Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wznowienie eksportu ropy naftowej z Wenezueli
2022-01-11 Komentarz surowcowy DM BOŚNa początku bieżącego tygodnia sytuacja na rynku ropy naftowej jest mało wyrazista. Notowania tego surowca utknęły w konsolidacji w rejonie ubiegłotygodniowych maksimów. Karty na rynku ropy naftowej ewidentnie nadal rozdaje pandemia i jej nowy wariant Omikron, wokół którego narasta wiele spekulacji dotyczących jego wpływu na popyt na paliwa. Na razie przeważają te optymistyczne, zakładające, że Omikron nie doprowadzi do istotnie większych restrykcji niż te obserwowane obecnie.
Fed zmienia swoje oblicze
2022-01-11 Poranny komentarz walutowy XTBFed wyraźnie zmienił swój tor jazdy w ostatnich tygodniach, choć zaskoczył przede wszystkim ostatnią dyskusją, która pojawiła się w minutes. Wydaje się, że Rezerwa Federalna osiągnęła już w pełni swój cel związany z rynkiem pracy i zamierza niemal każdym środkiem walczyć z inflacją. Fed przyzwyczaił nas raczej do powolnych zmian i kontynuacji wcześniej obranej ścieżki, ale tym razem sytuacja jest zupełnie inna. Dynamiczne zmiany pod względem inflacji determinują potrzebę szybkich zmian. Czy czekają nas potężne zmiany, które zdeterminują rynek na najbliższe lata?
Wyciąganie indeksów na Wall Street
2022-01-11 Komentarz poranny TMS BrokersPoniedziałek na Wall Street przebiegał pod znakiem dużej zmienności. Na rynku akcji dominuje obecnie niedźwiedzi sentyment, jednak końcówka sesji przebiegała w atmosferze odbicia. Wprawdzie Dow Jones i S&P500 skończyły poniżej poziomów odniesienia, odpowiednio o 0,45 proc. oraz 0,14 proc., jednak o 0,05 proc. w górę wspiął się technologiczny Nasdaq100. Kluczowymi czynnikami wpływającym na nastroje globalnych inwestorów są obecnie oczekiwania względem kształtu polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych.
Wyhamowanie wzrostu PLN przy niskiej aktywności rynku
2022-01-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi odreagowanie na eurodolarze (wraz z odbiciem SPX) co ogranicza presję na korektę m.in. na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5440 PLN za euro, 4,006 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3258 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4435 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,03% w przypadku obligacji 10-letnich (najwyżej od 2014r.).
Spółki technologiczne w odwrocie przed podwyżką stóp procentowych
2022-01-10 Komentarz giełdowy XTBSytuacja na rynkach podczas dzisiejszej sesji jest negatywna. Bez konkretnego kierunku zakończyła się sesja w Azji, a początek sesji europejskiej przyniósł duże rozbieżności. W przypadku Wall Street sytuacja wydaje się być jeszcze gorsza, i przypomina to, co działo się w drugiej części poprzedniego tygodnia. Wobec słabego początku nowego tygodnia oraz roku inwestorzy mogą zadawać sobie pytanie, czy w realiach wyższych stóp procentowych dalej opłaca się stawiać na te same typy co w ostatnich 2 latach?
Powell ten sam, ale inny?
2022-01-10 Raport DM BOŚ z rynku walutJutro po południu szef FED zabierze głos w Kongresie w związku ze swoja oficjalną nominacją na drugą kadencję. Przy obecnych nastrojach na rynku jego słowa mogą znaczyć wiele. Piątkowe dane z rynku pracy w USA mimo, że niejednoznaczne (niższa stopa bezrobocia, nadal wysoka dynamika płac, ale jednocześnie mizerny przyrost nowych etatów) nie zostały zinterpretowane, jako słabe. Rynek nadal oczekuje dość zdecydowanych działań ze strony FED w tym roku, co należy rozumieć przez 3-4 podwyżki stóp, oraz rozpoczęcie redukcji gigantycznego bilansu FED, czyli de facto "zasysania" pieniądza z rynku.
Wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA
2022-01-10 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od konsolidacji. Cena ropy naftowej gatunku WTI oscyluje w okolicach 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 82 USD za uncję. W obu przypadkach, są to ceny zbliżone do poziomów z końcówki poprzedniego tygodnia. Na rynku ropy naftowej nadal utrzymuje się pewien optymizm, wywołany mniejszym strachem o wpływ Omikrona na popyt na paliwa.
Szklanka do połowy pusta
2022-01-10 Komentarz poranny TMS BrokersDane z rynku pracy USA osłabiły dolara. Nie spowodowały jednak, że główna para walutowa opuściła przedział wahań, w którym znajduje się już od ponad 2 miesięcy. Z kolei rentowność amerykańskich obligacji wzrosła. Widać, że rynek FX i długu w odmienny sposób interpretują dane NFP. Zatrudnienie w USA wzrosło w grudniu o 199 tys. osób. Tak wynika z oficjalnych danych. Wzrost uplasował się poniżej oczekiwań, które były zawieszone wysoko na poziomie 450 tys.
Dolar testuje 4 złote
2022-01-10 Poranny komentarz walutowy XTBPierwszy tydzień roku był na rynkach naprawdę ciekawy. W centrum zainteresowania inwestorów zdecydowanie jest polityka pieniężna – globalnie Fed, lokalnie NBP. Te dwie siły będą też mieć kluczowe znaczenie dla złotego. Początek roku przyniósł dalszy wzrost oczekiwań na zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed. Nie przeszkodził w tym nawet pozornie słaby grudniowy raport z amerykańskiego rynku pracy.
Czy Wall Street widzi presję z rynku pracy?
2022-01-07 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy jedynie pozornie pokazuje słabe oblicze. Oczywiście odczyt poniżej 200 tysięcy nie jest tym, co chcieliby zobaczyć inwestorzy oraz polityczni decydenci. Z drugiej jednak strony szczegóły pokazują, że rynek pracy jest bardzo napięty i wciąż generuje silną presję na wzrost inflacji, co niekoniecznie jest pozytywnie postrzegane przez inwestorów akcyjnych. Oczekiwania rynku były dosyć wysokie. Wskazywano, że w grudniu amerykańska gospodarka wygenerowała 400 tys. nowych pracowników.
Sytuacja w Kazachstanie i Libii wsparciem dla cen ropy
2022-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej znajdują się obecnie na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia zwyżką – co byłoby już trzecim z rzędu tygodniowym wzrostem cen tego surowca. Cena ropy naftowej WTI dzisiaj sięgnęła już poziomu 80 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej Brent przekraczają już poziom 82,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach są to najwyższe poziomy cenowe od listopada ub.r.
Bitcoin a sprawa kazachska
2022-01-07 Komentarz poranny TMS BrokersAzjatyckie i europejskie rynki akcji powieliły w czwartek negatywną reakcję Wall Street na opublikowaną treść protokołu z ostatniego protokołu FOMC zapowiadającego wcześniejszy termin rozpoczęcia przez Rezerwę Federalną zaostrzania polityki pieniężnej. Masowe protesty w Kazachstanie wywołały niepokój na rynkach uranu oraz … bitcoina. Co lekko zaskakujące nastroje krajowych inwestorów indywidualnych wzrosły na najwyższego poziomu od czwartku. Dziś comiesięczny raport o sytuacji na rynku pracy w USA.
Wyższe stopy zaczynają pomagać
2022-01-07 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek roku przynosi kontynuację jastrzębiego zwrotu Fed. Prawdę powiedziawszy nadal trochę nie dowierzam w to, co komunikuje amerykański bank centralny. W teorii powinno to prowadzić do umocnienia dolara i kłopotów złotego, ale tak się nie dzieje. Dlaczego? Wydaje się, że powoli zaczyna działać efekt podwyżek stóp procentowych. Fakt, nadal realne stopy są drastycznie nisko. Jeśli konsensus rynkowy potwierdzi się, inflacja nadal przewyższać będzie stopę referencyjną o 6 punktów procentowych, czyli więcej niż w strefie euro, gdzie efektywna stopa EBC (czyli depozytowa) jest ujemna.
Świetne nastroje na europejskim rynku akcji
2022-01-05 Komentarz giełdowy XTBPoczątek Nowego Roku przebiega w bardzo optymistycznych nastrojach. Francuski indeks CAC40 znalazł się na najwyższych poziomach w historii, a do ustanowienia nowych rekordów niewiele brakuje także niemieckiemu indeksowi DAX. Bardzo dobrze radzi sobie także FTSE100, któremu co prawda jeszcze trochę brakuje do szczytów z 2018 roku, niemniej także utrzymuje się on w tendencji wzrostowej. Patrząc jedynie na dzisiejszą sesję, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zyskują, i to mimo iż wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się mieszanie, a indeksy azjatyckie w większości traciły.
FED gotowy, czy niegotowy?
2022-01-05 Raport DM BOŚ z rynku walutDzisiejsze wieczorne zapiski z posiedzenia FED będą ważnym elementem budującym rynkową układankę na najbliższe miesiące. Kilka tygodni temu Jerome Powell zaskoczył rynki bardziej "jastrzębimi" akcentami dając do zrozumienia, że podwyższonej inflacji nie można traktować tylko jako przejściowej i FED musi zająć się tym problemem. To co było najłatwiej zrobić, to przyspieszyć tapering i tak też się stało - zgodnie z sygnałami płynącymi z FED, decyzja o tym, aby redukować tempo QE o 30 mld USD miesięcznie została podjęta na grudniowym posiedzeniu.
Kredytobiorcy zapłacą więcej
2022-01-05 Komentarz poranny TMS BrokersWczoraj Rada Polityki Pieniężnej niczym nie zaskoczyła. Decyzja o wzroście głównej stopy procentowej o 50 bps. do poziomu 2,25 proc. była zgodna z medianą oczekiwań. Złoty zyskał na wartości, choć skala aprecjacji była ograniczana. EUR/PLN znalazł się poniżej 4,57. Decyzja, która wczoraj zapadła była szeroko oczekiwana. Nie obserwowaliśmy jednak na złotym sprzedaży faktów, co było pewnego rodzaju ryzykiem.
OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy
2022-01-05 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na solidnym plusie. W dużym stopniu, odpowiadały za to dwa główne czynniki – działania OPEC+ oraz informacje na temat dużego spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. OPEC+ podczas wczorajszego spotkania nie zaskoczył i zadecydował o podniesieniu limitów produkcji ropy naftowej w krajach rozszerzonego kartelu łącznie o 400 tys. baryłek. Ten ruch był oczekiwany i wpisuje się on w długoterminową strategię OPEC+, zakładającą stopniowe zwyżki produkcji tego surowca.
Czy Fed będzie ograniczać bilans?
2022-01-05 Poranny komentarz walutowy XTBDecyzja RPP nie zaskoczyła inwestorów, ale to nie koniec emocji na polskim rynku – dziś konferencja prezesa NBP, która dla złotego może mieć większe znaczenie. Globalnie natomiast uwaga skoncentrowana jest na Fed. Podniesienie stóp o 50 punktów bazowych po takim samym ruchu w grudniu nie byłoby wielkim zaskoczeniem, gdyby Rada podjęła taką decyzję na posiedzeniu oryginalnie zaplanowanym na 12 grudnia.
RPP pozostaje w cyklu zacieśniania
2022-01-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi stabilizację eurodolara oraz podtrzymanie mocniejszego PLN wobec euro. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5645 PLN za euro, 4,0403 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4098 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4646 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,877% w przypadku obligacji 10-letnich.
IHU, czyli deja vu?
2022-01-04 Raport DM BOŚ z rynku walutDzisiaj rano w depeszach agencyjnych można znaleźć informacje o nowym wariancie koronawirusa wykrytym we francuskiej Marsylii. Parametry IHU zdają się wskazywać na jego większą zaraźliwość i odporność na szczepionki, chociaż brakuje doniesień o innych ogniskach tego wariantu. Czy to coś przypomina? Pierwsze informacje na temat Omikronu pojawiły się 25 listopada, ale rynki podchwyciły je dopiero 26 listopada, gdyż nałożyły sie one na obchody Święta Dziękczynienia w USA, czyli moment, kiedy inwestorzy na globalnych rynkach są bez amerykańskiego kompasu i za bardzo nie wiedzą, co mają robić.