sidła iluzji wszechmocy planistów z rządów i banków centralnych. Wygląda jednak na to, że sprawy wymykają się spod kontroli, a inwestorzy budzą się do nowej, bardziej chaotycznej rzeczywistości. „Za wszelką cenę” – to był tekst, który wstrząsnął wczoraj rynkami. To polecenie zabezpieczenia zapasów surowców energetycznych dla władz lokalnych w Chinach. Pokazuje ono skalę problemu, który narastał od pewnego czasu i do tej pory ujawnił się przede wszystkim w Europie.
OPEC+ jednak przyspieszy wzrost produkcji ropy naftowej?
2021-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dotarciu do tegorocznych maksimów (a w przypadku ropy Brent, nawet ich przekroczeniu), notowania ropy naftowej poruszają się w konsolidacji w wyczekiwaniu na kolejne impulsy. Ostatnie dane przyczyniły się do wyhamowania zwyżek – chodzi tu m.in. o dane dotyczące wzrostu zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, który okazał się większy od oczekiwań. Tymczasem obecnie na pierwszy plan na nowo wysuwają się działania OPEC+. Kraje rozszerzonego kartelu w ramach porozumienia naftowego latem tego roku zadecydowały o stopniowym wycofywaniu się z wcześniejszych dużych cięć produkcji ropy naftowej, ...
Zaskakujące odbicie PLN
2021-10-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi nieco mocniejszego PLN po wczorajszym, zaskakującym podbiciu kursu. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6087 PLN za euro, 3,9801 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2721 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3540 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,167% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły próbę wyhamowania spadku eurodolara. Koszyk USD pozostaje jednak na najwyższych poziomach od ponad roku.
Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły próbę wyhamowania spadku eurodolara. Koszyk USD pozostaje jednak na najwyższych poziomach od ponad roku.
Październik lepszy, niż wrzesień?
2021-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walutW czwartek rano dolar cofa się na większości zestawień, chociaż jest to bardziej korekta jego umocnienia obserwowanego wczoraj wieczorem. Podczas panelu dyskusyjnego na sympozjum zorganizowanym przez EBC, szef FED wypadł bardziej "jastrzębio" podbijając oczekiwania związane z listopadowym taperingiem, podczas kiedy ze strony EBC i BOJ padły po raz kolejny "gołębie" sformułowania. Nie wybronił się też za bardzo funt, gdyż szef BOE sporo mówił o niepewności w prognozach, a nagłówki mediów o francusko-brytyjskiej wojnie o obszary połowów ryb, zrobiły swoje.
OPEC+ trzyma się planu zwiększania produkcji ropy naftowej
2021-09-30 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dotarciu do wielomiesięcznych maksimów, notowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę. Cena ropy WTI ustabilizowała się w rejonie 75 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent, po nieudanym ataku na psychologiczną barierę na poziomie 80 USD za baryłkę, poruszają się w konsolidacji niewiele poniżej tego poziomu, bo w rejonie 78 USD za baryłkę.